Kategorie
Zeit
Schätzpreis
123»   Waren pro Seite   71 Ergebnisse ListeGalerie
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Mogens Hansen. Two-seater sofa, brown leather.
Mogens Hansen. Two-seater sofa with solid oak legs, loose cushions in the back with down filling, seat with down top, upholstered in brown leather with piping. H. 70 W. 150. D: 75 cm. Features regular usage-related traces of wear.

Warennr.: 6026598
EUR 1.342 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28.11.2021
16:28
EUR 940
Arne Jacobsen. Sofabord med firepas fod.
Arne Jacobsen 1902-1971. Sofabord med firepas fod, senere monteret bordplade af fineret palisander, stamme af forkromet metal og fod af aluminium. H. 47 Ø 75 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med uoriginal ny fineret plade i palisander.Vær opmærksom på, at der kan være forskellige regler...

Warennr.: 5910718
EUR 671 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28.11.2021
17:06
EUR 537
Harald Slott-Møller. Komposition, Öl auf Leinwand
Harald Slott-Møller (1864-1937). Abendstimmung. Öl auf Leinwand. Signiert Harald Slott-Møller. 49 x 74cm (65 x 89 cm).

Warennr.: 6118900
EUR 1.611 DK, Aalborg, Nibevej 28.11.2021
18:38
EUR 1.074
Paul Fischer. Öl auf Platte. Straßenansicht mit der Domkirche in Aarhus
Paul Fischer (1860-1934), Öl auf Platte. Straßenansicht mit Aarhus Domkirche im Hintergrund. Signiert Paul Fischer. 39 x 32 cm (48 x 41 cm).

Warennr.: 6118897
EUR 6.711 DK, Aalborg, Nibevej 28.11.2021
18:40
EUR 4.698
Kay Bojesen. Samling trælegetøj (4) .
Kay Bojesen 1886-1958.Samling trælegetøj bestående af tre køer og en hest. H. 4.0 - 6.0 cm. Med lette aldersrelaterede brugsspor iform af afskallinger (4)

Warennr.: 6118127
EUR 376 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28.11.2021
19:19
EUR 242
Angel Pazmino. Paar Sessel aus den 1960ern, Ausführung: Muebles de Estilo, Ecuador (2)
Angel Pazmino. Paar Sessel aus den 1960ern, Ausführung: Muebles de Estilo -Quito, Ecuador. Zusammengefügte Konstruktion aus massivem, dunklem Holz, Rückenlehne und Sitzüberzug aus braunem Kernleder mit geprägten Ziermotiven. H. 74 cm, B. 58 cm, Sitzhöhe 40 cm. Mit Verschleiß sowie zwischen Bein ...

Warennr.: 6034674
19:23
EUR 1.074
Fritz Hansen. Sessel mit Lammwolle
Fritz Hansen. Sessel mit Lammwolle bezogen. Beine aus massiver Eiche, H. 84 cm, B. 72 cm. Sitzhöhe ca. 41 cm. Ausführung: Fritz Hansen, Von professionellem Möbelpolsterer in Dänemark neu bezogen.

Warennr.: 6072670
EUR 1.879 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28.11.2021
19:24
EUR 1.477
Arne Hovmand-Olsen. Fire spisestole af teaktræ, anilin læder (4)
Arne Hovmand-Olsen. Fire spisestole af teaktræ, sæder betrukket med mokka anilin læder . H. ca. 45/82 cm. 1960'erne. Fremstår nybetrukket med mokkafarvet anilin læder ved dansk møbelpolster i Danmark.(4)

Warennr.: 5900696
EUR 1.020 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28.11.2021
19:26
EUR 805
Henry Kjærnulf. A set of six solid teak wood chairs (6)
Henry Kjærnulf. A set of six solid teak wood chairs. Seats upholstered in cognac-coloured leather. Produced at Vejle Stole- og Møbelfabrik, labelled accordingly, from the 1960s. Seat height approx. 45 cm. Newly reupholstered in cognac-coloured aniline leather (6)

Warennr.: 6039523
EUR 2.215 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28.11.2021
19:28
EUR 1.745
Poul M. Volther, attributed. Six dining chairs, oak, FDB (6)
Poul M. Volther, attributed. Six dining chairs in oak with spoke-backs. Produced by FDB branded accordingly. Loose seat cushions upholstered in black leather. 77 cm Sh. 45 cm. Newly reupholstered by a professional furniture upholsterer in black aniline leather.

Warennr.: 6026870
EUR 2.282 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28.11.2021
19:31
EUR 1.745
Wenzel Tornøe. Barneportræt, olie på lærred
Wenzel Tornøe (1844-1907). Barneportræt. Signeret og dateret Wenzel Tornøe Juni 84. Olie på lærred. 44 x 33 cm. (64 x 53) cm. Fremstår med krakeleringer. Udstillet i Foreningen for National kunst år 1971. Udstillingsetiket herfra.

Warennr.: 6104957
EUR 403 DK, Nivå, Stejlepladsvej 28.11.2021
19:32
EUR 228
Fritz Hansen. Stole af elmetræ, 1930'erne (4)
Fritz Hansen. Fire stole af elmetræ, 1930'erne. Betrukket med sort læder. H. 80 cm. Sh. 47 cm. Fremstår med brugsspor, efter limet limet i samlingerne samt nybetrukket med sort pure anilin læder (4)

Warennr.: 6039648
EUR 1.074 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28.11.2021
19:52
EUR 805
Breitling 'Chronometre Colt'. Herreur af stål, Ø 41 cm
Breitling Chronometre Colt , ref.nr.: A17313, serienr.: 6021557, urkasse af stål Ø. 41 mm, sort skive med stregindeks, datoangivelse ved 3" position, justerbar lynette, safirglas, monteret med lænke af stål, automatisk urværk. Fremstår med lettere brugsspor. Medfølges a fuoriginal boks, , ...

Warennr.: 6060977
EUR 2.282 DK, Aalborg, Nibevej 28.11.2021
19:57
EUR 1.678
Ming (1368-1644) kinesisk gravvogter figur i form af kriger
Kinesisk gravvogter figur af delvist bemalet lertøj i form af kriger til hest. Fremstår som sædvanlig med originalt løst monteret hoved. Kina, Ming, 1368-1644. H. 31 cm.

Warennr.: 6086344
EUR 537 DK, Nivå, Stejlepladsvej 28.11.2021
20:01
EUR 349
Ole Wanscher: Lænestol model PJ 60.
Ole Wanscher 1903-1985: Lænestol model PJ 60 med stel i massiv sæbe behandlet. eg. Polstring i hvid savak uld, hynde nypolstret i sort anilin læder. H. 97 B. 73 D. 80 cm. Fremstår med brugsspor på stof.

Warennr.: 6026265
20:02
EUR 805
Poul M. Volther. Six chairs made in patinated oakwood, model J61. (6)
Poul M. Volther. Six chairs made in patinated oakwood, seats upholstered in black leather. H. 81/46, W. 50.5 cm. Produced by FDB, model J61, labelled accordingly. Newly upholstered in black aniline leather. (6)

Warennr.: 6092803
20:03
EUR 1.074
Peter Hvidt. Sofa, 1940s
Peter Hvidt. Sofa, upholstered in lambswool, solid beech legs, 1940s. H. 85 cm. L. 180 cm. Seat height 42 cm. Recently reupholstered in lambswool by a professional upholsterer in Denmark.

Warennr.: 6057955
EUR 2.953 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28.11.2021
20:06
EUR 2.282
Tove und Edvard Kindt Larsen. Sessel, zugeschrieben
Tove und Edvard Kindt Larsen. Sessel, zugeschrieben. Wohl frühe Ausgabe des Kaminstuhls, aus massiver Eiche, Sitz und Lehne mit Kernledergeflecht bespannt. Ausführung: ca. 1940-45, wohl beim Schreinermeister Gustav Bertelsen. H 75 cm. B 60 cm. Sitzhöhe 40. Mit Patina.

Warennr.: 5937712
EUR 3.356 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28.11.2021
20:10
EUR 2.685
N.A. Jørgensens Møbelfabrik. Banana-shaped sofa, Model 96
N.A. Jørgensens Møbelfabrik. Banana-shaped sofa, upholstered in lambswool, curved armrests and tapered beech legs, brass leg caps. Designed in 1954/1955. N.A. Jørgensens Møbelfabrik, Model No. 96. H. 70 cm. L. 150 cm. Seat height 42 cm. Recently reupholstered in lambswool by a professional ...

Warennr.: 6051111
20:14
EUR 2.685
Gudmund Hentze für Adolph Wulff. Zwei Set Entwürfe für Spielkarten (26)
Gudmund Hentze (1875-1948). 'En Serie nationale Spillekort med kongelige Personer og de danske vaabenarter samt Bagside'. Bleistift und Gouache auf Karton. In Umschlag von Adolph Wulff. Nichtsigniert, ca. 13 x 9,5 cm. 'En Serie Spillekort i revolution Stil, første Grundlag til Elite No. 80'. ...

Warennr.: 6104024
EUR 1.342 DK, Roskilde, Store Hedevej 28.11.2021
20:18
EUR 403
Børge Mogensen, eight chairs made in teakwood, model 122. (8)
Børge Mogensen (1914-1972). Eight chairs made in teakwood. Top-rail made in veneered teakwood, frame made in solid teakwood. Produced at Søborg Møbelfabrik, model 122. From the 1950s. Seat height, newly upholstered in cognac-coloured aniline leather, one top-rail with chipping. (8)

Warennr.: 6103282
20:18
EUR 1.745
K.S. Møbler. Four dining chairs, rosewood (4)
K.S. Møbler. Four dining chairs with solid rosewood frames, seats upholstered in cognac-coloured aniline leather. From the 1960s. SH. 45 cm. Newly reupholstered in cognac-coloured vintage aniline leather by a Danish furniture upholsterer in Denmark. (4) Please be aware that the rules relating ...

Warennr.: 6109599
20:46
EUR 1.020
E. Knudsen. Four chairs, aniline leather and woven cane. Model 47 (4)
E. Knudsen. Four chairs with frames in stained beech, back outfitted with woven cane, seat upholstered in cognac-coloured aniline leather. Designed in 1955. Produced by Jensen & Lykkegaard. Lit. Mobilia 1956. H. 85/47 cm. Reupholstered by a different Danish professional furniture upholstery in ...

Warennr.: 5921009
20:47
EUR 1.074
Hans Olsen tilskrevet. Sofabænk
Hans Olsen tilskrevet. Sofabænk betrukket med Camira uld, armlæn af teaktræ monteret på stel af sort lakeret træ. L. 124 H. 77 Sh. ca. 44 cm.Nypolstret ved professionel møbelpolster med gråt Camira uld samt nylakeret.

Warennr.: 6029589
EUR 1.074 DK, Esbjerg, Oddesundvej 29.11.2021
15:30
EUR 779
Grethe Jalk sofabord for France og Søns, model 622/54 af palisander
Grethe Jalk. Sofabord med svæveplade af fineret palisander båret af messing stykker, stel af massivt palisander. Model 622/54. Fremstillet ved France og Søn plakette herfra. H. 54 B. 66 L. 150 cm. Fremstår ny restaureret.Vær opmærksom på, at der kan være forskellige regler for handel og ...

Warennr.: 6065221
EUR 1.208 DK, Esbjerg, Oddesundvej 29.11.2021
19:57
EUR 940
Morgan + 8 1973
Morgan + 8 1973 zweitüriger Sportwagen Ausgestattet mit 3.5 l Rover V8 Motor mit 158 PS 4-Gang-Rover 3500-Schaltgetriebe Rechtsgesteuert; in originalem, cremefarbenem Lack; mit brauner Lederausstattung. In Schweden zugelassen, derselbe Eigentümer in den vergangenen 28 ...

Warennr.: 6115148
EUR 38.255 DK, Nivå, Stejlepladsvej 29.11.2021
EUR 28.188
Ole Wanscher für AJ Iversen. Sessel, Palisander und schwarzes Leder
Ole Wanscher. Sessel mit leicht geschweiften Armlehnen, original bezogen mit durchgeknöpftem Leder, Beine aus Palisander. H 85/45, B 70 cm. Modell L-2872, Ausführung: Schreinermeister A.J. Iversen. 1950er. Mit Patina und Oberflächenkratzern. Lit.:Dansk møbelkunst gennem 40 aar : Københavns ...

Warennr.: 6057713
EUR 2.013 DK, Esbjerg, Oddesundvej 29.11.2021
EUR 1.611
Hans Olsen. Sofabord, Riopalisander

Warennr.: 5991387
EUR 671 DK, Esbjerg, Oddesundvej 29.11.2021
EUR 537
Madsen und Schubell zugeschrieben, Sessel sowie Fußhocker aus Teak, 1960er (2)
Madsen und Schubell zugeschrieben, Sessel aus Teak, wippbar, verstellbare Lehne/ Sitz, Sitz mit rotem Stoffbezug, H. 102 B. 67 Sitzhöhe 40 cm. Sowie Fußhocker aus Teak mit verstellbarer Sitzfläche, H. 40 L. 49 B. 44 cm. Ungestempelt, wohl hergestellt bei Madsen und Schubell in den 1960ern. An der...

Warennr.: 5894580
EUR 1.678 DK, Esbjerg, Oddesundvej 29.11.2021
20:04
EUR 1.342
Steffen Syrach-Larsen for Gustav Bertelsen. Stol af egetræ og læder
Steffen Syrach-Larsen. Stol med stel af egetræ. Sæde og ryg af patineret sort læder. H. 80 cm. B. 49,5 cm. SH. ca. 42 cm. Fremstillet hos Snedkermester Gustav Bertelsen. Fremstår med patina, brugsspor og mærker i læderet.

Warennr.: 6047799
EUR 537 DK, Esbjerg, Oddesundvej 29.11.2021
20:08
EUR 403
123»