Kategorie
Zeit
Schätzpreis
12345...24»   Waren pro Seite   698 Ergebnisse ListeGalerie
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Prisme lysekrone, glas og messing
Prisme lysekrone af messing og glas, fem arme, enkelte løse prismer medfølger. 1900-tallets midte. H. 28 Ø. 50 cm. Fremstår med brugsspor, en lyskilde med skævhed samt revne i plast.

Warennr.: 6113650
EUR < 125 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 05.12.2021
12:30
PremiumOak. Dansk produceret bænk / plint 'Naturel oil' eg 210 cm. Model Square
PremiumOak. Dansk produceret bænk / plint af massivt 'Naturel oil ' olieret egetræ . H. 45 cm., B. 210 cm., D. 45 cm., tykkelse på planker ca. 35 mm. Afrundede kanter og hjørner. Monteret med sort pulverlakeret sqare metal stel. Premiumoak er Dansk produceret af Dansk bæredygtigt PEFC ...

Warennr.: 6001978

Neuware
EUR 322 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 05.12.2021
12:40
EUR 242
Maritime blueprints af hvalskibet 'Wanderer' (2)
Maritime blueprints forestillende hvalskibet 'Wanderer'. Reproduktioner udgivet af Popular Science Monthly. 38 x 56 (45 x 63) cm. Fremstår med enkelte papirskader samt foldemærker (2)

Warennr.: 6105700
12:45
To Islandske lammeskind, indfarvede i cappucinofarvede nuancer, med lyse islæt. (2)
To Islandske lammeskind, indfarvede i cappucinofarvede nuancer, med lyse islæt. Tyk blød langhåret kvalitet. L. 95-99 cm, B. 65-69 cm Miljørigtigt og skånsomt produceret uden brug af krom for at beholde uldens naturlige egenskaber. 100% naturprodukt og er biologisk nedbrydelig. Stol medfølger ...

Warennr.: 6080497

Neuware
EUR 188 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 05.12.2021
12:48
EUR 134
Poul Cadovius. Væghængt reolsystem, System Ultra (2)
Poul Cadovius. Væghængt reolsystem, System Ultra A22, bestående af i alt fire hylder og fire vanger af grøn pulverlakeret stål samt bøjler af messing. Formgivet af Poul Cadovius i 1957, indbragte Poul Cadovius en sølvmedalje på "XI Triennale" i Milano samme år. Fremstillet af dk3. H. 70, B. 72 ...

Warennr.: 6106901

Neuware
EUR 510 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 05.12.2021
13:05
EUR 268
Christian Hvidt for Nordisk Solar. Bordlampe, model Trapez
Christian Hvidt for Nordisk Solar. Bordlampe med skærme og fod af hvidlakeret metal, stamme af forkromet metal. Fremstillet hos Nordisk Solar, model Trapez. H. 56 Ø. 45 cm. Fremstår med brugsspor, ridser på fod samt skævhed samt lille bule på øverste skærm.

Warennr.: 6120234
13:10
Jørgen Fögelquist. Komposition (cd)
Jørgen Fögelquist (1927-2005). Komposition. Litografi. Signeret og nummereret 100/260. 62 x 89 (66 x 94) cm.

Warennr.: 6116350
13:22
Konsolspejl, mahogni
Konsolspejl af fineret og massiv mahogni. H. 144 B. 55 cm. Fremstår med brugsspor, lettere løs bagplade.

Warennr.: 6121590
13:30
Stort islandsk lammeskind. Str. XXL
Stort islandsk lammeskind, tyk og langhåret. Str. XXL. 117 x 79 cm.

Warennr.: 6092471

Neuware
EUR 161 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 05.12.2021
13:38
PremiumOak. Dansk produceret bænk / plint ' Invisibel oil ' eg 120. Model Trapeze
PremiumOak. Dansk produceret bænk / plint af massivt 'Invisibel oil' olieret egetræ. H. 45 cm., B. 120 cm., D. 45 cm., tykkelse på planker ca. 35 mm. Afrundede kanter og hjørner. Monteret med sort pulverlakeret trapeze metal stel. Premiumoak er Dansk produceret af Dansk bæredygtigt PEFC ...

Warennr.: 6001785

Neuware
EUR 255 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 05.12.2021
13:42
EUR 201
Dansk møbelproducent. Sofabord, valnøddetræ
Dansk møbelproducent. Sofabord af fineret valnøddetræ. H. 52 L. 150 D. 101 cm. Fremstår med brugsspor, ridser samt enkelt lus.

Warennr.: 6122781
EUR 134 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 05.12.2021
13:45
Peter J. Lassen. Montana. Fritstående Tv-modul, grålakeret
Peter J. Lassen. Montana. Fritstående Tv-modul af grålakeret MDF med hylde samt åbne rum, monteret på hjul. Fremstillet hos Montana. H. 52 B. 98 D. 70 cm. Fremstår snavset med ridser og mærker.

Warennr.: 6090382
13:52
Kinesisk hatstand / bordlampe
Kinesisk hatstand / bordlampe af porcelæn, polykrom dekoreret med figurscene og skrifttegn, Montage / fatning af messing med ledningsgennemføring. Sign. i bund. H. 28/57 cm. Fremstår med skævhed på bund.

Warennr.: 6116032
13:57
PremiumOak. Dansk produceret bænk af massivt 'Dark Brown' olieret eg, 120 x 42 cm
PremiumOak. Dansk produceret bænk af massivt 'Dark Brown' olieret egetræ. H. 45 cm. x L. 120 cm. x B. 42 cm. Tykkelse på planker ca. 3,5 cm. Premium Oak er Dansk produceret af Dansk bæredygtigt PEFC certificeret egetræ. Fremstår ubrugt i original emballage. Modelfoto, variationer i åretegning ...

Warennr.: 5949062

Neuware
14:05
EUR 201
Poul Cadovius. Væghængt reolsystem, System Ultra A22, bestående af i alt fire hylder og fire vanger af grå pulverlakeret stål samt bøjler af messing. Formgivet af Poul Cadovius i 1957, indbragte Poul Cadovius en sølvmedalje på "XI Triennale" i Milano samme år. Fremstillet af dk3. H. 70, B. 72 pr....

Warennr.: 6076341

Neuware
14:10
EUR 295
Nain tæppe, lyst med blå ornamentik
Nain tæppe, lyst med blå ornamentik, uld på bomuld, 200 x 117 cm. Fremstår med brugsspor, enkelte pletter samt lettere slitage på frynser.

Warennr.: 6101422
EUR 483 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 05.12.2021
14:15
EUR 349
Massivt sildebensparket af egetræ. Square. ca. 21 kvm
Massivt sildebensparket/enkeltstavs af ubehandlet egetræ. Kan lægges i flere mønstre. 300*60*10 mm. Velegnet til gulve/vægbeklædning/borde m.v. 10 pakker á 2,16 kvm = i alt 21,6 kvm.

Warennr.: 6123422

Neuware
EUR 859 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 05.12.2021
14:22
EUR 430
Frimærker, Frimærkealbum med heleverden
Gammel album med heleverden,Danmark, England, Kina m.m.

Warennr.: 6107723
14:30
Ubekendt møbelproducent. Cafebord / arbejdsbord / spisebord
Ubekendt møbelproducent. Cafebord / arbejdsbord / spisebord med stel af sortlakeret metal, plade af sort laminat. H. 76 B. 120 D. 70 cm. Fremstår i original emballage.

Warennr.: 6114775

Neuware
14:42
Afrikansk kunsthåndværk. Glenter, metal (3)
Afrikansk kunsthåndværk. Glenter udført af olietønder, pudset, poleret og lakeret. Zimbabwe, ca. 2000. H. 46 cm. (3)

Warennr.: 6117492
14:44
Cecilie Manz for Lightyears. Caravaggio Read bordlampe - Opalglas.
Cecilie Manz for Lightyears. Caravaggio Read bordlampe - Opalglas. Mat hvid stel, skærm af opalgals. Glanslakeret aluminium. Højde: 51,7 cm. Fod Ø: 20 cm. Original emballage. Modelfoto.

Warennr.: 6120749

Neuware
EUR 242 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 05.12.2021
14:49
EUR 87
Svend Saabye. Opstilling med genstande (cd)
Svend Saabye (1913-2004). Opstilling med genstande. Olie på lærred. Sign. Saaby. 52 x 42 (62 x 51) cm.

Warennr.: 6119515
EUR 403 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 05.12.2021
14:57
EUR 201
Dansk møbelproducent. Høj- samt lav lænestol, egetræ (2)
Dansk møbelproducent. Høj- samt lav lænestol med stel af massivt egetræ, betrukket med mønstret knapsyet møbelstof. Sh. 40 cm. 1970'erne. Fremstår med lettere brugsspor og mindre pletter. (2)

Warennr.: 6100756
15:00
Aage Hundevad. Bogreol, palisander
Aage Hundevad. Bogreol af fineret palisander, front med justerbar hylder og to skydelåger. 1960'erne. H. 140 B. 138 D. 30 cm. Fremstillet hos Hundevad & Co. Fremstår med lettere / få brugsspor.

Warennr.: 6122175
15:05
EUR 268
Henrik Pedersen. Spisebord, model Four, 205x100
Henrik Pedersen for Houe. Model Four. Spisebord med rektangulær plade af sort laminat, kant af oliebehandlet egetræ, stel af sortlakeret metal, runde ben. H. 74, L. 205, B. 100 cm. Fremstår usamlet og i original emballage. Modelfoto.

Warennr.: 6091154

Neuware
EUR 537 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 05.12.2021
15:12
EUR 403
Frida Freja Futtrup. Komposition
Frida Freja Futtrup. Blomsterkomposition. Olie på lærred. Sign. Frida Freja. 80 x 60 cm.

Warennr.: 6106383
15:15
EUR 228
Svend Saabye. Landskabskomposition (cd)
Svend Saabye (1913-2004). Landskabskomposition. Olie på lærred, sign. Saabye. 65 x 96 (75 x 107) cm.

Warennr.: 6119510
15:20
EUR 201
Poul Cadovius. Væghængt reolsystem, System Ultra A22, bestående af i alt fire hylder, fire vanger samt bøjler af hvid pulverlakeret stål. Formgivet af Poul Cadovius i 1957, indbragte Poul Cadovius en sølvmedalje på "XI Triennale" i Milano samme år. Fremstillet af dk3. H. 70, B. 72 pr. ...

Warennr.: 6076359

Neuware
15:23
EUR 268
Timo Ripatti for Fredericia Furniture. Lounge stol, model Eve.
Timo Ripatti. Lounge stol af sortlaseret egetræ, sæde og ryg polstret med sort læder. Fremstillet hos Fredericia Furniture, model Eve, mrk. herfra. SH. 42 cm. Fremstår med minimale brugsspor / trykmærke i læder. Udstillingsmodel

Warennr.: 6122285
15:30
EUR 295
Space Copenhagen. Par spisestole model spine. sort læder (2)
Space Copenhagen. Par spisestole med sæde og ryg betrukket med sort læder, stel af sortlakeret stål. Fremstillet hos Fredericia Furniture, model Spine. Sh. 42 cm. Fremstår med håndteringsspor. (2)

Warennr.: 6097115
EUR 617 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 05.12.2021
15:34
EUR 403
12345...24»