12345...55»   Lots per page   1642 results ListGallery
Arne Jacobsen. Oxford spise/ kontorstol / Red Label.
Arne Jacobsen 1902-1971. Oxford spise/ kontorstol med betræk af hvidt læder, Red label, model 3272, med fempas stjernefod af aluminium. Formgivet i 1965. Udført hos Fritz Hansen 2007 med mærkat herfra. H. 131/49 cm. Fremstår med minimale brugsspor.

Lot no: 5726770
EUR 671 DK, Vejle, Dandyvej 23/09/2020
15:12
Arne Jacobsen. Et par stole, 'Myren', model 3101, cognacfarvet anilin læder. (2)
Arne Jacobsen 1902-1971. Et par stole 'Myren', skaller af formspændt krydsfiner, stel af forkromet stålrør. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3107. Siddehøjde 45 cm. Professionel nybetrukket med cognacfarvet anilin læder. Anilinlæder er lavet på råhuder. Læderet har som ...

Lot no: 5766416
15:14
EUR 403
Henning Kjærnulf. 6 stole, afsyret egetræ, model 'Razorblade (6)
Henning Kjærnulf: 6 spisestole af afsyret egetræ, sæder senere betrukket med bomuld, fremstillet hos Nyrup Møbelfabrik, model 'Razorblade' 1960/70'erne. H. 84 cm. Sædehøjde 44 cm. Fremstår med brugsspor. (6)

Lot no: 5778256
EUR 161 DK, Odense, Kratholmvej 23/09/2020
15:14
EUR 242
Arne Jacobsen. Oxford office chair, model 3291 black leather
Arne Jacobsen. Oxford office chair with armrests, model 3291, with tilt function and a height adjustable five-star base in chrome-plated aluminium, mounted on castors with steel cap. Seat and back original upholstered in black leather. Designed in 1965. Produced by Fritz Hansen 2008 labelled ...

Lot no: 5766462
EUR 1,477 DK, Vejle, Dandyvej 23/09/2020
15:16
EUR 993
Taburetter gustaviansk
TABURETTER, 1 par, gustavianska, 17/1800-tal bemålade, skuren dekor, höjd ca 44 cm
Framskrapad originalmålning

Lot no: 5777804
EUR 485 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 23/09/2020
15:28
Lounge havesæt, model Cayenne - Light sand
Havemøbelsæt, loungesæt til haven model Cayenne, bestående af fritstående sofa, to stole B. 75/128 cm. D. 75 cm. H. 70 cm. samt sofabord i polyrattan med ben i teaktræ. Sofabord med hærdet glasplade. L. 100 cm. B. 55 cm. H. 38 cm. Hynder i mørk stengrå vandafvisende, UV/UVB beskyttet ...

Lot no: 5705317
EUR 1,342 DK, Odense, Kratholmvej 23/09/2020
15:30
EUR 161
Karmstolar 1 par
KARMSTOLAR, 1 par, tidigt 1900-tal, valnöt, svängd rygg, fast stoppad sits, skuren dekor, ben med svarvad dekor, sitthöjd ca 50 cm

Lot no: 5777807
EUR 194 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 23/09/2020
15:34
Arne Jacobsen. Kontorstol, 'Syveren', model 3117
Arne Jacobsen (1902-1971) kontorstol, 'Syveren', betrukket med cognac anilin læder, model 3117, på drejelig højdejusterbar firpasfod med hjul. Fremstillet hos Fritz Hansen. Sæde H. 43/55 cm. Fremstår med få brugsspor.

Lot no: 5773783
EUR 1,074 DK, Herlev, Dynamovej 23/09/2020
15:36
EUR 483
Carl Malmsten fåtöljer Samsas
CARL MALMSTEN, fåtöljer, 1 par, "Samsas", klädda i rödrandigt ylle, sitthöjd ca 40 cm

Lot no: 5777809
EUR 388 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/09/2020
15:38
Stolar
STOLAR, 4 st, omkring 1800-talets mitt, empirestil, stomme av mahogny, löstagbara sitsar, rygghöjd ca 83, sitthöjd ca 45 cm

Lot no: 5777810
EUR 194 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 23/09/2020
15:40
Betræk til Poul Kjærholm hvilestol PK22, blåt læder
Betræk til Poul Kjærholm hvilestol PK22. blåt læder. Kanvas medfølger ikke. Stol medfølger ikke.

Lot no: 5595331

EUR 322 DK, Herlev, Dynamovej 23/09/2020
15:44
Ejvind A. Johansson. Fire stole af eg model J67. (4)
Ejvind A. Johansson. Fire stole af eg model J67. Mål. SH 44 cm. Udstillingsmodeller, ridser og mærker. (4)

Lot no: 5770404

EUR 376 DK, Herlev, Dynamovej 23/09/2020
15:58
EUR 295
Burbler lænestol i massiv eg.
Burbler lænestol i hvidbejset massivt eg. H: 75 B:73 Siddehøjde: 42 cm. Hynde med skum medfølger. fremstår uåbnet i original emballage. Modelfotos.

Lot no: 5308695

16:09
Fem barstole, Menu, Afteroom dining (5)
Fem barstole, fra Menu, designet af Afteroom. Model 'Afteroom Counter Chair' Sæde og ryg af hvidlakeret træ. Stel af pulverlakeret metal. H. 92 B. 46 D. 56 Sh. 63,5 cm. Modelfoto, udleveres i original emballage(5)

Lot no: 5744116

EUR 671 DK, Herlev, Dynamovej 23/09/2020
16:09
sæde-hynder til Nanna Ditzel's Trinidad stole.(6)
Sæt på seks sæde-hynder i sort læder til Nanna Ditzel's Trinidad stole. Modelfoto, bemærk stol medfølger ikke. (6)

Lot no: 5737134

EUR 242 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 23/09/2020
16:38
Knud Vinther. Batchair.dk Backup, lænestol
Knud Vinther. Batchair.dk Backup, lænestol i naturrattan i farven green light på ramme af poleret rustfrit stål med krydsben. Fremstillet hos Fletmageren, model Batchair.dk Backup. Skind medfølger. Udstillingsmodel.

Lot no: 5757800
EUR 510 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 23/09/2020
16:50
Hyndesæt til Mikado stolen. cognac favet læder. (6)
Hyndesæt til Johannes Foersom & Peter Hiort Lorenzen's Mikadostol. Sæt på seks hynder, betrukket med cognac farvet læder. Bemærk stol medfølger ikke. Modelfoto. (6)

Lot no: 5737047

17:05
Læderovertræk til Arne Jacobsen 3107 stole. (2)
Læderovertræk til Arne Jacobsen 7'er stole. Sæt på to stk. Betrækket er fremstillet af sort semi-anilin læder, indvendigt med 60 kg/kvm. koldskum. Patenteret design med front i ét ubrudt stykke læder. Ryg med to lynlåse, der flugter stolens form og samtidig gør det nemt at montere. Alle overtræk ...

Lot no: 5754370

EUR 174 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 23/09/2020
17:15
EUR 128
Hyndesæt til Hans J. Wegner, 'Y- stolen'. Cognac læder (4)
Hyndesæt til Hans J. Wegner, 'Y- stolen'. Sæt 4 hynder, betrukket med læder. Ca. 3 cm i tykkelse. Stol medfølger ikke. (4)

Lot no: 5736953

17:20
Hyndesæt til Ole Wanschers lænestol, model PJ-112, sort læder. (2)
Hyndesæt til Ole Wanschers lænestol, model PJ-112, sort læder. Modelfotos. Stol medfølger ikke. Modelfoto.(2)

Lot no: 5738278

EUR 295 DK, Aalborg, Nibevej 23/09/2020
17:33
To hynder til Hans J. Wegner, 'Y- stolen'. Cognac læder (2)
Hyndesæt til Hans J. Wegner, 'Y- stolen'. Sæt på fire hynder, betrukket med læder. Ca. 3 cm i tykkelse. Modelfotos. Stol medfølger ikke. (2)

Lot no: 5757525

EUR 201 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 23/09/2020
17:35
Paar Stühle, Italien, 2.Hälfte 19.Jh. (2)
Paar Stühle, Italien, 2.Hälfte 19.Jh. Ebonisierte Holzrahmen mit gedrechselten Zierelementen. Rohrgeflecht auf den Sitzen. HxShxBxT: 82 x 44 x 40 x 46 cm. Gebrauchsspuren, Bereibungen, Geflecht 1 Stuhlsitzes defekt. (2)

Lot no: 5775902
EUR 200 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23/09/2020
17:38
Hyndesæt til 'Folkestolen', Børge Mogensen model J39. (6)

Lot no: 5714774

EUR 268 DK, Aalborg, Nibevej 23/09/2020
17:41
Rolf Benz. Høj lænestol betrukket med gråt læder.
Rolf Benz. Høj lænestol betrukket med gråt læder. 1980'erne. H 87 cm. B 85 cm. Fremstår med aldersvarende brugsspor og patineret læder.

Lot no: 5757919
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 23/09/2020
17:42
To skandinaviske lammeskind (2)
To skandinaviske lammeskind, brune/mørke. Tyk og blød kvalitet, Mål ca. 60 x 100 cm. Miljørigtigt og skånsomt produceret uden brug af krom for at beholde uldens naturlige egenskaber. NB. modelfoto samt stol medfølger ikke. (2)

Lot no: 5753998

EUR 134 DK, Aalborg, Nibevej 23/09/2020
17:42

Lot no: 5752281

17:49
Børge Mogensen. Wing chair lounge chair in black buffalo leather, model 2204
Børge Mogensen 1914-1972. Wing chair, original upholstered in black patinated buffalo leather, loose cushions with down filling, legs in mahogany. Designed 1964, produced by Fredericia Stolefabrik, model 2204. Features slight usage-related traces of wear.

Lot no: 5777420
EUR 2,013 DK, Aalborg, Nibevej 23/09/2020
18:05
EUR 725
Arne Jacobsen. Lounge chair, 'The Egg', Model 3316, 'Red Label', with tilt and return mechanisms
Arne Jacobsen 1902-1971. Lounge chair, 'The Egg', Model 3316, upholstered in black leather, swivel centre column on four-star base in aluminium with tilt and return mechanisms. Designed in 1958-1959 for the Hotel Royal Copenhagen. Produced by Fritz Hansen, 2008. Slight signs of wear.

Lot no: 5777417
EUR 5,369 DK, Aalborg, Nibevej 23/09/2020
18:10
EUR 3,221
Francesca & Robby Cantar. Et par 'Forest' stol
STOL, design Francesca & Robby Cantar modell 'Forest', producerad av Fast design, grålackad aluminium, sitthöjd ca 43 cm.

Lot no: 5777866
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 23/09/2020
18:14
Jørgen Høvelskov. The Harp Chair with a frame in black-varnished ash
Jørgen Høvelskov 1935-2005. Lounge chair, model ‘Harp Chair’, frame in black-glazed ash, outfitted with flag cord. Designed in 1962. Produced at Jørgen Christensen Snedkeri. Features usage-related traces of wear. Lit. Norutsugu Oda Danish Chairs, reproduced and discussed p.178. Bygge & Bo ...

Lot no: 5777434
EUR 1,879 DK, Aalborg, Nibevej 23/09/2020
18:15
EUR 1,315
12345...55»