Kategorie
Zeit
Schätzpreis
   Waren pro Seite   12 Ergebnisse ListeGalerie
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Ubekendt kunstner. Portræt af siddende kvinde med hat
Ubekendt kunstner, 1900-tallet. Portræt af siddende kvinde med hat. Kridt og blyant på brun papir. Usign. I ramme uden glas, 98 x 68 cm (103 x 72 cm). Fremstår med nogle papirskader.

Warennr.: 6056837
EUR 201 DK, Roskilde, Store Hedevej 30.07.2021
08:37
Bodil Schaldemose, menneske og dyreportrætter, bly (cd)
Bodil Schaldemose f.1937. Komposition med menneske og dyreportrætter, bly på papir, signeret og dateret 1980. Ark 62 x 44 cm (66 x 51 cm)Dette lot er en del af en større samling malerier fra kunstner ægteparret Ejvind og Bodil Schaldemose som lige nu er på auktion hos Lauritz i Næstved.

Warennr.: 6043160
EUR 134 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 30.07.2021
16:10
Sven Dalsgaard. Komposition, bly og oliekridt (cd)
Sven Dalsgaard (1914-1999). Komposition, bly og oliekridt . Abstrakt komposition fra 1985. 29 x 21 ( 56 x 46 ) cm (cd)

Warennr.: 5886714
EUR 779 DK, Aalborg, Nibevej 30.07.2021
18:37
EUR 128
Aage Sikker Hansen. Motiv med fisker (cd)
Aage Sikker-Hansen (1897-1955). Motiv med fisker. Blyant og blæk på papir. Sign. SH. Lysmål 20,5 x 35 cm (34 x 48 cm). Proveniens: Arvinger efter Sikker Hansen.

Warennr.: 6052627
EUR 201 DK, Roskilde, Store Hedevej 31.07.2021
19:30
EUR 148
August Carl Lorange. Portræt af kunstnerens mor, 1859
Johan August Frederik Carl Lorange (1833-1875). Portræt af kunstnerens mor Wilhelmine Lorange f. Schenkel. Blyant på papir. Sign. og dat. A. Lorange 1859. Ca. 19 x 13 cm (29 x 22,5 cm). Proveniens: Familien Lorange.

Warennr.: 6048387
EUR 134 DK, Nivå, Stejlepladsvej 31.07.2021
20:47
Peder Mønsted. Parti fra Algir
Peder Mønsted 1859-1941. Landskabsparti fra Afrika,"Algir". Akvarel på papir. Sign. P. Mønsted. 14 x 10,5 (29 x 27) cm.

Warennr.: 6047807
EUR 805 DK, Nivå, Stejlepladsvej 01.08.2021
20:22
EUR 174
Harald Giersing cd. Nøgenmodel
Harald Giersing 1881-1927. Portræt af siddende nøgen kvinde. Bly på papir. Usigneret. På bagsiden påtegnet "Harald Giersing attesteret Franz Giersing". 50 x 42 cm. Papir bruneret.

Warennr.: 6036156
EUR 268 DK, Nivå, Stejlepladsvej 01.08.2021
20:23
Harald Giersing 1881-1927. Selvportræt
Harald Giersing. Selvportræt, Bly på papir. Usigneret. På bagsiden påstemplet "Giersing attesteret Franz Giersing". 50 x 38 cm. Papir bruneret og plettet.

Warennr.: 6036154
EUR 242 DK, Nivå, Stejlepladsvej 01.08.2021
20:23
Ebbe Sadolin cd. Tegning
Ebbe Sadolin (1900-1982) cd Tegningen forestiller statue af digteren Adam Oehlenschläger Udført af billedhugger Julius Schultz. Statuen står i Søndermarken. 18,5 x 12,5 cm.

Warennr.: 6047779
EUR 134 DK, Nivå, Stejlepladsvej 01.08.2021
20:23
Mogens Hertz cd, tilskrevet. Tegning
Mogens Hertz 1909 - 1999 cd, tilskrevet. Tegning. Pen på papir, "kunstner maler gård". Betegnet i bly "Tegnet af Mogens Hertz". H. 23 x 30 cm.

Warennr.: 6048055
EUR 201 DK, Nivå, Stejlepladsvej 01.08.2021
20:24
Aage Gitz-Johansen. Portræt af grønlandsk kvinde Cd.
Aage Gitz-Johansen (1897-1977). Portræt af grønlandsk kvinde. Gouache på papir. Sign Gitz. 34 x 28 cm i passepartout. Fremstår med kraftige brugsspor. Uindrammet.

Warennr.: 6055455
EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 02.08.2021
20:21
Martinus Rørbye. Interiør fra kro
Martinus Rørbye (1803-1848). Interiør fra 1600-tals kro, bly pen og lavering på papir. Sign. og dat. M. Rørbye marts 1826. 26 x 38 (41 x 54) cm. Lettere misfarvning af papiret.

Warennr.: 5978298
EUR 805 DK, Herlev, Dynamovej 03.08.2021
09:10