Kategorie
Zeit
Schätzpreis
12345...17»   Waren pro Seite   489 Ergebnisse ListeGalerie
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Piet Hein. Super-Ellipse spisebord
Piet Hein. Super-Ellipse spisebord med plade af hvid laminat, med kantliste af børstet stål monteret på spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen i 2003. H. 70,5 L. 180 D. 120 cm. Fremstår med brugsspor.

Warennr.: 5735812
EUR 1.181 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 11.08.2020
08:45
EUR 456
Hyndesæt til Hans J. Wegner, 'Y- stolen'. Cognac læder (4)
Hyndesæt til Hans J. Wegner, 'Y- stolen'. Sæt 4 hynder, betrukket med læder. Ca. 3 cm i tykkelse. Stol medfølger ikke. (4)

Warennr.: 5736952

Neuware
EUR 242 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 11.08.2020
10:31
Hyndesæt til Hans J. Wegners Y- stol. Sort læder. (6)
Hyndesæt til Hans J. Wegners Y- stol. Sæt på seks hynder, betrukket med sort læder. Ca. 3 cm i tykkelse. (6)

Warennr.: 5737025

Neuware
11:20
Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole, sæt på 6 stk. (6)
Seks stk. Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole (model 3107). Betrækkene er udført af sort semianilin læder, indvendigt med skum (pu)Alle overtræk og lynlåse er testet. Bemærk: modelfoto, stol medfølger ikke. (6)

Warennr.: 5737063

Neuware
EUR 483 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 11.08.2020
11:49
Ebbe Gehl & Søren Nissen. Lænestol model Opus, brunt læder
Ebbe Gehl & Søren Nissen. Hvilestol, model Opus, betrukket med brunt læder, stel af kirsebærtræ. SH. 41 cm. Fremstår med alm. lette brugsspor.

Warennr.: 5734717
EUR 161 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 11.08.2020
12:04
Hyndesæt til Eames - stole (6)
Hyndesæt til Eames stole modeller DAX, DAR, DAW, DAL og RAR. Udført af cognac-farvet læder (6)

Warennr.: 5592566

Neuware
EUR 322 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 11.08.2020
12:30
Sofabord, 'Mono' zebrano bordplade, krom stel
Rene Hougaard for Magnus Olesen. Mono sofabord forkromet stel, bordplade fineret med zebrano. L 120, B 50, H 35 cm. Modelfoto. Er i original emballage. 2. sort, ridser kan forekomme.

Warennr.: 5646796
EUR 215 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 11.08.2020
12:40
Burberry, shopper i sort læder.
Burberry shopper i sort læder med for indvendig, rum med lynlås samt udvendig lommer til mobil mm. Fremstår med lettere brugsspor.

Warennr.: 5492322
EUR 671 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 11.08.2020
12:55
EUR 87
Arne Jacobsen. Barstol. Model 3197
Arne Jacobsen. Barstol. Model 3197 Arne Jacobsen 1902-1971. Barstol med skal af rødlakeret ask finér. Monteret på stel af forkromet stålrør. H. 110 cm. Sædehøjde 76 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med få brugsspor.

Warennr.: 5407072
13:00
Focus VIP for Seeddesign. Par væglamper (2)
Focus VIP for Seeddesign. Par væglamper. Stel af sortlakeret metal, skærm af mat hvidt glas. Arm med elevation, afbryder på bagplade, sort stofledning L. 74 cm., Ø 12 cm. (2)

Warennr.: 5731101

Neuware
EUR 134 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 11.08.2020
13:00
EUR 114
Seks hynder til Arne Jacobsens stole 3101 (myren), sort læder (6)
Seks hynder til Arne Jacobsens stole model 3101 (myren) af sort læder. Bagside med skridsikret materiale. Stole medfølger ikke. (6)

Warennr.: 5737195

Neuware
13:10
Armring med tilhørende øreringe af sterlingsølv med bjergkrystal (3)
Åben armring udført i sterlingsølv afsluttet med tre runde, facetterede bjergkrystaller. Medfølges af øreringe i samme materialer, højde: 2 cm. Medfølges af æske. (3)

Warennr.: 5714392

Neuware
EUR < 125 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 11.08.2020
13:16
Møbelproducent. Spisebord, ubehandlet bøgetræ
Møbelproducent. Spisebord med oval plade med udtræk af fineret bøgetræ med udtræk, runde tilspidsede ben. Nyrenoveret. H. 72 L. 180 D. 115 cm. Fremstår nyrenoveret, dog mindre skjolder og lille begyndende gennemslibning, tillægsplader mangler.

Warennr.: 5723198
13:43
Sofabord, 'Mono, valnød bordplade
Rene Hougaard for Magnus Olesen. Mono sofabord forkromet stel, bordplade fineret med valnød. L 120, B 50, H 35 cm. Modelfoto. Er i original emballage. 2. sort, ridser kan forekomme. Modelfoto.

Warennr.: 5646805
14:28
Skovby Møbelfabrik. Low sideboard in rosewood, model 63 Skovby Møbelfabrik.
Low sideboard in rosewood veneer, front with four sliding doors enclosing shelves, in between which five larger and smaller drawers. Designed in 1963. Produced by Skovby Møbelfabrik and labelled accordingly, model 63. H. 80 cm. L. 220 cm. D. 47 cm. Displays slight usage-related traces of wear.

Warennr.: 5734721
EUR 1.342 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 11.08.2020
15:03
EUR 886
Dansk møbelproducent. Spisebord, palisander, 1960'erne
Dansk møbelproducent. Spisebord af fineret palisander med cirkulær palisander med udtræk, to tillægsplader medfølger, heraf en fineret med palisander med sarg og en fineret med mahogni. 1960'erne. H. 71 L. 115 -225 cm. Fremstår med brugsspor.

Warennr.: 5734630
EUR 349 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 11.08.2020
16:09
EUR 87
Orientalsk håndknyttet tæppe, 98x150 cm.
Orientalsk håndknyttet tæppe, uld på bomuld. Florale motiver og geometriske figurer og borter i polykrome farver. 98x150 cm.

Warennr.: 5734486
16:47
Calligaris. Spisestole (4)
Calligaris, Italiensk produceret spisestole med skal i farvet plast og forkromet ben, H. 80 cm. SH. 42 cm. Fremstår med brugsspor, ridser på sæder. (4)

Warennr.: 5732485
17:05
Dansk møbelproducent. Spisestole, palisander / mahogni
Dansk møbelproducent. Spisestole med tremmeryg af fineret palisander og stel af massiv maghoni. Senere uoriginalt betrukket med sort læder. 1960'erne. SH. 46 cm. Fremstår med alm. brugsspor.

Warennr.: 5734634
EUR 201 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 11.08.2020
17:08
Peder Møller. Standur i kasse af egetræ, ca. 1800.
Peder Møller. Standur i kasse af egetræ, skive med romer og arabertal og hjørneornamenter i forgyldt messing, plakette sign. Peder Møler, Tved. ca 1800. H. 223 cm. B. 46 cm. D, 25 cm.,3 lodder, pendul og nøgler medfølger. Brugsspor, mindre rep. på kasse. Lauritz.com indestår ikke for ...

Warennr.: 5731418
17:30
EUR 228
Persiske nain
Persiske nain uld på bomuld med silke. 138 x 87 cm. Fremstår med lettere brugsspor.

Warennr.: 5733746
17:48
Johannes Andersen sofabord, palisander
Johannes Andersen sofabord fineret med palisander, kvadratisk plade med tilspidsede ben. 1960'erne. H. 50 L. 75 B. 75 cm. Fremstillet hos CFC Silkeborg. Alm. brugsspor, enkelte ridser samt et par mindre varmeskjold.

Warennr.: 5734636
18:07
Erla Óskarsdóttir for Onecollection. Spisestole, model Formel B Chair (4)
Erla Óskarsdótti. Spisestole betrukket med sort læder, firpas drejefod af børstet stål. Fremstillet hos Onecollection, model Formel B Chair. Fremstår med brugsspor, mærker på stel, et sæde med to små huller på læder på sæder.

Warennr.: 5731420
EUR 403 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 11.08.2020
18:09
Persiske nain
Persiske nain uld på bomuld med silke. 135 x 87 cm. Fremstår med lettere brugsspor.

Warennr.: 5733749
18:10
Søren Rose Studio for dk3. Sofabord, model Plateau, udstillingsmode
Søren Rose Studio. Sofabord med cirkulær plade af massivt olieret egetræ, stel af sortlakeret metal. Formgivet i 2015. Fremstillet hos dk3, model Plateau. H. 35 Ø 80 cm. Udstillingsmodel med lettere / få brugsspor.

Warennr.: 5683811
EUR 805 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 11.08.2020
18:20
Massivt mosaik parket af ubehandlet egetræ. Engelsk mønster. ca. 50 kvm (14)
Massivt mosaik parket af ubehandlet egetræ, 8 mm tyk, plader 640 x 320 mm. 14 pakker á 3,575kvm = i alt 50,05kvm. (14)

Warennr.: 5656496

Neuware
EUR 940 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 11.08.2020
18:30
EUR 268
Patchwork tæppe af koskind, 295 x 195 cm.

Warennr.: 5644378
18:35
Charles Eames and Eero Saarinen. Four lounge chairs, Model Organic blue (4)
Charles Eames and Eero Saarinen. Four lounge chairs Model 'Organic', shells in moulded plywood, upholstered in blue wool, legs in black-glazed ash. Designed in 1940. Produced by Vitra. H. 93 cm. W. 74 cm. Seat height 48 cm. Minimal signs of wear.

Warennr.: 5635450
EUR 3.490 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 11.08.2020
18:36
EUR 1.812
Arne Jacobsen. Couchtisch, Palisander, Ø 90 cm
Arne Jacobsen. Couchtisch mit originaler runder Platte aus furniertem Palisander, Gestell aus Aluminium mit 3-Stern-Fußkreuz mit profiliertem Schaft. 1960er. Ausführung: Fritz Hansen. H. 47 Ø 90 cm. Leichter Verschleiß, jedoch einzelne Brandstellen und minimale Randbestoßungen an der Platte.

Warennr.: 5670489
EUR 2.550 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 11.08.2020
18:45
Royal Copenhagen. Frijsenborg stel af porcelæn (69)
Royal Copenhagen. Frijsenborg stel af porcelæn bestående af: 10 kaffekopper, 4 underkopper, 5 kagetallerkner, 3 frokosttallerkner, 16 middagstallerkner, 13 dybe tallerkner, 4 dessert tallerkner, 14 diverse dele. (ca. 69)

Warennr.: 5734446
EUR 268 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 11.08.2020
18:46
12345...17»