1234»   Lots per page   99 results ListGallery
Arne Jacobsen. Oxford spise/ kontorstol / Red Label.
Arne Jacobsen 1902-1971. Oxford spise/ kontorstol med betræk af hvidt læder, Red label, model 3272, med fempas stjernefod af aluminium. Formgivet i 1965. Udført hos Fritz Hansen 2007 med mærkat herfra. H. 131/49 cm. Fremstår med minimale brugsspor.

Lot no: 5726770
EUR 671 DK, Vejle, Dandyvej 23/09/2020
15:12
2 Mathilde bordlamper med skærme, sort, 20 cm. (2)
2 Mathilde bordlamper, sortlakeret metal med afbryder og monteret med plissérede skærme. H. 20 cm. Vedrørende eftersyn så er de enkelte lamper udstillet i Lauritz.com Odenses showroom. Denne vare er en del af et større konkursbo over lamper, lampeskærme og pærer. HD-35

Lot no: 5727913

EUR 188 DK, Odense, Kratholmvej 23/09/2020
19:02
Half Moon Seeddesign Par bordlamper (2)
Half Moon Seeddesign bordlamper af lakeret kobber coated metal, sort stofledning. Højde 60cm. Fremstår ubrugt i original emballage. (2)

Lot no: 5737480

EUR 322 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 23/09/2020
19:15
Par bordlamper med skærme, model Venice (2)
Par bordlamper med afbryder, model Venice, stamme af forniklet metal og andet materiale, monteret med otte-kantet sort skærm. H. med skærm 97 cm. (2). Vejl. pris er 2995,- pr. stk.

Lot no: 5388226

EUR 403 DK, Odense, Kratholmvej 23/09/2020
19:44
Kinesisk bordlampe af bemalet porcelæn 1900 tallet
Kinesisk bordlampe af bemalet porcelæn 1900 tallet. H. 44 cm. (Excl. montering.)

Lot no: 5772404
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 23/09/2020
19:51
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol / konferencestol
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol / konferencestol betrukket med cognacfarvet anilin læder, fuldpolstret, stel på fempas stjernefod af aluminium og forkromet metal, drejefunktion. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med minimale brugsspor, lettere løst i understel. Nybetrukket ved anden ...

Lot no: 5778465
EUR 940 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 23/09/2020
20:06
EUR 188
Carl Fagerlund for Orrefors. Et par bordlamper af glas (2)
Carl Fagerlund for Orrefors. Et par bordlamper af blåt og klart glas med monteringer af messing. Fremstillet hos Orresfors, begge sign., den ene desuden med mærkat. H. 25 og 26 cm. H. inkl. skærmholder: 46 og 47 cm. Fremstår med brugsspor, den ene med mikro chip på bundens kant. (2)

Lot no: 5769958
EUR 268 DK, Vejle, Dandyvej 23/09/2020
20:18
Poul Henningsen PH 3 ½ - 2½ bordlampe, sort
Poul Henningsen (1894-1967) PH 3½ -2½ bordlampe med sort stel og topskærm, mellem- og underskærm af opalglas. Black Edition H. 45 cm. Ø 33 cm. Fremstillet hos Louis Poulsen.

Lot no: 5756374
EUR 1,074 DK, Herlev, Dynamovej 23/09/2020
20:25
EUR 510
Arne Jacobsen. Kontorstol, 'Syveren', model 3217
Arne Jacobsen 1902-1971. 'Syveren' kontorstol med armlæn, betrukket med sort læder. Drejelig fempasfod af forkromet stål med hjul, højdejusterbar. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen 2000, med mærkat herfra, model 3217. Sæde H. 47/57 cm. Fremstår med brugsspor, enkelte skrammer/ridser på...

Lot no: 5771892
EUR 1,020 DK, Vejle, Dandyvej 23/09/2020
20:34
EUR 698
Tre bordlamper, model Helena sort (3)
Tre bordlamper model Helena, bemalet gips, med afbryder på ledning, monteret med plisserede skærme, H. med skærme ca. 58-48-46 cm. (6)Denne vare er en del af et større konkursbo over lamper, lampeskærme og pærer.(3)

Lot no: 5723639

EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 24/09/2020
12:38
To bordlamper, model Chili, sort (2)
To bordlamper model Chili, sortlakeret metal, gennembrudt overflade, indvendigt guldfarvet. H. 22,5 cm. Ligger i org. emballage. (2)Denne vare er en del af et større konkursbo over lamper, lampeskærme og pærer.

Lot no: 5717954

EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 24/09/2020
14:50
Samling bordlamper bl.a. Royal Copenhagen Anne-Grethe Von Halling-Koch Florence, 1900-tallet (3)
Samling bordlamper bl.a. Anne-Grethe Von Halling-Koch Florence bordlampe, alle af glas m.m., 20. Årh., skærmed medfølger, H. inkl. skærme 39-54 cm. Brugsspor bl.a. 1 stk. m/ løs fatning m.m. (3)

Lot no: 5742452
15:04
GEORGE NELSON Perch kontorsstol
GEORGE NELSON (1908-1986) "Perch", kontorsstol, för Vitra, modellen urspungligen formgiven 1964, etikettmärkt, stomme i kromad metall, sits och rygg klädd i svart skinn, reglerbar höjd fr ca 72 cm

Historik: Designad för Herman Millers "Action Office".
Action Office är världens första verkligt moderna kontorsmöbler baserade på omfattade beteendevetenskapsundersökningar där människor blev tillfrågade hur de skulle fungera om de kunde bestämma själva. Forskningsresultaten visade att för mycket stillasittande minskade blodcirkulationen och gjorde folk trötta. Nelson designade sedan ett "stående" skrivbord och en hög stol, "Perch" som man kunde luta sig mot / sitta på stående.

Lot no: 5778880
EUR 436 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 24/09/2020
15:32
Shawn Littrell. Fire Ninety LED bordlamper med dæmperfunktion (4)
Shawn Littrell. Fire Ninety LED bordlamper med dæmperfunktion. Til bordmontering. Sortfarvet inkl. Lampehoved kan indstilles i alle retninger. LED (dioder) med klart varmt hvidt med god farvegengivelse. Lyset kan dæmpes. Energieffektiv 6W. LED er meget holdbar og skal aldrig skiftes. Formgivet af...

Lot no: 5651792
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 24/09/2020
16:15
Carl Malmsten skrivbord Guldheden
CARL MALMSTEN, "Guldheden", skrivbord, Åfors Möbelfabrik, ursprungligen formgivet 1966, 3 lådor, brickmärkt, höjd ca 75, 120 x 60 cm

Lot no: 5778904
EUR 485 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 24/09/2020
16:26
Et par Holmegaard bordlamper af opal-glas, model One (2)

Lot no: 5272927

EUR 148 DK, Roskilde, Store Hedevej 24/09/2020
16:29
Dansk Møbelproducent. Skrivebord af teaktræ
Dansk Møbelproducent. Fritstående skrivebord af teaktræ, front med fire skuffer. H. 72 B. 123 D. 58 cm. Fremstår med brugsspor, herunder ridser samt nogle steder gennemslebet finér.

Lot no: 5766600
EUR 201 DK, Roskilde, Store Hedevej 24/09/2020
16:48
Arne Jacobsen. Oxford høj armstol / kontorstol
Arne Jacobsen. Oxford høj armstol / kontorstol betrukket med cognacfarvet anilin læder, stel på fempas drejelig stjernefod af aluminium. Formgivet 1965. Fremstillet hos Fritz Hansen i 2007. Fremstår nybetrukket ved anden dansk professionel møbelpolster i Danmark med cognacfarvet anilin læder.

Lot no: 5559060
EUR 1,181 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 24/09/2020
19:10
EUR 349
Ole Wanscher. (???) Free standing desk in teak.
Ole Wanscher (???) Free-standing desk in teak, seven drawers in the front with brass handles, bevelled legs. H. 73 L. 162 W. 83 cm. Features no key, stains on the tabletop, a few scratches and marks.

Lot no: 5716339
EUR 1,074 DK, Roskilde, Store Hedevej 24/09/2020
19:22
Partnersdesk
PARTNERSDESK, fanér av mahogny, Brittania, lådor i sargen, längd 188 cm, bredd 122 cm, höjd 79 cm.

Lot no: 5778994
EUR 582 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 24/09/2020
19:36
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol med lav ryg. Højdejusterbar, fempas stjernefod af aluminium, monteret på hjul. Originalt betrukket med vegetabilsk læder. Formgivet 1965. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med patina.

Lot no: 5747075
EUR 940 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24/09/2020
19:58
EUR 456
Arne Jacobsen for Louis Poulsen, bordlampe model AJ
Arne Jacobsen 1902-1971. AJ bordlampe af grålakeret metal, fod med afbryderknap, Ø. 16 H. ca. 55 cm. Formgivet 1957. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med rust samt skjuler mangler

Lot no: 5777546
EUR 242 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24/09/2020
19:59
EUR 188
Arne Jacobsen. Højrygget Oxford kontorstol med armlæn, anilinlæder læder, Red label.
Arne Jacobsen. Højrygget Oxford kontorstol med armlæn, betrukket med anilinlæder, med vippefunktion samt højdejustérbar fempas stjernefod af aluminium, monteret på hjul med stålkappe. Formgivet 1965. Fremstillet hos Fritz Hansen, Red Label. Sæde H. 40/54 cm. Fremstår med brugsspor, mærker og ...

Lot no: 5776112
EUR 1,074 DK, Vejle, Dandyvej 24/09/2020
20:14
EUR 832
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol med høj ryg.
Arne Jacobsen 1902-1971. Oxford kontorstol med høj ryg, betrukket med sort læder. Fempas stjernefod af aluminium. H 128/44 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med patina

Lot no: 5730142
EUR 859 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24/09/2020
20:16
Cecilie Manz for Lightyears. Caravaggio Read bordlampe - Mat hvid
Cecilie Manz for Lightyears. Caravaggio Read bordlampe - Mat hvid. Glanslakeret aluminium. Højde: 51,7 cm. Fod Ø: 20 cm. Original emballage. Modelfoto.

Lot no: 5756130

EUR 268 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 24/09/2020
20:19
Half Moon Seeddesign Par bordlamper, hvid (2)
Half Moon Seeddesign Par bordlamper af hvidlakeret metal. Sort stofledning. Højde 60cm. (2)

Lot no: 5737230

EUR 242 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 24/09/2020
20:28
Schreibtischleuchte / desk lamp der 1960/70er Jahre
Schreibtischleuchte / desk lamp der 1960/70er Jahre. Verstellbare Konstruktion mit Stativ aus vernickeltem Metall, Reflektor aus silber eloxiertem Aluminium und schwarzem Duroplast, ausgestattet mit einer keramischen Lampenfassung E 27 und eingebautem Druckschalter. Maße ca. H. 47 cm, B. 25 cm, ...

Lot no: 5729396
EUR 200 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 24/09/2020
20:36
Andreas Hansen. Writing desk in varnished Oregon pine, model 12 form 75
Andreas Hansen desk / writing desk produced in varnished Oregon pine, model 12 for ‘Form 75’, model with tapered drawers, as well as a flap with wooden fillings and vegetable-tanned Vegeta ox leather, pencil case with tan Vegeta lining, secret compartment underneath. List-divided compartments. ...

Lot no: 5754445
EUR 1,342 DK, Vejle, Dandyvej 24/09/2020
20:36

Lot no: 5771906
EUR 1,020 DK, Vejle, Dandyvej 24/09/2020
20:41
EUR 483
2 Bordlamper, model Peppercorn (2)
2 bordlamper af bemalet metal, sort indvendigt med guld, model Peppercorn. H. 35 cm. Ø. 25 cm. Dertil beige plisseret skærm

Lot no: 5727742

EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 25/09/2020
12:04