12345...6»   Lots per page   160 results ListGallery
Hyndesæt til Hans J. Wegner. Tremmestol, model 1788, Hvidt 'Ice' knapsyet læder. (2)
Hyndesæt til Hans J. Wegner. Tremmestol, model 1788. Betrukket med hvidt 'Ice' knapsyet læder. Polstret på koldskum. Bestående af en siddehynde samt en ryghynde. (2)

Lot no: 5425397

EUR 430 DK, Vejle, Dandyvej 21/09/2020
14:21
Hyndesæt til Hans J. Wegners Y- stol. Sæt på seks hynder, betrukket med cognacfarvet læder. Ca. 2,5 cm i tykkelse. Modelfotos. (6)

Lot no: 5583734

EUR 268 DK, Vejle, Dandyvej 21/09/2020
14:27
EUR 174
Deszine Talks. Hyndesæt til Hans J. Wegners Y- stol. Sort læder. (6)
Deszine Talks. Hyndesæt til Hans J. Wegners Y- stol. Sæt på seks hynder, betrukket med sort læder. Ca. 3 cm i tykkelse. Modelfoto. (6)

Lot no: 5495904

EUR 322 DK, Herlev, Dynamovej 21/09/2020
14:54
Soffbord Wegner
HANS J. WEGNER, soffbord, Andreas Tuck, Danmark, fanérat i ek, brännmärkt Andr Tuck design Hans J Wegner Denmark, höjd ca 48, 150x62 cm

Lot no: 5774743
EUR 291 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 21/09/2020
15:01
Deszine Talks. Hyndesæt til Hans J. Wegners CH23-stol (6)
Deszine Talks. Hyndesæt til Hans J. Wegners CH23-stol. Sæt på seks hynder, betrukket med sort læder. Ca. 3 cm i tykkelse. Stol medfølger ikke. (6)

Lot no: 5442957

15:45
Deszine Talks. Hyndesæt til Hans J. Wegners Y- stol. Cognac læder. (8)
Deszine Talks. Hyndesæt til Hans J. Wegners Y- stol. Sæt på otte hynder, betrukket med cognac farvet læder. Ca. 3 cm i tykkelse. Modelfoto. (8)

Lot no: 5776137

EUR 403 DK, Roskilde, Store Hedevej 21/09/2020
16:00
H. J. Wegner. Daybed / briks, bøgetræ
Hans J. Wegner. Daybed / briks med stel af fineret bøgetræ, madras og ryg betrukket med orange uldstof. H. 75 cm. L. 205 cm. Sh. 41 cm. Fremstillet hos Getama. Formgivet i 1954. Fremstår med brugsspor og mindre ridser, skjolder på topplade og madras, skævhed på forkant.

Lot no: 5771671
EUR 403 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 21/09/2020
19:02
EUR 456
Hans J. Wegner. 'The China Chair', black-varnished
Hans J. Wegner 1914-2007. Armchair 'China Chair' with a later black-varnished frame, the seat with original loose reversible cushion in cognac-coloured buttoned leather. Designed in 1943. Produced by Fritz Hansen, model FH4283. Lit. Noritsugu Oda: 'Hans J. Wegner's 100 Chairs', p. 22-23. ...

Lot no: 5723999
EUR 2,013 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21/09/2020
19:14
Hyndesæt til Hans J. Wegners Y- stol. Cognac læder. (6)
Hyndesæt til Hans J. Wegners Y- stol. Sæt på seks hynder, betrukket med cognac farvet læder. Ca. 1 cm i tykkelse. (6)

Lot no: 5697931

EUR 322 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21/09/2020
19:17
Hans J. Wegner for Ry møbler. Skab af egetræ
Hans J. Wegner for Ry møbler. Skab af fineret egetræ, H. 72 B. 100 D. 49 cm. Fremstår med kraftige brugsspor, herunder bl.a. ridser, skrammer, afslag, farveforskelle, fugtskjolder samt lugt af fugt. Ene låge kan ej lukkes helt til ant. pga. skævhed i hængsel.

Lot no: 5774399
EUR 268 DK, Roskilde, Store Hedevej 21/09/2020
19:24
Hans J. Wegner, sofabord af røget eg, model GE15
Hans J. Wegner (1914-2007). Sofabord af røget egetræ, fineret rektangulær bordplade med massive afrunde kanter. H. 50, B. 72, L. 150 cm. Designet i 1955. Fremstillet hos Getama, med brændemærke herfra, model GE15. Lette brugsspor.

Lot no: 5775105
EUR 268 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21/09/2020
19:29
Hans J. Wegner. Rektangulært spisebord, model AT-318
Hans J. Wegner 1914-2007. Rektangulært spisebord med bordplade af finèret palisander, ben og sarg af forkromet stål. Fremstillet hos Andreas Tuck, model AT-318. H. 71 L. 172 B. 80 cm. Fremstår med kanthakker, samt uoriginal bordplade.

Lot no: 5493971
EUR 752 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21/09/2020
19:31
Hans J. Wegner for Ry møbler. To overdele af eg (2)
Hans J. Wegner for Ry møbler. To overdele til reolsystem af fineret eg, ene med klap bag hvilken sekretærindretning samt en med låger bag hvilke hylder, H. 109 B. 100 D. 33 cm. Nøgle medfølger ikke. Fremstår med kraftige brugsspor, herunder bl.a. ridser, skrammer, afslag, steder med mgl træværk/ ...

Lot no: 5774401
EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 21/09/2020
19:48
Deszine Talks. Hyndesæt til H. J. Wegners gyngestol, model J16, sort læder
Deszine Talks. Hyndesæt til H. J. Wegners gyngestol, model J16, af sort skind. Vendbare med stropper i kernelæder. Med dansk produceret skum: 4 cm 50kg/m3 i sæde og 3 cm 30kg/ m3 i ryg. Modelfoto. Gyngestol medfølger ikke.

Lot no: 5745602

19:50
EUR 215

Lot no: 5736942

EUR 322 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 21/09/2020
20:06
EUR 114
Hans J. Wegner. Fodskammel model CH446
Hans J. Wegner. Fodskammel betrukket med Fiord 171 model CH446. Fremstillet af Carl Hansen & Søn. Mål: H. 36 cm. B. 63 cm. D. 48 cm. Udstillingsmodel,

Lot no: 5742357

EUR 1,074 DK, Roskilde, Store Hedevej 21/09/2020
20:07
Hans J. Wegner. Dining table/Sawhorse Table, Model AT-309, teak and oak
Hans J. Wegner 1914-2007. Dining table/Sawhorse Table, Model AT-309, veneered top in teak with two flaps, cross-legged frame in solid oak, braces in brass. Produced and stamped by Andreas Tuck. H. 72 cm. W. 128/228 cm. D. 86 cm. Signs of wear, some scratches and marks, scratches on the edge of ...

Lot no: 5754975
EUR 3,221 DK, Roskilde, Store Hedevej 21/09/2020
20:10
EUR 752
Hans J. Wegner. Lounge chair, 'Papa Bear Chair', Model PP19, with footstool Model PP120 (2)
Hans J. Wegner 1914-2007. Lounge chair, 'Papa Bear Chair', tapered legs and walnut armrest tips, upholstered in Hallingdal black and white, button-tufted wool, loose seat cushion. Designed in 1951. Produced by PP Møbler, Model PP19, with matching footstool, Model PP120. Original fabric bag/cover ...

Lot no: 5706646
EUR 16,107 DK, Vejle, Dandyvej 21/09/2020
20:11
EUR 12,349
H. J. Wegner. Armchair, model JH-513, Johannes Hansen
Hans J. Wegner. Armchair with a frame in solid varnished oak, seat and back upholstered in cognac-coloured aniline leather. Produced by Johannes Hansen, Model JH-513, plaque from source under the seat. Reupholstered by another Danish professional furniture upholsterer in Denmark in ...

Lot no: 5538232
EUR 1,611 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 21/09/2020
20:12
EUR 215
Hans J. Wegner. Dobbeltseng
Hans J. Wegner. Dobbeltseng af fineret og massiv teaktræ, hovedgærde monteret med sjeneflet, runde tilspidsede ben. H. 30, madrasmål 195 x 150 cm. 1960'erne. Fremstillet hos Getama. Fremstår med brugsslitage samt uoriginal bemaling, enkelte defekter i flet.

Lot no: 5766279
EUR 201 DK, Roskilde, Store Hedevej 21/09/2020
20:14
EUR 228
Hyndesæt til Hans J. Wegners Ch-36. indian red læder. (6)
Hyndesæt til Hans J. Wegners Ch-36. Sæt på seks hynder, betrukket med indian red læder. Ca. 3 cm i tykkelse. (6)

Lot no: 5698191

20:17
Hynder til Hans J. Wegners 'Kinastol, i sort læder (2)
Et par vendbare hynder til Hans J. Wegner's Kinesiske stol betrukket med knapsyet, sort læder. Fremstår ubrugte. NB! Stole medfølger ikke. (2)

Lot no: 5737018

20:17
Hans J. Wegner. 'Papa Bear Chair', Model AP19
Hans J. Wegner 1914-2007. Lounge chair, 'Papa Bear Chair', tapered legs in oak and armrest tips in teak. Upholstery in light green wool fabric, loose seat and neck cushions. Designed in 1951. Normal signs of wear. Reupholstered. Minor wear on armrest tips. Literature: Noritsuga Oda. 'Hans J. ...

Lot no: 5760975
EUR 6,711 DK, Herlev, Dynamovej 21/09/2020
20:22
EUR 5,638
Hans J. Wegner for Ry møbler. Kommode af egetræ
Hans J. Wegner for Ry møbler. Kommode af fineret egetræ, H. 72 B. 100 D. 49 cm. Fremstår med kraftige brugsspor, herunder bl.a. ridser, skrammer, afslag, farveforskelle, fugtskjolder samt lugt af fugt. Ene skuffeknop med malerplet; ene skuffe kan ej åbnes/ binder kraftigt.

Lot no: 5774397
EUR 537 DK, Roskilde, Store Hedevej 21/09/2020
20:44
EUR 456
Hans J. Wegner. Sybord af teak og eg, model AT-33
Hans J. Wegner, (1914-2007). Sybord af massiv eg, hylde samt plade af fineret teak, sargen med skuffe inddelt med små rum samt trådrulleholdere, herunder udtrækskurv af peddigrør. H. 63 L. 64/118. B. 58 cm. Udført og stemplet hos Andreas Tuck, model AT-33. Fremstår med let brugspræg. Nyligt ...

Lot no: 5769981
EUR 805 DK, Roskilde, Store Hedevej 21/09/2020
20:47
EUR 617
Hans J. Wegner. Sybord, teak og eg, model AT-33
Hans J. Wegner, (1914-2007). Sybord af massiv eg, hylde samt plade af fineret teak, sargen med skuffe indrettet til sygrejer, nogle mgl. trådrulleholdere, herunder udtrækskurv af peddigrør. H. 63 L. 64/118. B. 58 cm. Udført og stemplet hos Andreas Tuck, model AT-33. Fremstår med alm. brugspræg, ...

Lot no: 5775595
20:52
EUR 483
Hans J. Wegner. Sofa, Model GE-236/3
Hans J. Wegner 1914-2007 Three-seater sofa, Model GE-236/3, solid oak frame, loose cushions upholstered in brown leather. H. 80 cm. L. 210 cm. D. 80 cm. Seat height 40 cm. Produced by Getama. Patina and incipient craquelure on the seat cushions.

Lot no: 5776191
EUR 2,685 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21/09/2020
20:59
EUR 510
Hyndesæt til Hans J. Wegners Y- stol. Brun læder. (4)
Hyndesæt til Hans J. Wegners Y- stol. Sæt på fire hynder, betrukket med brunt anilin læder. Ca. 2,5 cm i tykkelse. Bemærk stol medfølger ikke.(4)

Lot no: 5705559
EUR 201 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21/09/2020
21:07
Deszine Talks. Hyndesæt til Wegner's armstol model 1788 (2)
Deszine Talks. Hyndesæt til Wegner's armstol model 1788. Sort knapsyet læder. (2)

Lot no: 5443826

EUR 322 DK, Herlev, Dynamovej 22/09/2020
11:38
Hyndesæt til Hans J. Wegner. Tremmestol, model 1788, koksgrå knapsyet stof. (2)
Hyndesæt til Hans J. Wegner. Tremmestol, model 1788. Betrukket med koksgrå knapsyet stof polstret på koldskum. Bestående af en siddehynde samt en ryghynde. (2)

Lot no: 5423357
EUR 295 DK, Vejle, Dandyvej 22/09/2020
14:29
12345...6»