12345»   Lots per page   129 results ListGallery
Hyndesæt til 'Folkestolen', Børge Mogensen model J39. (6)

Lot no: 5714774

EUR 268 DK, Aalborg, Nibevej 23/09/2020
17:41
Børge Mogensen. Wing chair lounge chair in black buffalo leather, model 2204
Børge Mogensen 1914-1972. Wing chair, original upholstered in black patinated buffalo leather, loose cushions with down filling, legs in mahogany. Designed 1964, produced by Fredericia Stolefabrik, model 2204. Features slight usage-related traces of wear.

Lot no: 5777420
EUR 2,013 DK, Aalborg, Nibevej 23/09/2020
18:05
EUR 725

Lot no: 5736247

18:48
Børge Mogensen. Shakerbord af massiv eg
Børge Mogensen (1914-1972). Spisebord af massivt egetræ, rektangulær plade monteret på shakerstel, H. 72 L. 200 B. 90 cm. Fremstår med lette brugsspor herunder tørrevne i endeplade.

Lot no: 5777512
EUR 537 DK, Aalborg, Nibevej 23/09/2020
19:20
EUR 832
Børge Mogensen. Øresundsserien. Skænk med reoloverdel af eg (2)
Børge Mogensen. Reolsystem ,Øresundsserien, af fineret egetræ bestående af: skænk med to skydelåger bag hvilke hylder og bakker. H. ca. 68,5 L. 134,5 D. 54 cm. Reolmodul med hylder. H. 117,5 L. 134,5 D. 36 cm. Fremstår med brugsspor. (2)

Lot no: 5777467
EUR 215 DK, Aalborg, Nibevej 23/09/2020
19:25
Børge Mogensen. Seks stole af eg model J39, 'Folkestolen' (6)
Børge Mogensen. Sæt på seks 'Folkestole' af egetræ, sæder med flettet papirgarn. Fremstillet hos FDB Møbler, model J39. H. 75 cm. B. 48 cm. Sh. ca. 44 cm.Fremstår med alm. brugsspor; nogle skrammer og pletter mm. (6) Proveniens: Stolene har fungeret som kirkestole i Jakobskirken, Roskilde ...

Lot no: 5769856
EUR 805 DK, Roskilde, Store Hedevej 23/09/2020
19:42
EUR 1,342
Deszine Talks. Hyndesæt til Børge Mogensens tremmesofa, model 1789. (5)
Deszine Talks. Hyndesæt til Børge Mogensens tremmesofa, model 1789. Betrukket med sort læder. Bestående af en lang siddehynde, to sidehynder, samt to ryghynder. Polstret på koldskum, 50kg pr. m3 i sæde og 30kg pr. m3 i sidehynder og ryg. Bemærk: Sofaen og læder stropperne medfølger ikke. ...

Lot no: 5381557

EUR 617 DK, Herlev, Dynamovej 23/09/2020
19:54
Børge Mogensen. Wing chair and footstool, Models 2204 and 2202
Børge Mogensen 1914-1972. Wing chair and footstool upholstered in original brown piping-sewn leather, loose cushions with down filling, teak legs. Designed in 1964. Produced and labelled by Fredericia Stolefabrik, Models 2204 and 2202. Wing chair H. 106/42 cm. Footstool H. 41 cm. Signs of wear ...

Lot no: 5778611
EUR 2,685 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23/09/2020
20:28
Børge Mogensen. A pair of lounge chairs, model 2207, leather (2)
Børge Mogensen. A pair of lounge chairs original upholstered in brown patinated leather, loose down cushions. Legs in teak. Designed 1972, produced by Fredericia Stolefabrik, model 2207. Features usage-related traces of wear as well as patina. (2)

Lot no: 5778614
EUR 2,416 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23/09/2020
20:34
Børge Mogensen. Freestanding three-seater sofa, Model 2213, original upholstery
Børge Mogensen 1914-1972. Freestanding three-seater sofa, upholstered in original patinated brown leather, loose down-filled cushions on the sides, seat and back, solid mahogany legs. Produced by Fredericia Stolefabrik, Model 2213. Designed in 1963. H. 76/44 cm. L. 220 cm. D. 80 cm. Patina.

Lot no: 5778608
EUR 3,356 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23/09/2020
20:41
EUR 2,819
Børge Mogensen. Two-seater sofa model 2213.
Børge Mogensen 1914-1972. Two-seater sofa with legs in solid oak, original upholstered in grey leather, loose cushions with down filling. L. 158 cm, D. 80 cm. Produced by Fredericia Stolefabrik, model 2212. Designed in 1963. Dispalys usage-related traces of wear / patina at the piping.

Lot no: 5651991
EUR 2,282 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 23/09/2020
20:42
EUR 148
Dezine Talks. Hyndesæt til Børge Mogensens tremmesofa, model 1789. (5)
Dezine Talks. Hyndesæt til Børge Mogensens tremmesofa, model 1789. Betrukket med cognacfarvet læder, knapper af lysere cognacfarvet læder. Bestående af en lang siddehynde, to sidehynder, to ryghynder. Bemærk: Sofaen samt læder stropper medfølger ikke. Modelfoto. (5)

Lot no: 5658191

20:48
Børge Mogensen. High-backed 'Sled Chair', Model 2254
Børge Mogensen 1914-1972. High-backed 'Sled Chair', Model 2254, in solid oak, adjustable seat and back, loose cushions upholstered in light woollen fabric, straps in harness leather. Designed in 1956. H. 95. W. 66. Seat height 36 cm. Minimal signs of wear.

Lot no: 5713827
EUR 1,074 DK, Herlev, Dynamovej 23/09/2020
21:10
EUR 295
Børge Mogensen for FDB. Et par hylder af massiv eg, model B5 (2)
Børge Mogensen. Et par hylder af massiv eg, model B5. Fremstillet for FDB. L. 100 cm. Begge med revner / defekter. (2)

Lot no: 5773558

EUR 134 DK, Roskilde, Store Hedevej 24/09/2020
18:46
EUR 87
Børge Mogensen. Wing chair, Model 2204, original upholstery
Børge Mogensen 1914-1972. Wing chair, legs in oak, loose cushions with down-filled original upholstery in patinated leather, H. 107 cm. W. 70 cm. Designed in 1964. Produced by Fredericia Stolefabrik, Model 2204. Patinated leather and some paint residue.

Lot no: 5585073
EUR 2,953 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 24/09/2020
19:19
Børge Mogensen. Lænestol, model 2321
Børge Mogensen. Lænestol med løse hynder, senere betrukket med blå Alcantara. Ben af mahogni. Udført hos Fredericia Stolefabrik, model 2321. H. 73 cm. B. 71 cm. Sh. 44 cm Fremstår med brugsspor, ridser og mærker på ben samt hul på keder.

Lot no: 5718775
EUR 671 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24/09/2020
19:22
Børge Mogensen. Freestanding three-seater sofa, Model 2213, original leather
Børge Mogensen 1914-1972. Freestanding three-seater sofa, upholstered in original patinated brown leather, loose down cushions on the sides, seat, and back, solid mahogany legs. Produced by Fredericia Stolefabrik, Model 2213. Designed in 1963. H. 76/44 cm. L. 220 cm. D. 80 cm. Patina.

Lot no: 5752365
EUR 3,356 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24/09/2020
19:37
EUR 1,678
Børge Mogensen. Wing chair and stool, Models 2204 and 2202 (2)
Børge Mogensen 1914-1972. Wing chair with solid mahogany legs, loose cushions with down filling, upholstered in original black leather. H. 108 cm. W. 70 cm. Seat height 45 cm. Associated footstool H. 42 cm. Produced by Fredericia Stolefabrik, Model 2204 and Model 2202. Signs of heavy wear in the ...

Lot no: 5744667
EUR 2,685 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24/09/2020
19:40
EUR 966
Børge Mogensen. Freestanding sofa, Model 2209, recently reupholstered in black leather
Børge Mogensen 1914-1972. Freestanding sofa in black leather, loose cushions with down filling, teak legs. Designed in 1963. L. 185 cm. H. 83.5 cm. Seat height 43 cm. D. 80 cm. Produced by Fredericia Stolefabrik, Model 2209. Recently reupholstered by professional upholsterers.

Lot no: 5671918
19:40
EUR 2,081
Børge Mogensen. Sæt på seks 'Folkestole' af egetræ, sæder med flettet papirgarn. Fremstillet hos FDB Møbler, model J39. H. 75 cm. B. 48 cm. Sh. ca. 44 cm.Stolene fremstår med nogle mgl. sprosser samt alm. brugsslitage. (6) Proveniens: Stolene har fungeret som kirkestole i Jakobskirken, ...

Lot no: 5764532
EUR 537 DK, Roskilde, Store Hedevej 24/09/2020
19:43
EUR 483
Børge Mogensen, lounge chair, model 2421
Børge Mogensen (1914-1972). Lounge chair upholstered in lambswool, loose cushions in the seat and back, legs in solid oak. H. 72, Sh. 45, W. 60 cm. Produced by Fredericia Stolefabrik, model 2421. Designed in 1963. Reupholstered in lambswool by a professional furniture upholsterer in Denmark.

Lot no: 5732124
EUR 1,342 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24/09/2020
Børge Mogensen. Freestanding three-seater sofa, cognac-coloured leather, Model 2213
Børge Mogensen. Freestanding three-seater sofa, solid oak legs, sides, and back, loose cushions with down filling, upholstered in original patinated cognac-coloured leather. Designed in 1963. Produced by Fredericia Stolefabrik, Model 2213. Slight signs of wear/patina on leather.

Lot no: 5754272
EUR 4,295 DK, Herlev, Dynamovej 24/09/2020
EUR 2,215
Børge Mogensen. Free-standing two-seater sofa, model 2212
Børge Mogensen 1914-1972. Two-seater sofa upholstered in grey leather with patina, loose cushions with down filling, legs in solid oak. Model 2212. Designed in 1963. Produced by Fredericia Stolefabrik. L. 158 cm. Wear on leather.

Lot no: 5464412
EUR 2,148 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 24/09/2020
20:05
Børge Mogensen bænk, model J52D, grå
Børge Mogensen bænk, model J52D. Formspændt grålakeret træ. Fremstillet hos FDB. SH. 44 cm, H. 88, B. 106 cm. Udstillingsmodel. Ridser og mærker samt knækket ben.

Lot no: 5773512

EUR 201 DK, Roskilde, Store Hedevej 24/09/2020
20:09
EUR 148
Børge Mogensen. Lænestol, model 2207 samt skammel, model 2202. (2)
Børge Mogensen. Lænestol med ben af teak, løse hynder i ryg og sæde, betrukket med originalt patineret brunt læder, H. 84 B. 70 sædehøjde ca. 44 cm. Fremstillet hos Fredericia Stolefabrik, model 2207. samt skammel model 2202. H. 41. B. 58. D. 58 cm. Fremstår med patina samt afslag på ben. (2)

Lot no: 5723166
EUR 1,208 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24/09/2020
20:11
Børge Mogensen. Lounge chair in black leather, Model 2207, original upholstery
Børge Mogensen 1914-1972. Lounge chair upholstered in original black leather, teak legs, back and seat cushions with down filling. Designed in 1972. Produced by Fredericia Stolefabrik, Model 2207. Patina.

Lot no: 5772820
20:13
EUR 698
Børge Mogensen. Lounge chair, original leather, model 2207
Børge Mogensen 1914-1972. Lounge chair, model 2207. Upholstered with original patinated cognac-coloured leather. Loose cushions with down filling, legs in solid teak. Produced by Fredericia Stolefabrik. Dimensions: H. 78 cm, W. 70 cm, SH. 44 cm. Features patina.

Lot no: 5762608
EUR 1,409 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24/09/2020
20:16
Børge Mogensen. Two-seater sofa, model 2212. Original upholstered
Børge Mogensen. Two-seater sofa, original upholstered in patinated brown fabric and loose cushions. Legs in mahogany. Model 2212. Designed 1963. Produced by Fredericia Stolefabrik. H. 44/77 L. 158 cm.

Lot no: 5667131
EUR 2,416 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 24/09/2020
20:19
Børge Mogensen. Tre-pers. højrygget sofa, model 2433
Børge Mogensen. Tre-pers. højrygget sofa betrukket med grønt møbelstof, ben af massivt egetræ. Fremstillet hos Fredericia Stolefabrik, model 2433. L. 188. H. 96. Sædeh. 41-42 cm. Fremstår med brugsspor, senere ombetrukket.

Lot no: 5741368
EUR 1,074 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 24/09/2020
20:21
Børge Mogensen two-seater sofa, model 2212, brown leather
Børge Mogensen 1914-1972. Two-seater sofa upholstered in brown patinated leather, loose cushions with down filling, legs in solid teak. Designed in 1963. Produced by Fredericia Stolefabrik, model 2212. L. 158 cm, D. 80 cm. Later reupholstered, in patinated leather as well as craquelure on the ...

Lot no: 5593061
EUR 1,745 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24/09/2020
20:23