Consent to use of cookies on Lauritz.com

Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language Show used items
Show
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 392  >> ListGallery Lots per page
Louis Poulsen. Tre cylinderformede pendler (3)
Louis Poulsen. Tre cylinderformede pendler, sortlakerede. Type 71-596. H. 30 cm, Ø 14.5 cm. Fremstår med brugspor, ridser, mærker. (3)
Lot no: 4978418
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 24/04/2018
12:39:26
EUR 101
Samling sporvognseffekter (5)
Samling sporvognseffekter bestående af metalskilte, træskilte, emaljeskilt og vinduesskraber.
Lot no: 4976701
EUR 161 DK, Herlev, Dynamovej 24/04/2018
12:39:36
EUR 87
Sehlstedt illustrerad av Carl Larsson
SEHLSTEDT ILLUSTRERAD AV CARL LARSSON. SEHLSTEDT, ELIAS / SNOILSKY, CARL (red.). Elias Sehlstedts sånger och visor. I urval utgifna af Carl Snoilsky. Illustrerade af Carl Larsson. Stockholm, Albert Bonniers Förlag, 1893.. 258 x 221 mm. XVI, 450 s. Illustrationer i texten. Färgplanscher. Originals...
Lot no: 4977680
EUR 207 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24/04/2018
12:40:00
Ljusstakar silver
LJUSSTAKAR, 1 par, sterlingsilver, Danmark, 1940-tal, höjd 6 cm
Lot no: 4977681
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24/04/2018
12:42:00
Stolar Bertil Fridhagen
BERTIL FRIDHAGEN, stolar 4 st., för Bodafors, ek, 1950/60-tal, brännmärkt, sitthöjd 46 cm
Lot no: 4977682
EUR 207 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 24/04/2018
12:44:00
En samling uindfattede diamanter, samlet ca 0.32 ct
Samling uindfattede diamanter i baguette og taper slib, samlet ca 0.32 ct., farve: Wesselton (H), klarhed. VS. SI, en sten skadet.
Lot no: 4978339
12:45:00
Georg Jensen, damemarmbåndsur
Georg Jensen, damearmbåndsur i urkasse af stål med urskive af perlemor med logo, time- og minutmarkeringer, tre visere samt datoangivelse. Uret har schweizisk quartzværk og er monteret med hvid Georg Jensen kalvelæderrem med Georg Jensen stålspænde. Model K321. Ø: 32 mm (ekskl. krone). Uret ...
Lot no: 4961869

EUR 403 DK, Roskilde, Store Hedevej 24/04/2018
12:46:00
EUR 255
Georg Jensen, Herrenuhr. Model 3575567
Georg Jensen, Herrenuhr in Gehäuse aus Stahl, weißes Zifferblatt mit Logo, Stunden- und Minutenindizes, drei Zeigern, Gangreserve Indikator, Subdial für sekundäre Zeitzone sowie Datumsangabe. Glasrückseite mit Blick auf das schweizerische, mechanische Uhrwerk mit automatischem Aufzug sowie ...
Lot no: 4962185

EUR 1,612 DK, Roskilde, Store Hedevej 24/04/2018
12:50:00
EUR 887
Persisk Kermanshah nomade-kelim, 250x140 cm.
Lot no: 4964054

EUR 188 DK, Roskilde, Store Hedevej 24/04/2018
12:57:00
Kristian von Hornsleth, offset 'Hurry' (cd)
ristian von Hornsleth f. 1963. 'Hurry', offset, 91/300, sign. 70 x 70 cm. UR.
Lot no: 4969238
12:57:00
Ilse Claesson vaser Rörstrand
ILSE CLAESSON, vas, skålfat, för Rörstrand, art deco, vasens höjd 20 cm, skålfatets diameter 30 cm
Lot no: 4977683
13:00:00
Holmegaard Glasværk. Vaser og skåle (10)
Holmegaard Glasværk. Samling vaser og skåle i blåt og grønt glas overvejende fra 1950érnes. Fremstår med brugspor og kalkaflejringer (en vase med lille afslag) største h. 27.5 cm. (10)
Lot no: 4971879
EUR 202 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24/04/2018
13:01:00
Damskrivbord rokokostil
DAMSKRIVBORD, 1900-talets första hälft, rokokostil, bemålat, lådor i sargen, beslag i patinerad metall, höjd ca 76, 90x50 cm, nyckel finns att avhämta vid Utlämnigen
Lot no: 4977684
13:02:00
Marc Chagall färglitografi
MARC CHAGALL (1887-1985): "Tamar Belle-Fille de Juda", färglitografi, 1960, Mourlot 243, ca 34x25,5 cm
Lot no: 4977685
EUR 156 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24/04/2018
13:04:00
Batavus, damecykel. 5448
Damecykel fra Batavus. Fremstår med brugsspor, defekt gear og skærme samt manglende greb på styr. Låst. Stel str. 50 cm. Stel nr. WTVBA6167480A Auktioner over hittegods, cykler, og koster fra Københavns Politi Se alle auktionerne her
Lot no: 4977964
13:05:00
Alexander Lervik bord
ALEXANDER LERVIK, "Dimma" prototyp, bord, perforerat och lackerat stål, höjd ca 73 cm, diameter ca 88 cm
Lot no: 4977686
EUR 156 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 24/04/2018
13:06:00
Gravyr
GRAVYRER, 1 par, figurscener, Bartolozzi 1782, ca 17x19 cm
Lot no: 4977687
13:08:00
Bing & Grøndahl. En samling figurer og vaser (18)
En samling figurer og vaser af porcelæn og stentøj fra Bing & Grøndahl. Omfatter Gøg nr. 1770, og Ged nr. 1700, begge i stentøj, Isfugl nr. 1619, Hundehvalp nr. 2026, Kanin nr. 2441, Skovspurv nr. 2493, Mus nr. 1728 og 1801, et par 'Optimist og Pessimist'-fugle, Dreng med vandkande nr. 2546, 6 ...
Lot no: 4977084
EUR 134 DK, Vejle, Dandyvej 24/04/2018
13:10:00
EUR 215
Batavus, damecykel. 5439
Damecykel fra Batavus med syv gear. Fremstår med brugsspor, defekt sadel, låst. Stel str. 53 cm. Stel nr. WTVBA0099120D Auktioner over hittegods, cykler, og koster fra Københavns Politi Se alle auktionerne her
Lot no: 4977955
13:10:00
EUR 128
Slagbord rokokostil 1900-tal
SLAGBORD, 1900-talets början, rokokostil, vitmålat, en låda vid vardera kortände, höjd 75, 90x181 (51+65+65) cm
Lot no: 4977688
EUR 311 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24/04/2018
13:10:00
Raleigh, herrecykel. 5408
Herrecykel fra Raleigh med syv gear. Fremstår med brugsspor, rust på kæde, låst. Stel str. 55 cm. Stel nr. WN83350C Auktioner over hittegods, cykler, og koster fra Københavns Politi Se alle auktionerne her
Lot no: 4971134
13:11:00
Centurion, damecykel. 5416
Damecykel fra Centurion med syv gear. Fremstår med brugsspor, rust på kæde. Stel str. 49 cm. Stel nr. WAK71397R Auktioner over hittegods, cykler, og koster fra Københavns Politi Se alle auktionerne her
Lot no: 4977941
13:12:00
Royal copenhagen musselmalet
KUNGLIG DANSK, kaffeservis, 42 dlr, porslin, Kunglig Dansk, musselmalet, helblond, bestående av: 14 kaffekoppar med fat (1036), 11 assietter (1087), 4 sockerskålar (1113 resp 1112), 3 gräddkannor (1032 resp 1031), fat (1168), kaffekanna (1030), 2 moccakannor (1201), fat (1115), 2 vaser (1016), 6...
Lot no: 4977689
EUR 519 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 24/04/2018
13:12:00
Simeon North flintlock pistol M-1816
Flintlock pistol M-1816, calibre 54 smoothbore. 19,374 copies produced in Middleton, Connecticut, 1816-1820. 9.1/16" barrel. Original age-related condition, functions mechanically. Inspector’s initials 'LS' for 'Luther Sage' on the left side of the stock. Proof marks 'P/US' stamped on the upper ...
Lot no: 4915768
EUR 2,234 NO, Fredrikstad, Strykerveien 19 24/04/2018
13:12:00
EUR 660
Par solstole fra 1960'erne (2)
Par solstole med lakeret rørstel udspændt med blå sejldug med gummisnor, armlæn af teaktræ. H.100 x 63 x l.140 cm. 1960'erne. Fremstår i aldersrelateret stand med brugsspor.
Lot no: 4977352
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24/04/2018
13:12:22
EUR 161
Tablett-Tisch
Tablett-Tisch, Material = Holz, Farbe: Schwarz und Leopardenmuster ( teilweise Decoupagetechnik) Maße: Scheren-Untergestell: Höhe ca. 65 cm Tablett: Breite ca. 59,5 cm x Tiefe ca.40 cm x Höhe (Umrandung) ca. 7,5 cm Altersbedingte Gebrauchsspuren
Lot no: 4966012
EUR < 125 DE, Hamburg, Große Elbstraße 24/04/2018
13:12:52
Ljusstakar empire
LJUSSTAKAR, 1 par, 1800-tal, empire, förgylld brons, lösa ljusmanchetter, höjd ca 28 cm
Lot no: 4977690
EUR 1,245 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24/04/2018
13:14:00
Engelsk klapbord af mahogni, sarg med to skuffer med grøn guldtrykt læder plade.
Engelsk klapbord af mahogni, sarg med to skuffer med grøn guldtrykt læder plade, gavlstykker som lyre på svajede ben. Regency stil. 1900-tallets slutning. H. 55,5 cm. L. 60 cm. L. opslået 95 cm. B. 39,5 cm.
Lot no: 4968277
13:16:00
P. Ipsens Enke. Samling terracotta (5)
P. Ipsens Enke. Samling terracotta bestående af: askebæger nr. 230, askebæger nr. 299, fad med sæler nr. 143 (fejlfrit) Fad med elefant og krokodille nr. 274, vase nr. 477. Delene fremstår med kraftige afslag, limninger mm. (5)
Lot no: 4978407
13:16:00
Fat silver
FAT, silver, GAB, Stockholm 1900-talets första hälft, rokokobrätte, diameter 29 cm, vikt ca 410 g
Lot no: 4977691
EUR 187 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24/04/2018
13:16:00
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 392  >>