Kategorie  Schätzpreis
123» ListeGalerie Waren pro Seite
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Frede Fabek . Akvarel . Julemotiv ' Juleby'
Frede Fabek f. 1927. Akvarel . Julemotiv ' Juleby' Denne akvarel er en del af Temaauktion over værker af Frede Fabec med Jule motiver. Uindrammet. lysmål 36x25 (42x30cm.)
Warennr.: 5532231
EUR 134 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 16.12.2019
13:00:00
EUR 101
Frede Fabek . Akvarel . Julemotiv ' Juleby-2'
Frede Fabek f. 1927. Akvarel . Julemotiv ' Juleby-2' Denne akvarel er en del af Temaauktion over værker af Frede Fabec med Jule motiver. Uindrammet. lysmål 24x17 (30x23cm.)
Warennr.: 5532230
14:00:00
Ubekendt kunstner, kostume / figurtegninger fra 'Kwaidan' (3)
Ubekendt kunstner, kostume / figurtegninger fra 'Kwaidan', bly og akvarel, signerede og daterede 1979. H.39 x 27 cm (50 x 40,5 cm)
Warennr.: 5526278
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 16.12.2019
14:53:00
Frede Fabek . Akvarel . Julemotiv med julemanden på vej
Frede Fabek f. 1927. Akvarel . Julemotiv med julemanden på vej. Denne akvarel er en del af Temaauktion over værker af Frede Fabec med Jule motiver. Uindrammet. lysmål 18x24 (23x29cm.)
Warennr.: 5532222
15:00:00
EUR 101
Nils Nilsson Skum teckning
NILS NILSSON SKUM (1872-1951): Renar och 3 vargar under norrskenet, signerad samt daterad 1944, blandteknik (blyerts och krita), ca 25x34cm. Bildtext av Skum a tergo
Warennr.: 5531834
EUR 471 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 16.12.2019
15:02:00
Sehen Sie mehr
Ferdinand Boberg motiv från Slottet
FERDINAND BOBERG (1860-1946): " Slottet från Österlånggatan", signerad Boberg 1940, blyerts, 24x19 cm
Warennr.: 5531847
EUR 188 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 16.12.2019
15:28:00
Sehen Sie mehr
Frede Fabek . Akvarel. Julemanden på vej med gaver.
Frede Fabek f. 1927. Akvarel . Julemanden på vej med gaver. Sign. FABEK. Denne akvarel er en del af Temaauktion over værker af Frede Fabec med Jule motiver. Uindrammet. lysmål 18x25 (21x31cm.)
Warennr.: 5520356
16:55:00
EUR 94
Frede Fabek . Akvarel/tusch . Julemanden som lastbil
Frede Fabek f. 1927. Akvarel/tusch . Julemanden som lastbil. Denne akvarel er en del af Temaauktion over værker af Frede Fabec med Jule motiver. Uindrammet. lysmål 21x30 (37x28 cm.)
Warennr.: 5520359
17:39:00
Fritz Zolnhofer, Hüttenarbeiter
Fritz Zolnhofer (1896-1965), Hüttenarbeiter, Kohlestift-/Kreidezeichnung mit Aquarell, weiß gehöht, signiert, ca. 52 x 36 cm, hinter Passepartout und Glas gerahmt, mit Rahmen ca. 70 x 53 cm.
Warennr.: 5529868
EUR < 125 DE, Hamburg, Große Elbstraße 16.12.2019
18:14:00
Frede Fabek. Akvarel Motiv med dreng og pige med kælk
Frede Fabek f. 1927. Akvarel Motiv med dreng og pige med kælk. Denne akvarel er en del af Temaauktion over værker af Frede Fabec med Jule motiver. Indrammet. lysmål 29x20 (42x32cm.)
Warennr.: 5493918
EUR 174 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 16.12.2019
18:20:00
Frede Fabek . Akvarel. Jul i Danmark.
Frede Fabek f. 1927. Akvarel. Jul i Danmark. Denne akvarel er en del af Temaauktion over værker af Frede Fabec med Jule motiver. Uindrammet. lysmål 30x21 (38x27 cm.)
Warennr.: 5520357
18:37:00
Frede Fabek f. 1927. Akvarel . Julemotiv med skøjtende piger
Frede Fabek f. 1927. Akvarel . Julemotiv med skøjtende piger. Denne akvarel er en del af Temaauktion over værker af Frede Fabec med Jule motiver. Indrammet. lysmål 29x20 (42x32cm.)
Warennr.: 5506430
18:55:00
Paul Simmel, Zeichnung / Karikatur, Stille Nacht
Paul Simmel (1887-1933), Zeichnung / Karikatur, Stille Nacht, Tusche und Aquarell auf Papier. Monochrome, karikaturhafte Darstellung einer weihnachtlichen Szene im Interieur mit drei Figuren, im Bild mit dem Schriftzug 'Stille Nacht' bezeichnet, oben rechts siginiert, rückseitig mit biografischen...
Warennr.: 5528087
EUR 150 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 16.12.2019
19:02:00
Frede Fabek cd. Akvarel på papir, ' jul i Herning'
Frede Fabek f. 1927. Akvarel 'jul i Herning'. Motiv med vartegn fra Herning by. Denne akvarel er en del af Temaauktion over værker af Frede Fabek med Jule akvareller fra Danske og Norske byer. U.R. lysmål 31x21,5 (37x27,5 cm.)
Warennr.: 5514443
EUR 161 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 16.12.2019
19:21:00
Frede Fabek cd. Akvarel på papir, ' jul i Hillerød '
Frede Fabek f. 1927. Akvarel 'jul i Hillerød'. Motiv med vartegn fra Hillerød by. Denne akvarel er en del af Temaauktion over værker af Frede Fabek med Jule akvareller fra Danske og Norske byer. Sign. FABEK . U.R. lysmål 37x25,5 (43,5x31,5 cm.)
Warennr.: 5149993
19:21:00
Frede Fabek . Akvarel . Julemotiv
Frede Fabek f. 1927. Akvarel . Julemotiv . Sign. Fabek- 98 . Denne akvarel er en del af Temaauktion over værker af Frede Fabec med Jule motiver. Uindrammet. lysmål 31x21 (38x28cm.)
Warennr.: 5532233
19:35:00
Harald Sonesson . Original illustration . Rasmus Klumps venner høster frugt
Harald Sonesson f. 1942. Original illustration . Rasmus Klumps venner høster frugt. Sign. Harald Sonesson. Bly, tusch og vandfarve på papir. Lysmål 28×25 ( 41x 37cm.) Dette værk er en del af temaauktioner over Originalillustrationer af Harald Sonesson til Rasmus Klump tegneserier. Harald ...
Warennr.: 5494088
EUR 537 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 16.12.2019
20:03:00
EUR 87
Günther Skrodzki, Fischerboote
Günther Skrodzki (1935-2012), Fischerboote, Aquarell, 1968, signiert und datiert, ca. 60 x 44 cm, hinter Passepartout und Glas gerahmt (mit Rahmen 74 x 59 cm).
Warennr.: 5478612
EUR 300 DE, Hamburg, Große Elbstraße 16.12.2019
20:21:00
EUR 75
Ubekendt kunstner. Par aneportrætter af Hanne og Marcus Slohn (2)
Ubekendt kunstner, 1800-tallet. Par aneportrætter af Hanne og Marcus Slohn. Blyant og gouache. Usign. Betegnet på bagsiden af rammen "Tegnet af Heiland i Rendsborg 1838". 17,5 x 14,5 cm (29 x 26 cm). (2)
Warennr.: 5530846
EUR 134 DK, Roskilde, Store Hedevej 16.12.2019
20:30:00
Frede Fabek f. 1927. Akvarel . Julemotiv ' Juleby' Denne akvarel er en del af Temaauktion over værker af Frede Fabec med Jule motiver. Uindrammet. lysmål 30x21 (37x21cm.)
Warennr.: 5532232
20:35:00
EUR 101
Emerik Fejes, Basel
Emerik Fejes (1904-1969), Basel, Gouache, in der Darstellung signiert, links oben betitelt, Blattformat 30 x 42 cm, mit Rahmen ca. 54 x 64 cm. Der kroatische Künstler ist berühmt für seine naiven Zeichnungen der Wahrzeichen dieser Welt und wird vor allem von Sammlern aus Südeuropa sehr ...
Warennr.: 5515501
EUR 500 DE, Hamburg, Große Elbstraße 16.12.2019
21:09:00
EUR 120
Birger Lundqvist tuschteckning
BIRGER LUNDQVIST (1910-1952 ): Ingmar Bergman, karikatyr, tuschteckning, signerad, bildyta ca 34,5x28 cm
Warennr.: 5532784
EUR 141 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 17.12.2019
11:48:00
Sehen Sie mehr
Frede Fabek cd. Akvarel 'jul i Trondheim'.
Frede Fabek f. 1927. Akvarel 'jul i Trondheim'. Motiv med vartegn fra Tronheim, Norge. Denne akvarel er en del af Temaauktion over værker af Frede Fabek med Jule akvareller fra Danske og Norske byer. Indrammet. lysmål 29x20 (42x32cm.)
Warennr.: 5495501
EUR 174 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 17.12.2019
12:56:00
Ilona Ösz, mandligt modelstudie, oliekridt (cd)
Ilona Ösz f.1942, mandligt modelstudie, oliekridt på papir, signeret og dateret 1995. H.42 x 30 cm (51 x 41 cm)
Warennr.: 5532206
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 17.12.2019
17:16:00
Ubekendt kunstner. Parti fra Schackenborg, Graasten
Ubekendt kunstner. Parti fra Schackenborg, Graasten, akvarel og bly på papir, sign. André. Rammemål 61 x 81 cm.
Warennr.: 5526743
EUR < 125 DK, Aarhus, Egå Havvej 17.12.2019
17:44:00
Frede Fabek cd. Akvarel på papir, ' jul i Helsingør '
Frede Fabek f. 1927. Akvarel 'jul i Helsingør'. Motiv med vartegn fra Helsingør by. Denne akvarel er en del af Temaauktion over værker af Frede Fabek med Jule akvareller fra Danske og Norske byer. Sign FABEK. U.R. lysmål 37,5x25,5 (43,5x31,5 cm.)
Warennr.: 5149985
EUR 161 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 17.12.2019
18:22:00
EUR 114
Hermann Schlüschen, Kopf
Hermann Schlüschen (1904-1996), Kopf, Gouache,1983, auf der Rückpappe des Rahmens datiert und mit Namen des Künstlers bezeichnet, ca. 40 x 30 cm, hinter Passepartout und Glas gerahmt, mit Rahmen ca. 56 x 45 cm. Hermann Schlüschen gehört zu den bisher 'unentdeckten' Hamburger Malern der ...
Warennr.: 5529918
EUR 400 DE, Hamburg, Große Elbstraße 17.12.2019
18:50:00
Nicolas Poignon. Koralle im Licht. Kohlezeichnung, 2018.
Nicolas Poignon. Koralle im Licht. 2018. Kohle auf Büttenpapier. Rechts unten signiert. Maße ca. 30 x 40 cm. Gerahmt. Nicolas Poignon wurde 1963 in Nancy in Frankreich geboren. Er studierte Grafik an der École Superieur des Arts Graphiques in Paris, schloss ein Studium der Malerei an der ENSAV...
Warennr.: 5217645
EUR 700 DE, Hamburg, Große Elbstraße 17.12.2019
19:01:00
EUR 65
Nicolas Poignon. Mohn. Kohle auf Bütten, 2017.
Nicolas Poignon (* 1963 Nancy). Mohn. 2017. Kohle auf Büttenpapier. Rechts unten signiert. Maße ca. 33,6 x 25,1 cm. Nicolas Poignon studierte Kunst und Grafik an der École Superieur des Arts Graphiques in Paris, schloss ein Studium der Malerei an der ENSAV La Cambre, Brüssel an. Poignon lebt ...
Warennr.: 5292796
EUR 650 DE, Hamburg, Große Elbstraße 17.12.2019
19:02:00
EUR 325
Nicolas Poignon. City Erinnerung Herbst. 2015. Kohlenzeichnung. signiert.
Nicolas Poignon. (*1963, Nancy- ) City Erinnerung Herbst. 2015. Kohlen auf Büttenpapier. Rechts unten signiert. Maße ca. 51 x 35 cm. Unter Passepartout montiert.
Warennr.: 5254677
EUR 800 DE, Hamburg, Große Elbstraße 17.12.2019
19:02:00
EUR 120
123»