12345...12»   Lots per page   343 results ListGallery
Henning Ulrichsen. Par brillantørestikker - ca. 0.20 ct. (2)
Henning Ulrichsen, Kgs. Lyngby 1973-. Et par brillantørestikker af 14 kt. guld prydet med to brillantslebne diamanter på tilsammen ca. 0.20 ct. Farve: Top Wesselton (F-G), Klarhed: VS. Mål inkl. fatning: 3,5x3,5 mm. Æske medfølger. (2)

Lot no: 5769127
EUR 242 DK, Helsingør, Støberivej 24/09/2020
14:00
EUR 174
Guldhalskæde 14 kt. L. 42,5 cm.
Halskæde af 14 kt. guld i ankerkæde facet med fjederlås. L. 42,5 cm. B. 0,9 mm. Vægt: 2,3 g.

Lot no: 5769156
EUR < 125 DK, Helsingør, Støberivej 24/09/2020
14:30
EUR 101
Hartmanns. Brillantørestikker - ca. 0.19 ct. River/VS (2)
Hartmanns. Et par brillantørestikker af 14 kt. hvidguld prydet med to brillantslebne diamanter på tilsammen ca. 0.19 ct. Farve: River (E), Klarhed: VS. Mål inkl. fatning: 4x4 mm. Original æske samt certifikat medfølger. (2)

Lot no: 5769135
EUR 403 DK, Helsingør, Støberivej 24/09/2020
15:00
EUR 215
Bente Polano (cd). Komposition, litografi
Bente Polano (f.1953). Komposition, sign. Polano 1996, litografi E.T. 74/120. 16 x 19 cm. Indrammet bag glas.

Lot no: 5774345
16:28
Fritz Kraul. Parti fra Vejle, olie på lærred
Fritz Kraul (1862-1935). Parti fra Vejle, sign. F. Kraul , Vejle 1911. Olie på lærred. 32 x 47 cm. (56 x 68) cm.

Lot no: 5772423
EUR 134 DK, Helsingør, Støberivej 24/09/2020
17:31
Johannes Larsen (cd). Motiv med andrik, træsnit
Johannes Larsen (1867-1961). Motiv med andrik, sign. i bly Johannes Larsen. Træsnit på japanpapir. 42 x 47 cm. 50 x 54 cm. Indrammet bag glas.

Lot no: 5775935
EUR 201 DK, Helsingør, Støberivej 24/09/2020
17:44
Eilersen sofa model Domino
Eilersen hjørnesofa, model Domino. Betræk af lyst stribet stof. Ben af matforkromet stål. Tilhørende fem løse puder. Mål L. 2,73 x 2,40 cm. Sædehøjde 45. Ryg H. 70 cm. Fremstår med brugsspor pletter.

Lot no: 5777526
EUR 537 DK, Helsingør, Støberivej 24/09/2020
18:48
Tre frisiske armstole af egetræ, 1800-tallet (3)
Tre frisiske armstole af egetræ udskåret med karvesnit. Fremstår med brugsspor. (3)

Lot no: 5777509
19:09
Corneille, cd. Litografi i farver, 'Pour une fête solaire'
Corneille (1922-2010). 'Pour une fête solaire', sign. Corneille '76. Litografi i farver XX/XX. Indrammet bag glas, 74 x 53 cm., (93 x 72 cm.)

Lot no: 5774131
EUR 268 DK, Helsingør, Støberivej 24/09/2020
19:14
EUR 128
Christian H. Lorenzen. Bismarckhalskæde 14 kt. - 13,7 g.
Christian H. Lorenzen, Charlottenlund 1959-85. Bismarckhalskæde af 14 kt. guld i forløb, monteret med kasselås med dobbelte sikkerhedshasper. L. 49 cm. B. 3-6,5 mm. Vægt: 13,7 g.

Lot no: 5762832
19:15
EUR 322
Hans J. Wegner. Lufthavnsstol, model AP-40
Hans J. Wegner (1914-2007). Lufthavnsstol, model AP-40, betrukket med sort anilin læder, monteret på stålstel, sider af poleret stål. SH. 38 cm. Fremstillet hos AP Stolen. Fremstår med brugsspor, rustpletter samt huller i betræk.

Lot no: 5777476
19:21
Niels Reumert cd. Komposition. Litografi
Niels Reumert (f. 1949). Komposition. Sign. Niels Reumert 78. Litografi i farver 56/68. 78 x 57 cm. Indrammet bag glas.

Lot no: 5774261
19:22
Per Kirkeby (cd). Komposition
Per Kirkeby (1938). Komposition, litografi på papir. Sign. PK samt dateret 89. 3/100. 31 x 60 cm. (47 x 74) cm.

Lot no: 5774154
EUR 161 DK, Helsingør, Støberivej 24/09/2020
19:29
EUR 161
Christian VIII chatol af fineret mahogni, 1800-tallets midte
Christian VIII chatol af fineret mahogni, overdel med tre låger og skuffe, underdel med cylinderklap bag hvilken små skuffer, låge og udtrækkelig skriveplade hvorunder tre større skuffer. H. 212 cm. B. 120 cm. D. 60 cm. Fremstår med brugsspor, ridser, mærker og mindre finérskader.

Lot no: 5755326
19:37
Lund Copenhagen. Margueritarmbånd med emalje
Lund Copenhagen. Vendbart margueritarmbånd af forgyldt sterlingsølv med hvid emalje på den ene side og forgyldte margueritter på den anden side. Justerbar længde: 16,5-18,0 cm. Bredde: 1,4 cm. Fremstår ubrugt.

Lot no: 5769117
19:40
Johannes Larsen (cd). Motiv med and, træsnit på japanpapir
Johannes Larsen (1867-1961). Motiv med and, signeret i bly Johannes Larsen. Træsnit på japanpapir, 37 x 46 cm. (42 x 51). Indrammet bag glas.

Lot no: 5775950
19:48
EUR 101
P.S. Krøyer. Italiensk landarbejder, radering
P.S. Krøyer (1851-1909). Italiensk landarbejder, sign. i trykket P.S. Krøyer, Sora 7 juli. 16 x 11 cm. Indrammet bag glas. Samt med senere spejlvendt dedikation til Carl Locher: Min første radering til min lærer Carl Locher. P.S. Krøyer 1899. Udgivet af den Danske Radeerforening. Passepartout ...

Lot no: 5769000
19:49
Carl Vilhelm Stubbe Teglbjærg (cd). To kystlandskaber, radering (2)
Carl Vilhelm Stubbe Teglbjærg (1894-1971). To kystlandskaber, sign. Stubbe T. Raderinger No. 3/25 og 7/25. 37 x 48 cm. (42 x 54) cm. Indrammet bag glas. (2)

Lot no: 5774326
19:50
Asger Jorn (cd). Komposition, litografi
Asger Jorn (1914-1973). Komposition. Litografi, katalogomslag til udstillingen "Luxury paintings", Galerie Tooth & Sons, London, 1961, oplag: 1029, usign., 23 x 35 cm. Litteratur: Van de Loo nr. 228.

Lot no: 5774415
19:54
Frank Percy Wild. Parti med flodlandskab, olie på plade
Frank Percy Wild (1861-1950). Parti med flodlandskab, sign. F. Percy Wild. 25 x 35 cm. (43 x 53) cm.

Lot no: 5772636
EUR 671 DK, Helsingør, Støberivej 24/09/2020
20:03
Richard Mortensen (cd). Komposition, litografi
Richard Mortensen (1910-1993). Komposition, tryksign. Richard Mortensen-74. Litografi 854/3976. 68,5 x 66 x 51 cm. Indrammet bag glas.

Lot no: 5774210
20:05
Ole Lynggaard. 'Nature' ring af oxideret sterlingsølv og guld med brillanter
Ole Lynggaard. 'Nature' ring udført af oxideret sterlingsølv og guld, prydet med brillanter, i alt ca. 0.04 ct. Farve: Top Wesselton (F-G). Klarhed. VS. Ringstr. 56/Ø17,8 mm.

Lot no: 5769122
EUR 725 DK, Helsingør, Støberivej 24/09/2020
20:10
EUR 564
Wilhelm Freddie. 'Landskabeligt' (cd)
Wilhelm Freddie (1909-1995). 'Landskabeligt', litografi 29/300, sign. og dateret Freddie 77. 56 x 46 (67 x 56) cm. Indrammet bag glas.

Lot no: 5774221
20:10
Dansk møbelproducent. Par lænestole med stel af teaktræ (2)
Dansk møbelproducent. Par lænestole med stel af teaktræ, brede armlæn, løse hynder betrukket blå uld. H. 70. Sh. 41,5 cm. (2)

Lot no: 5776143
20:11
EUR 671
Georg Jensen. Lågkrukke og skål, sølv (2)
Georg Jensen. Cylinderformet lågkrukke af Sterling sølv, nr. 65. H. 9 cm. Udført 1915-1930. Samt Georg Jensen. Lille oval skål af hammerslået Sterling sølv. Nr. 65. Ø 9 cm. Udført 1915-1930. Begge dele med alm. brugsspor. (2)

Lot no: 5775662
20:13
EUR 148
Karl Gustav Hansen for Hans Hansen. Armbånd af sterlingsølv
Karl Gustav Hansen for Hans Hansen. Moderne armbånd af sterlingsølv med cirkelformede led, designet af Karl Gustav Hansen ca. 1940'erne. Længde: 20,5 cm. Bredde: 2,7 cm. Vægt: ca. 45,8 g. Fremstår med mindre brugsspor.

Lot no: 5775456
EUR 322 DK, Helsingør, Støberivej 24/09/2020
20:15
EUR 87
Egill Jacobsen (cd). Maskekomposition, litografi
Egill Jacobsen (1910-1998). Maskekomposition, litografi. Litografiet stammer fra katalog til udstilling på Charlottenborg i 1960, trykt hos Permild & Rosengren, Kbh.

Lot no: 5774368
20:16
Ubekendt kunstner. Tre miniaturemalerier (3)
Ubekendt kunstner. Portræt af kvinde og mand. Olie på ben. Usign. 1800-tallets begyndelse. I ovale rammer af træ. 15 x 13 cm. Samt ubekendt kunstner. Portræt af Napoleon I. Olie på ben. Usign. Indrammet. Ø 6/9,5 cm. Krakeleringer og enkelte farvebortfald. (3)

Lot no: 5775781
20:20
EUR 242
Evald Nielsen m.fl.: Samling effekter af sølv (7)
Evald Nielsen. Lille skål/askebæger af sølv, med perlebort. Ø 8,5 cm. Samt P. Hertz. Lille skål på løvefødder. Ø 6,5 cm. Samt Grann & Laglye. Lyssaks. L. 17 cm. Samt tændstikæskeholder, lågkrukke (låg løst), strødåse og pilleæske. Alle dele af sølv. Vægt 550 gram. (7)

Lot no: 5775681
20:40
EUR 101
Hans J. Wegner. Par lænestole, model GE-375 (2)
Hans J. Wegner. Par lænestole med stel af massiv egetræ, løse hynder betrukket med uld. Formgivet i 1969. H. 95 cm. B. 87 cm. SH. 38 cm. Fremstillet hos Getama, model GE-375. Fremstår med brugsspor. (2)

Lot no: 5775890
EUR 940 DK, Helsingør, Støberivej 24/09/2020
20:42
EUR 1,745
12345...12»