12345...310»   Lots per page   9278 results List Gallery
Illum Wikkelsøe. Three-seater sofa, model Capella
Illum Wikkelsøe 1919-1999. Three-seater sofa with a solid teakwood frame, loose cushions upholstered in cognac-coloured leather. Designed in 1959. Produced by N. Eilersen. L. 190 cm, SH 39 cm. Newly reupholstered in cognac-coloured aniline leather.

Lot no: 6236911
EUR 2,215 DK, Kolding, Platinvej 17/08/2022
08:04
EUR 1,678
Shapu. Sæt med fem kokkenive af tysk stål (5)
Shāpu. Sæt af fem kokkeknive af tysk enkeltlags højkvalitetsstål. Bestående af følgelde knive: 1 stk. kokkekniv L. 332 mm - Vægt 177 gr. 1 stk. brødkniv L. 335 mm - Vægt165 gr. 1 stk. santokukniv L. 313 mm - Vægt: 171 gr. 1 stk. universalkniv L. 239 mm - Vægt: 91 gr. 1 stk. urtekniv...

Lot no: 6195995

EUR 268 DK, Aalborg, Nibevej 17/08/2022
08:22
EUR 161
Shapu. Knivsæt af japansk stål 'S1'. (5)
Shāpu: Knivsæt af japansk stål 'S1', bestående af: 1 stk. Kokkekniv, ca. 20 cm lang blad. 1 stk. Brødkniv, ca. 20 cm lang blad. 1 stk. Santokukniv, ca. 18 lang blad. 1 stk. Universalkniv, ca. 13 cm lang blad. 1 stk. Urtekniv, ca. 8,5 cm lang blad. Knivene er lavet af højeste kvalitet ...

Lot no: 6110058

EUR 483 DK, Aalborg, Nibevej 17/08/2022
08:26
EUR 268
Shapu. Kokkekniv 'S2' med skærebræt og rivejern. (9)
Shāpu: Samling køkkenredskaber bestående af: 6 stk. Rivejern med forskellige skær. L. 39 cm. 1 stk. Skærebræt, udført af lakeret akacietræ med saftrille og sump. 1 stk. Multisaks i magnet holder, L. 23 cm. 1 stk. Kokkekniv (chef), ca. 22 cm langt blad. Fuld længde 34,5 cm. Knivene er ...

Lot no: 6195966

EUR 295 DK, Aalborg, Nibevej 17/08/2022
08:30
EUR 215
C.A. Schleisner. Landskab med personer, der krydser en bro
Christian Andreas Schleisner (1810-1882). Landskab med personer, der krydser en bro, olie på lærred, sign. C. Schleisner. 28 x 35,5 cm (40 x 48 cm). Fremstår med flere ældre reparationer, krakeleringer, mindre afskalninger.

Lot no: 6204902
EUR 201 DK, Vejle, Dandyvej 17/08/2022
09:04
EUR 134
Ole Aakjær. 'Go Big or Go Home', 2018 (cd)
Ole Aakjær (geb. 1962). 'Go Big or Go Home', Aquarell auf Papier, signiert OAakjær 18. Blattmaße: 172 x 126 (180 x 135) cm. Ausgestellt Saatchi Gallery London 2018.

Lot no: 6204888
EUR 20,134 DK, Vejle, Dandyvej 17/08/2022
09:09
EUR 16,107
Form Us With Love for Muuto. To pendler model 'Unfold', orange (2)
Form Us With Love for Muuto. To pendler model 'Unfold' fremstillet i blød silikonegummi i farven orange. Ø 32,5 cm., H. 29,5 cm. Original emballage, modelfotos. (2)

Lot no: 6246398

EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 17/08/2022
09:37
Pia Birgitte Stenderup. Komposition
Pia Birgitte Stenderup (f. 1968). Komposition, akryl på lærred, sign. PB. 120 x 90 cm. Uden ramme.

Lot no: 6097513
EUR 268 DK, Vejle, Dandyvej 17/08/2022
09:40
EUR 201
Arne Jacobsen. A pair of armchairs 'Series 7', model 3207, black leather (2)
Arne Jacobsen 1902 - 1971. A pair of a pair of armchairs, model 3207 'Series 7' with shells made in moulded plywood mounted on satin chrome-plated tubular steel frames. Designed in 1955. Produced by Fritz Hansen. Appears later professionally reupholstered in black semi-aniline leather.

Lot no: 6235215
EUR 1,342 DK, Kolding, Platinvej 17/08/2022
09:45
EUR 913
Poul Henningsen. Pendant lamp 'Koglen' with 72 copper leaves, Ø 60 cm
Poul Henningsen 1894-1967. Pendant lamp 'Koglen' with 72 copper leaves, mounted on 12 chrome-plated steel arches. Complete with a chrome-plated aluminium lampholder, suspension pulley and canopy. Designed 1957-1959 for the Langeliniepavillon in Copenhagen. Produced by Louis Poulsen. Ø 60 cm. ...

Lot no: 6245256
EUR 5,369 DK, Vejle, Dandyvej 17/08/2022
10:02
EUR 3,758
Børge Mogensen, sideboard made in oakwood, model 232
Børge Mogensen (1914-1972). Sideboard made in oakwood and veneered oakwood, front with two doors enclosing shelves shelves and pull-out trays, one key/handle made in brass included. H. 93.5, L. 122, D. 44 cm. Produced at C. M. Madsen for FDB, stamped accordingly. Outfitted with a later oakwood ...

Lot no: 6245322
EUR 2,013 DK, Vejle, Dandyvej 17/08/2022
10:06
EUR 1,611
Antoine Krieger. Et par franske stole i spansk nyrenæssanceform, 19. årh. (2)
Antoine Krieger. Et par franske stole i spansk nyrenæssanceform udført i eg, sæde og ryg monteret med læder præget med våbenskjold og franske liljer i guld, beslået med søm i blomsterform. 19. årh. Stemplet 'KRIEGER'. H. 104/46, B. 46 cm. Fremstår med aldersrelateret brugspatina, enkelte ...

Lot no: 6245294
EUR 537 DK, Vejle, Dandyvej 17/08/2022
10:10
EUR 403
5 fl. 1990 Chateau Trotte Vieille (5)
5 fl. 1990 Chateau Trotte Vieille, 1'er Grand Cru, Saint-Emilion. Alle flasker stand A og A/B. Ingen skader på etiketter. Vinen har været opbevaret korrekt. Lauritz indestår ikke for drikbarheden. (5)

Lot no: 6238352
EUR 268 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 17/08/2022
10:13
EUR 161
Børge Mogensen. 'Den spanske stol', a pair of lounge chairs, model 226, oakwood, early model. (2)
Børge Mogensen (1914-1972). 'Den Spanske Stol', a pair of lounge chairs with a solid oakwood frames, seats and backs stretched with naturally-coloured heavily patinated harness leather. Designed in 1958. Early model produced circa 1959 at Fredericia Stolefabrik, indistinctly stamped and stamped ...

Lot no: 6245085
EUR 9,396 DK, Vejle, Dandyvej 17/08/2022
10:14
EUR 6,711
Arne Vodder. Free-standing desk, model 207 and a chair, rosewood (2)
Arne Vodder 1926-2009. Free-standing desk made in rosewood and veneered rosewood, model 207, tabletop with a raised edge. Front with five drawers, both modules with a central lock, opposite side outfitted with mesh. H. 72-74 cm. L. 204 cm. W. 90 cm. One key included. One armchair also made in ...

Lot no: 6245289
EUR 2,685 DK, Vejle, Dandyvej 17/08/2022
10:18
EUR 2,013
Kay Bojesen. Kugelförmige Doppelsalatschüssel (2)
Kay Bojesen. Kugelförmige Doppelsalatschüssel in Form von teilbarerem Set Salatschüsseln aus gedrechseltem Teak, H. 12/24 cm, Ø 26 cm. Unterseite einer Schüssel gestempelt 'Kay Bojesen Copyright Denmark'. Ein Set, die Ränder werden so gedreht, dass die Schüssels aufeinander passen, siehe Foto. ...

Lot no: 6247431
10:22
EUR 1,477
Arne Vodder. A pair of lounge chairs made in cognac-coloured leather (2)
Arne Vodder (1926-2009). A pair of lounge chairs reupholstered with patinated cognac-coloured leather, loose cushions with down filling. Mounted on rosewood legs. H. 80 cm, seat height approx. 42 cm. Designed in 1953. Produced at Tapetserermester Ivan Schlecter, one chair with a plaque from the ...

Lot no: 6245089
10:26
EUR 3,490
Par Italienske bordlamper (2)
Par Italienske bordlamper af keramik, dekoreret med druer, frugter, blomster og bladværk. H. 40 cm., Ø. ca. 35 cm. Skærme medfølger.

Lot no: 6254963
EUR < 125 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 17/08/2022
10:31
Ring af sterling sølv, 8 kt. guld med ferskvands kulturperle. str. 56
Ring udført i sterling sølv, samt 8 kt. guld, prydet med hvid ferskvands kulturperle. Ringstr. 56. Denne vare hidrører en ophørt smykkeforretning.

Lot no: 6255467

EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 17/08/2022
10:41
Leila Holberg. 'Rose IX', 51 x 38 cm
Leila Holberg, f. 1956. 'Rose IX'. Olie på lærred, 51 x 38 cm. UR. Mærkat på bagside. Ønskes signatur tilbydes denne efter aftale, hos kunstneren Nordborg. Læs mere her.

Lot no: 6254966
EUR 617 DK, Kolding, Platinvej 17/08/2022
10:41
EUR 456
Form Us With Love for Muuto. To pendler model 'Unfold', nude (2)
Form Us With Love for Muuto. To pendler model 'Unfold' fremstillet i blød silikonegummi i farven 'nude'. Ø 32,5 cm., H. 29,5 cm. Original emballage, modelfotos. (2)

Lot no: 6246450

10:44
Shapu. Knivsæt af hammerslået japansk stål 'S2' (5)
Shāpu: Knivsæt af japansk stål S2, bestående af: 1 stk. Kokkekniv (chef), ca. 22 cm langt blad. Fuld længde 34,5 cm. 1 stk. Brødkniv (bread), ca. 22 cm langt blad. Fuld længde 34,6 cm. 1 stk. Grøntsagskniv (santoku), ca. 19 cm langt blad. Fuld længde 31,7 cm. 1 stk. Universalkniv ...

Lot no: 6109982

10:45
EUR 322
Kurt Rasmussen. Komposition. cd
Kurt Rasmussen. (1951-2011). Komposition. Akryl på plade. Sign. Kurt Rasmussen 2006 på bagsiden. 31 x 36 cm. ( 24 x 39 cm.)

Lot no: 6227345
EUR 161 DK, Herlev, Dynamovej 17/08/2022
11:03
Dino Martens, Murano glasvase 1950'erne
Dino Martens (1894-1970). Murano glasvase med tynde sorte striber, usigneret. H.41 cm. Aldersrelateret stand, småridser / mærker.

Lot no: 6254439
EUR 322 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 17/08/2022
11:03
L. Hjort. Bordlampe/Vase af sort terracotta
L. Hjort. Bordlampe/Vase af sort terracotta med ugle og flagermusornamentik. H. 35 cm ex. montering. Stemplet L. Hjorth. 632 Bornholm. Med løs montering

Lot no: 6251934
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 17/08/2022
11:10
EUR 242
1 Flasche 2001 Chateau Mouton Rothschild, Pauillac. 1'er Grand Cru Classe von 1973
1 Flasche 2001 Chateau Mouton Rothschild, Pauillac. 1'er Grand Cru Classe von 1973. Füllstand A. Etikett ohne Schäden und nicht ausgeblichen. Der Wein wurde korrekt gelagert. Lauritz übernimmt keine Gewähr für die Trinkbarkeit des Weins.

Lot no: 6238360
EUR 430 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 17/08/2022
11:11
EUR 349
To stk. Iskos-Berlin, for Muuto Barstol, model Fiber Bar Stool (2)
To stk. Iskos-Berlin, for Muuto Barstol, model Fiber Bar Stool. Stel af lakeret metal, sæde og ryg af fiberkomposit, betrukket med blåt stof. H. 97,5 B. 42.5 D. 44,5 SH. 79 cm. I original emballage. Modelfotos (2)

Lot no: 6246057

EUR 403 DK, Herlev, Dynamovej 17/08/2022
11:12
EUR 148
Shoichi Uchiyama. 'Enigma' pendel, model 545
Shoichi Uchiyama. Pendel, model Enigma 545. Pendel med skærme af matteret plexiglas, montage af aluminium, Ø 54 cm. Fremstillet hos Louis Poulsen. Modelfoto. Fremstår ny og ubrugt i original emballage.

Lot no: 6233486
EUR 671 DK, Kolding, Platinvej 17/08/2022
11:27
EUR 537
Form Us With Love for Muuto. To pendler model 'Unfold', gul (2)
Form Us With Love for Muuto. To pendler model 'Unfold' fremstillet i blød silikonegummi i farven gul. Ø 32,5 cm., H. 29,5 cm. Original emballage, modelfotos. (2)

Lot no: 6246390

11:36
7 fl. 1995 Chateau Lascombes, Margaux. 2nd Grand cru classe (7) (7)
7 fl. 1995 Chateau Lascombes, Margaux. 2nd Grand cru classe. Alle flasker stand A . Ingen skader på etiketter. Vinen har været opbevaret korrekt. Lauritz indestår ikke for drikbarheden. (7)

Lot no: 6238359
EUR 456 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 17/08/2022
11:38
EUR 322
12345...310»
My search agents