Kategorie  Schätzpreis
123» ListeGalerie Waren pro Seite
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Frede Fabek cd. Akvarel på papir, ' jul i Helsingør '
Frede Fabek f. 1927. Akvarel 'jul i Helsingør'. Motiv med vartegn fra Helsingør by. Denne akvarel er en del af Temaauktion over værker af Frede Fabek med Jule akvareller fra Danske og Norske byer. Sign FABEK. U.R. lysmål 37,5x25,5 (43,5x31,5 cm.)
Warennr.: 5149985
EUR 161 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 16.11.2019
14:14:00
Viggo Pedersen. 'Skamstrup Præstegård', 1885
Viggo Pedersen (1854-1925). 'Skamstrup Præstegård' pen og akvarel på papir, sign. og dat. Viggo Pedersen 1885. 10x19,5 cm (23,5x33,5 cm)
Warennr.: 5492308
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 16.11.2019
15:47:00
Ubekendt kunstner. To litografier af kvinder (2)
To litografier begge forestillende kvinder mål ca. 55 x 44 cm (80x68) sign.
Warennr.: 5492317
EUR 134 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 16.11.2019
16:36:00
Frede Fabek cd. Akvarel på papir, ' jul i Svendborg '
Frede Fabek f. 1927. Akvarel 'jul i Svendborg'. Motiv med vartegn fra Svendborg by. Denne akvarel er en del af Temaauktion over værker af Frede Fabec med Jule akvareller fra Danske og Norske byer. U.R. lysmål 31x21,5 (37,5x27,5 cm.)
Warennr.: 5171754
16:40:00
Frede Fabek cd. Akvarel på papir, ' jul i Hillerød '
Frede Fabek f. 1927. Akvarel 'jul i Hillerød'. Motiv med vartegn fra Hillerød by. Denne akvarel er en del af Temaauktion over værker af Frede Fabek med Jule akvareller fra Danske og Norske byer. Sign. FABEK . U.R. lysmål 37x25,5 (43,5x31,5 cm.)
Warennr.: 5149993
17:14:00
Fritz Reusing, Portrait eines älteren Herrn
Fritz (eig. Richard Friedrich) Reusing (1874-c.1957), Portrait eines älteren Herrn, Aquarell und Pastell auf Papier oder Karton, mit Leinwand hinterlegt, 1919, signiert und datiert, hinter Glas gerahmt mit handgezogener Original-Glasscheibe, ca. 74 x 69 cm (mit Rahmen ca. 88 x 82 cm).
Warennr.: 5482977
EUR 300 DE, Hamburg, Große Elbstraße 16.11.2019
17:58:00
Unbekannter Künstler, Damenportrait
Unbekannter Künstler, Damenportrait Kreide auf Papier, unter Glas gerahmt. Maße: H. 40, B. 30 cm. zwei Risse im Papier
Warennr.: 5479495
EUR < 125 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 16.11.2019
18:10:00
Frede Fabek cd. Akvarel på papir, ' jul i Bergen, Norge '
Frede Fabek f. 1927. Akvarel ' jul i Bergen, Norge.' Motiv med vartegn fra Bergen by. Denne akvarel er en del af Temaauktion over værker af Frede Fabek med Jule akvareller fra Danske og Norske byer. U.R. lysmål 34x23,5 (39x29 cm.)
Warennr.: 5149990
19:14:00
Pierre de Mougins. American Football.
Pierre de Mougins. American Football. 2003. Pastell auf Büttenpapier. Rechts unten signiert. Maße ca. 50 x 66 cm. Gerahmt. Pierre de Mougins ist ein französischer Künstler, der seit 2007 in Berlin arbeitet. Pierre de Mougins erhielt diverse Auszeichnungen und stellt seit 1993 meist in Amerika...
Warennr.: 5480638
EUR 600 DE, Hamburg, Große Elbstraße 16.11.2019
19:16:00
Jean Mablord. Frauenakt. Blei.
Jean Mablord (1909 - 1978). Frauenakt. Blei auf Velin. Rechts signiert. Maße ca. 48 x 32 cm. Gerahmt (Maße Rahmen 58 x 46 cm).
Warennr.: 5476562
EUR 200 DE, Hamburg, Große Elbstraße 16.11.2019
19:22:00
Unbekannter Künstler. Frauen am Fluß.
Unbekannter Künstler. Frauen am Fluß (Bretagne). Aquarell auf Büttenpapier. Rechts unten signiert. Maße ca. 24 x 38 cm. Gerahmt 36 x 50 cm.
Warennr.: 5497580
EUR < 125 DE, Hamburg, Große Elbstraße 16.11.2019
19:38:00
Philip Henry Delamotte (1821-1889), Portrait of a lady
Philip Henry Delamotte (1821-1889), Portrait of a lady, 1845 Aquarell, hinter Glas gerahmt. Maße: H. 45 (58), B. 40 (53) cm. Gebrauchsspuren am Rahmen.
Warennr.: 5454867
EUR 400 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 16.11.2019
19:41:00
Heinz Luckenbach, Zeichnung auf Papier, 'Frühjahrsnebel am Niderreihn'
Heinz Luckenbach (1913-1980), Zeichnung auf Papier, 'Frühjahrsnebel am Niderreihn', unten links signiert, rückseitig mit Label versehen, Bildmaße ca.: 36 x 56 cm, Rahmenmaße ca.: 60 x 80 cm, Altersgemäßer Zustand.
Warennr.: 5412702
20:09:00
Frede Fabek cd. Akvarel på papir, ' jul i Oslo, Norge '
Frede Fabek f. 1927. Akvarel jul i Oslo, Norge. Motiv med vartegn fra Oslo by. Denne akvarel er en del af Temaauktion over værker af Frede Fabek med Jule akvareller fra Danske og Norske byer. U.R. lysmål 33,5x24 (39x28,5 cm.)
Warennr.: 5149978
20:10:00
Lars Nørgaard. Komposition (cd)
Lars Nørgaard (f. 1956). Komposition, bly og akvarel på papir. Sign. og dat. n.th. LN 88. 41 x 29 (50 x 37) cm.
Warennr.: 5495669
EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 16.11.2019
20:32:00
Thorvald Hagedorn-Olsen. Komposition med kvinde cd
Thorvald Hagedorn-Olsen (1902-1996). Sign. og dat. Hagedorn-Olsen 54. 25 x 32 (39 x 48) cm.
Warennr.: 5492361
20:41:00
Japanske tryk, 27 x 40 cm (14)
Samling af japanske tryk, 27 x 40 cm, omslag medfølger. Fremstår med brugsspor. (14)
Warennr.: 5491937
EUR 134 DK, Aarhus, Egå Havvej 17.11.2019
13:04:51
Tre arbejder på papir. Finn Nauer m.fl cd (3)
Tre arbejder på papir. Finn Nauer m.fl 28-64 x 25-44 (40,5-82 x 35-60). (3)
Warennr.: 5495655
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 17.11.2019
13:25:27
Frede Fabek. Akvarel . Julemotiv med engle på snor
Frede Fabek f. 1927. Akvarel . Julemotiv med engle på snor. Denne akvarel er en del af Temaauktion over værker af Frede Fabec med Jule motiver. Indrammet. lysmål 29x20 (42x32cm.)
Warennr.: 5493938
EUR 174 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 17.11.2019
14:48:00
Frede Fabek cd. Akvarel på papir, ' jul i Herning'
Frede Fabek f. 1927. Akvarel 'jul i Herning'. Motiv med vartegn fra Herning by. Denne akvarel er en del af Temaauktion over værker af Frede Fabek med Jule akvareller fra Danske og Norske byer. U.R. lysmål 31x21,5 (37x27,5 cm.)
Warennr.: 5149995
EUR 161 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 17.11.2019
15:45:00
Frede Fabek. Akvarel . Julemotiv med nisse i klokketårn
Frede Fabek f. 1927. Akvarel . Julemotiv med nisse i klokketårn. Denne akvarel er en del af Temaauktion over værker af Frede Fabec med Jule motiver. Indrammet. lysmål 29x20 (42x32cm.)
Warennr.: 5493931
15:52:00
Frede Fabek. Akvarel . Julemotiv med nissedreng i vindue
Frede Fabek f. 1927. Akvarel . Julemotiv med nissedreng i vindue. Denne akvarel er en del af Temaauktion over værker af Frede Fabec med Jule motiver. Indrammet. lysmål 29x20 (42x32cm.)
Warennr.: 5493935
16:48:00
Frede Fabek . Akvarel . Julemotiv med nisse og familie ved julebord
Frede Fabek f. 1927. Akvarel . Julemotiv med nisse og familie ved julebord. Denne akvarel er en del af Temaauktion over akvareller af Frede Fabek med Julemotiver. U.R. lysmål 21x30 (25x35 cm.)
Warennr.: 5494003
17:52:00
EUR 114
H. Kohlenberger, Jungenkopfkonsole mit Amphore
H. Kohlenberger, Jungenkopfkonsole mit Amphore Kohle/ Kreide auf Papier, unter Glas gerahmt, unten rechts signiert. Maße: H. 33 (55), B. 26 (46) cm. keine Gebrauchsspuren.
Warennr.: 5460110
EUR < 125 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 17.11.2019
18:25:00
Kleckerfabrik, 3 Zeichenstudien (3)
Kleckerfabrik, 3 Zeichenstudien (3) Stift und Farbe auf Papier. Maße: 40 x 30 cm. keine Gebrauchsspuren.
Warennr.: 5493990
EUR 160 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 17.11.2019
18:25:00
Frede Fabek . Akvarel . Julemotiv med julemand og rensdyr på ski
Frede Fabek f. 1927. Akvarel . Julemotiv med julemand og rensdyr på ski. Denne akvarel er en del af Temaauktion over akvareller af Frede Fabek med Julemotiver. U.R. lysmål 31x21 (37x27 cm.)
Warennr.: 5494005
18:44:00
Kleckerfabrik, 4 Zeichenstudien (4)
Kleckerfabrik, 4 Zeichenstudien (4) Stift und Farbe auf Papier. Maße: 40 x 30 cm. keine Gebrauchsspuren.
Warennr.: 5493980
EUR 200 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 17.11.2019
18:52:00
Frede Fabek . Akvarel / mixed media. Motiv med garder i julestemning
Frede Fabek f. 1927. Akvarel / mixed media. Motiv med garder i julestemning. Denne akvarel er en del af Temaauktion over værker af Frede Fabec med Jule motiver. Indrammet. lysmål 29x20 (42x32cm.)
Warennr.: 5493910
18:58:00
Frede Fabek. Akvarel . Julemotiv med julemanden
Frede Fabek f. 1927. Akvarel . Julemotiv med julemanden . Denne akvarel er en del af Temaauktion over værker af Frede Fabec med Jule motiver. Indrammet. lysmål 29x20 (42x32cm.)
Warennr.: 5493930
18:59:00
EUR 148
Frede Fabek. Akvarel . Julemotiv med snemand og fugle
Frede Fabek f. 1927. Akvarel . Julemotiv med snemand og fugle. Denne akvarel er en del af Temaauktion over værker af Frede Fabec med Jule motiver. Indrammet. lysmål 29x20 (42x32cm.)
Warennr.: 5493929
19:00:00
123»