Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language Show used items
Show
  ListGallery Lots per page
Samling Just Andersen diskometal (4)
Samling Just Andersen effekter bestående af: bordlampe H. 37cm, dessing nr. D58. Vase H. 16cm, dessing nr. D136 med inskription. Askebæger Ø. 13-20cm, dessing nr. D46 og D28. Alle dele af diskometal. Fremstår med brugsspor. (4)
Lot no: 5305976
EUR 161 DK, Aalborg, Nibevej 20/04/2019
18:43:00
Just Andersen. Bordlampe af patineret diskometal nr. 1832
Just Andersen 1884-1943. Bordlampe af patineret diskometal, kugleformet, rillet korpus, sign. i bunden og nummeret 1832, H. 29 cm. Fremstår med patina enkelte ridser. Ekskl. fatning og ledning.
Lot no: 5309423
EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 21/04/2019
21:47:59
Just Andersen, badende Venus, skulptur af bronzepatineret diskometal
Just Andersen, badende Venus, skulptur af bronzepatineret diskometal, mærket Just A og nummereret 2100. H. 15 cm. Fremstår med mindre ridser.
Lot no: 5309863
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22/04/2019
20:22:00
Just Andersen. Vase af sterlingsølv.
Just Andersen. Vase af sterlingsølv. Dråbeformet vase på rund fod med med indgraveringer på siden. . Stemplet sterling Danmark 2595 Vægt 159 gr. H. 15,5 cm. Ø 6 cm. Fremstår med buler og brugsspor.
Lot no: 5309625
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 23/04/2019
19:46:00
Just Andersen. Bordlampe af diskometal model 2099
Just Andersen 1884-1943. Bordlampe af patineret diskometal, rillet korpus, stemplet Just Denmark, dessin 2099, H. ca. 42 cm incl. skærmholder. Fremstår med alders- og brugsspor, ridser samt defekt skærmholder.
Lot no: 5309949
EUR 161 DK, Vejle, Dandyvej 23/04/2019
20:29:00