12345...279»   Lots per page   8357 results ListGallery
Frits Henningsen: Par reoler - mahogni (2)
Frits Henningsen: Par reoler af mahogni med profileret front, overdel med reolindretning, underdel med låger. H 195 cm, D 20/42 cm, B 90 cm. Fremstår med brugsspor og mærker. Nøgler medfølger. (2)

Lot no: 6043084
EUR 1,074 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25/06/2021
08:02
Kurt Olsen. Armstol, palisander, model 223
Kurt Olsen. Armstol med stel af palisander, betræk af sort, patineret læder. Fremstillet hos Slagelse Møbelværk, model 223. H. 75/45 cm. Fremstår med patina.Vær opmærksom på, at der kan være forskellige regler for handel og indførelse af palisander træ til andre lande. Ved udførsel fra Danmark, ...

Lot no: 5956162
EUR 510 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25/06/2021
08:05
EUR 174
Skaraborgs Møbelindustri. Fire stole i eg (4)
Skaraborgs Møbelindustri, Tibro. Fire stole i med stel i røget eg, sæder betrukket med cognac farvet læder. H. 80, SH. 44 cm. Fremstår professionel nypolstret med cognacfarvet pure anilin læder (4)

Lot no: 6030137
EUR 671 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25/06/2021
08:08
Danish furniture manufacturer. Two-seater sofa with lamb wool
Danish furniture manufacturer. Free-standing two-seater sofa with legs in varnished stained beech, fully upholstered in lamb wool. The 1950s. H. 75 L. 150 Sh. approx. 40 cm. Reupholstered in lamb wool by a professional furniture upholsterer in Denmark.

Lot no: 5954554
EUR 2,215 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25/06/2021
08:11
EUR 295
Ole Wanscher. Three-seater mahogany sofa
Ole Wanscher (1903-1985). Three-seater sofa with a solid mahogany frame, loose cushions upholstered in cognac-coloured leather. Produced by P. Jeppesen. PJ label from the production source. L. 180 cm. Features a few marks on the frame and sun-bleaching, newly reupholstered in cognac-coloured ...

Lot no: 6038840
EUR 1,678 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25/06/2021
08:14
Piet Hein & Bruno Mathsson. Supercirkulært bord af teak
Piet Hein & Bruno Mathsson. Supercirkulært bord af fineret teaktræ, spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 70 cm. L. 100 cm. B. 100 cm. Bordplade fremstår nyrestaureret.

Lot no: 6043802
EUR 1,208 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25/06/2021
08:17
Farstrup. Fire stole model 206, bøg og teak (4)
Farstrup. Fire spisestole med stel af bøg, buet kopstykke fineret med teak, sæder betrukket med brun læder. H. 73 cm, B. 50 cm, SH 45 cm. Fremstår nypolstret med brun anilin læder. (4)

Lot no: 6043648
EUR 1,047 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25/06/2021
08:20
EUR 201
Diamonds By Frisenholm. Roset brillantring af 9 kt hvidguld
Diamonds By Frisenholm. Roset brillantring af 9 kt. hvidguld prydet med brillantslebne diamanter, ialt ca. 0.06 ct. Farve: Top Crystal (I). Klarhed SI. Ringstr. 54, Ø 17,1 mm. Vægt 0,4 g. Modelfoto

Lot no: 6041510

EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 25/06/2021
09:11
Diamonds By Frisenholm. Brillantring af 9 kt hvidguld
Diamonds By Frisenholm. Brillantring af 9 kt. hvidguld prydet med mindre brillantslebne diamanter, ialt ca. 0.07 ct. Farve: Top Crystal (I). Klarhed SI. Ringstr. 55, Ø 17,4 mm. Vægt 0,9 g. Modelfoto

Lot no: 6041638

09:11
Diamonds By Frisenholm. Brillantring af 9 kt. hvidguld prydet med mindre brillantslebne diamanter, ialt ca. 0.07 ct. Farve: Top Crystal (I). Klarhed SI. Ringstr. 54, Ø 17,1 mm. Vægt 0,9 g. Modelfoto

Lot no: 6041641

09:12
Le Relco. Standerlampe
Le Relco. Standerlampe med stel af stål og skærme af glas. H. 160 cm. Fremstår med brugsspor, inderskærm med flere afslag.

Lot no: 6042613
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 25/06/2021
09:13
Diamonds By Frisenholm. Brillantring af 9 kt. guld
Diamonds By Frisenholm. Brillantring af 9 kt. guld prydet med mindre brillantslebne diamanter, ialt ca. 0.11 ct. Ringstr. 54, Ø 17,1 mm. Vægt 0,7 g. Modelfoto.

Lot no: 6041691

EUR 228 DK, Herlev, Dynamovej 25/06/2021
09:14
Tre-pers.chaiselong sofa, model Vilmar
Tre-pers.chaiselong sofa, model Vilmar. Stel af røget eg, betrukket med Talent Cool Grey. H.85, B. 160 x 250, Sh 45 cm. Udstillingsmodel, fremstår med smuds på betræk.

Lot no: 6042573

EUR 913 DK, Herlev, Dynamovej 25/06/2021
09:15
Bwami initeringshoved. Demokratiske Republik Congo
Bwami initeringshoved af træ (Lega). Demokratiske Republik Congo. Midten af 1900 tallet - 1960'erne. H . 43 cm.Fremstår med aldersrelateret slid fra brug og revner. Proveniens: Tidligere samlinger: Maler / billedhugger A. DC., USA frem til 2009 sidenhen i privat belgisk samling.

Lot no: 6042362
09:16
Le Relco. Par bordlamper (2)
Le Relco. Par bordlamper med stel af stål og skærme af glas. H. 65 cm. Fremstår med brugsspor, en lampe med afslag på inderskærm. (2)

Lot no: 6042589
EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 25/06/2021
09:17
Head mounted polar bear hide
Head mounted polar bear hide, 'Ursus maritimus', all claws are intact, mounted on fabric. From tail to snout L. approx. 225 cm, from hind paw to hind paw W. approx. 210 cm. Features age and usage-related traces of wear, hole in the hide near the neck, worn ear. A pair of loose fur pieces are ...

Lot no: 6041810
EUR 2,148 DK, Herlev, Dynamovej 25/06/2021
09:18
EUR 483
Diamonds By Frisenholm. Et par brillantørestikker af 9 kt hvidguld (2)
Diamonds By Frisenholm. Et par brillantørestikker af 9 kt hvidguld ialt 0.18 ct. Farve: Top Crystal (I). Klarhed S. Samlet vægt 0,8 g. (2) Modelfoto

Lot no: 6041001

EUR 255 DK, Herlev, Dynamovej 25/06/2021
09:19
EUR 215
Diamonds By Frisenholm. Brillantring af 9 kt. hvidguld prydet med mindre brillantslebne diamanter, ialt ca. 0.11 ct. Ringstr. 51, Ø 16,2 mm. Vægt 0,7 g. Modelfoto

Lot no: 6041668

09:20
Lille bogreol af palisander
Lille bogreol af palisander. H. 69, B. 66, D. 33 cm. Fremstår med almindelige brugsspor, skrammer og mærker. Vær opmærksom på, at der kan være forskellige regler for handel og indførelse af palisander træ til andre lande. Ved udførsel fra Danmark, bedes man rette henvendelse til myndighederne i...

Lot no: 6039499
09:21
Chatol af mahogni med cylinderklap.
Chatol af mahogni med cylinderklap bag hvilke skuffer, og låger, skuffer forneden, låger i overdel. H 200, B 114, D. 58. Fremstår med aldersrelateret brugsspor, defekter og afslag. Fire nøgler medfølger.

Lot no: 6041349
09:22
EUR 114
Sminke kommode af teaktræ
Sminke kommode af fineret teaktræ, top opklappeligt med spejl, front med 4 skuffer, heraf en med nedfældig klap, bag hvilken 2 små skuffer, på runde tilspidsede ben. H. 89 cm. B. 77 cm. D. 41 cm. Fremstår med brugsspor, ridser, mærker, finerafslag, reparation nederst på den ene side.

Lot no: 5972879
EUR 537 DK, Herlev, Dynamovej 25/06/2021
09:23
EUR 87
To-pers.chaiselong sofa, model Astha.
To-pers.chaiselong sofa, model Astha. Todelt. Ben af messinglakeret metal. Betrukket med Velour Matt Dark Grey. .H. 77, B. 205 X 154 cm, Sh. 45 cm. Chaiselong bredde 100 cm. Udstillingsmodel, mærker på sæde.

Lot no: 6038035

09:24
Georg Jensen. 'Kugle' forskærersæt af sterlingsølv, 1933-1944 (2)
Georg Jensen. 'Kugle forskærersæt af sterlingsølv monteret med klinge og fork af stål, Georg Jensen stempel fra perioden 1933 - 1944, samt engelske importstempler. L. 26,5 - 32 cm. Én del med bule på skaft (2)

Lot no: 6002025
EUR 671 DK, Herlev, Dynamovej 25/06/2021
09:25
Arne Jacobsen. A set of four chairs in black leather, model 3107 (4)
Arne Jacobsen (1902-1971), a set of four ‘Series 7' chairs in moulded plywood, legs made in chrome-plated tubular steel. Upholstered in black leather. Produced by Fritz Hansen, model 3107. Seat height 44.5 cm. Two chairs with minor pressure marks.

Lot no: 6041487
EUR 1,342 DK, Herlev, Dynamovej 25/06/2021
09:26
EUR 993
Tre-pers chaiselong sofa, model Nelson.
Tre-pers chaiselong sofa, model Nelson. Todelt med ben af eg. Betrukket med Danny Indigo Blue. H. 80, B. 265 x 190 cm, D. 90 og 100 cm. Udstillingsmodel

Lot no: 6042602

EUR 993 DK, Herlev, Dynamovej 25/06/2021
09:27
EUR 87
Charles Eames. Bord 'Segmented Table' Ø 120 cm,
Charles Eames 1907-1978. 'Segmented Table'. Cirkulært bord med søjle og firpasfod af grålakeret aluminium, plade af grå laminat med sort gummikant. Formgivet 1964. Fremstillet hos Vitra. H. 72, 5 cm. Ø 120 cm. Fremstår med mindre brugsspor.

Lot no: 6037249
09:28
Reol med skab af palisander
Reol med skab af fineret palisander. Front med hylder og skab. Senere monteret ben. H. 145,5 cm. B. 104 cm. D. 31 cm. Fremstår med mærker og brugsspor.

Lot no: 6028284
EUR 174 DK, Herlev, Dynamovej 25/06/2021
09:29
Grethe Krøger-Petersen. Parti fra dyrehaven. cd
Grethe Krøger-Petersen. Parti fra dyrehaven. Olie på lærred, sign. GK 75, 48 x 41 cm. ( 55 x 47 cm.)

Lot no: 6039483
09:30
Kinesisk bojan, 1900-tallet
Kinesisk bojan, 1900-tallet. Dekoreret med planter, fugle og skrifttegn. H. 31 cm.

Lot no: 6041980
09:31
Tre pers. sofa, model Henry
Tre pers. sofa, model Henry. Ben af valnød. H. 83, B. 206, Sh. 45 cm. Udstillingsmodel, fremstår med smuds på betræk.

Lot no: 6038072

09:32
12345...279»