Kategorie
Zeit
Schätzpreis
12»   Waren pro Seite   31 Ergebnisse Liste Galerie
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Valdemar Irminger. Komposition
Valdemar Irminger (1850-1938). Komposition, tusch på papir, sign. V. Irminger. 18x27 cm (33,5x41,5 cm). Gulnet. Indrammet bag glas.

Warennr.: 6192433
EUR < 125 DK, Nivå, Stejlepladsvej 29.05.2022
07:52
Ole Juul. Egern
Ole Juul (f. 1943). Egern, akvarel og oliekridt på papir, sign. og dat. Ole Juul 2020 Gribskov-Mårum. 29x38 cm (42,5x52,5 cm)

Warennr.: 6200259
EUR 161 DK, Nivå, Stejlepladsvej 29.05.2022
13:28
Geerda Nystad (cd). Tre kvindeportrætter, akvarel på papir (3)
Gerda Nystad (1922 - 2002). Tre kvindeportrætter, sign. monogram. Akvarel på papir. 42 x 30 cm. U.r. (3)

Warennr.: 6213178
EUR 134 DK, Nivå, Stejlepladsvej 29.05.2022
15:53
Robert Büchtger, kvindelige modelstudier, kul og rødkridt på papir (6)
Robert Büchtger (1862-1951). Kvindelige modelstudier, kul og rødkridt på papir, signerede. Ark ca.52 x 40 cm. Aldersrelateret stand. (6)

Warennr.: 6203945
EUR 268 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 29.05.2022
18:57

Warennr.: 6203943
19:09
Torben Ebbesen (cd). Tre skitser til skulpturer (3)

Warennr.: 6209112
EUR 201 DK, Vejle, Dandyvej 29.05.2022
19:27
EUR 101
Robert Büchtger (1862-1951). Kvindelige modelstudier, kul og rødkridt på papir, signerede. De fleste ark ca.52 x 40 cm. Aldersrelateret stand. (6)

Warennr.: 6203951
19:49

Warennr.: 6203941
19:53
Lorenz Frølich. En diligence ankommer til Carlsbad, tegning

Warennr.: 6196509
EUR 805 DK, Vejle, Dandyvej 29.05.2022
20:02
EUR 537
Christen Købke. Dorfkirche, Zeichnung
Christen Købke (1810-1848). Dorfkirche, Bleistiftzeichnung auf Papier, nicht signiert. Blattmaße: 12 x 18 (17 x 23) cm.

Warennr.: 6196508
EUR 2.013 DK, Vejle, Dandyvej 29.05.2022
20:18
EUR 1.611
Helge Hall (cd). Fem illustrationer, tusch og bly på papir (5)
Helge Hall (1907 - 1983). Fem illustrationer. Tusch og bly på papir. 25 x 35 cm. U.r. Illustrationer til Gustav Esmann: Hjort og Michelsen, Selskabet Bogvennerne. (5)

Warennr.: 6213183
EUR 268 DK, Nivå, Stejlepladsvej 30.05.2022
15:20
EUR 134
Robert Büchtger, kvindelige modelstudier, rødkridt og kul på papir (4)
Robert Büchtger (1862-1951). Kvindelige modelstudier, kul og rødkridt på papir, signerede. Ark ca.52 x 40 cm. Aldersrelateret stand.

Warennr.: 6189683
EUR 268 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 30.05.2022
17:37
Ole Due. Mandsportræt, pastel
Ole Due (1875-1925). Mandsportræt, pastel på papir, sign. OD samt på bagsiden Ole Due. Lysmål: 19 x 16 cm (30 x 28 cm). Hidrører fra lukningen af antikvitetsforretningen H. Danielsens Eftf., København. Se alle auktionerne her

Warennr.: 6214171
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 30.05.2022
19:51
Preben Hornung cd. Tegning på papir. Model

Warennr.: 6202846
EUR 644 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 31.05.2022
16:42
EUR 510

Warennr.: 6189680
EUR 268 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 31.05.2022
17:42
Vibeke Chatham. Komposition (cd)
Vibeke Chatham, 20./21. årh. Komposition. Mixed media på lærred. Sign. V. Chatham. 77,5 x 58 cm. UR

Warennr.: 6211692
EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 31.05.2022
17:59
Robert Büchtger, to portrætter, kul på papir (2)

Warennr.: 6189697
EUR 201 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 31.05.2022
18:27
Tom Myggen Jensen cd: 4 satiretegninger tusch og bly på pap.

Warennr.: 6137781
19:07
EUR 134
Stine Maria Aalykke. 'Voices inside my head'. cd
Stine Maria Aalykke. 'Voices inside my head'. Tusch og pen på papir. Sign. og dateret: 'Stine Maria Aalykke 2006'. 100 x 147 (104 x 151) cm.

Warennr.: 6196335
EUR 268 DK, Herlev, Dynamovej 01.06.2022
13:56
EUR 134
Ubekendt kunstner. To akvareller (2)
Akvarel, landskab sign. V.P 20. H. 33 x 38.5 cm (50x54) Akvarel, hus ved vej sign. V.P.30. H. 30.5 x 38.5 cm (48x54) (2)

Warennr.: 6211651
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 01.06.2022
18:17
John Kenn Mortensen. Tegning, uden titel - til fordel for Ungdommens Røde Kors
John Kenn Mortensen (f. 1978). Tegning, uden titel. Blyant og tush på papir. H. 36 cm. B 28,5 cm. Signeret af kunstneren. Indrammet. “Mine værker er en slags hyldest til verdens outsidere ... Jeg har ikke en klar intention for hver enkelte tegning. Men … jeg håber, de ensomme og utilpassede ...

Warennr.: 6205739

Neuware
EUR 403 DK, Herlev, Dynamovej 02.06.2022
13:04
EUR 201
Rasmus Aagaard. 'Croquis' - til fordel for Ungdommens Røde Kors
Rasmus Aagaard. 2018. 'Croquis'. Tegning på papir. H. 41 cm. B. 31 cm. Signeret og dateret af kunstneren. Indrammet. Rasmus Aagaard, der har en bachelorgrad i Filosofi, er kunstnerisk uddannet fra The Drawing Academy i Viborg og har bl.a. studeret figurmaleri i Skt. Petersborg. Rasmus er ...

Warennr.: 6205719

Neuware
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 02.06.2022
13:30
Jonas Pihl. 'Hviler Over Land' - til fordel for Ungdommens Røde Kors
Jonas Pihl (f. 1978). 2020. 'Hviler over land'. Koldnålsradering. H. 31,5 cm. B. 38 cm. Signeret og nummereret af kunstneren. Nr. 29/34. Uindrammet. I 2020 blev jeg udnævnt til "Årets Kunstner" af Galleri Christoffer Egelunds kunstforening. I denne forbindelse får man mulighed for at lave et...

Warennr.: 6205740

Neuware
EUR 161 DK, Herlev, Dynamovej 02.06.2022
15:54
Trine Bork Kristensen. Pasteltegning, 'Far Vel' - til fordel for Ungdommens Røde Kors
Trine Bork Kristensen. 2022. 'Far Vel'. Pastel på bøttepapir. A4. Indrammet i Manzonia-ramme med museumsglas. Galleripris 3.000 dkr. Værket er doneret af Trine Bork Kristensen Denne auktion er del af en større velgørenhedsauktion til fordel for Ungdommens Røde Kors, se alle auktionerne ...

Warennr.: 6198176

Neuware
EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 02.06.2022
16:26
Christina Maj Lundqvist. Personligt portræt - til fordel for Ungdommens Røde Kors
Portræt malet og tegnet på akvarelpapir i størrelsen A4. (uden indramning) Du har nu muligheden for at få lavet et personligt portræt af Christina Maj Lundqvist. I aftaler hvem portrættet skal forestille, hvorefter Christina tegner og maler det efter foto og sender det til dig med posten ...

Warennr.: 6190199

Neuware
EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 02.06.2022
17:12
Kasper Fonager Christiansen. Tegning - til fordel for Ungdommens Røde Kors
Kasper Fonager Christiansen (f. 1989). 2022. Uden titel. Blyant på papir. H. 36,5 cm. B. 47 cm. Dateret og signeret af kunstneren. Indrammet. Galleripris 3.500 dkr. Værket er doneret af Kasper Fonager Christiansen Denne auktion er del af en større velgørenhedsauktion til fordel for ...

Warennr.: 6202290

Neuware
EUR 268 DK, Herlev, Dynamovej 02.06.2022
17:24
EUR 174
Renate Borgen. Tegning - til fordel for Ungdommens Røde Kors
Renate Borgen. 2018. Tegning. Akryl på papir. H. 40 cm. B. 40 cm. Signeret og dateret af kunstneren. SAMTALE MED ITTEN I indholdet er der taget udgangspunkt i Ittens farvehjul og et system, der tager udgangspunkt i hjulets lovmæssige farveforhold. Farverne er valgt og sat sammen af 2,3,4 ...

Warennr.: 6193865

Neuware
EUR 242 DK, Herlev, Dynamovej 02.06.2022
17:42

Warennr.: 6193866

Neuware
19:44

Warennr.: 6193867

Neuware
19:54
Bjørn Ignatius Øckenholt. Tegning og akvarel - til fordel for Ungdommens Røde Kors
Bjørn Ignatius Øckenholt (f.1965). Tegning og akvarel. H. 104 cm. B. 72 cm. Indrammet. Værket har sit udgangspunkt i Bjørn Ignatius Øckenholts graphic novel, ”Nøgenhed er gratis, Flemming.” Bjørn Ignatius Øckenholt er uddannet billedkunstner med mere, fra Kunstakademiet i København i ...

Warennr.: 6193703

Neuware
EUR 349 DK, Herlev, Dynamovej 02.06.2022
20:08
12»