Lot number: 5469603
This auction has been annulled
Estimate: DKK 14,500
EUR 1,946
A buyer's premium of  22.5% and a hammer fee will be added to the stated price.

Description:
Rubin- og brillantrosetring af 18 kt. guld og hvidguld prydet med større let oval facetsleben rubin på ca. 1.50 ct., omkranset af 10 brillantslebne diamanter, i alt ca. 0.70 ct. Farve: Top Crystal (I). Klarhed: VS-SI. Stemplet H&TLd med London import gold Hallmarks. 1900-tallets anden halvdel. Vægt ca. 5,5 g. Front B. 1,56 cm. Ringstr. 54/17,25. Fremstår med aldersrelateret brugsspor med små afslag på rubin.

The auction is closing:  06/12/2019 20:48:00

Prior bids

Show    bids
Customer no.DateTime (CET)Bid