My search agents   Save list   Create search agent
12345...321»   Lots per page   9607 results List Gallery
PremiumOak. Dansk produceret bænk / plint ' Dark brown' eg 120 cm. Model Trapeze
PremiumOak. Dansk produceret bænk / plint af massivt 'Dark brown' olieret egetræ. H. 45 cm., B. 120 cm., D. 45 cm., tykkelse på planker ca. 35 mm. Afrundede kanter og hjørner. Monteret med sort pulverlakeret trapeze metal stel. Premiumoak er Dansk produceret af Dansk bæredygtigt PEFC certificeret...

Lot no: 6001737

EUR 255 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 22/01/2022
15:32
EUR 201
Tage Klee, 'Et træ i tåge på Møns Klint'
Tage Klee f.1950, prisbelønnet kunstfotograf. 'Et træ i tåge på Møns Klint', digital galleritryk på silkemat acryl monteret på Dibond sandwichplade. Signeret. Uden ramme, men monteret med alu. ophæng på bagsiden. H.90 x 60 cm.

Lot no: 6117921

EUR 537 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22/01/2022
15:33
EUR 349
Kranz & Ziegler Couture ring med brillanter, ca. 0.25 ct. 14 kt. guld, str. 50
Kranz & Ziegler Couturering udført i 14 kt. guld, prydet med brillanter, samlet ca. 0.25 ct. Farve: Wesselton/H. Klarhed: SI. Ringstr. Ø 16 mm. = str. 50. Vægt ca. 6,7 gram. Vejl. pris er 13.800,-.

Lot no: 6085034

EUR 940 DK, Odense, Kratholmvej 22/01/2022
15:33
EUR 698
Kunstglas. Skulptur i flerfarvet glas
Kunstglas. Skulptur i flerfarvet glas. h. 40 cm.

Lot no: 6073909

EUR 268 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22/01/2022
15:34
EUR 228
To burmesiske Dha'er (2)
To burmesiske Dha'er med forsølvede beslag. TL 89 cm. Brugsspor. Blankvåbentilladelse påkrævet. (2)

Lot no: 6144632
EUR 134 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22/01/2022
15:35
Tage Klee, 'Huller i tungsandet på Råbjerg Mile i Skagen'
Tage Klee f.1950, prisbelønnet kunstfotograf. 'Huller i tungsandet på Råbjerg Mile i Skagen', digital galleritryk på silkemat acryl monteret på Dibond sandwichplade. Signeret. Uden ramme, men monteret med alu. ophæng på bagsiden. H. 67 x 100 cm.

Lot no: 6075994

EUR 671 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22/01/2022
15:35
EUR 295
PremiumOak. Dansk produceret bænk / plint ' Natural oak' 60 cm
PremiumOak. Dansk produceret bænk / plint af massivt olieret egetræ. H. 45 cm., B. 60 cm., D. 42 cm., tykkelse på planker ca. 35 mm. Premiumoak er Dansk produceret af Dansk bæredygtigt PEFC certificeret egetræ Lev. i uåbnet original emballage Modelfoto , variationer i åretegning forekommer.

Lot no: 6128990

EUR 174 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 22/01/2022
15:35
EUR 148
Persisk Nain tæppe 135 x 85 cm
Persisk Nain tæppe, uld med silke tæt knyttet, i målene 135 x 85 cm

Lot no: 6113440

EUR 644 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22/01/2022
15:36
EUR 483
Mark Stolk. Olie og akryl på plade. 'Anima Rosa'
Mark Stolk f.1964. 'Anima Rosa', olie og akryl på plade, signeret og dateret 2021. 95 x 122 cm.Læs mere om auktionen her

Lot no: 6133915
EUR 859 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22/01/2022
15:37
EUR 644
H. Rasmussen. Standur af bemalet træ, slut 1700-tallet
H. Rasmussen. Fynsk standur af bemalet træ, slut 1700-tallet. Såkaldt 'en-peger'. 1. døgsnværk. top med udskæringer. Messing urskive med graveringer, timekrans og signeret ring af tin.. Medflg. 2 mindre lodder, optræksnøgle og pendul. H. 208 cm. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.

Lot no: 6114797
EUR 201 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22/01/2022
15:38
Michael Andersen. Fire Bornholmske døbefonte.(4)
Michael Andersen. Fire Bornholmske døbefonte H. 11 cm og 13. cmFremstår med alm. brugsspor.(4)

Lot no: 6123758
15:38
Thomas Pedersen, Sofabord model Icicle, sort/hvid
Thomas Pedersen. Sofabord med plade af sort laminat, tilspidsede hvidlakerede ben af massiv egetræ. Fremstillet hos Fredericia Furniture, model Icicle. H. 43 L 150. B. 58 cm. Fremstår med brugsspor.

Lot no: 6097273
EUR 268 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 22/01/2022
15:38
EUR 188
Kirsten Vibeke Andersen. Akryl på lærred. 'Landskab'
Kirsten Vibeke Andersen f. 1938. Akryl på lærred. "Landskab" Sign. KA H. 50 x 60 cm. Læs kunstnerprofil her

Lot no: 6134264
15:39
EUR 268
Kranz & Ziegler, Couture Edge Gents / herrering af 14 kt. hvidguld, str. 65
Kranz & Ziegler "Edge" Couture, Gents / herrering udført i 14 kt. hvidguld, massiv kantet ringskinne. Ringstr. 20,75 mm. Ø = str. 65. Vægt ca. 6,7 gram. Vejl. pris er 7.800,-.

Lot no: 6038561

EUR 591 DK, Odense, Kratholmvej 22/01/2022
15:40
EUR 430
Elisabeth Jensen, to figurkompositioner, akryl på lærred (cd) (2)
To figurkompositioner, 'Pigen med øjnene', akryl på lærred, 50 x 40 cm. (52 x 42 cm) samt 'Den triste og de glade', akryl på lærred monteret på plade, 39 x 50 cm. (43 x 53 cm) begge Elisabeth Jensen, sign. monogram KEJ 03 Fremstår med krakelering. (2)

Lot no: 6129130
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22/01/2022
15:40
Samling sparebøsser (17)
Samling på 17 sparebøsser af træ, keramik og porcelæn. Fremstår med brugsspor, enkelte skader samt manglende nøgler. H op til 14 cm. (17)

Lot no: 6131564
15:41
EUR 101
Rud Thygesen og Johnny Sørensen. Spisebord fra Kongeserien
Rud Thygesen og Johnny Sørensen. Spisebord fra Kongeserien af fineret og massiv lakeret egetræ. H. 74 L. 130 D. 92 cm. Fremstillet hos Botium, Fremstår med brugsspor, skjolder / afblegninger på bordplade.

Lot no: 6138027
EUR < 125 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 22/01/2022
15:41
Thorvald Nygaard. Parti fra København. cd
Thorvald Nygaard (1892-1973). Parti fra København. Olie på lærred. Sign.: 'TH. Nygaard'. 67 x 98 (76 x 106) cm. Fremstår med hul i lærredet.

Lot no: 6147045
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 22/01/2022
15:42
Tage Klee 'Fodspor på Råbjerg Mile i Skagen'
Tage Klee f.1950, prisbelønnet kunstfotograf. 'Fodspor på Råbjerg Mile i Skagen', digital galleritryk på silkemat acryl monteret på Dibond sandwichplade. Signeret. Monteret med håndlavet ramme af nøddetræ monteret med ophæng. H.67 x 100 cm ex. indramning,

Lot no: 6050963

15:42
EUR 456
Persisk Yalamah tæppe 186 x 82 cm
Persisk Yalamah tæppe, uld på uld i målene 186 x 82 cm

Lot no: 6004709

15:43
EUR 537
Jan Sivertsen, komposition, olie og akryl på papir (cd)
Jan Sivertsen f.1951. Komposition, olie og akryl på papir, signeret og dateret 1986. H.94 x 73 cm (95 x 74 cm)

Lot no: 6130891
15:44
EUR 134
Rolf Benz. Armstol, udstillingsmodel
Rolf Benz. Armstol med stel af grålakeret metal, sæde og ryg betrukket med gråt møbelstof. Sh. 45 cm. udstillingsmodel, dog med lette brugsspor.

Lot no: 6112258
EUR 322 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 22/01/2022
15:44
EUR 161
Wendelbo. Lounge lænestol. Udstillingsmodel
Wendelbo. Lounge lænestol betrukket med 'Harris', slidstærkt uld, stel af forkromet stål. Udstillingsmodel med let smuds.

Lot no: 6093153
EUR 537 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 22/01/2022
15:45
EUR 268
Par bambus stole. (2)
Par bambus stole af sort bemalet flettet bambus med tilhørende hynder. På stel af sort bemalet metal. H. 85. cm B. 75. cm Sh 45 cm. (2)

Lot no: 6024320

15:45
EUR 134
Kirsten Vibeke Andersen. Akryl på lærred. 'Bornholmsk vej'
Kirsten Vibeke Andersen f. 1938. Akryl på lærred. "Bornholmsk vej" Sign. KA H. 60 x 50 cm. Læs kunstnerprofil her

Lot no: 6134266
15:45
EUR 255
Nis Stougaard. Skovparti. cd
Nis Stougaard (1906-1987). Skovparti. Olie på lærred. Sign.: 'Nis Stougaard'. 52 x 64 (62 x 74) cm.

Lot no: 6147360
15:46
Rund havebænk i patineret jern

Lot no: 5996980

15:46
EUR 537
Paar Brillantohrringe aus 18 kt. Weißgold 2.90 ct. (2)
Paar Brillantohrringe im modernen Design aus 18 kt. Weißgold in Form von zusammengesetzten Kreisen mit zahlreichen Brillanten zus. ca. 2.90 ct. Farbe: Top Wesselton/Wesselton. G-H. Reinheit: SI. Gesamtgewicht ca 12,6 g. L. ca 4,9 cm. Größter Kreis Ø 2 cm. Minimale Gebrauchsspuren. (2)

Lot no: 6129700
EUR 2,685 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22/01/2022
15:47
EUR 2,013
Jesper K. Thomsen. Spisebord, model Float
Jesper K. Thomsen. Spisebord, model Float med bordplade af bordeauxrødt linoleum, sortlakeret kant, ben af sortlakeret metal. H 74 L 240 B 95 cm. Fremstår med brugsspor, ridser samt lettere skjolder.

Lot no: 6144291
EUR 403 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 22/01/2022
15:47
EUR 268
Søren Hjorth Nielsen. Skakspillende herrer. cd
Søren Hjorth Nielsen (1901-1983). Skakspillende herrer. Tusch og hvide forhøjninger på papir. Sign.: 'Hjort Nielsen 1937'. Fremstår med rifter samt skjold på papir. 26 x 34,5 (40 x 47) cm. Monteret i ramme med passepartout, rammeglas med revne.

Lot no: 6147363
15:48
12345...321»
My search agents