A.F. Rasmussen. Brillant- og opalring af 14 kt. hvidguld, 0.66 ct. 1900-tallets midte

Lot number: 5454989
The auction is closed
Hammer price: DKK 4,800
EUR 644
Estimate: DKK 6,000
EUR 805
A buyer's premium of  22.5% and a hammer fee will be added to the stated price.

Description:
Ring af 14 kt. hvidguld prydet med en cabochonslebet hvid opal omkranset af 19 brillantslebne diamanter på tilsammen ca. 0.66 ct. Farve: Wesselton-Crystal (H-J), klarhed: VVS-VS, en enkelt P. Front mål 2,1 x 1,9 cm, opal mål 1,4 x 1,2 cm. Ringstr. 57,5/18,3. Vægt 9,3 g. Udført hos A.F. Rasmussen, Aarhus, antagelig o. 1900-tallets midte. Originalt etui medfølger Fremstår med alm. brugsspor, opal med enkelte lette ridser.

The auction is closing:  04/11/2019 20:35:00

Transport prices
Won this auction? - See transport options when you pay for your lot

Prior bids

Show    bids
Customer no.DateTime (CET)Bid