Astrid Lomholt f. 1974 & Karoline H. Larsen f. 1974, Arne Jacobsen 7'er stol

Lot number: 1190625
The auction is closed.
Hammer price: DKK 2,500
EUR 336
Estimate: DKK 5,000
EUR 671
A buyer's premium and a buyer's fee will be added to the stated price.

Description

ASTRID LOMHOLT & KAROLINE H. LARSEN "Mamba 1", afrikansk hår på rød lazurlakeret Arne Jacobsen stol "7'eren", model 3107, formbøjet krydsfinér og forkromede ben.

Varen er doneret af kunstnerne og Fritz Hansen. Hele beløbet (hammerslag, gebyr og salærer) går ubeskåret til Danmarks Indsamlingen '08 og organisationerne SOS-Børnebyerne, Dansk Røde Kors, BØRNEfonden, Red Barnet, UNICEF, Læger uden Grænser, ADRA Danmark, Mellemfolkeligt Samvirke, CARE Danmark, IBIS, Folkekirkens Nødhjælp og Dansk Flygtningehjælp, til fordel for at mindske børnedødeligheden i Afrika. Lauritz.com donerer således gebyr, køber- og sælgersalær.

Læs mere om Danmarks Indsamlingen '08

JH-Transport støtter 'Danmarks Indsamlingen '08' med gratis levering i DK af alle varer fra auktionen i uge 5 og 6 i 2008. Læs mere
Varen er ikke udstillet i showroomet.

Bemærk: Lauritz.com gør opmærksom på, at der kan ske ændringer i auktionernes udløbstidspunkter, grundet den direkte TV-transmission lørdag d. 26. januar.

The auction is closing:  26/01/2008 21:15:00

Transport prices
Won this auction? - See transport options when you pay for your lot

Prior bids
Show    bids
Customer no.DateTime (CET)Bid