12345...319»   Lots per page   9553 results ListGallery
Mortlar granit
MORTLAR, 2 st, med stötar, granit, mortlarnas höjd utan stöt ca 10-13 cm

Lot no: 6020526
EUR 147 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 10/05/2021
10:06
Takarmatur
TAKARMATUR, bemålad metall, 1900-talets andra hälft, dekor av rosor och blad, höjd ca 49 cm

Lot no: 6020527
10:08
Luxlampa
UTOMHUSBELYSNING, Luxlampa, omkring 1910, AB Lux, stomme i förnicklad metall, emaljerad skärm, glaskupa, höjd ca 95 cm

Lot no: 6020528
EUR 492 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 10/05/2021
10:10
Ljuskrona gustaviansk stil
LJUSKRONA, 1900-tal, gustaviansk stil, stomme i mässing, 5 ljusarmar, behängd med olikformade prismor, invädigt elektrifierad, höjd 50, diameter 46 cm

Lot no: 6020529
10:12
Servis ostindia Rörstrand
RÖRSTRAND, "Ostindia", servis, 122 dlr, porslin, bestående av: 12 mattallrikar, 6 lunch, 16 dessert, 12 djupa, 10 assietter, 13+6+2+2 koppar, 21+6+4 fat, 2 buljingkoppar, gräddsnipa, karott med lock, 2 ytterfoder, skål såsbåt, 5 diverse uppläggningsfat/skålar

Lot no: 6020530
EUR 787 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 10/05/2021
10:14
House of Amber. Ti armlænker af sølv og rav, defekte (10)
House of Amber. Ti armlænker af sølv og rav, defekte. Længde 5,5-18 cm. Fremstår med manglende ravstykker og manglende led. Samlet vægt ca. 90,1 g. (10) Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ravgenstande og ravsmykker fra House of Amber under konkurs. Læs mere om auktionen her ....

Lot no: 5997266

EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 10/05/2021
10:16
Trädgårdsgrupp Grythyttan
TRÄDGÅRDSGRUPP, 1900-talets andra hälft, Grythyttan, 5 delar, bestående av bord samt 4 bryggeristolar, sitthöjd ca 45 cm

Proveniens: Historiska museet, Rosengården

Lot no: 6020531
EUR 295 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 10/05/2021
10:16
Kryddskåp allmoge
KRYDDSKÅP, allmoge, omkring 1900, 2 lådor, stomme i fur, höjd ca 52, 36x17 cm

Lot no: 6020532
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 10/05/2021
10:18
Armband med citriner, topaser och ametister
ARMBAND, sterlingsilver, med fasettslipade citriner, topaser och ametister, säkerhetslås, längd ca 20,5 cm

Lot no: 6020533
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 10/05/2021
10:20
Stolar Mundus
STOLAR, 2 st, omkring år 1900, bonat böjträ, sits med formpressat mönster, etikettmärkta Mundus Budapest, sitthöjd ca 48 cm

Lot no: 6020534
10:22
Ulrika Hydman Vallien vaser 2 st
ULRIKA HYDMAN VALLIEN, vaser, 2 st, Kosta Boda, dekor av ansikten, signerade, höjd ca 27 resp 10 cm

Lot no: 6020535
10:24
Sideboard gustaviansk stil
SIDEBOARD, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft, räfflad dekor, beslag av mässing, avsmalnande ben, höjd ca 81, 168x45 cm, nycklar finns

Lot no: 6020536
EUR 393 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 10/05/2021
10:26
Slava Mjod olja vallmo
SLAVA MJOD (samtida): Vallmo, signerad S. Mjod, olja på duk, 84x69 cm; oramad

Lot no: 6020537
EUR 197 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 10/05/2021
10:28
Trädgårdsgrupp Grythyttan

Lot no: 6020538
10:30
Hans J. Wegner, Carl Hansen & Søn, armstol med sort læder/stål, model CH 111
Hans J. Wegner (1914-2007) for Carl Hansen & Søn: Armstol betrukket med sort læder, stel af matforkromet stål, model CH 111. Minimale brugsspor. H. 78. B. 60. Sædeh. 45-46 cm.

Lot no: 6008312
EUR 805 DK, Odense, Kratholmvej 10/05/2021
10:30
EUR 671
House of Amber. Halskæde med vedhæng af sølv og rav, ca. 17 g (2)
House of Amber. Slangehalskæde af sterling sølv. L. 42 cm. Vedhæng af sølv og poleret cognacfarvet rav. H. ca. 4,5 cm. Vægt ca. 17 g. (2) Vejl. udsalgspris 2.345 DKK / 312 EUR. Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ravgenstande og ravsmykker fra House of Amber under konkurs. ...

Lot no: 5901418

EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 10/05/2021
10:31
Tre pendler med gule skærme, model Mister. (3)
Pendler, model Mister, gul skærm med gul stofledning. Ø 40, H. 40 cm. Fremstår ubrugt & i org. emballage. (3)

Lot no: 6004993

EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 10/05/2021
10:31
Jardinjär B&G
BING & GRÖNDAHL, jardinjär, porslin, genombruten dekor samt förgylld kant, höjd ca 7, 38x23 cm

Lot no: 6020539
10:32
Värmefat Kina, 1700-/1800-tal
VÄRMEFAT, Kina, 1700-/1800-tal, underglasyrblått, dekor av landskap, 26x23 cm.

Lot no: 6020540
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 10/05/2021
10:34
2 afrikanske masker af udskåret og patineret træ (2)
2 afrikanske masker af udskåret og patineret træ. 20 årh. L. 65 & 48 cm. Stedvise brugs- og aldersspor, herunder afslag og tørrerevner. (2)

Lot no: 6021030
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 10/05/2021
10:35
Bokylla Ekolsund Ikea
IKEA, "Ekolsund", bokhylla, Ikeas 1700-talsserie, gustaviansk stil, grålackerad, brännmärkt, höjd ca 223, 100x28 cm

HISTORIK: Under 1990-talet tog IKEA, i samarbete med Riksantikvarieämbetet och konsthistorikern Lars Sjöberg, fram en 1700-talsserie av möbler och inredningsföremå

Lot no: 6020541
EUR 393 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 10/05/2021
10:36
Trädgårdsgrupp Grythyttan

Lot no: 6020542
10:38
Ljuskronor
LJUSKRONOR, 2 st, 1900-talets andra hälft, stomme av mässing, för 3 ljuspunkter vardera, behängda med olikslipade prismor, höjd ca 36-43 cm

Lot no: 6020543
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 10/05/2021
10:42
Violet amethyst ring and red garnet pendant (2)
Amethyst ring in sterling silver, hallmarked 925. 5 round and square-cut amethyst of a total 1.21 ct. Ring size 52, Ø 16.50 mm. Pendant in sterling silver set with red garnet approx. 0.75ct . Hallmarked 925.Measurements: 29 x 10 x 5mm

Lot no: 5968225

EUR < 125 BE, Antwerpen 10/05/2021
10:42
Spegel nyrokoko
SPEGEL, 1800-talets andra hälft, nyrokoko, senare bronsering, ca 60x58 cm

Lot no: 6020544
10:44
Verner Panton pendellampa
VERNER PANTON, pendellampa, "Topan VP6", för & Tradition, lackerad aluminium, höjd ca 19, diameter ca 21 cm

Lot no: 6020545
10:46
House of Amber. Ravklumper med insekter/planter. ca. 84 g.
House of Amber. Ravklumper med insekter/planter. samlet vægt ca. 84 g. Længde ca. 16-44 mm. Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ravgenstande og ravsmykker fra House of Amber under konkurs. Læs mere om auktionen her . Varelageret består af ca. 200.000 effekter, der sælges på ...

Lot no: 6020975

EUR 161 DK, Herlev, Dynamovej 10/05/2021
10:50
EUR 215
House of Amber. Vedhæng af sølv, rav og emalje, ca. 13 g
House of Amber. Vedhæng af cognacfarvet rav i ramme af forgyldt sterlingsølv og hvid emalje. H. ca. 3,2 cm. Vægt ca. 13 g. Vejl. udsalgspris 3.200 DKK / 426 EUR. Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ravgenstande og ravsmykker fra House of Amber under konkurs. Læs mere om ...

Lot no: 5900279

EUR 161 DK, Roskilde, Store Hedevej 10/05/2021
10:53
House of Amber. Ti ringe af sterlingsølv. Str. 50, 51, 52, 55 og 56 (10)
House of Amber. Ti ringe af sterlingsølv. Str. 50, 51, 52, 55 og 56. Samlet vægt 50,4 g. (10) Vejl. udsalgspris samlet 5.920 DKK/789 EUR. Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ravgenstande og ravsmykker fra House of Amber under konkurs. Læs mere om auktionen her . Varelageret...

Lot no: 6012335

10:54
Peter J. Lassen. Montana modul
Peter J. Lassen f. 1930. Modul af hvidlakeret MDF moduler med skydelåger, og hver med greb af aluminium samt hylde. H. 70,5 D. 38,5 B. 81,5 cm. Fremstår med ridser/skrammer

Lot no: 6019403
EUR 268 DK, Esbjerg, Oddesundvej 10/05/2021
10:55
EUR 114
12345...319»