Kategorie  Schätzpreis
ListeGalerie Waren pro Seite
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Tre urværker med skiver af bemalet træ, 1800-tallet (3)
Tre urværker med skiver af bemalet træ prydet med blomster og bladværk. Medfølgende tre penduler og seks lodder. Mål: Ca. 34 x 28 cm. Fremstår med brugsspor. (3)
Warennr.: 5496067
EUR 134 DK, Hørsholm, Hammervej 1 15.11.2019
17:13:00
Urværk med skive af rødmalet og forgyldt metal, 1800-tallet
Urværk med skive af rødmalet og forgyldt metal, timekrans af tin med romer- og arabertal. Foroven med plakette sign. S. Marcussen 1816. H. H. 40 cm. B. 29 cm. To lodder og pendul medfølger. Fremstår med brugsspor.
Warennr.: 5496084
EUR < 125 DK, Hørsholm, Hammervej 1 15.11.2019
17:18:00
Stort antikbemalet vægur, Ø. 80 cm
Antikbemalet vægur med teksten "Hotel Westminster". Væguret er fremstillet i metal og i retro vintage stil. Ø 80 cm.
Warennr.: 5351858

Neuware
EUR < 125 DK, Esbjerg, Oddesundvej 16.11.2019
11:01:00
Gustav Becker vægregulator - 1900-tallet
Gustav Becker vægregulator fra begyndelsen af 1900-tallet. 2 lodder og pendul medfølger. H 140 cm. Fremstår med brugsspor. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.
Warennr.: 5497008
EUR 268 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 17.11.2019
14:17:00
EUR 174
Gustav Becker vægregulator - 1800-tallet
Gustav Becker vægregulator fra slutningen af 1800-tallet. 2 lodder og pendul medfølger. H 120 cm. Fremstår med brugsspor. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.
Warennr.: 5497009
15:17:00
EUR 174
Große antikbemalte Wanduhr, Ø 80 cm
Antikbemalte Wanduhr mit dem Text 'Les Deux Magots' aus Metall im Retro Vintage Stil. ca. H. 75 cm, B. 80 cm.
Warennr.: 5494848

Neuware
EUR 134 DK, Esbjerg, Oddesundvej 17.11.2019
18:30:00
Schatz vægur og barometer, årsur og et par lysestager. (5)
Schatz vægur og barometer af messing. Ø 17 cm. Årsir af messing med kuppel af plast. H. 23 cm. Samt et par lysestager af messing. H. 16,5 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. (5)
Warennr.: 5496793
EUR 134 DK, Kolding, Trianglen 17.11.2019
19:21:00
L. Döring Uhr / Wanduhr, Holz, Leipzig, 20. Jahrhundert
L. Döring Uhr / Wanduhr, Holz, Leipzig, 20. Jahrhundert. Wanduhr aus Holz mit rückseitiger Fassung von L. Döring aus Leipzig, cremefarbenes Ziffernblatt mit römischen Ziffern, D.43cm, T.14cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, partiell kleinere Kratzer im Holz, sowie stärkerer Abrieb am ...
Warennr.: 5489891
EUR 200 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 17.11.2019
20:02:00
Uhr / Wanduhr im Glasrahmen, Holz
Uhr / Wanduhr im Glasrahmen, Holz. Uhr mit rundem Ziffernblatt hinter Glas im rechteckigen Rahmen, mit ornamentaler Verzierung und Rahmung, goldfarben lackiertes Holz, H.45,7cm, B.37cm, T.12,7cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, partieller Lackabrieb, sowie leichte Risse im Holz.
Warennr.: 5489890
EUR 400 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 17.11.2019
20:19:00
EUR 100
Väggklocka
VÄGGKLOCKA, betsat ekfodral, kannelerad dekor, upptill med text: Svensk normaltid samt nertill med text: Från Kongl. Observatorium, längd 125 cm
Warennr.: 5501159
EUR 186 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 18.11.2019
10:46:00
Sehen Sie mehr
Väggpendyl
VÄGGPENDYL, Österrike 1800-talets senare del, fodral i målad plåt, emaljerad urtavla med romerska siffror, hel- och halvslag, höjd 50 cm
Warennr.: 5502508
EUR 139 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 19.11.2019
16:36:00
Sehen Sie mehr
Warennr.: 5347957

Neuware
EUR < 125 DK, Esbjerg, Oddesundvej 19.11.2019
19:52:00
Heinrich Tessenow, Wanduhr für Deutsche Werkstätten, München
Wanduhr der Deutschen Werkstätten, München Entworfen um 1900 von Heinrich Tessenow. Ausführung der 1960/70er Jahre. Konstruktion mit Gehäuse aus Holz, lackiertem Zifferblatt mit römischen Ziffern, Messingrahmen, Pendel und Gewichte aus Messing. Maße ca. H. 24,5 x 24,5 x 10 ...
Warennr.: 5426299
EUR 500 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 19.11.2019
20:19:00
Väggpendyl Louis XVI-stil
VÄGGPENDYL, sekelskifte 1900, Louis XVI-stil, urverk märkt Japy Freres, höjd ca 65, pendel och nyckel medföljer
Warennr.: 5503665
EUR 139 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 20.11.2019
10:34:00
Sehen Sie mehr