12345...22»   Lots per page   631 results ListGallery
Knud Vinther. Batchair.dk Backup, lænestol
Knud Vinther. Batchair.dk Backup, lænestol i naturrattan i farven green light på ramme af poleret rustfrit stål med krydsben. Fremstillet hos Fletmageren, model Batchair.dk Backup. Skind medfølger. Udstillingsmodel.

Lot no: 5757800
EUR 510 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 23/09/2020
16:50
Rolf Benz. Høj lænestol betrukket med gråt læder.
Rolf Benz. Høj lænestol betrukket med gråt læder. 1980'erne. H 87 cm. B 85 cm. Fremstår med aldersvarende brugsspor og patineret læder.

Lot no: 5757919
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 23/09/2020
17:42
Børge Mogensen. Wing chair lounge chair in black buffalo leather, model 2204
Børge Mogensen 1914-1972. Wing chair, original upholstered in black patinated buffalo leather, loose cushions with down filling, legs in mahogany. Designed 1964, produced by Fredericia Stolefabrik, model 2204. Features slight usage-related traces of wear.

Lot no: 5777420
EUR 2,013 DK, Aalborg, Nibevej 23/09/2020
18:05
EUR 725
Arne Jacobsen. Lounge chair, 'The Egg', Model 3316, 'Red Label', with tilt and return mechanisms
Arne Jacobsen 1902-1971. Lounge chair, 'The Egg', Model 3316, upholstered in black leather, swivel centre column on four-star base in aluminium with tilt and return mechanisms. Designed in 1958-1959 for the Hotel Royal Copenhagen. Produced by Fritz Hansen, 2008. Slight signs of wear.

Lot no: 5777417
EUR 5,369 DK, Aalborg, Nibevej 23/09/2020
18:10
EUR 3,221
Jørgen Høvelskov. The Harp Chair with a frame in black-varnished ash
Jørgen Høvelskov 1935-2005. Lounge chair, model ‘Harp Chair’, frame in black-glazed ash, outfitted with flag cord. Designed in 1962. Produced at Jørgen Christensen Snedkeri. Features usage-related traces of wear. Lit. Norutsugu Oda Danish Chairs, reproduced and discussed p.178. Bygge & Bo ...

Lot no: 5777434
EUR 1,879 DK, Aalborg, Nibevej 23/09/2020
18:15
EUR 1,315
Aston snurrfåtöljer
JEAN MARIE MASSAUD, fåtölj, "Aston", formgiven 2006 för Arper, central snurrfot i kromad metall, rygghöjd 107, bredd 67 cm

Lot no: 5777868
EUR 339 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 23/09/2020
18:18
Hans J. Wegner. Højrygget lænestol og skammel (2)
Hans J. Wegner. Højrygget lænestol og skammel med stel af massivt egetræ, løse springhynder betrukket med lyst ternet hestedækken uld. H. 92 B. 76 SH. 40 cm. Formgivet i 1959. Fremstillet hos Getama, model GE-290A. Fremstår med få brugsspor

Lot no: 5778060
EUR 1,074 DK, Aalborg, Nibevej 23/09/2020
18:40
EUR 1,154
Hyndesæt til Bruno Mathssons lænestol og skammel 'Jetson'. Cognacfarvet læder (3)
Hyndesæt til Bruno Mathssons lænestol og skammel 'Jetson'. Fremstillet i cognacfarvet dybhæftet læder. Modelfoto. Stolen medfølger ikke. (3)

Lot no: 5743940

EUR 456 DK, Aalborg, Nibevej 23/09/2020
18:42
EUR 87
Hans J. Wegner. Lænestol af egetræ, model GE 290
Hans J. Wegner, 1914-2007. Hvilestol af massiv eg, originale løse hynder betrukket med lyst møbelstof. Formgivet 1953. Fremstillet hos Getama med brændemærke herfra, model GE-290. Litt. Noritsugu Oda: 'Hans J. Wegner's 100 Chairs' s. Brugsspor, pletter.

Lot no: 5778258
EUR 805 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23/09/2020
18:46
EUR 940
Lounge havesæt, model Cayenne - Light Grey

Lot no: 5710316
EUR 1,342 DK, Odense, Kratholmvej 23/09/2020
19:00
Lounge havesæt, model Cayenne - Light sand
Havemøbelsæt, loungesæt til haven model Cayenne, bestående af fritstående sofa, to stole B. 75/128 cm. D. 75 cm. H. 70 cm. samt sofabord i polyrattan med ben i akacietræ. Sofabord med hærdet glasplade. L. 100 cm. B. 55 cm. H. 38 cm. Hynder i mørk stengrå vandafvisende, UV/UVB beskyttet ...

Lot no: 5733774

19:15
Par lænestole i uopskåret mekka (2)
Par lænestole med ben og armlæn af bejdset bøg. Betrukket med møbelstof i uopskåret mekka. H. 70-80 cm. Sædehøjde 40 cm. Fremstår med brugsspor og slitage på betræk

Lot no: 5778156
EUR 161 DK, Herlev, Dynamovej 23/09/2020
19:23
Balance. Par justerbare lænestole med skamler (4)
Balance. Par justerbare lænestole med skamler. Betrukket med sort læder, stel af fineret birk. H. 102 cm. B. 54 cm. SH. 45 cm. Fremstår med brugsspor (4)

Lot no: 5777634
EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 23/09/2020
19:33
Iskos-Berlin, for Muuto model 'Fiber Lounge chair'
Iskos-Berlin, for Muuto model 'Fiber Lounge chair' Stel af egetræ, sæde skal af hvid fiberkomposit. H. 74,4 B. 60 D. 69 Sh. 38 cm. Udstillingsmodel, enkelte ridser og mærker.

Lot no: 5778189

EUR 403 DK, Herlev, Dynamovej 23/09/2020
19:38
Hynder til Hans J. Wegners 'Kinastol, i sort læder (2)
Et par vendbare hynder til Hans J. Wegner's Kinesiske stol betrukket med knapsyet, sort læder. Fremstår ubrugte. NB! Stole medfølger ikke. (2)

Lot no: 5749223

EUR 322 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 23/09/2020
19:38
Arne Jacobsen. 'The Swan', Model 3320, lounge chair
Arne Jacobsen 1902-1971. 'The Swan', Model 3320. Lounge chair upholstered in black Elegance leather, swivel four-star base in aluminium. Designed in 1957-1958 for the Hotel Royal in Copenhagen. Produced and labelled by Fritz Hansen, 2012. H. 78/40 cm. Slight signs of wear. Literature: Carsten ...

Lot no: 5714098
EUR 3,356 DK, Helsingør, Støberivej 23/09/2020
19:40
EUR 1,812
Dennis Marquart for OXDenmarq. Et par loungestole 'September Chair' (2)
Dennis Marquart for OXDenmarq. Loungestol 'September Chair' med stel af stål, sæde og ryg udspændt med kernelæder, armlæn beviklet med læder.H. 70. Sh. 38 cm. Formgivet 2013. Udstillingsmodel. Enkelte ridser og mærker.

Lot no: 5743993

EUR 671 DK, Herlev, Dynamovej 23/09/2020
19:42
Finn Juhl 'The Pelican' lounge chair
Finn Juhl (1912-1989). Lounge chair 'The Pelican' Frame in walnut. Designed in 1940. Produced by One Collection. Labelled accordingly. Features usage-related traces of wear, marks on the frame as well as dirt on the upholstery. Lit. Grete Jalk: 'Dansk møbelkunst gennem 40 aar: Københavns ...

Lot no: 5777004
EUR 2,013 DK, Herlev, Dynamovej 23/09/2020
19:46
EUR 1,181
Hans J. Wegner. Højrygget lænestol GE-290A
Hans J. Wegner. Højrygget lænestol med stel af massivt egetræ, løse hynder betrukket med lyst møbelstof. Fremstillet hos Getama, model GE-290A, med brændemærke herfra. Fremstår med brugsspor, pletter. Tekst rettet.

Lot no: 5778259
EUR 671 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23/09/2020
19:47
EUR 859
H. J. Wegner. Par lænestole, model GE-284 (2)
H. J. Wegner. Par lænestole med stel af massivt bøgetræ, løse hynder betrukket med sort helulden. H. 85 cm B. 68 cm. Fremstillet hos Getama, model GE-284. Formgivet i 1984. Fremstår med lette brugsspor. (2)

Lot no: 5778303
EUR 537 DK, Aalborg, Nibevej 23/09/2020
19:55
EUR 456
Verstellbare Liege / chaiselongue der 1980er Jahre
Liege / chaiselongue der 1980er Jahre. Mehrfach verstellbare Konstruktion aus schwarz lackiertem Metall, Kunststoff und Schaumstoffrollen, Bezüge aus hellgrau und pastellgelbem Stoff. Zusätzliche Bezüge aus hellem Stoff liegen bei. Maße ca. B. 195 cm, B. 75 cm, Rolle ca. : H. 25 cm. Altersgemäße...

Lot no: 5666708
EUR < 125 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 23/09/2020
19:59
Alfred Christensen for Slagelse Møbelværk. Lænestol, model 177
Alfred Christensen. Lænestol af bejdset bøg med svungne armlæn, betrukket med uldstof, H. 78 B. 62 sædehøjde 45 cm. Udført hos Slagelse Møbelværk, model 177. 1950'erne. Fremstår med alm./ lettere alders- og brugsspor.

Lot no: 5768924
EUR 403 DK, Roskilde, Store Hedevej 23/09/2020
20:09
EUR 215
Charles Eames. Soft Pad Loungestol, Model EA-216
Charles Eames. Softpad lænestol, model EA-216, betrukket med sort patineret læder, drejelig firpasfod og armlæn af forkromet og senere sortlakeret aluminium. Formgivet i 1969. Fremstillet hos Vitra for Herman Miller. H. 90/47 cm. Fremstår med aldersrelateret brugsspor

Lot no: 5473248
EUR 940 DK, Vejle, Dandyvej 23/09/2020
20:10
EUR 228
Charles Eames. Armstol, model EA-108 i sort hopsak.
Charles Eames 1907 - 1978. Armstol fra serien 'Aluminium Group' model EA-108. Nyeste generation med krom-ring. med stel og armlæn i forkromet aluminium med drejefunktion, betræk af sort hopsak. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra med label herfra. H. 83/47 cm. Fremstår med mindre brugsspor

Lot no: 5704705
EUR 1,074 DK, Vejle, Dandyvej 23/09/2020
20:11
EUR 376
Charles Eames. Stol, model EA-108 i sort netvæv, 2020
Charles Eames 1907 - 1978. Stol fra serien 'Aluminium Group' model EA-106 med stel i poleret aluminium med drejefunktion. Sæde og ryg med sort net-væv. Fast sæde højde. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra 2020 med label herfra H. 83/46 cm. Fremstår med minimale brugsspor.

Lot no: 5766425
EUR 805 DK, Vejle, Dandyvej 23/09/2020
20:12
Arne Jacobsen. Oxford armstol med høj ryg, returdrej, betrukket med Stribet uld designet af Paul Smith.
Arne Jacobsen 1902 - 1971. Oxford armstol med høj ryg, betrukket med Stribet uld designet af Paul Smith, fempas stjernefod med returdrej samt armlæn af børstet aluminium. Formgivet 1965. Fremstillet hos Fritz Hansen Red Label 2007 med label herfra. H. 130/48 cm. Fremstår med lette brugsspor og ...

Lot no: 5684658
EUR 671 DK, Vejle, Dandyvej 23/09/2020
20:13
Aston snurrfåtölj

Lot no: 5777920
20:16
Johannes Foersom & Peter Hiort-Lorenzen. Et par armstole, model 'EJ-80', bordeaux farvet læder. (2)
Johannes Foersom & Peter Hiort-Lorenzen. To drejbare konference / spisebordsstole / armstole, model EJ-80 partner. Sæde og ryg betrukket med bordeaux farvet læder, fod og armlæn af poleret metal. SH. ca. 47 cm. Fremstillet hos Erik Jørgensen. Fremstår med alm. brugsspor og mærker. (2)

Lot no: 5622602
20:17
Charles Eames, A pair of armchairs, model EA-107, black hopsak (2)
Charles Eames. A pair of armchairs from the 'Aluminium Group' series, model EA-107, fixed frame in chrome-plated and black-varnished aluminium, upholstery in black hopsak, armrests upholstered in black leather. Designed in 1958. Produced by Vitra. H. 82/45 cm. Displays minor usage-related traces ...

Lot no: 5615422
EUR 1,477 DK, Vejle, Dandyvej 23/09/2020
20:18
EUR 564
Preben Fabricius & Jørgen Kastholm. Kontorstol, model FK-84
Preben Fabricius & Jørgen Kastholm. Kontorstol betrukket med patineret cognacfarvet knapsyet læder, drejeligt stel af matforkromet stål og aluminium monteret på fempasfod med hjul. Fremstillet hos Kill International med label herfra, model FK-84. H. 82/42 cm. Fremstår med brugsspor, mærker og en ...

Lot no: 5582411
EUR 1,020 DK, Vejle, Dandyvej 23/09/2020
20:21
EUR 121
12345...22»