12345...9»   Lots per page   264 results ListGallery
TAF Studio for Muuto. Spisebord model 70/70.
TAF Studio for Muuto. Spisebord model 70/70. Bordplade af krydsfiner med laminat, pulverlakeret medeformet ben af metal. H. 73,5 L. 170 B. 85 cm. Udstillingsmodel.

Lot no: 5778521

EUR 671 DK, Herlev, Dynamovej 23/09/2020
14:35
EUR 322
Unit10 for FDB Møbler. Cirkulært spisebord model Bjørk C62
Unit10 for FDB Møbler. Cirkulært spisebord model Bjørk C62 med ben af massiv egetræ med plade af laminat med udtræk. Tillægsplade medfølger ikke. Ø 115 cm. H 74 cm. Udstillingsmodel.

Lot no: 5770558

EUR 268 DK, Herlev, Dynamovej 23/09/2020
15:25
EUR 228
Bord med motiv af Mette Mørk Christensen cd
Bord udført af MDF, bordplade med bemalet motiv af Mette Mørk Christensen, sokkel beklædt med brun læder. Fremstår med almindelige brugsspor, herunder stedvise mærker og skrammer. Se også varenumre 5691770 og 5690712

Lot no: 5691771
15:36
Arne Jacobsen / Piet Hein, cafeebord, hvid, Ø 75 cm
Piet Hein (1905-1996) & Arne Jacobsen (1902-1971). Rundt cafébord, hvidlamineret bordflade med kant af aluminium, på firpasfod af aluminium, stamme af forkrometstål. H. 72, Ø. 75 cm.Fremstillet ved Fritz Hansen 2012, med mærkat herfra. Fremstår med almindelige brugsspor.

Lot no: 5621305
16:24
Muuto. Par pendler model 'Unfold' (2)
Muuto. Par pendler model 'Unfold' grøn fremstillet i en blød silikonegummi. Ø 32,5 cm., H. 29,5 cm. Fremstår med alm. brugsspor. (2)

Lot no: 5772864
EUR 161 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 23/09/2020
18:51
Theodore Waddell for Cassina. Cirkulært glasbord model 714
Theodore Waddell f. 1930. Cirkulært glasbord model 713 Tensegrity. Tegnet for Cassina i 1972. Understel af forkromet stålrør og svær ståltråd. Plade af hærdet glas med affaset kant. Ø 99 cm. H. 42 cm. Fremstår med brugsspor, rust på stel, manglende dubber og kanthak i plade.

Lot no: 5764482
EUR 537 DK, Herlev, Dynamovej 23/09/2020
19:04
Arco, spisebord i eg. (3)
Arco, ovalt spisebord i fineret eg med udtræk, to tillægsplader, og stel i aluminium. H. 74 cm, B. 115 cm, L. 185 cm. To tillægsplader á 59 cm. Fremstår med almindelige brugsspor. (3)

Lot no: 5775173
EUR 322 DK, Herlev, Dynamovej 23/09/2020
19:08
Hans J. Wegner. Shaker table from Getama, Ash
Hans J. Wegner, dining table in solid ash, shaker-shaped frame. Produced by Getama. H. 70 L. 180, W. 90 cm. Displays usage-related traces of wear.

Lot no: 5695223
EUR 1,409 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23/09/2020
19:15
EUR 295
Børge Mogensen. Shakerbord af massiv eg
Børge Mogensen (1914-1972). Spisebord af massivt egetræ, rektangulær plade monteret på shakerstel, H. 72 L. 200 B. 90 cm. Fremstår med lette brugsspor herunder tørrevne i endeplade.

Lot no: 5777512
EUR 537 DK, Aalborg, Nibevej 23/09/2020
19:20
EUR 832
Bruunmunch, dining table with two extension leaves, model PLAYdinner (3)
PLAYdinner. Dining table with a tabletop in white laminate on an MDF plate, with a rim in oiled oak veneer, magazine for storaging the extension leaves. Two extension leaves included, one of which with apron. Round tapered legs in solid oak. Fitted with a BruunMunch emblem and produced by ...

Lot no: 5760966
EUR 1,879 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23/09/2020
19:22
EUR 201
Rundt spisebord af palisander med to tillægsplader(3)
Rundt spisebord af palisander . H. 73, Ø.120 cm to tillægsplader a 48 cm. Fremstår med alm. brugsspor.(3)

Lot no: 5775374
19:31
EUR 349
Piet Hein & Bruno Mathsson. Superellipse table with extension and extension leaves (3)
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse dining table with extension, table top in white laminate with aluminium edge, span legs in chrome-plated tubular steel. Two extension leaves 60 cm. (can be stored under the plate). Produced by Fritz Hansen 2013 with stamp and etiquette. H. 72 ...

Lot no: 5776204
EUR 1,342 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 23/09/2020
19:45
EUR 1,235
Esstisch mit Keramikeinlage wohl Farstrup, Denmark
Esstisch mit Keramikeinlage wohl Farstrup, Denmark. Massive, gebeizte Holzkonstruktion mit eingearbeiteter Keramikeinlage. Zwei Erweiterungsplatten zum einhängen vorhanden. H. 73cm, B. 160-250cm, T. 92cm. Stärkere Gebrauchsspuren in Form von Kratzern und Furnierabplatzern vorhanden.

Lot no: 5673040
EUR < 125 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 23/09/2020
19:51

Lot no: 5772862
19:51
Thomas Alken for FDB Møbler. Havebord model M2.
Thomas Alken for FDB Møbler. Havebord model M2 af teak. H. 75,5, B. 90 cm. L. 219,5 cm. Udstillingsmodel, enkelte ridser og mærker, samt en flækket lamel.

Lot no: 5755438

19:54
EUR 295
Salontisch / Esstisch im Stil der Jahrhundertwende
Esstisch / Salontisch im Stil der Jahrhundertwende. Konstruktion aus massivem, glänzend schwarz lackiertem Holz, mit umlaufendem, teils plastisch herausgearbeitetem, floralem Reliefdekor. Maße ca. H. 77 cm, Ø 107 cm. Einige Gebrauchsspuren, der Lack der Platte weist partiell größere, helle ...

Lot no: 5634885
EUR 450 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 23/09/2020
20:01
Charles & Ray Eames. Ovalt table 'Segmented table'
Charles & Ray Eames. Oval table 'Segmented table', with a frame in chrome-plated and black-varnished aluminium, table top in white laminate with a black rubber edge. Designed in 1964. Produced at Vitra, labelled accordingly. H. 72 cm. L. 200 cm. D. 100 cm. Features minor usage-related traces of ...

Lot no: 5778539
EUR 1,611 DK, Aalborg, Nibevej 23/09/2020
20:20
EUR 121
Piet Hein/Bruno Mathsson. Rundt spisebord, Ø. 145 cm.
Piet Hein & Bruno Mathsson. Rundt spisebord med plade af grå laminat, kant af matpoleret aluminium, monteret med spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen 1997 med label herfra. H. 70 cm. Ø 145 cm. Fremstår med aldersrelateret brugsspor, plade og kant med mærker

Lot no: 5778451
EUR 940 DK, Vejle, Dandyvej 23/09/2020
20:24
EUR 188
Charles and Ray Eames. Conference/dining table, 'Segmented Table'
Charles and Ray Eames. Conference/dining table 'Segmented Table', 'boat-shape', legs in chromed and black-varnished aluminium, two-part oval top with white laminate and black rubber edge. Designed in 1964. Produced and labelled by Vitra. H. 72 cm. L. 335 cm. D. 137 cm. Slight signs of wear.

Lot no: 5744002
EUR 4,027 DK, Vejle, Dandyvej 23/09/2020
20:25
EUR 2,013
Henrik Lehm. Naver Collection and Skovby. Dining room set in oak (11)
Henrik Lehm. Naver Collection and Skovby. Set of eight lounge chairs, Model Tiger, GM 4105, oak backrest, seats upholstered in black leather, stainless brushed-steel frame. Produced and labelled under the seat by Gramrode Møbelfabrik. A few signs of wear; one chair is stained on the seat. Seat ...

Lot no: 5769337
EUR 3,356 DK, Helsingør, Støberivej 23/09/2020
20:32
EUR 2,148
Hans J. Wegner. Extendable round dining table, oak and steel, Model JH-726 (3)
Hans J. Wegner 1914-2007. Extendable dining table, Model JH-726. Round table top in veneered oak, frame and legs in steel, leg caps in rosewood. Two plates of 50 cm included. Produced by Johannes Hansen. H. 67 cm. Ø 126 cm. Total L. 226 cm. In original condition with some scratches. (3) See Lot...

Lot no: 5767648
EUR 2,685 DK, Roskilde, Store Hedevej 23/09/2020
20:47
EUR 2,081
Knud Friis & Elmar Moltke Nielsen, zwei Bänke und ein Esstisch, Dänemark, 1970er Jahre (3)
Knud Friis & Elmar Moltke Nielsen, zwei Bänke und ein Esstisch, Dänemark, 1970er Jahre. Konvolut bestehend aus einem Esstisch und einem Paar Bänke, jeweils massive Konstruktionen aus Kiefernholz, Tisch: H.71cm, L.200cm, B.100cm, Bänke: H.78cm, Sitzhöhe:42,5cm, L.200cm, B.49,5cm, altersgemäße ...

Lot no: 5769105
EUR 1,000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23/09/2020
21:44
EUR 450
Klaffbord 1800-tal
KLAFFBORD, 1800-tal, mahogny, ben med hjultrissor i mässing, höjd 69, 100x41, vardera klaff 58,5 cm

Lot no: 5778806
EUR 291 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 24/09/2020
12:50
Arbejdsbord samt kongestol af egetræ (2)
Arbejdsbord samt kongestol af egetræ, stol med sømbeslået lyst blomstret møbelstof. B. 60 cm. Bord med søjleben og sprodsefod. Mål: 152x81 cm. H. 75 cm. Fremstår med alders og brugsspor (2)

Lot no: 5764126
EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 24/09/2020
13:00
Spisebord af teak med hollandsk udtræk.
Spisebord af teak med hollandsk udtræk på runde tilspidsede ben. 100 X 100/200, H.72 cm. Fremstår med brugsspor.

Lot no: 5778244
EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 24/09/2020
13:26
Matbord
MATBORD, 1900-tal, med runda klaffar, höjd ca 75, bredd 64, längd 90, två klaffar à 60 cm

Lot no: 5778833
EUR 145 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 24/09/2020
13:50
Stolar 1800-tal 6 st
STOLAR, 6 st, 1800-talets andra hälft, mahogny, delvis fanerade, ryggbricka, svängda ben samt stoppade sitsar med textil klädsel, sitthöjd ca 46 cm

Lot no: 5778838
EUR 242 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 24/09/2020
14:04
PremiumOak. Dansk produceret bænk / plint af massivt 'patina' olieret egetræ, 180 cm.
PremiumOak. Dansk produceret bænk / plint af massivt ' Patina ' olieret egetræ . H. 45 cm., B. 180 cm., D. 42 cm., tykkelse på planker ca. 35 mm. black sqare metal legs Premiumoak er Dansk produceret af Dansk bæredygtigt PEFC certificeret egetræ Modelfoto , variationer i åretegning forekomme.

Lot no: 5773754

EUR 242 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24/09/2020
14:26
PremiumOak. Dansk produceret bænk / plint af massivt 'White oil' olieret egetræ, 90 cm
PremiumOak. Dansk produceret bænk / plint af massivt ' White' olieret egetræ i olietype der ikke ændre egetræets lyse farve. H. 45 cm., B. 90 cm., D. 42 cm., tykkelse på planker ca. 35 mm. Premiumoak er Dansk produceret af Dansk bæredygtigt PEFC certificeret egetræ. Lev. i uåbnet origianal ...

Lot no: 5559134

EUR 228 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24/09/2020
15:49
Klaffbord 1800-/1900-tal
KLAFFBORD, England, 1800-/1900-tal, uppfällbara klaffar, skiva med profilerad kant, svarvade ben, höjd ca 72, ca 75 x total längd 105 cm

Lot no: 5778929
EUR 145 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 24/09/2020
17:20
12345...9»