Lots per page   8 results ListGallery
Kay Bojesen. Hest af bemalet og lakeret bøgetræ
Kay Bojesen, 1886-1958. Hest af bemalet og lakeret bøgetræ. H.14 cm. L. 17 cm. Fremstår med mindre ridser og mærker.

Lot no: 5777122
EUR 671 DK, Vejle, Dandyvej 23/09/2020
20:21
EUR 483
Kay Bojesen 'Grand Prix' buet serveringsske af sterlingsølv
Kay Bojesen 'Grand Prix' buet serveringsske af sterlingsølv, L. 18,5 cm. Vægt ca. 42 gr. Fremstår med brugsspor.

Lot no: 5764540
EUR 161 DK, Vejle, Dandyvej 25/09/2020
20:32
EUR 114
Kay Bojesen. Søpapegøje
Kay Bojesen (1886-1958). Søpapegøje af bemalet træ. H. 17,5 cm. Formgivet i 1954. Ustemplet. Fremstår med brugsspor, mærker og reparationer.

Lot no: 5769885
EUR 268 DK, Herlev, Dynamovej 26/09/2020
14:14
Kay Bojesen. Garder med fane.
Kay Bojesen (1886-1958). Figur af bemalet træ i form af garder med fane. Designet i 1942. H. af garder 52 cm. Incl. fane H. 77 cm. Udført af bemalet træ, Fremstår med minimale brugsspor

Lot no: 5780441
EUR 537 DK, Herlev, Dynamovej 26/09/2020
18:46
EUR 483
Kay Bojesen. Lokomotiv, vogne samt figurer. (7)
Kay Bojesen. Lokomotiv, vogne samt figurer af bøgetræ. Samtlige vogne Stemplet Kay Bojesen Copyright Denmark. Mål: Lokomotiv L. 23 cm. Vogne L. 8-18 cm. H. figurer 7-9 cm. Skorsten mangler på lokomotiv.

Lot no: 5772204
EUR 268 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26/09/2020
Kay Bojesen apa
KAY BOJESEN, apa, teak, Danmark, formgivningsår 1951, teak, höjd ca 20 cm

Lot no: 5779649
EUR 145 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 26/09/2020
21:44
Finn Juhl. Schale aus gedrechseltem Teak, Ausführung Kay Bojesen
Finn Juhl. Schale aus gedrechseltem Teak, gestempelt 'KAY BOJESEN DENMARK COPYRIGHT FINN JUHL DESIGN'. H. 5,5 cm, Ø 15 cm. Mit minimalen Gebrauchsspuren in Anbetracht des Alters.

Lot no: 5630569
EUR 1,208 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28/09/2020
19:57
Kay Bojesen. Kanin af egetræ
Kay Bojesen (1886-1958). Kanin af egetræ, stemplet under foden 'Kay Bojesen Denmark Copyright'. L. 16 cm. Fremstår med patina, ganske små afslag på øre og fødder.

Lot no: 5781887
EUR 134 DK, Vejle, Dandyvej 29/09/2020
20:19