Kategorie
Zeit
Schätzpreis
   Waren pro Seite   27 Ergebnisse ListeGalerie
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Frede Fabek f. 1927. Akvarel . Julemotiv med skøjtende piger
Frede Fabek f. 1927. Akvarel . Julemotiv med skøjtende piger. Denne akvarel er en del af Temaauktion over værker af Frede Fabec med Jule motiver. Indrammet. lysmål 29x20 (42x32cm.)

Warennr.: 6114985
EUR 174 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 10.12.2021
13:56
EUR 94
Vier Skizzen für russische Ikonen, 19.Jh. (4)
Vier Skizzen für russische Ikonen, 19.Jh. Zwei Christus und zwei Sankt Nikolaus darstellend, Bleistift auf Papier. 25-33 x 20-27 (47-51 x 42-51). Mit altersbedingten Spuren, u.a. stellenweise verfärbt sowie Schäden am Papier. (4)

Warennr.: 6125835
EUR 2.685 DK, Herlev, Dynamovej 10.12.2021
14:41
EUR 671
Frede Fabek . Akvarel . Jule/vinter motiv
Frede Fabek f. 1927. Akvarel . Jule/vinter motiv . Denne akvarel er en del af Temaauktion over værker af Frede Fabec med Jule motiver. Uindrammet. lysmål 30x21 (38x27cm.)

Warennr.: 6115005
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 10.12.2021
15:52
Frede Fabek . Akvarel. Jul i Danmark.
Frede Fabek f. 1927. Akvarel. Jul i Danmark. Denne akvarel er en del af Temaauktion over værker af Frede Fabec med Jule motiver. Uindrammet. lysmål 30x21 (38x27 cm.)

Warennr.: 6115009
EUR 134 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 10.12.2021
18:37
Frede Fabek f. 1927. Akvarel . Jul og nytårsmotiv år 2000
Frede Fabek f. 1927. Akvarel . Jul og nytårsmotiv år 2000 Denne akvarel er en del af Temaauktion over værker af Frede Fabec med Jule motiver. Uindrammet. lysmål 21x30 (27x36cm.)

Warennr.: 6115020
19:07
Frede Fabek. Akvarel . Julemotiv med engle på snor
Frede Fabek f. 1927. Akvarel . Julemotiv med engle på snor. Denne akvarel er en del af Temaauktion over værker af Frede Fabec med Jule motiver. Indrammet. lysmål 29x20 (42x32cm.)

Warennr.: 6114998
19:37
EUR 87
Frede Fabek . Akvarel . julekrans og stjernehimmel
Frede Fabek f. 1927. Akvarel. Jule/vinter motiver bestående af Julekrans og stjernehimmel. Denne akvarel er en del af Temaauktion over værker af Frede Fabec med Jule motiver. Uindrammet. lysmål 34 x 26 (40 x 31 cm.) og 32 x 21 (38 X 27 cm.)

Warennr.: 6115043
EUR 161 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 11.12.2021
16:59
Frede Fabek . Akvarel/tusch . Julemanden ønsker glædelig jul
Frede Fabek f. 1927. Akvarel/tusch . Julemanden ønsker glædelig jul. Denne akvarel er en del af Temaauktion over værker af Frede Fabec med Jule motiver. Uindrammet. lysmål 21x30 (27x37 cm.)

Warennr.: 6115010
EUR 134 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 11.12.2021
18:26
Frede Fabek. Akvarel Motiv med dreng og pige med kælk
Frede Fabek f. 1927. Akvarel Motiv med dreng og pige med kælk. Denne akvarel er en del af Temaauktion over værker af Frede Fabec med Jule motiver. Indrammet. lysmål 29x20 (42x32cm.)

Warennr.: 6115003
EUR 174 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 11.12.2021
18:52
EUR 94
Finn Pedersen. Samling skitser (18)
Finn Pedersen. Samling skitser. Blyant, blæk og/eller akvarel på papir. Signeret og dateret. Fra 21 x 29 cm. til 59 x 42 cm. (18)

Warennr.: 6126657
EUR 161 DK, Aalborg, Nibevej 11.12.2021
19:19
Peter Brandes. Ansigt (cd)
Peter Brandes (f. 1944). Komposition med ansigt. Blæktegning. Sign. og dat. 12. Med dedikation. 24,5 x 17,5 cm (39 x 30,5 cm).

Warennr.: 6126285
EUR 268 DK, Roskilde, Store Hedevej 11.12.2021
20:10
Frede Fabek . Akvarel/tusch . Julemanden som lastbil
Frede Fabek f. 1927. Akvarel/tusch . Julemanden som lastbil. Denne akvarel er en del af Temaauktion over værker af Frede Fabec med Jule motiver. Uindrammet. lysmål 21x30 (37x28 cm.)

Warennr.: 6115015
EUR 134 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 12.12.2021
15:33
Frede Fabek f. 1927. Akvarel . ' Jul i fiskelejet'
Frede Fabek f. 1927. Akvarel . ' Jul i fiskelejet' Denne akvarel er en del af Temaauktion over værker af Frede Fabec med Jule motiver. Uindrammet. lysmål 30x21 (36x26cm.)

Warennr.: 6115017
15:34
Annelise Kalbak. Komposition. cd
Annelise Kalbak (født 1940). Komposition. Mixed media på papir. Sign. og dateret i i bly: 'Annelise Kalbak 86'. 31 x 22 (44,5 x 34) cm.

Warennr.: 6127138
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 12.12.2021
20:36
Roald Als cd, original satiretegning
Roald Als f. 1948. original satiretegning 'For mig er værdidebatten ikke noget bagudskuende opgør med en fortid.', akvarel og tusch på papir, sign. Roald Als, lysmål 29x20 cm. (41x32 cm.). Dateret 8/10-2003.

Warennr.: 6130548
EUR 403 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 13.12.2021
10:56
EUR 322
Harald Sonesson cd. Original illustration. Rasmus Klump og skibet ' Mary'
Harald Sonesson f. 1942. Original illustration. Rasmus Klump og skibet ' Mary' . Sign. Harald Sonesson. Bly, tusch og vandfarve på papir. Arkmål 25x35 cm. ( uindrammet)

Warennr.: 6130579
EUR 483 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 13.12.2021
11:51
EUR 349
Harald Sonesson cd. Original illustration. Rasmus Klumps venner
Harald Sonesson f. 1942. Original illustration. Rasmus Klumps venner . Sign. Harald Sonesson. Bly, tusch og vandfarve på papir. Arkmål 25x24 cm. ( uindrammet)

Warennr.: 6130583
EUR 456 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 13.12.2021
12:52
EUR 322
Susanne Eybl. Lurblæsere (cd)
Susanne Eybl (f. 1973). Lurblæsere. Blyant og akvarel på papir. Sign. og dat. Sisanne Eybl 2009. 41 x 28 cm (58 x 44,5 cm).

Warennr.: 6129783
EUR 134 DK, Roskilde, Store Hedevej 13.12.2021
14:08
Bjørn Wiinblad cd. Komposition med ' Klodshans', guache og tusch på papir
Bjørn Wiinblad 1918- 2000. Komposition med ' Klodshans', guache og tusch på papir, sign. Bjørn Wiinblad 69. 36x26 cm. ( uindrammet).

Warennr.: 6130566
EUR 591 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 13.12.2021
15:46
EUR 456
Harald Sonesson cd. Original illustration. Mumitroldene
Harald Sonesson f. 1942. Original illustration. Mumitroldene . Sign. Harald Sonesson. Bly, tusch og vandfarve på papir. Arkmål 32x24 cm. ( uindrammet)

Warennr.: 6130592
EUR 295 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 13.12.2021
16:47
EUR 215
N. P. Bolt. Danserinde, pastel på papir,
N. P. Bolt. Danserinde, pastel på papir, sign. N. P. Bolt samt dateret Lysmål 53x43 cm. ( 678x57)

Warennr.: 6122415
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 13.12.2021
17:42
Harald Sonesson f. 1942. Original illustration. Mumitroldene . Sign. Harald Sonesson. Bly, tusch og vandfarve på papir. Arkmål 22x25 cm. ( uindrammet)

Warennr.: 6130602
EUR 242 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 13.12.2021
17:47
EUR 188
Harald Sonesson f. 1942. Original illustration. Mumitroldene . Sign. Harald Sonesson. Bly, tusch og vandfarve på papir. Arkmål 36x32 cm. ( uindrammet)

Warennr.: 6130604
18:48
EUR 215
Harald Sonesson cd. Original illustration. Rasmus Klumps venner på skibet 'Mary'
Harald Sonesson f. 1942. Original illustration. Rasmus Klumps venner på skibet 'Mary'. Sign. Harald Sonesson. Bly, tusch og vandfarve på papir. Arkmål 29x24 cm. ( uindrammet)

Warennr.: 6130575
18:53
EUR 349
Harald Sonesson f. 1942. Original illustration. Mumitroldene . Sign. Harald Sonesson. Bly, tusch og vandfarve på papir. Arkmål 38x28 cm. ( uindrammet)

Warennr.: 6130603
19:48
EUR 215
Harald Sonesson cd. Original illustration. Rasmus Klumps venner i ørknen
Harald Sonesson f. 1942. Original illustration . Rasmus Klumps venner i ørknen. Sign. Harald Sonesson. Bly, tusch og vandfarve på papir. Arkmål 24x32 cm. ( uindrammet)

Warennr.: 6130572
EUR 510 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 13.12.2021
20:49
EUR 376
Roald Als f. 1948. original satiretegning 'Vi kommer til at dumpe noget dødvægt', akvarel og tusch på papir, sign. Roald Als, lysmål 40x29 cm. (54x41 cm.). Dateret 29/11-2002.

Warennr.: 6130552
21:00
EUR 376