Lots per page   12 results ListGallery
Just Andersen, Jardiniere i tin.
Just Andersen. Jardiniere af tin, dessin nr. 1279. Stemplet i bund, Just- Danmark. H. 14, L. 31 cm.

Lot no: 5777428
EUR 161 DK, Herlev, Dynamovej 23/09/2020
20:05
Just Andersen. Dyb barnetallerken af sterlingsølv, dessin nr. 2213
Just Andersen. Dyb barnetallerken af sterlingsølv, dessin nr. 2213. H. 2,5. Ø 12 cm. Vægt ca. 114 g. Fremstår med brugsspor.

Lot no: 5767636
EUR 161 DK, Vejle, Dandyvej 23/09/2020
20:43
Just Andersen. Bordskål af sterlingsølv, dessin nr. 2218
Just Andersen. Bordskål af sterlingsølv med glat korpus på lav, rund fod, hanke i siderne, dessin nr. 2218. H. 5,5 cm. Ø ekskl. hanke 19,5 cm. Vægt ca. 420 g. Fremstår med brugsspor.

Lot no: 5767630
EUR 537 DK, Vejle, Dandyvej 26/09/2020
20:06
Just Andersen. Moderne stage af sterlingsølv, dessin nr. 2623
Just Andersen. Moderne stage af sterlingsølv, dessin nr. 2623. Ikke udfyldt. H. 12,5 cm. Vægt ca. 128 g. Fremstår med brugsspor.

Lot no: 5774266
EUR 161 DK, Vejle, Dandyvej 26/09/2020
20:18
Svend Aage Lindstrøm for Just Andersen. Fodboldspiller, figur nr. D1739
Svend Aage Lindstrøm (1902-1997) for Just Andersen. Fodboldspiller, figur af discometal, model nr. D1739. H. 21 cm.

Lot no: 5761369
EUR 201 DK, Vejle, Dandyvej 27/09/2020
20:08
Just Andersen. Skulptur af diskometal. Model D1871
Just Andersen. Skulptur af nøgen kvinde. Patineret disko metal. Signeret i støbning, Just. A samt nr. D 1871. H. 23 cm. Mindre ridser.

Lot no: 5782343
EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 27/09/2020
20:09
Just Andersen. Lav skål af sølv, dessin nr. 135
Just Andersen. Lav skål af sølv på rund fod, fane graveret med stiliseret ornamentik, dessin nr. 135. H. 3. Ø 17,5 cm. Vægt ca. 186 g. Fremstår med brugsspor.

Lot no: 5775446
20:10
Just Andersen. Pibeholder af discometal, dessin nr. D2346
Just Andersen. Pibeholder af discometal med plads til tre piber. Stemplet monogram. Dessin nr. D2346. B. 12 cm. Fremstår med brugsspor.

Lot no: 5760106
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 27/09/2020
20:12
Just Andersen. Skål af sterlingsølv, dessin nr. 95
Just Andersen. Moderne skål af sterlingsølv med glat korpus, dessin nr. 95. H. 5. Ø 15 cm. Vægt ca. 188 g. Fremstår med brugsspor, små mærker på kanten.

Lot no: 5773896
EUR 242 DK, Vejle, Dandyvej 27/09/2020
20:14
Just Andersen. Lille funkis skål af sterlingsølv, dessin nr. 2215
Just Andersen. Lille funkis skål af sterlingsølv med glat, firsidet korpus med afrundede hjørner og to snoede hanke, dessin nr. 2215. L. 13,5. B. 10 cm. Vægt ca. 96 g. Fremstår med brugsspor.

Lot no: 5775357
EUR 134 DK, Vejle, Dandyvej 27/09/2020
20:28
Johannes Andersen, Stühle für Uldum (4)
Johannes Andersen, vier Stühle für Uldum. Konstruktion aus Teak mit aufgepolsterter Sitzfläche, Bezug aus hell meliertem, grobem Wollstoff, teils unterseitig mit Hersteller-Etikett. H 80,5 cm, SH 46,5 cm, B 46 cm, T 45 cm. Alters- und Gebrauchsspuren. (4)

Lot no: 5783273
EUR 500 DE, Hamburg, Große Elbstraße 28/09/2020
20:08
Just Andersen. Rundt fad af bronze, dessin nr. 1735
Just Andersen (1884-1943). Rundt fad af bronze, bred fane med geometrisk ornamentik, lav fod, dessin nr. 1735. Ø 34 cm. Fremstår med brugsspor.

Lot no: 5775520
EUR 268 DK, Vejle, Dandyvej 28/09/2020
20:20