12345...14»   Lots per page   412 results ListGallery
Stort sofabord med top af genbrugs fyrretræ
Stort sofabord med top af genbrugs fyrretræ, stående på dark grey patineret metal stel. L. 130 cm. B. 70 cm. H. 40 cm. Sofabordet er delvist håndlavede. Derfor kan variationer i farve, finish og størrelse forekomme. Dette er ikke fejl i produktet men en del af møblets unikke look. ...

Lot no: 5520035

EUR 174 DK, Herlev, Dynamovej 23/09/2020
15:29
Lounge havesæt, model Cayenne - Light sand
Havemøbelsæt, loungesæt til haven model Cayenne, bestående af fritstående sofa, to stole B. 75/128 cm. D. 75 cm. H. 70 cm. samt sofabord i polyrattan med ben i teaktræ. Sofabord med hærdet glasplade. L. 100 cm. B. 55 cm. H. 38 cm. Hynder i mørk stengrå vandafvisende, UV/UVB beskyttet ...

Lot no: 5705317
EUR 1,342 DK, Odense, Kratholmvej 23/09/2020
15:30
EUR 161
Dansk Møbelproducent. Sæt på tre cirkulære sofaborde / sideborde (3)
Dansk Møbelproducent. Sæt på tre cirkulære sofaborde / sideborde udført i 22 mm MDF kerne belagt med hvid højtryks-laminat.Træben af farven hvid. Ø 45, H. 41 cm. Leveres samlet. (3)

Lot no: 5741197

EUR < 125 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 23/09/2020
15:57
Sofabord med gråmalet stel
Sofabord med hvidmalet stel bordplade af bejdset træ. Hylde under bordplade. H. 48 cm. B. 126 cm. D. 66 cm. Modelfoto. ART21-26NM

Lot no: 5520366

16:03
Pottskåp 1 par Ikeas 1700-talssterie
POTTSKÅP, 1 par, "Västra Ny", Ikea 1700-talsserie, vitlackerade, höjd ca 85, 45x35 cm

Lot no: 5777821
EUR 291 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/09/2020
16:16
Skrivbord 1900-talets första hälft
SKRIVBORD, 1900-talets första hälft, bemålat, 2 lådor, beslag i mässing, höjd ca cm

Lot no: 5777847
EUR 194 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/09/2020
17:22
Fällbord 1700-talets andra hälft
JACOB SJÖLIN (mästare i Köping och Kungsör 1767-85/88), fällbord, signerat J. Sjölin Köping och Kongsör, N.o 718, fanerat med alrot, höjd 70, diameter 44 cm

Lot no: 5777853
EUR 582 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 23/09/2020
17:34
Konsoltisch mit Marmorplatte, 19.Jh.
Konsoltisch mit Marmorplatte, Mahagoni, 19.Jh. Konische Vierkantbeine. Der schmale Zargenkasten mit breitem Schub. Lose aufliegende Steinplatte. HxBxT:72 x 100 x 43 cm. Gebrauchsspuren, Holz tlw. stark ausgeblichen, Kratzspuren, Bereibungen und Betoßungen.

Lot no: 5775909
EUR 200 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23/09/2020
17:38
EUR 120
Blombord Ingvar Andersson
INGVAR ANDERSSON, "Florida", blombord, (Stockum), teak, plåttråg, stämplat Averskogs Möbelfabrik Lammhult Made In Sweden, höjd ca 43, 140x45 cm

Lot no: 5777857
EUR 145 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/09/2020
17:42
Julie Hugau & Andrea Larsson for Reflections Copenhagen. Sidebord model Harlekin, Silver.
Julie Hugau & Andrea Larsson for Reflections Copenhagen. Sidebord model Harlekin, Silver af 4mm facetteret spejl på sort MDF. B. 45 cm, D. 45 cm, H. 40 cm. Original emballage. Vejl. udsalgspris 7.200 DKK. Modelfoto.

Lot no: 5702742

EUR 617 DK, Herlev, Dynamovej 23/09/2020
17:43
EUR 174
Fredrik Schriever-Abeln soffbord
FREDRIK SCHRIEVER-ABELN, soffbord, "nr 9", Örebro Glasindustri, modell lanserad 1967, betsat underrede, rökfärgad glasskiva, längd 135, skivans bredd 87 (totalt 95), höjd 53 cm

Litteratur: Siesing, Andreas, Svenska möbler: folkhemsform i ull, jakaranda, furu och bok : 1949-1970, Atlantis, Stockholm, 2015, s. 468

Lot no: 5777870
EUR 194 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 23/09/2020
18:22
Kleiner Wangentisch, Eiche, 20.Jh
Kleiner Wangentisch, Eiche, 20.Jh. Auf passigen Kufen mit gekanteten Streben die geschweiften Wangen. Platte leicht gewellt. HxBxT:

Lot no: 5775988
EUR < 125 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23/09/2020
18:35
Julie Hugau & Andrea Larsson for Reflections Copenhagen. Sidebord model Glam Rock, Silver.
Julie Hugau & Andrea Larsson for Reflections Copenhagen. Sidebord model Glam Rock, Silver. af 4 mm facetteret spejl på sort malet mdf. L: 57 cm, H: 46,5 cm, D: 57 cm. Original emballage. Modelfotos. Vejl. udsalgspris 6.800 DKK.

Lot no: 5702510

EUR 510 DK, Herlev, Dynamovej 23/09/2020
18:38
Et sæt på tre indskudsborde i messing, bordplader betrukket med lakeret skind, 1900 tallets midte (3)
Et sæt på tre indskudsborde i messing, bordplader betrukket med lakeret skind, 1900 tallets midte. H. 35-43 cm. L. 35-55 cm. B. 36-41 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. (3)

Lot no: 5751489
EUR 456 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23/09/2020
18:49
Lounge havesæt, model Cayenne - Light Grey

Lot no: 5710316
19:00
Dennis Marquart for OXDenmarq. Sofabord model 'O table'
Dennis Marquart for OXDenmarq. Sofabord model 'O table' med stel af messing, plade af marmor. H. 40 cm. Ø. 80 cm. Udstillingsmodel, enkelte ridser og mærker.

Lot no: 5744608

EUR 537 DK, Herlev, Dynamovej 23/09/2020
19:12
EUR 201
Havemøbelsæt, loungesæt til haven model Cayenne, bestående af fritstående sofa, to stole B. 75/128 cm. D. 75 cm. H. 70 cm. samt sofabord i polyrattan med ben i akacietræ. Sofabord med hærdet glasplade. L. 100 cm. B. 55 cm. H. 38 cm. Hynder i mørk stengrå vandafvisende, UV/UVB beskyttet ...

Lot no: 5733774

19:15
Dansk møbelproducent, Nanna, sidebord/sofabord, kork
Dansk møbelproducent, sofabord/sidebord, model Nanna i MDFplade og fineret kork, ben i olieret egetræ og afsluttet med messing pynteender. L. 80 cm. B. 50 cm. H. 45 cm. Fremstår usamlet i original emballage.

Lot no: 5733785

EUR 148 DK, Odense, Kratholmvej 23/09/2020
19:20
Severin Hansen. Sofabord samt lampeborde af teak (3)
Severin Hansen. Sofabord samt to lampeborde af fineret teak, fremstillet hos Haslev Møbler. H. 50, 87 x 55 cm. H 50, 70 x 45 cm. H 50, 57 x 38 cm. Alm. lettere brugsspor. (3)

Lot no: 5760333
EUR 403 DK, Roskilde, Store Hedevej 23/09/2020
19:26
EUR 349
Konsoltisch, Mahagoni, England, 19.Jh.
Konsoltisch, Mahagoni, England, 19.Jh. Auf kannelierten konischen Vierkantbeinen der schmale Zargenkasten mit einfachem Schub. Rechteckige, klappabe Platte. Ein hinteres Bein ausklappbar. HxBxT: 77 x 86 x 43 cm, Platte: 86 x 86 cm. Gebrauchsspuren, Spannungsrisse, 1 Eckelement gelöst und fehlend ...

Lot no: 5775912
19:32
EUR 45
Supraporte, graugrün gefaßt mit Teilvergoldung, 19.Jh.
Supraporte, graugrün gefaßt mit Teilvergoldung, 19.Jh. Geschnitte Akanthusblattvoluten abgehend von parabelförmiger Kartusche. HxB: 30 x 126 cm. Leichte Altersspuren, teilweise kleine Farb- und Holzverluste, stellenweise kleine Restaurierungen und Klebestellen.

Lot no: 5775911
EUR 700 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23/09/2020
19:35
EUR 45
Dennis Marquart for OXDenmarq. Sofabord model 'Ninety Medium'
Dennis Marquart for OXDenmarq. Sofabord model 'Ninety Medium' med stel af sortlakeret stål, plade af grøn Indio marmor. H. 35 cm. B. 80 cm. Udstillingsmodel, ridser samt manglende gummidut.

Lot no: 5744555

19:37
BruunMunch, sofabord af eg model PLAYrectangular
Sofabord af massivt sæbebehandlet eg med runde tilspidsede ben, model PLAYrectangular. Måler 60x120. H. 45 cm. Produceret i Danmark af Bruunmunch. Udstillingsmodel med få brugsspor.

Lot no: 5778058
EUR 483 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23/09/2020
19:46
Severin Hansen. To lampeborde af palisander og eg (2)
Severin Hansen. To lampeborde af fineret eg og palisander, fremstillet hos Haslev Møbler. H. 38, 37 x 37 cm og H 50, 57 x 37 cm. Alm. brugsspor. (2)

Lot no: 5760360
EUR 242 DK, Roskilde, Store Hedevej 23/09/2020
19:47
Rokoko bord af hvid- og blåmalet fyr, 1700 -tallets slutning
Rokoko bord af hvid- og blåmalet fyr, sarg udskåret med rocailler, cabriole ben, 1700 -tallets slutning. H. 71, B. 68, L. 94 cm. Fliser på bordplade mangler.

Lot no: 5760612
EUR 1,074 DK, Herlev, Dynamovej 23/09/2020
19:47
EUR 564
Sofabord, 'Mono' zebrano bordplade, krom stel
Rene Hougaard for Magnus Olesen. Mono sofabord forkromet stel, bordplade fineret med zebrano. L 120, B 50, H 35 cm. Modelfoto. Er i original emballage. 2. sort, ridser kan forekomme.

Lot no: 5778568
EUR 188 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 23/09/2020
19:48
Couchtisch von THC / Torsten Hallmann Collection
Couchtisch von THC / Torsten Hallmann Collection. Würfelförmiger Couchtisch in weißem Laminat auf einem Messing Sockel. Maße ca. H. 45,5 cm, B. 100 cm, T. 100 cm. Gebrauchsspuren, leichte Kratzer.

Lot no: 5777028
EUR 150 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23/09/2020
19:49
Par indskudsborde samt sidebord i lys eg (3)
Par indskudsborde samt sidebord/lampebord i stavlimet massiv hvidolieret egetræ. Plader monteret med stålforstærkninger. L. 88/74/50 cm. D. 72/60/50 cm. H. 46/36/47 cm. Fremstår ubrugt i original emballage. (3)

Lot no: 5741072

EUR 859 DK, Odense, Kratholmvej 23/09/2020
Sofabord i massivt genbrugs elmetræ
Sofabord i massivt genbrugs elmetræ, bordet er varmvoksbehandlet. L. 140 cm. B. 80 cm. H. 40 cm. Bordet leveres samlet i en Colli. Møblet er delvist håndlavede. Derfor kan variationer i farve, finish og størrelse forekomme. Dette er IKKE fejl i produktet men en del af møblets unikke look. ...

Lot no: 5519093

EUR 215 DK, Herlev, Dynamovej 23/09/2020
20:08
Bord med glasskiva
BORD, med glasskiva, rund modell, smide och rotting, höjd ca 56, diameter 55 cm

Lot no: 5777917
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 23/09/2020
20:10
12345...14»