1234»   Lots per page   109 results ListGallery
Deszine Talks. Hyndesæt til 'Folkestolen', Børge Mogensen model J39. Sort læder. (2)
Deszine Talks. Hyndesæt til 'Folkestolen', Børge Mogensen model J39. Sæt på to hynder, betrukket med sort læder. Ca. 3 cm i tykkelse. Modelfoto. Bemærk stol medfølger ikke. (2)

Lot no: 5743260

EUR 161 DK, Roskilde, Store Hedevej 22/09/2020
15:50
Deszine Talks. Hyndesæt til 'Folkestolen', Børge Mogensen model J39. Cognac læder. (4)
Deszine Talks. Hyndesæt til 'Folkestolen', Børge Mogensen model J39. Sæt på fire hynder, betrukket med cognac læder. Ca. 3 cm i tykkelse. Modelfoto. Bemærk stol medfølger ikke. (4)

Lot no: 5705551

EUR 242 DK, Roskilde, Store Hedevej 22/09/2020
16:10
Deszine Talks. Hyndesæt til 'Folkestolen', Børge Mogensen model J39. Cognac læder. (2)
Deszine Talks. Hyndesæt til 'Folkestolen', Børge Mogensen model J39. Sæt på to hynder, betrukket med cognac læder. Ca. 3 cm i tykkelse. Modelfoto. Bemærk stol medfølger ikke. (2)

Lot no: 5722601

17:42
Børge Mogensen. Three-seater sofa, free-standing 2213,
Børge Mogensen (1914-1972). Three-seater sofa, free-standing, upholstered in black leather with piping, loose cushions with down filling, legs in solid teak. Designed in 1963. Produced by Fredericia Stolefabrik, model 2213 labelled accordingly. H. 76/44. L. 220. D. approx. 82 cm. Features ...

Lot no: 5776153
EUR 2,013 DK, Aalborg, Nibevej 22/09/2020
18:20
EUR 1,101
Hyndesæt til 'Folkestolen', Børge Mogensen model J39. Sort læder. (4)
Hyndesæt til 'Folkestolen', Børge Mogensen model J39. Sæt på fire hynder, betrukket med sort læder. Ca. 3 cm i tykkelse. Modelfoto. Bemærk stol medfølger ikke. (4)

Lot no: 5736251

EUR 242 DK, Aalborg, Nibevej 22/09/2020
18:42
Hyndesæt til 'Folkestolen', Børge Mogensen model J39. Sort læder. (8)
Hyndesæt til 'Folkestolen', Børge Mogensen model J39. Sæt på otte hynder, betrukket med sort læder. Ca. 3 cm i tykkelse. Modelfoto. Bemærk stol medfølger ikke. (8)

Lot no: 5736267

EUR 322 DK, Aalborg, Nibevej 22/09/2020
18:42
Børge Mogensen. Shakerbord, egetræ, FDB, 1960'erne
Børge Mogensen. Shakerbord / spisebord med rektangulær plade af fineret egetræ, shakerstel af massivt egetræ, to fineret tillægsplader medfølger. Fremstillet hos FDB i 1967 mrk. herfra. H. 73, L. 160 -254 B. 82 cm. Fremstår med brugsspor, skjolder på plade.

Lot no: 5775168
EUR 483 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 22/09/2020
19:22
EUR 228
Børge Mogensen. Højrygget lænestol af eg, 'Slædestol', model 2254, sort læder
Børge Mogensen 1914-1972. Højrygget lænestol af massivt egetræ, 'Slædestol', justerbart sæde og ryg, løse hynder betrukket med sort læder. Formgivet 1956. Fremstillet hos Fredericia stolefabrik, mærkat herfra.model 2254. H. 95/36, B. 66 cm. Fremstår med lette brugsspor, en manglende hyndestrop ...

Lot no: 5766244
EUR 805 DK, Herlev, Dynamovej 22/09/2020
19:30
EUR 295
Børge Mogensen. Øresundsserien. Kommode samt reol, eg (2)
Børge Mogensen. Øresundsserien. Finéret egetræ. Kommode stående fastmonteret sokkel, front med 4 skuffer, H.68,5 B. 68,5 D. 46 cm. Reoloverdel med hylder, H. 117,5 B. 68,5 D. 26 cm. Fremstillet hos AB Karl Andersson & Sønner. Fremstår med mærker, ridser samt brugsspor. (2)

Lot no: 5775392
EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 22/09/2020
19:33
Børge Mogensen. Seks stole af eg model J39, 'Folkestolen' (6)
Børge Mogensen. Sæt på seks 'Folkestole' af egetræ, sæder med flettet papirgarn. Fremstillet hos FDB Møbler, model J39. H. 75 cm. B. 48 cm. Sh. ca. 44 cm.Ene stol med grønne pletter, 2 stole med finerrevne i kopstykke, 3 stole med nogle mgl. sprosser. (6) Proveniens: Stolene har fungeret som ...

Lot no: 5769848
EUR 403 DK, Roskilde, Store Hedevej 22/09/2020
19:42
EUR 725
Børge Mogensen. To smalle reoler, eg, øresundsserien. (2)
Børge Mogensen. To smalle reoler af fineret egetræ. Øresundsserien. H. 127 cm. og H. 59 cm. B. 68,5 cm. D. 26 cm. Fremstår med mærker, ridser og brugsspor. (2)

Lot no: 5775423
EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 22/09/2020
19:46
Børge Mogensen. Lænestol / loungestol med skammel, model 4290 (2)
Børge Mogensen. Additionsstol model 4290 udført af massiv bøgetræ med tilhørende skammel. Monteret med nye hynder af knapsyet semianilin læder.Fremstår nybetrukket hos Retro Smart Møbelpolstring. (2)

Lot no: 5759198
EUR 805 DK, Roskilde, Store Hedevej 22/09/2020
20:04
EUR 322
Hyndesæt til Børge Mogensens tremmesofa, model 1789, gråt læder. (5)
Hyndesæt til Børge Mogensens tremmesofa, model 1789. Betrukket med gråt læder. Polstret på koldskum. Bestående af en lang siddehynde, to sidehynder, samt to ryghynder. (5)

Lot no: 5425410

EUR 671 DK, Vejle, Dandyvej 22/09/2020
20:06
Børge Mogensen. Højrygget lænestol af eg, 'Slædestol', model 2254
Børge Mogensen 1914-1972. Højrygget lænestol af massivt egetræ, 'Slædestol', justerbart sæde og ryg, løse hynder betrukket med originalt stribet, orangefarvet uldstof, stropper af kernelæder. Formgivet 1956. Fremstillet hos Fredericia Furniture, model 2254. H. 95/36, B. 66 cm. Fremstår med ...

Lot no: 5776206
EUR 537 DK, Vejle, Dandyvej 22/09/2020
20:12
EUR 349

Lot no: 5776205
20:13
EUR 430
Børge Mogensen. Sled chair, model 2256.
Børge Mogensen. Sled chair model 2256 with a frame in solid oak, back with woven cane, seat cushion with leather straps. Produced by Fredericia Stolefabrik. H. 66 W. 66 seat height 36 cm. Reupholstered by a professional Danish furniture upholsterer in white bouclé fabric.

Lot no: 5677827
EUR 1,879 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22/09/2020
20:15
EUR 510
Børge Mogensen two-seater sofa, 2208, original upholstered in brown leather.
Børge Mogensen 1914-1972. Two-seater sofa. Produced by Fredericia Furniture, model 2208. L. 126 cm. H. 77 cm. SH. 47 cm outfitted with brown leather, loose cushions in the seat and back, legs in solid teak. Designed in 1963. Displays slight patina.

Lot no: 5643784
EUR 2,013 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22/09/2020
20:18
EUR 148
Børge Mogensen. Freestanding three-seater sofa, Model 2213, original leather
Børge Mogensen 1914-1972. Freestanding three-seater sofa, upholstered in original patinated brown leather, loose side cushions, seat and back, solid teak legs. Produced by Fredericia Stolefabrik, Model 2213. Designed in 1963. H. 76/44 cm. L. 220 cm. D. 80 cm. Signs of wear, patina, and smoke ...

Lot no: 5718808
EUR 2,685 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22/09/2020
20:23
Børge Mogensen. Øreklapstol med skammel (2)
Børge Mogensen 1914-1972. Øreklapstol samt skammel polstret med originalt cognacfarvet kede syet læder, løse hynder med dunfyld, ben af teak. Formgivet i 1964. Fremstillet hos Fredericia model 2204 og model 2202. Øreklapstol H. 106/42 cm. Skammel H. 41 cm. Fremstår med brugsspor og patina. NB ...

Lot no: 5774222
EUR 1,074 DK, Helsingør, Støberivej 22/09/2020
20:29
EUR 805
Børge Mogensen. Two-seater coupé sofa, Model 2192
Børge Mogensen 1914-1972. Two-seater coupé sofa, upholstered in cognac-coloured leather, down filled cushions, mahogany legs. Produced and labelled by Fredericia Stolefabrik, Model 2192. H. 107/41 cm. L. 154 cm. D. 85 cm. Signs of wear, mark on the end piece and apron.

Lot no: 5656949
EUR 3,624 DK, Vejle, Dandyvej 22/09/2020
20:31
EUR 1,812
Børge Mogensen. To brede reoler, eg, øresundsserien. (2)
Børge Mogensen. To brede reoler, øresundsserien. Fineret egetræ. H. 127 cm. og 59 cm. B. 134,5 cm. D. 26 cm. Fremstår med mærker, ridser samt brugsspor. (2)

Lot no: 5775426
20:39
Børge Mogensen. Lounge chairs, model 4290 (3)
Børge Mogensen. Additionsstoel, model 4290, produced in solid beech. Outfitted with new cushions in tufted semi-aniline leather. Reupholstered at Retro Smart Møbelpolstring. (3)

Lot no: 5759200
EUR 1,611 DK, Roskilde, Store Hedevej 22/09/2020
20:51
EUR 114
Børge Mogensen 1914-1972. Two-seater sofa. Produced by Fredericia Furniture, model 2208. L. 126 cm. H. 77 cm. SH. 47 cm outfitted with brown leather, loose cushions in the seat and back, legs in solid teak. Designed in 1963. Features craquelure on the seating cushions

Lot no: 5669144
EUR 1,678 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22/09/2020
20:59
EUR 430
Hyndesæt til 'Folkestolen', Børge Mogensen model J39. (6)

Lot no: 5714774

EUR 268 DK, Aalborg, Nibevej 23/09/2020
17:41
Børge Mogensen. Wing chair lounge chair in black buffalo leather, model 2204
Børge Mogensen 1914-1972. Wing chair, original upholstered in black patinated buffalo leather, loose cushions with down filling, legs in mahogany. Designed 1964, produced by Fredericia Stolefabrik, model 2204. Features slight usage-related traces of wear.

Lot no: 5777420
EUR 2,013 DK, Aalborg, Nibevej 23/09/2020
18:05

Lot no: 5736247

18:48
Børge Mogensen. Shakerbord af massiv eg
Børge Mogensen (1914-1972). Spisebord af massivt egetræ, rektangulær plade monteret på shakerstel, H. 72 L. 200 B. 90 cm. Fremstår med lette brugsspor herunder tørrevne i endeplade.

Lot no: 5777512
EUR 537 DK, Aalborg, Nibevej 23/09/2020
19:20
EUR 564
Børge Mogensen. Øresundsserien. Skænk med reoloverdel af eg (2)
Børge Mogensen. Reolsystem ,Øresundsserien, af fineret egetræ bestående af: skænk med to skydelåger bag hvilke hylder og bakker. H. ca. 68,5 L. 134,5 D. 54 cm. Reolmodul med hylder. H. 117,5 L. 134,5 D. 36 cm. Fremstår med brugsspor. (2)

Lot no: 5777467
EUR 215 DK, Aalborg, Nibevej 23/09/2020
19:25
Børge Mogensen. Sæt på seks 'Folkestole' af egetræ, sæder med flettet papirgarn. Fremstillet hos FDB Møbler, model J39. H. 75 cm. B. 48 cm. Sh. ca. 44 cm.Fremstår med alm. brugsspor; nogle skrammer og pletter mm. (6) Proveniens: Stolene har fungeret som kirkestole i Jakobskirken, Roskilde ...

Lot no: 5769856
EUR 805 DK, Roskilde, Store Hedevej 23/09/2020
19:42
EUR 1,154
Deszine Talks. Hyndesæt til Børge Mogensens tremmesofa, model 1789. (5)
Deszine Talks. Hyndesæt til Børge Mogensens tremmesofa, model 1789. Betrukket med sort læder. Bestående af en lang siddehynde, to sidehynder, samt to ryghynder. Polstret på koldskum, 50kg pr. m3 i sæde og 30kg pr. m3 i sidehynder og ryg. Bemærk: Sofaen og læder stropperne medfølger ikke. ...

Lot no: 5381557

EUR 617 DK, Herlev, Dynamovej 23/09/2020
19:54