Kategorie
Zeit
Schätzpreis
12»   Waren pro Seite   32 Ergebnisse Liste Galerie
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Egertha Rauch. Blyantstegning af ung pige med blomsterkrans i håret, 1800-tallets midte
Egertha Rauch (1823 - 1894). Ung pige med blomsterkrans i håret. Bly på papir. Sign. 'Egertha Rauch 14 A[ar]'. 34,5 x 28 cm. Fremstår let gulnet med mindre fugtpletter.

Warennr.: 6224890
EUR 134 DK, Vejle, Dandyvej 29.06.2022
13:26
Carl Larsson. Ruderboot und Bootssteg, Zeichnung
Carl Larsson (1853-1919). Motiv mit Ruderboot und Bootssteg, monogrammiert CL. Bleistift auf Papier. 16 x 23 (46 x 25) cm. Hinter Glas gerahmt.

Warennr.: 6205855
EUR 1.342 DK, Nivå, Stejlepladsvej 29.06.2022
19:02
EUR 671
Henrik Buster Bruun. 'Rie' cd
Henrik Buster Bruun (f. 1929). 'Rie', blyant på papir, sign. og dat. ca. 1855. 41,5x59 cm (49,5x70 cm)

Warennr.: 6226926
EUR 201 DK, Nivå, Stejlepladsvej 29.06.2022
19:47
Johan Vilhelm Gertner. Portræt af en præst
Johan Vilhelm Gertner (1818-1871). Portræt af en præst, bly, tusch og hvid dækfarve på papir, sign. J. Vilhelm Gertner fec. 1849. Bladmål: 21,5 x 18 cm (38 x 33 cm). Fremstår med plettet papir.

Warennr.: 6228640
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 29.06.2022
20:22
Christen Købke. Dorfkirche, Zeichnung
Christen Købke (1810-1848). Dorfkirche, Bleistiftzeichnung auf Papier, nicht signiert. Blattmaße: 12 x 18 (17 x 23) cm. Proveniens Jernstøber Brandts samling, Winkel og Magnussen auktion 22/10 1952.

Warennr.: 6196508
EUR 2.013 DK, Vejle, Dandyvej 30.06.2022
10:38
EUR 1.611
Lorenz Frølich. En diligence ankommer til Carlsbad, tegning

Warennr.: 6196509
EUR 805 DK, Vejle, Dandyvej 30.06.2022
10:53
EUR 403
Ole Due. Mandsportræt, pastel
Ole Due (1875-1925). Mandsportræt, pastel på papir, sign. OD samt på bagsiden Ole Due. Lysmål: 19 x 16 cm (30 x 28 cm). Hidrører fra lukningen af antikvitetsforretningen H. Danielsens Eftf., København. Se alle auktionerne her

Warennr.: 6214171
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 30.06.2022
12:36
Ubekendt kunstner. Tre høst scener(3)
Ubekendt kunstner. Tre høst scener. Akvarel på papir. Sign i monogram AH. 30 x 59(43 x 72)cm. To stks. 28 x 46(44 x 61)cm. (3)

Warennr.: 6224966
EUR 134 DK, Nivå, Stejlepladsvej 30.06.2022
16:55
Torben Ebbesen (cd). Tre skitser til skulpturer (3)

Warennr.: 6209112
EUR 201 DK, Vejle, Dandyvej 30.06.2022
19:46
EUR 101
Ubekendt kunstner. To akvareller (2)
Akvarel, landskab sign. V.P 20. H. 33 x 38.5 cm (50x54) Akvarel, hus ved vej sign. V.P.30. H. 30.5 x 38.5 cm (48x54) (2)

Warennr.: 6211651
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 01.07.2022
16:20
Tom Myggen Jensen cd: 4 satiretegninger tusch og bly på pap.

Warennr.: 6137781
EUR 201 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 01.07.2022
17:00
EUR 134
Robert Büchtger, kvindelige modelstudier, kul på papir (6)
Robert Büchtger (1862-1951). Kvindelige modelstudier, kul på papir, signerede. Ark ca.52 x 40 cm. Aldersrelateret stand. (6)

Warennr.: 6219833
EUR 161 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 01.07.2022
18:49
Robert Büchtger, kvindelige modelstudier, kul på papir (6)(cd)
Robert Büchtger (1862-1951). Kvindelige modelstudier, kul på papir, alle signerede bortset fra den mindste tegning. Ark ca. 52 x 40 cm. Aldersrelateret stand.

Warennr.: 6216022
EUR 161 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 02.07.2022
19:13
Robert Büchtger, to portrætter, kul på papir (2)

Warennr.: 6189697
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 02.07.2022
19:15
Robert Büchtger, kvindelige modelstudier, rødkridt og kul på papir (6)(cd)
Robert Büchtger (1862-1951). Kvindelige modelstudier, kul og rødkridt på papir, alle signerede bortset fra den mindste tegning. Ark ca. 52 x 38 cm. Aldersrelateret stand.

Warennr.: 6216018
19:17
Robert Büchtger, kvindelige modelstudier, rødkridt og kul på papir (4)
Robert Büchtger (1862-1951). Kvindelige modelstudier, kul og rødkridt på papir, signerede. Ark ca.52 x 40 cm. Aldersrelateret stand.

Warennr.: 6189680
19:27
Robert Büchtger, kvindelige modelstudier, kul og rødkridt på papir (6)
Robert Büchtger (1862-1951). Kvindelige modelstudier, kul og rødkridt på papir, signerede. Ark ca.52 x 40 cm. Aldersrelateret stand. (6)

Warennr.: 6203944
Stine Maria Aalykke. 'Voices inside my head'. cd
Stine Maria Aalykke. 'Voices inside my head'. Tusch og pen på papir. Sign. og dateret: 'Stine Maria Aalykke 2006'. 100 x 147 (104 x 151) cm.

Warennr.: 6196335
EUR 268 DK, Herlev, Dynamovej 02.07.2022
20:50
EUR 134
Erik Heide. Skitse til dør til Asferg kirke, akvarel / tusch på papir (cd)
Erik Heide (f. 1934). Komposition, akvarel og tusch på papir, sign. og dat. i hånden Erik Heide 1989, beskrevet: Første skitse til dør til Asferg Kirke. 22 x 14 (32 x 23) cm.

Warennr.: 6230826
EUR < 125 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 03.07.2022
12:37
Finn Pedersen, kompositioner, bly på papir (2)(cd)
Finn Pedersen (1944-2014). Kompositioner, bly på papir. Indrammet mål 38 x 31 cm.

Warennr.: 6231542
EUR 201 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 03.07.2022
14:44
EUR 134
Otto Larsen cd. Akvarel. Havneparti
Akvarel forestillende 'Havneparti' med skibe malet af Otto Larsen (1907-1987) sign. Otto Larsen 1941. H. 34 x 39.5 cm (37.5x53) med fugtskjold nederst

Warennr.: 6217330
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 03.07.2022
18:05
Preben Hornung cd. To tegninger /skitser på papir.
Preben Hornung (1919-1989) cd. To tegninger / skitser med bly og kridt på papir, ene sign. P.Hornung 1942. Indrammet bag glas. Mål henholdsvis: 26 x 20.5 cm og 13,5x21.5 cm (55x32.5)

Warennr.: 6203102
EUR 403 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 03.07.2022
18:35
EUR 268
Emanuel A. Petersen mm. Samling grønlandske motiver (2)
Emanuel A. Petersen (1894-1948) mm. Samling grønlandske motiver. 4 Portrætter af inuitter. 3 Stk. blæk, blyant og akvarel / den sidste (cirkulær) koloreret tryk. Sign. Em AP. Dat. 1926 og stedbetegnet Jacobshavn. Monteret på sort baggrundspapir, 12,5/14,5 x 9/10,5 cm (41 x 31 cm). 3 ...

Warennr.: 6227231
EUR 403 DK, Roskilde, Store Hedevej 03.07.2022
19:00
EUR 268
Titi Kwok. To figurscenerier, mixed media på papir (2)
Titi Kwok. To figurscenerier, mixed media på papir med firdelt værk i hver ramme, sign. titi samt stemplet. Blade: 8x8 (x4) samt rammemål 52 x 25 cm (2)

Warennr.: 6225983
EUR 134 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 03.07.2022
19:02
Titi Kwok. To figurscenerier, mixed media på papir, sign. titi samt stemplet. 20 x 20 (38 x 38) cm. (2)

Warennr.: 6225978
19:12
Preben Hornung cd. Tegning på papir. Model

Warennr.: 6231343
EUR 644 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 03.07.2022
19:19
EUR 403
Hermann Carmiencke. Studie med fremstilling af træstamme
Hermann Carmiencke (1810-1867). Studie med fremstilling af træstamme. Bly på papir, monteret på papir. Sign.: 'Carmiencke', dateret 1834. 20,5 x 25,5 (36 x 41,5) cm.

Warennr.: 6228526
EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 03.07.2022
19:20
EUR 94
Alfred pedersen. To tegninger i bly (2)
Alfred pedersen. To tegninger i bly. 30x41(46x57) og 27x32 (44x52) cm.. Ene signeret Alfred Pedersen på forside , begge sign. på bagside.

Warennr.: 6152146
19:35
Erik Thorsen. To bladtegninger (cd)
Erik Thorsen (1930-2006). To bladtegninger i én ramme. Illustrationer til digte af hhv. Jens Fink-Jensen og Ulrik T. Skafte. Tuschtegninger. Sign. Erik Thorsen. 17,5 x 27 cm / 17,5 x 22,5 cm (61 x 44 cm).

Warennr.: 6231314
EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 03.07.2022
19:49

Warennr.: 6189683
EUR 161 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 03.07.2022
20:41
12»