12345»   Lots per page   135 results ListGallery
Carl Malmsten fåtöljer Samsas
CARL MALMSTEN, fåtöljer, 1 par, "Samsas", klädda i rödrandigt ylle, sitthöjd ca 40 cm

Lot no: 5777809
EUR 388 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/09/2020
15:38
Burbler lænestol i massiv eg.
Burbler lænestol i hvidbejset massivt eg. H: 75 B:73 Siddehøjde: 42 cm. Hynde med skum medfølger. fremstår uåbnet i original emballage. Modelfotos.

Lot no: 5308695

EUR 322 DK, Herlev, Dynamovej 23/09/2020
16:09
Knud Vinther. Batchair.dk Backup, lænestol
Knud Vinther. Batchair.dk Backup, lænestol i naturrattan i farven green light på ramme af poleret rustfrit stål med krydsben. Fremstillet hos Fletmageren, model Batchair.dk Backup. Skind medfølger. Udstillingsmodel.

Lot no: 5757800
EUR 510 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 23/09/2020
16:50
Rolf Benz. Høj lænestol betrukket med gråt læder.
Rolf Benz. Høj lænestol betrukket med gråt læder. 1980'erne. H 87 cm. B 85 cm. Fremstår med aldersvarende brugsspor og patineret læder.

Lot no: 5757919
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 23/09/2020
17:42
Hans J. Wegner. Højrygget lænestol og skammel (2)
Hans J. Wegner. Højrygget lænestol og skammel med stel af massivt egetræ, løse springhynder betrukket med lyst ternet hestedækken uld. H. 92 B. 76 SH. 40 cm. Formgivet i 1959. Fremstillet hos Getama, model GE-290A. Fremstår med få brugsspor

Lot no: 5778060
EUR 1,074 DK, Aalborg, Nibevej 23/09/2020
18:40
EUR 1,154
Hyndesæt til Bruno Mathssons lænestol og skammel 'Jetson'. Cognacfarvet læder (3)
Hyndesæt til Bruno Mathssons lænestol og skammel 'Jetson'. Fremstillet i cognacfarvet dybhæftet læder. Modelfoto. Stolen medfølger ikke. (3)

Lot no: 5743940

EUR 456 DK, Aalborg, Nibevej 23/09/2020
18:42
EUR 87
Par lænestole i uopskåret mekka (2)
Par lænestole med ben og armlæn af bejdset bøg. Betrukket med møbelstof i uopskåret mekka. H. 70-80 cm. Sædehøjde 40 cm. Fremstår med brugsspor og slitage på betræk

Lot no: 5778156
EUR 161 DK, Herlev, Dynamovej 23/09/2020
19:23
Balance. Par justerbare lænestole med skamler (4)
Balance. Par justerbare lænestole med skamler. Betrukket med sort læder, stel af fineret birk. H. 102 cm. B. 54 cm. SH. 45 cm. Fremstår med brugsspor (4)

Lot no: 5777634
EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 23/09/2020
19:33
Hans J. Wegner. Højrygget lænestol GE-290A
Hans J. Wegner. Højrygget lænestol med stel af massivt egetræ, løse hynder betrukket med lyst møbelstof. Fremstillet hos Getama, model GE-290A, med brændemærke herfra. Fremstår med brugsspor, pletter. Tekst rettet.

Lot no: 5778259
EUR 671 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23/09/2020
19:47
EUR 859
H. J. Wegner. Par lænestole, model GE-284 (2)
H. J. Wegner. Par lænestole med stel af massivt bøgetræ, løse hynder betrukket med sort helulden. H. 85 cm B. 68 cm. Fremstillet hos Getama, model GE-284. Formgivet i 1984. Fremstår med lette brugsspor. (2)

Lot no: 5778303
EUR 537 DK, Aalborg, Nibevej 23/09/2020
19:55
EUR 456
Aston snurrfåtölj
JEAN MARIE MASSAUD, fåtölj, "Aston", formgiven 2006 för Arper, central snurrfot i kromad metall, rygghöjd 107, bredd 67 cm

Lot no: 5777920
EUR 339 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 23/09/2020
20:16
Charles Eames, A pair of armchairs, model EA-107, black hopsak (2)
Charles Eames. A pair of armchairs from the 'Aluminium Group' series, model EA-107, fixed frame in chrome-plated and black-varnished aluminium, upholstery in black hopsak, armrests upholstered in black leather. Designed in 1958. Produced by Vitra. H. 82/45 cm. Displays minor usage-related traces ...

Lot no: 5615422
EUR 1,477 DK, Vejle, Dandyvej 23/09/2020
20:18
EUR 564
Charles Eames. A set of six armchairs, model DAW, black. (6)
Charles Eames 1907-1978. A set of six armchairs, model DAW, shell in black plastic, fitted with a frame in nature maple and black-varnished wire frame. Produced at Vitra labelled accordingly. H. 82/45 cm. Displays minimal usage-related traces of wear. (6)

Lot no: 5748328
EUR 2,416 DK, Vejle, Dandyvej 23/09/2020
20:21
EUR 886
Charles Eames. A set of six armchairs model DAW, white (6)
Charles Eames 1907-1978. A set of six armchairs, model DAW, shell in white plastic, outfitted with a frame in nature maple and a black-varnished wire frame. Produced at Vitra labelled accordingly. H. 82/45 cm. Displays minimal usage-related traces of wear. (6)

Lot no: 5748326
20:24
EUR 832
Grant Møbelfabrik. Et par lænestole, læder (2)
Grant Møbelfabrik. Et par lænestole betrukket med mørkebrunt bøffellæder, løse hynder med dunfyld, ben af mahogni. H. 71/42, B. 88, D. 80 cm. Fremstår med brugsspor, mærker på ben. (2)

Lot no: 5775769
EUR 268 DK, Vejle, Dandyvej 23/09/2020
20:42
EUR 215
Four Design, Four Cast XL. A set of ten conference / armchairs (10)
Four Design, Four Cast XL. A set of ten conference / armchairs with frames in aluminium on a four-star base. Return turn and tilt. H. 78 cm. Padded and upholstered in black leather. Armrests also upholstered in black leather. Features regular usage-related traces of wear, worn on the leather. ...

Lot no: 5776989
EUR 1,342 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 23/09/2020
20:55
EUR 255
Hugues Chevalier Orson Lounge chair /Armchair
Hugues Chevalier Orson Lounge chair. Schwere Holzkonstruktion mit Bezug aus gelben Leder. H. 90cm, B. 76cm, T. 88cm. Altersgemäße Gebrauchsspuren, leichte Patina am Leder. Unterseitig im Stoff bezeichnet und mit Herstellerplakete versehen.

Lot no: 5706022
EUR 550 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 23/09/2020
21:57
EUR 45
Svensk produceret lænestol.
Svensk produceret lænestol med stel af lakeret bøg, sæde og ryg med stribet møbelstof.H.88, B.68, D.67, Sh. 40 cm. Fremstår med brugsspor.

Lot no: 5778217
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 24/09/2020
12:26
Iskos-Berlin for Muuto. Fiber armchair swivel.
Iskos-Berlin for Muuto. Fiber armchair swivel. Sæde af rødt komposit materiale på rødt stel med fir-pas drejefod. H. 77 cm, B. 54,5 cm, Sh. 46 cm. Udstillingsmodel.

Lot no: 5778487

EUR 268 DK, Herlev, Dynamovej 24/09/2020
14:28
Bruno Mathsson fåtölj
BRUNO MATHSSON, "Jetson", fåtölj, DUX, formgivningsår 1969, kromad benställning med snurrfunktion, klädsel och nackkudde i ljusbrunt läder, sitthöjd ca 45 cm

Lot no: 5778857
EUR 291 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 24/09/2020
14:42
Overpolstret lænestol
Overpolstret lænestol, betrukket med kedesyet mønstret møbelstof. Bejdsede ben. Mål: B. 90 cm. Sædeh. 38 cm. H. 88 cm. Fremstår med brugsspor, polster med let slitage.

Lot no: 5745492
EUR 201 DK, Odense, Kratholmvej 24/09/2020
14:56
Odd Knutsen. 'Sonic' lænestol
Odd Knutsen. 'Sonic' lænestol med stel af forkromet stålrør med indlæg af bejdset træ, udspændt med hynde af knapsyet brunt læder. H. 70 B. 76 Sh. 44 cm. Fremstillet hos Hjellegjerde. Fremstår med brugsspor, herunder ridser på stel og slitage i betræk.

Lot no: 5766598
EUR 268 DK, Roskilde, Store Hedevej 24/09/2020
16:33
Deszine Talks. Hyndesæt til Bruno Mathssons lænestol 'Jetson'. Cognacfarvet læder (2)
Deszine Talks. Hyndesæt til Bruno Mathssons lænestol 'Jetson'. Fremstillet i cognacfarvet dybhæftet læder. Modelfoto. (2)

Lot no: 5658023

EUR 403 DK, Herlev, Dynamovej 24/09/2020
16:54
H. J. Wegner. Armchair, model JH-513, Johannes Hansen
Hans J. Wegner. Armchair with a frame in solid varnished oak, seat and back upholstered in black aniline leather. Produced by Johannes Hansen, Model JH-513, plaque from source under the seat. Reupholstered by another Danish professional furniture upholsterer in Denmark in cognac-coloured aniline ...

Lot no: 5617498
EUR 1,342 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 24/09/2020
17:23
EUR 114
Peter J. Lassen. Montana prototype lænestol
Peter J. Lassen (1930 - 2019). Montana prototype lænestol med frisvingerstel i bøgetræ, tapsamlinger, sæde og ryg betrukket blåt uld. H. 101 cm. x B. 65,5 cm. x Sh. ca. 30 cm. Fremstår med enkelte pletter samt små tørrevner.

Lot no: 5779666
EUR 161 DK, Aalborg, Nibevej 24/09/2020
19:16
Stouby lænestol lyst læder
Stouby lænestol, ryg, sider samt løs sædehynde betrukket med lyst læder H. 92 B. 83 Sh. 37 cm. Fremstår med brugsspor, herunder bl.a. læder med slitage og patina, lugtgener i form af røglugt.

Lot no: 5777478
EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 24/09/2020
19:21
Lav overpolsteret lænestol .
Overpolsteret lænestol betrukket med lyst uldstof, kugleben af mørkbejdset træ. H.64, B.80, D.80, Sh.38 cm. Fremstår med brugsspor, stof slidt.

Lot no: 5778213
19:25
Erik Ole Jørgensen. Par lænestole, bøgetræ (2)
Erik Ole Jørgensen. Par lænestole med stel af massivt bøgetræ, løse hynder betrukket med uldstof. H. 76 cm. B. 63 cm. Sh. 40 cm. Fremstillet hos Tarm Stole og Møbelfabrik. Fremstår med kraftig brugsslitage, skjolder og defekte siddehynder. Løse sæder. (2)

Lot no: 5741682
EUR 215 DK, Herlev, Dynamovej 24/09/2020
19:42
Knud Vinther, Corollo.dk nr. 4 lænestol i Dark Nougat.
Knud Vinther, Corollo.dk nr. 4 lænestol i Dark Nougat naturflet fremstillet som yder- og inderside med et indvendigt stel af stål i hulrummet, med påmonterede ben af rustfrti stål. Stolen er fremstillet hos Fletmageren. arkivfoto. obs. hynde medfølger, skind medfølger ikke. Udstillingsmodel. Se ...

Lot no: 5726977
EUR 564 DK, Vejle, Dandyvej 24/09/2020
Dansk møbelproducent. Par lænestole med stel af teaktræ (2)
Dansk møbelproducent. Par lænestole med stel af teaktræ, brede armlæn, løse hynder betrukket blå uld. H. 70. Sh. 41,5 cm. (2)

Lot no: 5776143
EUR 403 DK, Helsingør, Støberivej 24/09/2020
20:11
EUR 644