12345...8»   Lots per page   230 results ListGallery
Arne Jacobsen Spisebord / cafebord, Ø 75 cm.
Arne Jacobsen Spisebord / cafebord med plade af hvid laminat, monteret med firpasfod. Fremstillet hos Fritz Hansen i 2007. H. 70 Ø. 75 cm. Fremstår med alm. brugsspor samt flere mindre kanthak på kantliste.

Lot no: 6099980
EUR 671 DK, Herlev, Dynamovej 06/12/2021
19:06
EUR 483
Arne Jacobsen. 'Syveren' barstol, model 3187
Arne Jacobsen 1902-1971. 'Syveren' barstol med skal af formbøjet finér nybetrukket med mokka farvet anilin læder, stel af bemalet stålrør. Sh. ca. 66 cm. H. ca. 102 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen, nummerbevis medfølger model 3187. Fremstår nybetrukket ved anden dansk professionel møbelpolster i...

Lot no: 6064555
EUR 671 DK, Esbjerg, Oddesundvej 06/12/2021
19:29
EUR 537
Arne Jacobsen. Par AJ Eklipta væglamper. (2)
Arne Jacobsen. Sæt på to AJ Eklipta væglamper i hvid opalglas. Formgivet 1959. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 45 cm. (2)

Lot no: 6126527
EUR 268 DK, Vejle, Dandyvej 06/12/2021
19:34
EUR 430
Arne Jacobsen. Armchair, 'The Swan', model 3320
Arne Jacobsen. Lounge chair, model 3320, 'The Swan', original upholstered, mounted on a whole-cast aluminium base. Swivel functionality. Designed 1957-1958. Produced by Fritz Hansen. Upholstery with usage-related traces of wear.

Lot no: 6110281
EUR 1,879 DK, Roskilde, Store Hedevej 06/12/2021
19:49
EUR 1,409
Arne Jacobsen. Four armchairs, model 3207, rarely on offer (4)
Arne Jacobsen. Four armchairs upholstered in black welted harness leather, satin chrome-plated tubular steel frame. Designed in 1955. Produced by Fritz Hansen in 2007, model 3207. SH. 42 cm. Features usage-related traces of wear, scratches and pressure marks on the leather. (4)

Lot no: 6120482
EUR 2,013 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 06/12/2021
19:50
EUR 1,208
Arne Jacobsen. Lounge chair, 'The Egg', Model 3316
Arne Jacobsen. Lounge chair, 'The Egg', Model 3316, on swivel four-star base in aluminium, chromed-steel frame. With tilt mechanism. Upholstered in original white leather. Designed in 1958-1959. Produced by Fritz Hansen, 2000. Common age-related signs of wear and marks.

Lot no: 6085795
EUR 4,027 DK, Vejle, Dandyvej 06/12/2021
19:54
EUR 2,953
Arne Jacobsen for Louis Poulsen. AJ Royal pendel
Arne Jacobsen for Louis Poulsen, AJ Royal pendel af grålakeret aluminium, Ø. 50 cm. Fremstår med brugsspor.

Lot no: 6125300
EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 06/12/2021
19:57
EUR 114
Arne Jacobsen. Kontorstol, 'Syveren', 'anilin læder, model 3117
Arne Jacobsen 1902 - 1971. Kontorstol, 'Syveren' med formbøjet skal på drejelig fempasfod af forkromet stål med hjul, højdejusterbar med gaspatron, sæde H. 47 - 57 cm. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3117. Fremstår nybetrukket hos professionel møbelpolster med cognacfarvet ...

Lot no: 6097366
EUR 1,208 DK, Vejle, Dandyvej 06/12/2021
20:05
EUR 832
Arne Jacobsen. AJ bordlampe af sortlakeret metal
Arne Jacobsen 1902-1971. AJ bordlampe lakeret i farven 'sort'. Trykafbryder på fod. Formgivet 1957. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 56 cm. Original emballage ( H. 22. B. 55. D. 45 cm.) Modelfoto

Lot no: 6124458

EUR 725 DK, Vejle, Dandyvej 06/12/2021
20:10
EUR 564
Arne Jacobsen. A pair of bar stools with cognac-coloured aniline leather, model 3187 (2)
Arne Jacobsen. A pair of 'Series 7' bar stools with moulded shells made in plywood, chrome-plated tubular steel frames. Designed in 1955. Produced by Fritz Hansen, model 3187, newly reupholstered in cognac-coloured aniline leather H. approx. 100 cm. Seat H. approx. 64 cm. Newly reupholstered by a...

Lot no: 6120194
EUR 1,477 DK, Vejle, Dandyvej 06/12/2021
20:10
EUR 1,128
Arne Jacobsen. Cirkulært sofabord, Ø 120 cm
Arne Jacobsen 1902-1971. Rundt sofabord, monteret på stamme af forkromet metal, på sekspas fod af aluminium. H. 47 cm. Ø120 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen 1988 med label herfra. Plade af nymalet hvid laminat med alukant. Topplade professionelt nylakeret, stel med lette brugsspor.

Lot no: 6122731
EUR 483 DK, Vejle, Dandyvej 06/12/2021
20:11
EUR 403
Arne Jacobsen. Lounge sofabord. Ø 90 cm
Arne Jacobsen 1902 - 1971. Lounge sofabord, firpasfod af aluminium med stamme i forkromet stål. Formgivet 1958. Fremstillet hos Fritz Hansen 2004 med label herfra. Plade af nymalet hvid laminat med alukant. H. 47 cm. Ø 90 cm. Topplade professionelt nylakeret, stel med lette brugsspor

Lot no: 6126781
EUR 456 DK, Vejle, Dandyvej 06/12/2021
20:11
EUR 349
Arne Jacobsen. Oxford armstol, sort anilin læder
Arne Jacobsen (1902-1971). Oxford lavrygget armstol, stel og armlæn af aluminium, fempasfod med bendupper, fast sædehøjde, skal af lamineret formpresset træ, Fremstillet hos Fritz Hansen 2004 med label herfra. H. 93/47 cm. Fremstår nybetrukket med sort anilin læder, dette ej udført hos Fritz ...

Lot no: 6112362
EUR 1,074 DK, Vejle, Dandyvej 06/12/2021
20:12
EUR 805
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol, Red Label 2007
Arne Jacobsen (1902-1971). Kontorstol model 3291 'Oxford'. Armlæn af børstet aluminium, fempasfod med hjul, skal af lamineret formpresset træ, betrukket med sort 'Classic' læder. Fremstillet af Fritz Hansen, 'Red Label' 2007. H. 97 cm. Fast sæde H. 52 cm. Fremstår med mindre brugsspor, lette ...

Lot no: 6048936
20:14
EUR 805
Arne Jacobsen. A set of six chairs ‘Series 7’, model 3107, cognac-coloured Calvados leather. (6)
Arne Jacobsen (1902-1971). A set of six chairs ‘Series 7’, model 3107, frames in chrome-plated tubular steel, produced by Fritz Hansen, newly reupholstered in cognac-coloured Calvados leather. Seat height 44.5 cm. Newly reupholstered by a professional furniture upholsterer. (6)

Lot no: 6079654
EUR 2,416 DK, Vejle, Dandyvej 06/12/2021
20:16
EUR 1,946
Arne Jacobsen. Set of six Oxford chairs, Model 3171, black leather (6)
Arne Jacobsen. 1902-1971. Set of six Oxford chairs, swivel five-star base in aluminium and chromed-steel. Produced and labelled by Fritz Hansen, 2004, Model 3171. H. 93/46 cm. Seat and back recently reupholstered in black leather, not by Fritz Hansen, but by a professional Danish upholsterer. ...

Lot no: 5937750
EUR 3,356 DK, Vejle, Dandyvej 06/12/2021
20:23
EUR 2,550
Arne Jacobsen. A set of eight 'Series 7' chairs, Model 3107, black leather, new seat height 46.5 cm (8)
Arne Jacobsen 1902-1971. A set of eight 'Series 7' chairs, Model 3107, chromed tubular steel frame. Produced by Fritz Hansen, recently reupholstered by professional upholsterers in black leather, new seat height 46.5 cm. (8)

Lot no: 6125794
EUR 3,221 DK, Vejle, Dandyvej 06/12/2021
20:24
EUR 2,550
Arne Jacobsen. Set of six Oxford lounge chairs, return mechanism (6)
Arne Jacobsen 1902-1971. Set of six Oxford lounge chairs, aluminium frame, five-point base with leg tips, fixed seat height with return mechanism, shell in laminated moulded wood. Produced and labelled by Fritz Hansen, 2007. H. 93/47 cm. Recently reupholstered in cognac-coloured aniline leather, ...

Lot no: 6082859
EUR 3,758 DK, Vejle, Dandyvej 06/12/2021
20:24
EUR 2,953
Arne Jacobsen for Fritz Hansen. Et par stole, 'Dråben', model 3110, Brown label 2016 .(2)
Arne Jacobsen 1902-1971. Et par stole, 'Dråben', model 3110, Polstret med lyst uldtekstil, ben af forkromet stålrør Fremstillet hos Fritz Hansen Brown label 2016 med label herfra. H. 89/47 cm. Fremstår med alm. brugsspor, plettet skjoldet betræk.

Lot no: 6116120
EUR 805 DK, Vejle, Dandyvej 06/12/2021
20:27
EUR 617
Arne Jacobsen. Oxford armstol, returdrej, sort læder
Arne Jacobsen (1902-1971). Oxford lavrygget armstol, stel og armlæn af aluminium, fempasfod med bendupper, fast sædehøjde med returdrej, skal af lamineret formpresset træ betrukket med sort læder, Fremstillet hos Fritz Hansen 2008 med label herfra. H. 93/47 cm. Fremstår med lette brugsspor.

Lot no: 6121171
20:29
EUR 805

Lot no: 6097560
20:36
EUR 1,409
Arne Jacobsen. Højrygget Oxford kontorstol
Arne Jacobsen. Højrygget Oxford kontorstol, fempas stjernefod med drejefunktion, sæde og ryg betrukket med velour. Formgivet 1965. Fremstillet hos Fritz Hansen. Brugsslitage.

Lot no: 6124807
EUR 349 DK, Roskilde, Store Hedevej 06/12/2021
20:47
EUR 322
Arne Jacobsen. Kontorstol model 3117, cognacfarvet læder
Arne Jacobsen. Kontorstol 'Syveren', drejelig fempasfod af forkromet stål på hjul, højdejusterbar med gaspatron. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3117. Fremstår nybetrukket med cognacfarvet læder fra Arne Sørensen, dette ej udført hos Fritz Hansen, men hos professionel ...

Lot no: 6044639
EUR 1,074 DK, Roskilde, Store Hedevej 06/12/2021
20:50
EUR 859
14 mm benforlængere. Sæt til 6 stk. Arne Jacobsen stole

Lot no: 6112406

EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 07/12/2021
09:29
Seks hynder til Arne Jacobsens stole model 3107/3207 Syveren (6)
Seks hynder til Arne Jacobsens stole model 3107/3207 (7éren) af brun anilin læder. Bagside med skridsikret materiale. Bemærk stol medfølger ikke. (6)

Lot no: 6111265
EUR 268 DK, Esbjerg, Oddesundvej 07/12/2021
11:42
EUR 201
Arne Jacobsen. Six chairs model 3107 'Series 7' newly reupholstered (6)
Arne Jacobsen. Six ‘Series 7’ chairs, model 3107 with shells made in moulded plywood, frames made in chrome-plated tubular steel, seat height approx. 44,5 cm. Produced by Fritz Hansen. Newly reupholstered in dark-brown classic leather, this was not done at Fritz Hansen but by a professional ...

Lot no: 6107566
EUR 2,550 DK, Herlev, Dynamovej 07/12/2021
12:38
EUR 1,946
Arne Jacobsen. A set of eight 'The Ant' dining chairs, Model 3101, in black aniline leather (8)
Arne Jacobsen 1902-1971. A set of eight 'The Ant' dining chairs with shells in moulded plywood, chromed tubular steel frame. Designed in 1955. Produced by Fritz Hansen, Model 3101. Recently reupholstered in black aniline leather. Seat height 45 cm. Minimal signs of wear. (8)

Lot no: 6061522
EUR 3,356 DK, Herlev, Dynamovej 07/12/2021
13:16
EUR 2,617
Arne Jacobsen. Cafe/spisebord, hvid, Ø 75 cm
Arne Jacobsen. Spisebord / cafebord med plade af hvid laminat, monteret med firpasfod. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 72 cm. Ø. 75 cm. Fremstår med brugsspor.

Lot no: 6004897
EUR 537 DK, Herlev, Dynamovej 07/12/2021
13:24
EUR 430
Deszine Talks. Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´er stole (2)
Deszine Talks. To stk.Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole (model 3107). Betrækkene er udført af sort læder, indvendigt med skum. Modelfoto. (2)

Lot no: 6039330

EUR 268 DK, Herlev, Dynamovej 07/12/2021
14:09
EUR 188
Deszine Talks. Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole, sæt på 4 stk. (4)
Deszine Talks. Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole (model 3107), 4 stk.. Betrækkene er udført af sort anilin læder, indvendigt med skum (pu). Bemærk: modelfoto, stol medfølger ikke. (4)

Lot no: 6039261

EUR 322 DK, Herlev, Dynamovej 07/12/2021
14:30
EUR 242
12345...8»