12345...9»   Lots per page   260 results ListGallery
Arne Jacobsen and Piet Hein. Circular dining table, Ø 145 cm, cognac-coloured aniline leather
Arne Jacobsen and Piet Hein. Dining table with an original table top upholstered in cognac-coloured aniline leather, mounted on span legs. Produced by Fritz Hansen 2004. H. 70 cm. Ø 145 cm. The table has been reupholstered by a professional furniture upholsterer and pre-treated with Gold Quality ...

Lot no: 5477505
EUR 1,611 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21/09/2020
21:25
Seks hynder til Arne Jacobsens stole model 3107/3207 (7éren) af sort læder
Seks hynder til Arne Jacobsens stole model 3107/3207 (7éren) af sort læder. Bagside med skridsikret materiale. (6)

Lot no: 5737094

EUR 268 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 22/09/2020
12:47
Arne Jacobsen. Højrygget Oxfordstol
Arne Jacobsen 1902- 1971. Højrygget Oxfordstol, model 3172, betrukket med hvidt læder, drejeligt stel med højdeindstilling og fem-pas fod af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med brugsspor

Lot no: 5746786
EUR 483 DK, Herlev, Dynamovej 22/09/2020
14:40
Arne Jacobsen, 2 stole, 'Myren', model 3100, hvidlaserede (2)
Arne Jacobsen (1902-1971). 2 stole, 'Myren', model 3100, hvidlaserede skaller, stel af stål. Fremstillet hos Fritz Hansen, H. 82 cm. Sædehøjde 45 cm. Fremstår med brugsspor, flere med afslag, ene mangler bundkapsel samt ben med ridser. (2)

Lot no: 5776718
EUR 201 DK, Odense, Kratholmvej 22/09/2020
15:19
Fem hynder til Arne Jacobsens stole model 3107/3207 Syveren (5)
Fem hynder til Arne Jacobsens stole model 3107/3207 (7éren) af sort læder. Bagside med skridsikret materiale. 2. sortering. (5)

Lot no: 5655866
EUR 134 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 22/09/2020
15:36
Læderovertræk til Arne Jacobsen 7'er stole. Sæt på seks stk. (6)
Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole (model 3107). Betrækkene er udført i cognacfarvet læder, indvendigt med skum (pu) Alle overtræk og lynlåse er testet. Bemærk: modelfoto, stol medfølger ikke. (6)

Lot no: 5644689

EUR 483 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 22/09/2020
16:05
Arne Jacobsen, 5 stole, 'Syveren', lyseblå, model 3107 (5)
Arne Jacobsen (1902-1971). 5 stole, 'Syveren', model 3107 med skaller af formbøjet, blålakeret krydsfinér, stel af forkromet stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen, H. 76 cm. Sædehøjde 40 cm. Fremstår med brugsspor, flere kantafslag, en med løs bundkapsel samt ben med ridser. (5)

Lot no: 5775550
EUR 349 DK, Odense, Kratholmvej 22/09/2020
16:11
EUR 564

Lot no: 5694921

16:40
Seks hynder til Arne Jacobsens stole 3101 (myren), sort læder (6)
Seks hynder til Arne Jacobsens stole model 3101 (myren) af sort læder. Bagside med skridsikret materiale. Stole medfølger ikke. (6)

Lot no: 5737195

EUR 242 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 22/09/2020
17:08
Arne Jacobsen. Otte stole model 3107
Arne Jacobsen 1902-1971. Otte stole model 3107 'Syveren' med grøn malede skaller af formspændt træ. Stel af forkromet stålrør. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med slitage, ridser og kanthak, rust på stel, enkelte finer afslag samt senere bemalede nogle med blød ryg / ...

Lot no: 5777058
EUR 268 DK, Helsingør, Støberivej 22/09/2020
18:02
EUR 121
Arne Jacobsen. Sæt på fire Syv'er stole 3107 (4)
Arne Jacobsen 1902-1971. Fire 'Syveren' stole model 3107 af original orangelakeret formspændt krydsfinér, monteret med stel af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen (mærkat herfra fra 1982). Er monteret med benforlænger, sædehøjde ca 46 cm. Fremstår med brugsspor, herunder enkelte kanthak....

Lot no: 5775507
EUR 483 DK, Aalborg, Nibevej 22/09/2020
18:10
EUR 349
Deszine Talks. Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´er stole (6)
Deszine Talks. Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´er-stole (model 3107) 6 stk. Betrækkene er udført af cognac-farvet læder, indvendigt med skum (pu) Alle overtræk og lynlåse er testet. Bemærk: modelfoto, der medfølger 6 stk. overtræk. Stol medfølger ikke. (6)

Lot no: 5758056

EUR 483 DK, Roskilde, Store Hedevej 22/09/2020
18:15
Seks sædehynder til Arne Jacobsen 7er stol, sort (6)
Sædehynder til Arne Jacobsen 7er stol (model 3107 og 3207). Sæt på 6 stk. udført af af sort semi-anilin læder med skridsikker grøn gummiunderside. (6)

Lot no: 5632607
18:30
Læderovertræk til Arne Jacobsen 3107 stole. (2)
Læderovertræk til Arne Jacobsen 7'er stole. Sæt på to stk. Betrækket er fremstillet af sort semi-anilin læder, indvendigt med 60 kg/kvm. koldskum. Patenteret design med front i ét ubrudt stykke læder. Ryg med to lynlåse, der flugter stolens form og samtidig gør det nemt at montere. Alle overtræk ...

Lot no: 5754361

EUR 174 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 22/09/2020
18:34
EUR 148
Arne Jacobsen. Sofabord
Arne Jacobsen. Sofabord med kvadratisk plade med hvid laminat, firpasfod fod af aluminium og forkromet metal. H. 38 B. 60 D. 60 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen i 2006. Fremstår med lettere brugsspor.

Lot no: 5442851
EUR 779 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 22/09/2020
18:59
Arne Jacobsen, Munkegaard/Myggen barstol (6)
Arne Jacobsen 1901-1971. Munkegaard/Mosquito barstools. Walnut veneer shell. White powder- varnished, tubular steel legs. S.H. 77cm. Produced by Howe, Middelfart. Display models. Minor/no wear. (6)

Lot no: 5679704

EUR 1,812 DK, Odense, Kratholmvej 22/09/2020
19:00
Arne Jacobsen. Par 7'erne armstole, model 3207 (2)
Arne Jacobsen. Par armstole 'syveren' med skaller af formbøjet krydsfinér, stel af forkromet stålrør. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3207. Betrukket med cognacfarvet Royal nubuck læder på skaller og armlæn. Sh. 45 cm. Fremstår med få brugsspor. Fremstår ombetrukket hos ...

Lot no: 5748180
EUR 940 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 22/09/2020
19:02
EUR 752
Arne Jacobsen, Munkegaard/Myggen barstol (4)
Arne Jacobsen 1901-1971. Munkegaard/Myggen barstole med formspændt skal af egetræsfinér, ben af forkromet stålrør. SH 63cm. Fremstillede hos hos Howe, Middelfart. Udstillingsmodel med minimale/ingen brugsspor. Modelfoto. (4)

Lot no: 5679761

EUR 1,074 DK, Odense, Kratholmvej 22/09/2020
19:05
Arne Jacobsen, Munkegaard/Myggen barstools (6)
Arne Jacobsen 1901-1971. Munkegaard/Myggen barstools with moulded shells in oak veneer, legs in black powder-varnished tubular steel. SH 77cm. Produced by Howe, Middelfart. Display model, minimal/no traces of usage-related wear. Model photo. (6)

Lot no: 5679721

19:10
Arne Jacobsen / Piet Hein, cafeebord, hvid, Ø 75 cm
Piet Hein (1905-1996) & Arne Jacobsen (1902-1971). Rundt cafébord, hvidlamineret bordflade med kant af aluminium, på firpasfod af aluminium, stamme af forkrometstål. H. 72, Ø. 75 cm.Fremstillet ved Fritz Hansen 2012, med mærkat herfra. Fremstår med almindelige brugsspor.

Lot no: 5621306
EUR 671 DK, Herlev, Dynamovej 22/09/2020
19:12
Arne Jacobsen, 4 stole, Syveren', lyseblå, model 3107 (4)
Arne Jacobsen (1902-1971). 4 stole, 'Syveren', model 3107 med skaller af formbøjet, blålakeret krydsfinér, stel af forkromet stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen, H. 76 cm. Sædehøjde 40 cm. Fremstår med brugsspor, flere kantafslag samt ben med ridser. (4)

Lot no: 5775548
EUR 268 DK, Odense, Kratholmvej 22/09/2020
19:12
EUR 403
Die Auktion ist annulliert
Arne Jacobsen 1901-1971. Munkegaard/ Die Mücke, Barstühle mit formgebogener Schale aus Eschenfurnier, Beine aus weißem, pulverlackiertem Stahlrohr. Sitzhöhe 77 cm. Ausführung: Howe, Middelfart. Ausstellungsmodelle mit minimalem Verschleiß. (4)

Lot no: 5689502

EUR 1,208 DK, Odense, Kratholmvej 22/09/2020
19:15
Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole, sæt på 6 stk. (6)
Seks stk. Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole (model 3107). Betrækkene er udført af sort semianilin læder, indvendigt med skum (pu)Alle overtræk og lynlåse er testet. Bemærk: modelfoto, stol medfølger ikke. (6)

Lot no: 5737063

19:15
Arne Jacobsen. 6 'Syver' stole, model 3107, hvide (6)
Arne Jacobsen 1902-1971. Sæt på 6 stole 'Syveren', skaller af formspændt hvidlakeret træ, stel af forkromet stålrør. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3107. Sædehøjde ca. 44 cm. Fremstår med brugsspor; ridser og skrammer. (6)

Lot no: 5776720
EUR 805 DK, Roskilde, Store Hedevej 22/09/2020
19:15
EUR 671
Stolar Jacobsen
ARNE JACOBSEN, "Sjuan", stolar, 4 st, Fritz Hansen, Danmark, 1989, stålunderrede, vitlackerade, etikettmärkning, höjd ca 47 cm

Lot no: 5776412
EUR 291 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 22/09/2020
19:15
Arne Jacobsen, Par Oxfordstole, høj og lav ryg. (2)
Arne Jacobsen (1902 - 1971), to Oxfordstole, en med høj og en med lav ryg. Stolene er fuld polstret med rødt læder, fempasfod af blankpoleret aluminium. Højdejusterbare. Fremstillet hos Fritz Hansen, med mærkat herfra. Fremstår med brugsspor. Skum porøst. (2)

Lot no: 5754444
EUR 805 DK, Herlev, Dynamovej 22/09/2020
19:16
Arne Jacobsen. Munkegaard/Mosquito barstools (4)
Arne Jacobsen 1902-1971. Munkegaard/Mosquito barstools. Oak veneer shell. White-powder-varnished tubular steel legs. S.H. 77 cm. Produced by Howe, Middelfart. Display models. Minor/no wear. (4)

Lot no: 5689478

EUR 966 DK, Odense, Kratholmvej 22/09/2020
19:20
Arne Jacobsen. Syver stole, model 3107 (6)
Arne Jacobsen 1902-1971. Seks stole model 3107 'Syveren' med grøn malede skaller af formspændt træ. Stel af forkromet stålrør. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med slitage, ridser og kanthak, rust på stel, enkelte finer afslag samt senere bemalede (6)

Lot no: 5777093
EUR 403 DK, Helsingør, Støberivej 22/09/2020
19:23
EUR 161
Arne Jacobsen. Four leather upholstered chairs, ‘The Tongue' (3)
Arne Jacobsen (1902-1971). Four chairs model 'The Tongue' shells in moulded veneer, originally upholstered in brown leather (col. 330), legs in chrome-plated tubular steel. Designed in 1955 for Munkegaardsskolen. Produced by Howe, Odense. The item is in original packaging. Lit. Arne Jacobsen, ...

Lot no: 5683571

EUR 1,611 DK, Odense, Kratholmvej 22/09/2020
19:25
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol med høj ryg.
Arne Jacobsen 1902-1971. Oxford kontorstol med høj ryg, betrukket med cognac anilin læder. Fempas stjernefod af aluminium, monteret på runde fødder. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nybetrukket ved anden professionel møbelpolstrer.

Lot no: 5593271
EUR 993 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22/09/2020
19:26
EUR 349
12345...9»