Kategorie
Zeit
Schätzpreis
   Waren pro Seite   26 Ergebnisse ListeGalerie
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Karen Degett. Erotisk komposition, akvarel og oliekridt
Karen Degett (1954-2011). Erotisk komposition, akvarel og oliekridt på papir, sign. Karen Degett. 77 x 56 cm. Uden ramme. Hidrører fra kunstnerens bo.

Warennr.: 6070894
EUR 134 DK, Vejle, Dandyvej 16.09.2021
20:13
EUR 101
Karen Degett. Elskende par, akvarel og oliekridt
Karen Degett (1954-2011). Elskende par, akvarel og oliekridt på papir, sign. Karen Degett. 76 x 56 cm. Uden ramme. Hidrører fra kunstnerens bo.

Warennr.: 6070895
20:15
EUR 94
Karen Degett. Modelstudie
Karen Degett (1954-2011). Modelstudie, akvarel og oliekridt på papir, usign. 76 x 56 cm. Uden ramme. Hidrører fra kunstnerens bo.

Warennr.: 6070896
20:19
Karen Degett. Siddende kvinde med hat, akvarel og tusch
Karen Degett (1954-2011). Siddende kvinde med hat, akvarel og tusch på papir, usign. 77 x 56 cm. Uden ramme. Hidrører fra kunstnerens bo.

Warennr.: 6070892
20:21
EUR 101
Karen Degett. Figurkomposition, akvarel og oliekridt
Karen Degett (1954-2011). Figurkomposition, akvarel og oliekridt på papir, sign. K. Degett. Lysmål: 29 x 20 cm (41 x 31 cm). Hidrører fra kunstnerens bo.

Warennr.: 6070891
20:23
EUR 94
Ove Larsen, 2 akvareller, tiger & stenbider (2)
Ove Larsen, 20 årh: 2 akvareller på papir, motiver med tiger & stenbider. Rammer med glas. Sign. OL og Ove Larsen. Ene/tiger dateret 1943. Ene glas med 3-5 cm. revne. Stedvise aldersspor. Stedvise småpletter og enkelt skjold. Mål på begge: Lysmål: 29 x 45 cm. (47 x 62 cm.) (2)

Warennr.: 6065182
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 17.09.2021
20:19
Otto Bache, stort figurmotiv fra 1600 tallet, kul og bly på papir opklæbet på lærred
Otto Bache (1839-1927). Stort figurmotiv med stående skålende mand, i baggrunden siddende kvinde, kul, kridt og bly på papir (sammensat af flere stykker) opklæbet på lærred, signeret. H.218 x 129 cm (232 x 143 cm). Fremstår med meget kraftige brugsspor, mange skader og flere huller i lærred. ...

Warennr.: 6084081
EUR 403 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 18.09.2021
15:46
Kurt Trampedach, portrætskitser, bly og tusch på papir (3)
Kurt Trampedach (1943-2013). Tre portræt skitser, bly og tusch på papir, en tegning signeret KS 62 for Kurt Trampedach Sørensen som Trampedach hed indtil 1968. Ark størrelse A4, Indramning 38,5 x 76 cm. Se også tidligere salg, varenummer 104639.

Warennr.: 6060206
EUR 1.342 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 18.09.2021
16:39
EUR 268
Thorvald Bindesbøll. Sieben Skizzen für Arbeiten mit Stoff u.m. (7)
Thorvald Bindesbøll (1845-1908). Sieben Skizzen für Arbeiten mit Stoff u.m. bestehend aus 7 Blättern mit Skizzen, einige signiert und datiert. Zwei der Blätter mit Skizzen auf beiden Seiten. Sechs der Skizzen auf Karton geklebt. - Skizze für Altartuch mit PX Motiv, Bleistift auf Papier auf ...

Warennr.: 6043145
EUR 1.074 DK, Herlev, Dynamovej 18.09.2021
16:51
EUR 537
John Kenn Mortensen. 'Dødsfilmen'. Tusch på LP-plade. cd
John Kenn Mortensen (født 1978). 'Dødsfilmen'. Tusch på LP-plade. Sign. bagpå: John Kenn. 32,5 x 32,5 cm.

Warennr.: 6082630
EUR 403 DK, Herlev, Dynamovej 18.09.2021
17:22
EUR 268
F.C.Lund. Tegning af soldater
Frederik Christian Lund (1826-1901) Tegning forestillende tre soldater sign F.C.Lund 85. H. 38 x 31,5 cm (46x39.5)

Warennr.: 6071488
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 18.09.2021
18:11
Sven Dalsgaard. Komposition, bly og oliekridt (cd)
Sven Dalsgaard (1914-1999). Komposition, bly og oliekridt . Abstrakt komposition fra 1985. 29 x 21 ( 56 x 46 ) cm (cd)

Warennr.: 5886714
EUR 779 DK, Aalborg, Nibevej 18.09.2021
19:21
Poul Winther. Komposition (cd)
Poul Winther (f. 1939). Komposition. Tusch på papir. Sign. og dat. PW 88. 11,5 x 17,5 cm (26,5 x 31,5 cm).

Warennr.: 6074719
EUR 161 DK, Roskilde, Store Hedevej 18.09.2021
19:37
Otto Christensen, 'Otto C' tegninger fra København, kul på papir (6)(cd)
Otto Peter Nicolai Christensen (1898-1982) 'Otto C' kaldet, bladtegner på Berlingske Tidende. Tegninger fra København 1960'erne, Cirkusbygningen, gademotiver m.m. kul på papir, signerede. Arkstørrelse fra 35 x 24 cm op til 38 x 28 cm, 2 stk. monterede på karton 50 x 40 cm.

Warennr.: 6084328
EUR 161 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 19.09.2021
13:33
Otto Peter Nicolai Christensen (1898-1982) 'Otto C' kaldet, bladtegner på Berlingske Tidende. Tegninger fra det centrale København 1960'erne, kul på papir, signerede bortset fra en. Arkstørrelse fra 34,5 x 24 cm op til 48,5 x 31 cm, enkelte monterede på karton.

Warennr.: 6084273
14:37
Ubekendte kunstnere. Tegninger og akvarel
Ubekendte kunstnere. Tegninger og akvarel. Bly, blæk og akvarel på papir. 1800/1900-tallet 15-17 x 9-12 (25 x 52) cm. Stedvis misfarvning

Warennr.: 6081945
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 19.09.2021
15:48
Jørgen Sonne, forstudie italiensk folkelivs sceneri, bly 1800 tallet
Jørgen Sonne (1801-1890). Forstudie med italiensk folkelivs sceneri, bly på papir, usigneret. Ark 40 x 53,5 cm. 1800 tallet. Fremstår med kraftige brugsspor og flere revner, øverste venstre hjørne helt løst. Monteret i skifteramme.

Warennr.: 6078381
17:02
Axel Salto, radering og 2 mezzotinter (3)(cd)
Axel Salto (1889-1961). Lille radering med ferskner (1919) ark 12,5 x 15,5 cm samt 2 mezzotinter arkstørrelse 19 x 14 cm og 18 x 14 cm.

Warennr.: 6078380
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 19.09.2021
18:04
Nils Strøbek, cd. Litografi. Liggende ung kvinde.
Nils Strøbek, f. 1944. Farvelitografi, ung kvinde, sign. i bly Strøbek, 1988, nr. 193/225. 85 x 61 cm, UR. Fremstår med små syremærker og en skade i kanten.

Warennr.: 6083263
EUR 188 DK, Esbjerg, Oddesundvej 19.09.2021
19:32
Otto Christensen, 'Otto C', tre københavnertyper, kul på papir (6)(cd)
Otto Peter Nicolai Christensen (1898-1982) 'Otto C' kaldet, bladtegner på Berlingske Tidende. Tre københavnertyper ,kul på papir, signerede. Arkstørrelse: fra 38 x 28 cm op til 40 x 30 cm. Monterede på karton, største 65 x 50 cm.

Warennr.: 6084246
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 20.09.2021
13:08
Otto Christensen, 'Otto C' tegninger fra København, kul på papir (5)(cd)
Otto Peter Nicolai Christensen (1898-1982) 'Otto C' kaldet, bladtegner på Berlingske Tidende. Tegninger fra Københavns havn,kul på papir, signerede. Arkstørrelse: fra 28 x 38 cm op til 44 x 31 cm. Monterede på karton 37,5 x 24 cm op til 43,5 x 30,5 cm. Ark noget 'bulede'.

Warennr.: 6084213
14:08
Otto Christensen, 'Otto C' tegninger fra København, kul på papir (4)(cd)
Otto Peter Nicolai Christensen (1898-1982) 'Otto C' kaldet, bladtegner på Berlingske Tidende. Tegninger fra København, kul på papir, signerede. Arkstørrelse: 43 x 31 cm, 48 x 31 cm, 42 x 28 cm og 48 x 30,5 cm. Monterede på karton 65 x 50 cm.

Warennr.: 6079297
EUR 201 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 20.09.2021
15:09
Otto Peter Nicolai Christensen (1898-1982) 'Otto C' kaldet, bladtegner på Berlingske Tidende. Tegninger fra København: Christianshavn, Højbro Plads, Sankt Knudsvej Frederiksberg m.m. kul på papir, signerede. Arkstørrelse: 48 x 32 cm, 48 x 31,5 cm, 42 x 32 cm, 48,5 x 34 cm, 42,5 x 31 cm og 31 x 45...

Warennr.: 6084201
16:09
Henrik Rehr. Tre tegninger (cd)(3)
Henrik Rehr (f. 1964). Tre tegninger, heraf to sign. Rehr. Tusch på papir. 28 x 23 cm / 31,5 x 23,5 cm. UR. Fremstår med spor efter elefantsnot i hjørnerne. (3)

Warennr.: 6060875
EUR 134 DK, Roskilde, Store Hedevej 20.09.2021
20:01
Henrik Rehr. Originaltegning fra Rasmus Klump (cd)
Henrik Rehr (f. 1964). Originaltegning fra Rasmus Klump. Tusch på papir. Sign. Rehr. 27,5 x 21,5 cm. UR. Fremstår med spor efter elefantsnot i hjørnerne.

Warennr.: 6068813
EUR 201 DK, Roskilde, Store Hedevej 20.09.2021
20:29
EUR 134
Alibak. samling tegninger (3)
Alibak Johansen samling tegninger bestående af: Alibak Johansen (1921-2007). To grønlandske motiver. Tusch på papir. Sign. Alibak. (3)Lysmål 23x16 cm. og 22x17 cm. pastel af isfjeld. Sign Alibak 71. Lysmål 49x53 cm. c.d. (3)

Warennr.: 6087475
EUR 242 DK, Aalborg, Nibevej 21.09.2021
19:34