12»   Lots per page   42 results ListGallery
Erling Steen. 'Niche med muselmalet kop', 30 x 30 cm
Erling Steen (f. 1945). 'Niche med musselmalet kop', olie på lærred, sign. og dat. Steen '20. 30 x 30 cm, (34x34). Læs mere her.

Lot no: 5771608
EUR 671 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23/09/2020
20:40
EUR 188
Royal Copenhagen. Fjorten Musselmalede dybe tallerkner (14)
Tretten Musselmalede dybe tallerkner af porcelæn nr. 168 fra Royal Copenhagen ( 7 stk. 4. sort. - 6 stk. 3. sort.) samt 1 musselmalet dyb tallerken fra Bing & Grøndahl 1. sort. I alt 14 dybe tallerkner. Fremstår med mindre brugsspor. (14)

Lot no: 5779854
EUR 322 DK, Herlev, Dynamovej 25/09/2020
17:06
EUR 161
Royal Copenhagen. Riflet musselmalet servicedele. (6)
Royal Copenhagen. Riflet musselmalet servicedele bestående af: frugtskål(fremstår med reparation på hank samt enkelte afslag), kaffekande, terrin (reparationer på hanke), skål 14,5 x 14,5cm, kop med låg(reparation på låg) samt kaffekop(revne på hank). Fremstår med brugsspor. (6)

Lot no: 5778486
EUR 242 DK, Aalborg, Nibevej 26/09/2020
20:10
Royal Copenhagen. Riflet musselmalet servicedele. (57)
Royal Copenhagen. Riflet musselmalet servicedele bestående af: mælkekande nr. 355(1.sort, lille skår på fod), tekande nr. 255(1.sort), 1 sukkerskål med låg(2.sort), 1 flødekande nr. 60(1.sort), eddikekop med låg nr. 64(1.sort), skål nr. 305(1.sort), skål nr. 26(1.sort), fad nr. 231(1.sort), 15 ...

Lot no: 5778705
EUR 483 DK, Aalborg, Nibevej 26/09/2020
20:15
EUR 1,342
Royal Copenhagen. Samling Musselmalet porcelæn (12)
Royal Copenhagen. Samling Musselmalet porcelæn i form af: 1 chokoladekande med rep. på tud samt lille afslag på øverste kant h. 31 cm. Tidlig 1800-tallet. 1 kop med underkop nr. 713, 1 kop med to hanke nr. 529 2.sort., 2 skåle nr. 49 og 53 - 1. og 2.sort., 3 underkopper nr. 719 3.sort., 1 ...

Lot no: 5775492
EUR 161 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27/09/2020
14:39
Royal Copenhagen. Helblonde musselmalet platter med indlagte jubilæumsmønt (12)
Royal Copenhagen. Tolv helblonde musselmalet platter nr. 1009 af porcelæn med indlagte jubilæumsmønt 1. sort. Fremstår med gennemgående hårrevner samt afslag på kanter. (12)

Lot no: 5779750
EUR 268 DK, Herlev, Dynamovej 28/09/2020
08:02
Royal Copenhagen Blå Blomst
ROYAL COPENHAGEN, "Blå Blomst", kaffeservis, 44 dlr., porslin, Danmark, bestående av: 22 kaffekoppar samt 16 fat nr 8261, 8 assietter nr 8092, 9 assietter nr 8093, skål på fot nr 8064, 2 sockerskålar med lock nr 8081 och 1680, 3 st gräddkannor nr 8025 / 1538 / 1536, 2 kvadratiska underfat nr 1674, 2 små burkar 8566, 1 fat 8212, 1 litet fat nr 8180, 1 sockerskål med lock musselmalet halvblond nr 657 medföljer, 2:a sortering, några enstaka i 1:a sortering

Lot no: 5782825
EUR 194 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 28/09/2020
10:32
Royal Copenhagen. Musselmalet riflet, ovalt fad af porcelæn, 1800-tallet
Royal Copenhagen. Musselmalet riflet, stort ovalt fad af porcelæn, L. 54,5 cm. 1. sort. Denne vare er del af temaauktionen ’Malerier og antikviteter fra en unik privatsamling på Frederiksberg’. Se og byd på alle varerne her.

Lot no: 5768493
EUR 537 DK, Herlev, Dynamovej 28/09/2020
11:00
EUR 295
Royal Copenhagen. Musselmalet riflet en samling porcelæn (5)
Royal Copenhagen. Musselmalet riflet en samling porcelæn bestående af: Skål 388 L. 31 cm (2.sort), skål 2014 L. 29,5 cm (1. sort), fad med hanke 2152 (2.sort), underfad 217 L. 41 cm, soveskål med fast underfad L. 24 cm (2.sort) (5) Denne vare er del af temaauktionen ’Malerier og antikviteter ...

Lot no: 5769044
13:50
EUR 591
Royal Copenhagen. Musselmalet Helblonde, to ovale fade (2)
Royal Copenhagen. Musselmalet Helblonde, to ovale fade af porcelæn, 374 (3. sort) og 375 (1. sort), L. 30 cm og 36,5 cm. Stort fad med modelleringsfejl på kant (2) Denne vare er del af temaauktionen ’Malerier og antikviteter fra en unik privatsamling på Frederiksberg’. Se og byd på alle varerne ...

Lot no: 5768489
EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 28/09/2020
14:30
EUR 134
Royal Copenhagen antik 'musselmalet' rund terrin m/låg
Royal Copenhagen antik 'musselmalet' rund terrin m/låg. Låg nr. 397. Ø. 22 cm, H. 12 cm. Fremstår med aldersrelateret brugsspor.

Lot no: 5773853
EUR 268 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28/09/2020
14:43
Bakke med musselmalet mønster af egetræ og porcelæn
Bakke af porcelæn med musselmalet mønster og i ramem af egetræ. L. 49, B. 31 cm. Denne vare er del af temaauktionen ’Malerier og antikviteter fra en unik privatsamling på Frederiksberg’. Se og byd på alle varerne her.

Lot no: 5769031
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 28/09/2020
15:25
EUR 94
Royal Copenhagen. Musselmalet halvblonde, fade og opsats (3)
Royal Copenhagen. Musselmalet Halvblonde, to fade af porcelæn, 666, samt opsats 511. Fade L. 31,5 cm. opsats H. 6 cm, Ø 17.8 cm. 1. sort (3) Denne vare er del af temaauktionen ’Malerier og antikviteter fra en unik privatsamling på Frederiksberg’. Se og byd på alle varerne her.

Lot no: 5768480
EUR 215 DK, Herlev, Dynamovej 28/09/2020
15:45
EUR 188
Royal Copenhagen, Musselmalet kaffeservice (24)
Royal Copenhagen, Musselmalet kaffeservice af porcelæn bestående af; 8 kaffekopper nr. 2162 ( 5 stk, 1. sort.- 3 stk. 2. sort) 8 underkopper nr. 2162 ( 1. sort.) samt 8 kagetallerkener nr. 181 ( 6 stk. 1. sort. - 2 stk. 2. sort.) . Fremstår med alm. brugsslitage. (24)

Lot no: 5779708
15:46
Royal Copenhagen. Musselmalet Helblonde fad og frugtskål 1700/1800 (2)
Royal Copenhagen. Musselmalet Helblonde rund frugtkurv med hanke og gennembrudt fane samt fad. 1700/1800. Frugtkurv H. 8,5 cm, Ø ekskl hanke 18 cm, L. 21 cm. Fad Ø 24 cm. Aldersrelateret slitage, ca. hårrevner på fane (2) Denne vare er del af temaauktionen ’Malerier og antikviteter fra en unik ...

Lot no: 5768802
EUR 403 DK, Herlev, Dynamovej 28/09/2020
16:05
EUR 215
Royal Copenhagen. Musselmalet Helblonde, fad og tallerkner (3)
Royal Copenhagen. Musselmalet Helblonde en samling porcelæn bestående af: Rundt fad 376 samt to tallerkner 1086, Ø 20 - 33,5 cm. 1. sort (3) Denne vare er del af temaauktionen ’Malerier og antikviteter fra en unik privatsamling på Frederiksberg’. Se og byd på alle varerne her.

Lot no: 5768977
EUR 161 DK, Herlev, Dynamovej 28/09/2020
16:20
EUR 148
Royal Copenhagen. Fire riflet musselmalet tallerkner (4)
Royal Copenhagen. Fire riflet musselmalet tallerkner nr. 571 (1. sort.) Fremstår med mindre brugsslitage. (4)

Lot no: 5779700
EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 28/09/2020
16:22
Royal Copenhagen. Musselmalet Helblonde frugtskål og tallerken med gennnembrudt fane (2)
Royal Copenhagen. Musselmalet Helblonde tallerken og rund frugtskål med gennembrudt fane. Tallerken med bomærke fra 1800-tallet. Frugtskål 397. Ø 18 - 23 cm, H. 6 cm (1. sort) (2) Denne vare er del af temaauktionen ’Malerier og antikviteter fra en unik privatsamling på Frederiksberg’. Se og byd ...

Lot no: 5768706
EUR 188 DK, Herlev, Dynamovej 28/09/2020
17:45
EUR 242
Royal Copenhagen. Musselmalet Halvblonde firkantet fad, 1800-tallet
Royal Copenhagen. Musselmalet Halvblonde firkantet fad af porcelæn, 1800-tallet. L. 45.5, B. 37 cm. 1. sort. Denne vare er del af temaauktionen ’Malerier og antikviteter fra en unik privatsamling på Frederiksberg’. Se og byd på alle varerne her.

Lot no: 5768850
18:05
EUR 644
Royal Copenhagen. Musselmalet halvblonde bonbonniere, 1800-tallet
Royal Copenhagen. Musselmalet halvblonde bonbonniere med låg af messing. H. 14, Ø. 14 cm. 1800-tallets sidste del. Denne vare er del af temaauktionen ’Malerier og antikviteter fra en unik privatsamling på Frederiksberg’. Se og byd på alle varerne her.

Lot no: 5768014
18:20
EUR 242
Royal Copenhagen. Musselmalet Halvblonde, bordlampe
Royal Copenhagen. Musselmalet Halvblonde, stor petroleumslampe af porcelæn og bronze, prydet med maskeroner 1/382. H. ekskl. montering 32 cm. 1. sort. Omlavet til el, ledningsudtag på bronzetop. Hårrevne. Denne vare er del af temaauktionen ’Malerier og antikviteter fra en unik privatsamling på ...

Lot no: 5768942
EUR 671 DK, Herlev, Dynamovej 28/09/2020
18:55
EUR 268
Royal Copenhagen. Tolv helblonde musselmalet platter af porcelæn med indlagte jubilæumsmønt nr. 1009.1. sort. Fremstår med gennemgående hårrevner samt afslag på kanter. (12)

Lot no: 5779749
19:05
Royal Copenhagen. Blue Fluted Full-Lace bowl, 1046
Royal Copenhagen. Blue Fluted Full-Lace bowl/flower-pot cover in porcelain, modelled with med mascarons, 1046. H. 22, Ø 28 cm. Top quality. This item is part of the theme auction ’Paintings and antiques from a unique private collection from Frederiksberg’. View and bid on all the lots here

Lot no: 5768601
EUR 1,611 DK, Herlev, Dynamovej 28/09/2020
19:35
EUR 1,262
Royal Copenhagen. Musselmalet halvblonde, vinkande og frugtskål (2)
Royal Copenhagen. Musselmalet halvblonde, vinkande og frugtskål monteret med fodstykker og hanke af forsølvet metal. H. 27-29 cm. Frugtskål med slitage på fodstykke (2) Denne vare er del af temaauktionen ’Malerier og antikviteter fra en unik privatsamling på Frederiksberg’. Se og byd på alle ...

Lot no: 5768632
20:05
EUR 591
Royal Copenhagen. Musselmalet Halvblonde, petroleumslampe 382
Royal Copenhagen. Musselmalet Halvblonde, stor petroleumslampe af porcelæn og messing, prydet med maskeroner 1/382, H. ekskl. montering 32 cm, H. 63 cm. 1. sort. Denne vare er del af temaauktionen ’Malerier og antikviteter fra en unik privatsamling på Frederiksberg’. Se og byd på alle varerne ...

Lot no: 5768909
EUR 805 DK, Herlev, Dynamovej 28/09/2020
20:30
EUR 698
Royal Copenhagen. Musselmalet riflet, tallerken, 1850-1884
Royal Copenhagen. Musselmalet riflet tallerken af af porcelæn, bomærke 1850-1884. Ø 24,5 cm. 1. sort. Denne vare er del af temaauktionen ’Malerier og antikviteter fra en unik privatsamling på Frederiksberg’. Se og byd på alle varerne her.

Lot no: 5769054
21:00
Royal Copenhagen. Musselmalet riflet, fad, 1800-tallet
Royal Copenhagen. Musselmalet riflet, fad af porcelæn med hanke, 1800-tallet. L. 45,5 cm. 1. sort. Rester af forgyldning langs kant. Denne vare er del af temaauktionen ’Malerier og antikviteter fra en unik privatsamling på Frederiksberg’. Se og byd på alle varerne her.

Lot no: 5768537
EUR 268 DK, Herlev, Dynamovej 29/09/2020
11:00
EUR 430
Royal Copenhagen. To fiskeriste af porcelæn (2)
Royal Copenhagen. Fiskekerist af hvid porcelæn (1. sort) og 'Musselmalet' fiskerist af porcelæn, 111 (2. sort). L- 27,5-39 cm, B. 23-27,5 cm (2) Denne vare er del af temaauktionen ’Malerier og antikviteter fra en unik privatsamling på Frederiksberg’. Se og byd på alle varerne her.

Lot no: 5768463
EUR 161 DK, Herlev, Dynamovej 29/09/2020
12:10
EUR 215
Royal Copenhagen. Musselmalet Halvblonde, par ovale fade, 533 (2)
Royal Copenhagen. Musselmalet Halvblonde, par ovale fade af porcelæn, 533, L. 36,5 cm. 3. sort (2) Denne vare er del af temaauktionen ’Malerier og antikviteter fra en unik privatsamling på Frederiksberg’. Se og byd på alle varerne her.

Lot no: 5768484
14:30
EUR 188
Royal Copenhagen. 'Musselmalet' tekrukke af porcelæn
Royal Copenahgen. 'Musselmalet' tekrukke af porcelæn H. 14 cm. B. 7 cm. Fremstår med afslag på kant. Denne vare er del af temaauktionen ’Malerier og antikviteter fra en unik privatsamling på Frederiksberg’. Se og byd på alle varerne her.

Lot no: 5768462
EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 29/09/2020
15:25
EUR 174
12»