12345...11»   Lots per page   315 results ListGallery
Udstillingsmontre fra House of Amber.
Udstillingsmontre fra House of Amber. Front med fem skuffer, greb af læder. Øverst glasmontre. H. 102 cm. B. 85 cm. D. 55 cm. Elektronisk lås. Chip medfølger. Produceret og monteret i 2013 af EM interieur i Horsens. Fremstår med brugsspor. Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ...

Lot no: 5777986
EUR 268 DK, Herlev, Dynamovej 23/09/2020
15:24
Rud Thygesen & Johnny Sørensen. Høj skænk af eg.
Rud Thygesen & Johnny Sørensen for HG Furniture. Høj skænk af fineret eg. Front med åbne rum og to låger bag hvilke hylder. Senere monteret med drejede ben af eg. H. 122 cm. B. 101 cm. D. 36 cm. Fremstår med mindre brugsspor.

Lot no: 5765896
EUR 349 DK, Herlev, Dynamovej 23/09/2020
16:29
Kleiner Schrank, Eiche, 18./19.Jh.
Kleiner Schrank, Eiche, 18./19.Jh. Auf gedrückten Kugeln. Gegliederter Schnittdekor mit Tabernakel auf der Türfront. Volutierter Schnittdekor auf den LIsenen. HxBxT: 95 x 68 x 33 cm. Gebrauchsspuren. 1 Schlüssel.

Lot no: 5775861
EUR 200 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23/09/2020
16:41
EUR 140
Kommode af mahogni
Kommode af mahogni, front med fem skuffer. H. 86cm, B. 91cm, D. 50cm. Fremstår med brugsspor herunder afslag.

Lot no: 5777483
EUR 134 DK, Aalborg, Nibevej 23/09/2020
18:00
Andersen Møbelsnedkeri, skænk
Andersen Møbelsnedkeri, skænk i sæbebehandlet egetræ. Fire låger hvorbag hylder samt fire skuffer. L. 197 cm. D. 40 cm. H. 89 cm. Fremstår med mindre brugsspor.

Lot no: 5648088
EUR 940 DK, Odense, Kratholmvej 23/09/2020
18:43
EUR 161
Montana, tegningsskab i lakeret MDF.
Peter Lassen for Montana, tegningsskab i grå og blå lakeret MDF med 12 bakkeskuffer. H. 69,6, B. 69,6, D. 38 cm. fremstår med brugsspor og ridser.

Lot no: 5777422
EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 23/09/2020
19:07
EUR 128
Kommode af teak, 1960'erne
Kommode af fineret teak, 1960'erne. Buet front. H 78, 60 x 32 cm. Alm. brugsspor, mærker på top.

Lot no: 5760366
EUR 349 DK, Roskilde, Store Hedevej 23/09/2020
19:17
EUR 128
Hans J. Wegner for Ry møbler. Kommode af egetræ
Hans J. Wegner for Ry møbler, Kommode af fineret egetræ, front med seks skuffer hvor af to mindre samt en låsbar skuffe i top, tre større skuffer forneden. H. 72 B. 100 D. 49 cm.. Fremstår med brugsspor, nuanceforskelle på træ, plet på topplade samt let misfarvning ved bund. Nøgle medfølger.

Lot no: 5777640
EUR 671 DK, Herlev, Dynamovej 23/09/2020
19:21
EUR 483
Jalusiskåp
JALUSISKÅP, ekfanér, 1900-talets första hälft, invändig lådinredning, höjd ca 110 cm, bredd ca 47 cm, djup ca 36 cm

Lot no: 5777894
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 23/09/2020
19:24
Børge Mogensen. Øresundsserien. Skænk med reoloverdel af eg (2)
Børge Mogensen. Reolsystem ,Øresundsserien, af fineret egetræ bestående af: skænk med to skydelåger bag hvilke hylder og bakker. H. ca. 68,5 L. 134,5 D. 54 cm. Reolmodul med hylder. H. 117,5 L. 134,5 D. 36 cm. Fremstår med brugsspor. (2)

Lot no: 5777467
EUR 215 DK, Aalborg, Nibevej 23/09/2020
19:25
Skænk. Rustikt design
Skænk i Rustikt design udført af genbrugstræ og metal. Mål. H. 70 B. 162 D. 54 cm. Front med skuffer.

Lot no: 5688637

EUR 215 DK, Roskilde, Store Hedevej 23/09/2020
19:30
Brouers møbelfabrik. Lav skænk, palisander
Brouers møbelfabrik. Lav skænk fineret med palisander, monteret med nye ben af stål. H. 74 cm. B. 135 cm. D. 50 cm. Fremstår med alm. brugsspor.

Lot no: 5776995
EUR 242 DK, Roskilde, Store Hedevej 23/09/2020
19:45
EUR 94
Sortbejdset vitrineskab i to dele. (2)
Sortbejdset vitrineskab i to dele med glasskydelåger H.203, B.154, D.43/31 cm. Nøgle medfølger. Fremstår med brugsspor.(2)

Lot no: 5778109
EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 23/09/2020
EUR 268
Mindre chatol med intarsia.
Mindre chatol af rodtræ med intarsia. Bund med to skuffer, top med nedklap hvor bag skuffer.Fremstår med brugsspor.

Lot no: 5777597
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 23/09/2020
20:29
Sidebord af nøddetræ
Sidebord af nøddetræ, plade med gallerikant, på tilspidsede firekantede ben. Aldersrelaterede brugsspor. H. 81. B. 138. D. 39 cm.

Lot no: 5770200
EUR 161 DK, Helsingør, Støberivej 23/09/2020
20:30
EUR 228
Dielenschrank im Barockstil, Eiche, 20.Jh.
Dielenschrank im Barockstil, Eiche, 20.Jh. Auf gedrückten Kugelfüßen der Korpus mit 2 kassettierten Türen über Zagenkasten mit 2 Schubfächern. Profilierter Giebel und gekehlte Leisten. Geschnittener broschierter Vegetabildekor. HxBxT:192 x 160 x 65 cm. Leichte Gebrauchsspuren. 1 ...

Lot no: 5775867
EUR 500 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23/09/2020
20:40
EUR 400
Christian Hvidt. Reolmodul på sokkel af mahogni.
Christian Hvidt. Reolmodul på sokkel af mahogni bestående af skab med låger bag hvilke hylder, greb af messing, finger tappede samlinger. H. 83 cm. inkl. sokkel B. 90 cm. D. 48,5 cm. Fremstillet hos Søborg Møbler. Fremstår med almindelige brugsspor, nuanceforskelle grundet sollys.

Lot no: 5777310
EUR < 125 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 23/09/2020
20:43
Møbelsnedker. Skrivepult, massivt teak
Møbelsnedker. Skrivepult, massivt teak. 59 x 50 cm., H. 121 cm. Todelt. Under klap større rum samt mindre sorteringsfag. Fremstår med minimale brugsspor.

Lot no: 5769110
EUR 201 DK, Helsingør, Støberivej 23/09/2020
20:55
Sideboard, wooden veneer, France, 1940s
Sideboard, wooden veneer, France, 1940s. Sideboard with a body with veneer, top with three drawers with handles varnished in black, one drawer divided into compartments and lined in blue felt, bottom with three sliding doors, legs varnished in black, H 91.5cm, L 200cm, W 50cm, wear and scuffing ...

Lot no: 5772747
EUR 2,000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23/09/2020
21:35
EUR 50
Konsolbord, hvidlakeret.
Konsolbord udført i hvidlakeret træ. Tre skuffer med greb af messing. To hylder. Top af genanvendt hvidlaseret træ. H. 86 cm. B. 120 cm. D. 40 cm. Fremstår i original emballage. Modelfoto

Lot no: 5696599

EUR 161 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24/09/2020
11:04
Koreansk skuffemøbel af lakeret træ, 1900-tallet
Koreansk skuffemøbel af lakeret træ, front med skuffer. 1900-tallet. H. 100, B. 63, D. 33,5 cm.

Lot no: 5769907
EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 24/09/2020
11:23
Lille kommode af egetræ
Lille kommode af fineret egetræ. Front med tre skuffer. H. 69,5 cm. B. 57 cm. D. 40 cm. Fremstår med mærker, ridser, skjolder på ben og brugsspor.

Lot no: 5778210
11:26
Vitrinskåp
VITRINSKÅP, 1900-talets mitt, delbart, övre del med 3 hyllplan, undre del med 2 låfor samt dörrar, idegran, höjd ca 198 samt 90x40 cm

Lot no: 5778801
EUR 485 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 24/09/2020
12:40
To arkiv skabe af mørkt træ.(2)
To arkiv skabe af mørkt træ med fire skuffer er hvert. H.137, B.50, D.67 cm. Fremstår med brugsspor, kraftig vandskade i bund.(2)

Lot no: 5778221
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 24/09/2020
13:27
Byrå
BYRÅ, gustaviansk stil, tidigt 1900-tal, 3 lådor, fanér i mahogny, dekorativa beslag, handtag samt nyckelplåtar i mässing, skiva i kolmårdsmarmor, höjd ca 75 samt 79,5 x45 cm

Lot no: 5778822
EUR 291 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 24/09/2020
13:28
Tanzu / skuffemøbel, 1900-tallet
Tanzu / skuffemøbel af lakeret træ med beslag af jern, indrettet med skuffer og rum, monteret på hjul af træ. 1900-tallet. H. 97, B. 91, D. 51 cm. Nøgler medfølger.

Lot no: 5769916
EUR 403 DK, Herlev, Dynamovej 24/09/2020
15:20
Hurtsar, 2 st Peter J Lassen, Montana
PETER J. LASSEN (1930-2019), Montana, hurtsar, 2 st, vitlackerade, två lådor samt ett skåp, på hjul, nycklar medföljer, höjd ca 97, 42x48 cm

Lot no: 5778884
EUR 194 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 24/09/2020
15:40
Hängskåp
HÄNGSKÅP, 1900-talets första hält, ekfanér samt vitrin med spröjsad dekor,, invändigt med hyllplan, höjd ca 65, 80x20 cm, nyckel finns

Lot no: 5778889
EUR 145 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 24/09/2020
15:50
Kai Kristiansen. Kommode af teak
Kai Kristiansen. FM kommode af teaktræ, front med fire skuffer, runde tilspidsede ben. Fremstillet hos Feldballes Møbelfabrik. H. 76 B. 85,5 D. 40 cm. Fremstår med brugsspor, herunder ridser og skrammer.

Lot no: 5766602
EUR 322 DK, Roskilde, Store Hedevej 24/09/2020
16:09
EUR 403
Vitrinskåp teak
VITRINSKÅP, 2-delat, 1900-talets mitt, glasade dörrar med 3 bakomliggande hyllplan i glas, invändig belysning, underdel med skåp, dörrar med intarsia, höjd ca 170, 96x41 cm

Lot no: 5778918
16:54
12345...11»