Lots per page   30 results ListGallery
Tage Klee, 'Et træ i tåge på Møns Klint'
Tage Klee f.1950, prisbelønnet kunstfotograf. 'Et træ i tåge på Møns Klint', digital galleritryk på silkemat acryl monteret på Dibond sandwichplade. Signeret. Uden ramme, men monteret med alu. ophæng på bagsiden. H.100 x 67 cm.

Lot no: 5739660

EUR 671 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23/09/2020
19:06
EUR 121
Severin Hansen Jr. Floor lamp in moulded beech
Severin Hansen Jr. Floor lamp in moulded stained beech with a three-star base, outfitted with a pleated Le Klint shade. H. approx. 150 cm. Switch on underside removed/missing. Features regular age and usage-related traces of wear.

Lot no: 5774067
EUR 1,611 DK, Roskilde, Store Hedevej 23/09/2020
19:51
EUR 1,101
Kaare Klint. Et sæt på seks 'kirkestole', egetræ (6)
Kaare Klint 1888 - 1954. Et sæt på seks 'kirkestole' med stel af massivt egetræ, sæder af flettet papirgarn, formgivet 1936. Fremstillet hos Fritz Hansen med label herfra. H. 83/44 cm. B. 52 cm. Fremstår med alm. brugsspor og mærker. (6)

Lot no: 5766409
EUR 1,074 DK, Vejle, Dandyvej 23/09/2020
20:17
EUR 644
Poul Christiansen for Le Klint. Gulv-/ standerlampe model 342
Poul Christiansen for Le Klint, model 342, gulv- / standerlampe krom belagt metal, skærm af plast, H. 175 cm. Fremstår med brugsspor.

Lot no: 5778493
EUR 161 DK, Herlev, Dynamovej 24/09/2020
15:29
Tage Klee, Slugt på Møns Klint
Tage Klee f. 1950, prisbelønnet kunstfotograf. Slugt på Møns Klint, digitalprint på lærred med en silkemat overflade der ikke giver reflekser eller genspejling af omgivelserne. UR men monteret med ophæng. signeret.. H. 100 x 75 x 4 cm.

Lot no: 5523922

EUR 537 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24/09/2020
18:47
Kaare Klint. Three-seater sofa, Model 6092
Kaare Klint 1888-1954. Three-seater sofa, upholstered in Greek striped wool, eight tapered mahogany legs. Designed in 1940. Produced by Rud. Rasmussen's Snedkerier, Model 6092. L. 194 cm. H. 88 cm. Seat height 39 cm. Literature: Grete Jalk [ed.]. 'Dansk møbelkunst gennem 40 Aar: Københavns ...

Lot no: 5764984
EUR 2,685 DK, Herlev, Dynamovej 24/09/2020
21:02
EUR 188
Bordlampe af bronze
Bordlampe af bronze med rundt fodstykke og H. inkl. fatning, monteret med stofledning. Le Klint skærm medfølger. H. ekskl. skærm 68 cm. Aldersrelaterede brugsspor, ledning med slitage og små hak i støbning samt rift i skærm.

Lot no: 5780067
EUR 161 DK, Herlev, Dynamovej 26/09/2020
12:01
Kaare Klint for Rud Rasmussen. Kvadratisk rygebord af mahogni, model 4486
Kaare Klint 1888-1954. Kvadratisk rygebord af massivt mahogni, monteret med underhylde. H. 53, B.53, D. 53 cm. Monteret med aftagelig bakke. Formgivet i 1933. Fremstillet hos Rud Rasmussens Snedkerier model 4486. Fremstår let og jævnt patineret.Litt: 40 years of Danish furniture design : the ...

Lot no: 5780910
EUR 403 DK, Hørsholm, Hammervej 1 26/09/2020
15:38
EUR 134
Tage Klee, Lige før solopgang på Møns Klint
Tage Klee f.1950, prisbelønnet kunstfotograf. Lige før solopgang på Møns Klint, digital galleritryk på silkemat acryl monteret på Dibond sandwichplade. Signeret. Uden ramme, men monteret med alu. ophæng på bagsiden. H. 100 x 64,5 cm.

Lot no: 5745214

EUR 671 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26/09/2020
19:00
Kaare Klint Sofabord model 6687
Kaare Klint 1888-1954. Cirkulært sofabord af elmetræ med tidsskiftshylde, profilerede ben, finéret bordplade med kehlet kant. Model 6687. Formgivet i 1929. Fremstillet hos Rud. Rasmussens Snedkerier. H. 52, Ø 100 cm. Fremstår med brugsspor, mærker på plade.

Lot no: 5778669
EUR 537 DK, Helsingør, Støberivej 26/09/2020
19:05
Markus Johansson for Le Klint. Par Carronade pendler (2)
Markus Johansson for Le Klint, Par Carronade pendler af sortlakeret alu / stål, indvendigt hvidlakeret, valnød / messing, Ø 12, H. 24 cm - lyskilde maks: 10 w LED E14. Udstillingsmodel i original emballage, uden brugsspor, dog afkortet ledninger. Billed 1 og 2 er modelfotos. (2)

Lot no: 5780806
EUR 644 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 26/09/2020
21:59
EUR 376
Kaare Klint. Spisebord/klapbord af mahogni
Kaare Klint (1888-1954). Spisebord af massiv mahogni. Fremstillet ved Rud Rasmussens Snedkerier, med mærkat herfra. H. 74, L. 180, B. 77-207 cm. Fremstår med brugsspor, herunder enkelte overfladiske mærker samt udtræks ben med revne.

Lot no: 5760963
EUR 671 DK, Hørsholm, Hammervej 1 27/09/2020
18:42
Kaare Klint for Le Klint. Bordlampe model 306
Kaare Klint for Le Klint, model 306. Kip bordlampe / væglampe af messing, monteret med plisseret skærm. H. inkl. montering ca. 40 cm. Alm. brugsspor, skærm let bulet.

Lot no: 5780099
EUR < 125 DK, Helsingør, Støberivej 27/09/2020
18:45
Aage Petersen for Le Klint. Bordlampe / teleskoplampe af messing
Aage Petersen for Le Klint. Bordlampe / teleskoplampe, model 338 af messing, højdejusterbar. Monteret med plisseret Le Klint skærm. Fremstår med brugsspor, ridser og mærker.

Lot no: 5780103
EUR 161 DK, Helsingør, Støberivej 27/09/2020
18:50
Erik Hansen for Le Klint. Sakselampe, egetræ, model 324
Erik Hansen for Le Klint. Sakselampe af massivt egetræ, plisseret skærm af plast. Formgivet 1952. Fremstillet hos Le Klint, model 324. L. 40-65 cm. Fremstår med alm. brugsspor og skader på skærm.

Lot no: 5778667
19:08
Væglampe, Le Klint, model 332 af Erik Hansen, eg
Erik Hansen for Le Klint 332, sakselampe af eg, H. 40 cm. Le. Klint skærm medfølger ikke. Fremstår med brugsspor.

Lot no: 5781856
EUR 134 DK, Aalborg, Nibevej 27/09/2020
19:20
Kaare Klint. Spisebord / skrivebord af lakeret eg
Kaare Klint. Spisebord med klap af massiv eg. Profilerede ben. Fremstillet hos Rud. Rasmussens snedkerier, mærkat herfra. H. 73 cm. B. 134-178 cm. D. 68 cm. Fremstår med mindre brændemærke på bordplade.

Lot no: 5780536
EUR 671 DK, Herlev, Dynamovej 27/09/2020
20:34
EUR 148
Le Klint. Et par bordlamper, model 314 (2)
Le Klint. Et par bordlamper af opalglas med plisserede skærme, H. 28 cm. Model 314. Fremstår med brugsspor. (2)

Lot no: 5774076
EUR 134 DK, Roskilde, Store Hedevej 27/09/2020
20:39
Bordlampe, Le Klint. model 319 af Kaare & Esben Klint
Kaare & Esben Klint for Le Klint, model 319, bordlampe af messing, justerbar i højden, plisseret Le Klint skærm, H. 74 cm. Lette brugsspor

Lot no: 5782168
EUR 201 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28/09/2020
13:45
Flemming Agger for Le Klint. Standerlampe, model 369
Flemming Agger for Le Klint. Standerlampe, model 369, stel af sort lakeret metal monteret med plisséret skærm. H. 160. Fremstår med brugsspor.

Lot no: 5780574

EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 28/09/2020
19:10
Kaare Klint. To 'Den røde stol' (2)
Kaare Klint. Stol.To "Den røde stol" stole med stel af mahogni, sæde og ryg betrukket med læder, sædehøjde hhv. 45 og 46 cm. Udført hos hos Rud Rasmussens Snedkerier, ene med mærkat herfra. Fremstår med kraftige brugsspor og talrige defekter, herunder bl.a. defekt betræk/ til ompolstring; sprosse...

Lot no: 5778005
EUR 322 DK, Roskilde, Store Hedevej 28/09/2020
20:08
Erik Hansen for Le Klint. Sakselampe af eg
Erik Hansen. Sakselampe / væglampe af egetræ. H. ca. 52 cm. Skærm medfølger ikke. Fremstillet hos Le Klint. Fremstår med alders- og brugsspor, herunder bl.a. afslag på 'knoppen' øverst.

Lot no: 5773887
EUR 134 DK, Roskilde, Store Hedevej 28/09/2020
20:35
Kaare Klint. Folding stool, 'Propeller', and loose matching tray, Model 8783 (2)
Kaare Klint. Folding stool, 'Propeller', Model 8783, in solid ash, seat webbed with canvas. Associated tray with edge mouldings fitted with brass screws. Stool H. 45 cm. L. 55 cm. D. 49 cm. Tray W. 68.5 cm. D. 50 cm. Designed in 1930. Produced by Rud Rasmussens Snedkerier.

Lot no: 5671835
EUR 5,369 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28/09/2020
20:55
EUR 2,685
Spisebord, beton model Klint (2)
Spisebord, model Klint, støbt i beton. H. 76 Ø 115 cm. udleveres i to kolli

Lot no: 5758310

EUR 805 DK, Herlev, Dynamovej 29/09/2020
19:35
Kaare Klint. Overtræk til safaristol, sort bøffel læder
Kaare Klint. dansk producerede overtræk til safaristolen. Udført i sort bøffel læder og remme i kernelæder. NB! 1. foto er modelfoto. Stol medfølger ikke.

Lot no: 5649117

EUR 376 DK, Esbjerg, Oddesundvej 29/09/2020
20:24
Le Klint caronade høj bordlampe, sand
Le Klint caronade høj bordlampe, i farven sand. H. 60 cm. Ligger i org. emballage. Modelfoto. br> Vejl. pris er 5495,-. Denne vare er del af indsamlingen som cykelholdet Team håb på Fyn samler ind til organisationen Børn & unge i sorg.Hele hammerslaget fra denne auktion går direkte til Børn og ...

Lot no: 5782022

EUR 403 DK, Odense, Kratholmvej 02/10/2020
14:25
Le Klint Caleo pendel, model 126TV
Le Klint Caleo pendel, model 126TV. Ligger i org. emballage. Vejl. pris er 9995,-. Denne vare er del af indsamlingen som cykelholdet Team håb på Fyn samler ind til organisationen Børn & unge i sorg.Hele hammerslaget fra denne auktion går direkte til Børn og unge i sorg. Lauritz.com donerer ...

Lot no: 5782019

EUR 805 DK, Odense, Kratholmvej 02/10/2020
14:30
EUR 255
Le Klint pendel model 153
Le Klint pendel model 153, håndfoldet skærm.L Ligger i org. emballage. Vejl. pris er 5495,-. Denne vare er del af indsamlingen som cykelholdet Team håb på Fyn samler ind til organisationen Børn & unge i sorg.Hele hammerslaget fra denne auktion går direkte til Børn og unge i sorg. Lauritz.com ...

Lot no: 5782020

EUR 349 DK, Odense, Kratholmvej 02/10/2020
15:10
Le Klint pendel, La Cloche, str. Large.
Le Klint, pendel model La Cloche, str. Large. Ligger i org. emballage. Vejl. pris er 3595,- Denne vare er del af indsamlingen som cykelholdet Team håb på Fyn samler ind til organisationen Børn & unge i sorg.Hele hammerslaget fra denne auktion går direkte til Børn og unge i sorg. Lauritz.com ...

Lot no: 5782021

EUR 215 DK, Odense, Kratholmvej 02/10/2020
15:40
Le Klint Pendel Komet model 181 Large
Le Klimt Komet pendel model 181 Large. H. 67 cm. Diam. Ø 25. >br> Ligger i org emballage. vejl. pris er 3495,- Denne vare er del af indsamlingen som cykelholdet Team håb på Fyn samler ind til organisationen Børn & unge i sorg.Hele hammerslaget fra denne auktion går direkte til Børn og unge i ...

Lot no: 5782017
EUR 268 DK, Odense, Kratholmvej 02/10/2020
16:10