Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language Show used items
Show
   1 2  >> ListGallery Lots per page
Verner Panton. En stor samling reservedele til Panthella
Verner Panton. En stor samling reservedele til div. Panthella lamper best. af; 33 div. stammer; 23 skærme Ø 50 cm.; 8 skærme Ø ca. 40 cm.; 1 kasse m. metalstave til skærmholder samt div. endemøtrikker; 6 defekte skærmholdere; 12 stk. topkugler; 3 kasser med div. løsdele til stel, herunder bl.a. ...
Lot no: 5303918
EUR 1,074 DK, Roskilde, Store Hedevej 19/04/2019
20:16:00
EUR 966
Verner Panton. Lounge stol, model C1
Verner Panton 1926-1998. Lounge stol, model C1, fuldpolstret med rødt Hallingdal uld, firpas drejefod af satinbørstet rustfrit stål. Fremstillet hos Vitra med mærkat herfra. H. 74/42 cm. Fremstår med brugsspor. og mærker
Lot no: 5304617
EUR 617 DK, Vejle, Dandyvej 19/04/2019
20:29:00
EUR 295
Verner Panton. 'Panthella' bordlampe
Verner Panton. Panthella bordlampe af hvidt akrylplast. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. ca. 55 Ø 40 cm. Fremstår med brugsspor, herunder bl.a. gulnet plast, kraftigt smuds, ridser og mærker. Defekt afbryder, foden med enkelte revner.
Lot no: 5303825
EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 20/04/2019
19:11:00
EUR 201
Verner Panton. Tre spisestole, model 1-2-3 (3)
Verner Panton. Tre spisestole overpolstret med grønt uld, trompetfod i støbt aluminium. H. 86 B 50 cm. SH 44 cm. Formgivet 1973. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 1-2-3. Fremstår med kraftig slitage,leddeløse, løst polstring og en med defekt lynlås. (3)
Lot no: 5306764
EUR 201 DK, Aarhus, Egå Havvej 20/04/2019
19:34:00
Verner Panton ''Pantonic'' stol
VERNER PANTON, "Pantonic", stol, HÅG, formgiven 1992, rödlackerad, sitthöjd ca 45 cm
Lot no: 5307273
EUR 262 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 20/04/2019
19:44:00
Verner Panton (zugeschr.), drei Lounge Chairs / Sessel (3)
Drei Lounge Chairs, Gestelle aus Draht, leicht konisch geformt, Entwurf Verner Panton zugeschrieben. Mit eingesetzen Sitzkissen und fest montierten Rückenlehnen, gepolstert und mit Kunstleder bezogen. Zwei Ausführungen in Schwarz eine Ausführung in Hellgrau. Maße ca. H 65 cm. ø 60 cm. ...
Lot no: 5297208
EUR 200 DE, Hamburg, Große Elbstraße 20/04/2019
19:45:00
Verner Panton. Panthella standerlampe
Verner Panton. Pantella standerlampe af hvid akrylplast, ledning monteret med afbryder og lysdæmper. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. ca. 130 cm. Ø 50 cm. Fremstår med alders- og brugsspor, herunder bl.a. ridser, mærker, gulnet plast, skærmen med revner i top. Afbryder går ...
Lot no: 5303799
19:58:00
Verner Panton. Lounge stol, model C1. Verner Panton 1926-1998. Lounge stol, model C1, fuldpolstret med rødt Hallingdal uld, firpas drejefod af satinbørstet rustfrit stål. Fremstillet hos Vitra med mærkat herfra. H. 74/42 cm. Fremstår med brugsspor og mærker/trådudtræk bagerst.
Lot no: 5304619
EUR 617 DK, Vejle, Dandyvej 20/04/2019
20:30:00
EUR 295
Verner Panton. Stol, Cone Chair / Kræmmerhusstolen, nybetrukket
Verner Panton, 'Cone Chair' / 'Kræmmerhusstolen', fuldpolstret med rødt møbelstof, firpasfod af forkromet metal. Formgivet 1959. Ældre model fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med lettere / få brugsspor.
Lot no: 5296954
EUR 1,074 DK, Aarhus, Egå Havvej 21/04/2019
16:17:09
EUR 537
Verner Panton for &Tradition. Pendel model, Flowerpot VP1
Verner Panton for &Tradition. Pendel model, Flowerpot VP1. Poleret messing. H. 16 cm. Ø. 23 cm. Fremstillet af &Tradition. Udstillingsmodel. Fremstår med mærker og enkelte ridser og brugsspor.
Lot no: 5303952

EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 21/04/2019
19:25:00
Verner Panton for &Tradition. Pendel model, Flowerpot VP1. Hvid. H. 16 cm. Ø. 23 cm. Fremstillet af &Tradition. Udstillingsmodel. Fremstår med mærker og enkelte ridser og brugsspor.
Lot no: 5303960

EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 21/04/2019
19:27:00
Verner Panton for &Tradition. Pendel model, Flowerpot VP1. Matt light grey. H. 16 cm. Ø. 23 cm. Fremstillet af &Tradition. Udstillingsmodel. Fremstår med mærker og enkelte ridser og brugsspor.
Lot no: 5304008

19:45:00
Verner Panton for &Tradition. Pendel model, Flowerpot VP1. Matt white. H. 16 cm. Ø. 23 cm. Fremstillet af &Tradition. Udstillingsmodel. Fremstår med mærker og enkelte ridser og brugsspor.
Lot no: 5304020

19:47:00
Verner Panton for &Tradition. Pendel model, Flowerpot VP1. Matt black. H. 16 cm. Ø. 23 cm. Fremstillet af &Tradition. Udstillingsmodel. Fremstår med mærker og enkelte ridser og brugsspor.
Lot no: 5304028

19:49:00
Verner Panton. Relaxer gyngestol
Verner Panton. Relaxer. Gyngestol. Stel af sortlakeret træ, hynde af brun læder. Formgivet i 1974. H. 81 cm. B. 62 cm. Sh. 40 cm. Fremstår med almindelige brugsspor.
Lot no: 5301082
EUR 1,074 DK, Herlev, Dynamovej 21/04/2019
19:53:00
EUR 537
Verner Panton for &Tradition. Par pendler model, Flowerpot VP1 (2)
Verner Panton for &Tradition. Par pendler model, Flowerpot VP1. Skærme poleret rustfrit stål. H. 16 cm. Ø. 23 cm. Fremstillet af &Tradition. Udstillingsmodeller. Fremstår med brugsspor. (2)
Lot no: 5303782

EUR 268 DK, Herlev, Dynamovej 21/04/2019
19:55:00
EUR 148
Verner Panton. Pantella standerlampe af hvid akrylplast, ledning monteret med afbryder og lysdæmper. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. ca. 130 cm. Ø 50 cm. Fremstår med alders- og brugsspor, herunder bl.a. ridser, mærker, gulnet plast, defekt afbryder, mgl. stikprop, skærm med ...
Lot no: 5303815
EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 21/04/2019
20:02:00
Verner Panton, pendel, VP-Globe, Ø 40 cm
Verner Panton (1926 - 1998), VP-Globe pendel med bemalede aluminiumsskærme monteret i plexiglaskugle. Formgivet 1969, fremstillet hos Verpan. Litteratur: Verner Panton The collected Works. Ø. 40 cm. Fremstår med få brugsspor, område på underskærm dog med pudsespor.
Lot no: 5305778
EUR 403 DK, Aarhus, Egå Havvej 21/04/2019
20:33:00
EUR 295
Verner Panton. Seks stole model VP ONE, farve 'Duke' (6)
Verner Panton (1926 -1998). Seks VP 'ONE' stole i farven 'Duke', stel af rustfrit stål, sæde og ryg håndflettet med polyeurethan, forstærket med nylonkerne snore. Formgivet i 1955. Sædehøjde 49,5 cm. Fremstillet af Montana. Brugsspor og små ridser på stel (6)
Lot no: 5299262
EUR 644 DK, Herlev, Dynamovej 21/04/2019
21:00:00
EUR 403
Verner Panton. To stole model VP ONE, farve 'Duke' (2)
Verner Panton (1926 -1998). To VP 'ONE' stole i farven 'Duke', stel af lakeret rustfrit stål i frven 'Silk Grey', sæde og ryg håndflettet med polyeurethan, forstærket med nylonkerne snore. Formgivet i 1955. Sædehøjde 49,5 cm. Fremstillet af Montana. Brugsspor og ridser på stel (2)
Lot no: 5299290
EUR 215 DK, Herlev, Dynamovej 22/04/2019
18:15:00
Verner Panton. Chair, Cone Chair, orange
Verner Panton. Chair, Cone Chair Fully upholstered in black leather, four-star foot in satin brushed stainless steel. Designed 1959. Produced by Vitra. Literature: ‘Verner Panton, The collected works, Vitra design museum'. Discussed and reproduced p. 30-34. Reupholstered in black leather by ...
Lot no: 5311131
EUR 1,342 DK, Aarhus, Egå Havvej 22/04/2019
19:31:00
EUR 671
Verner Panton for &Tradition. To pendler model, Topan VP6 (2)
Verner Panton for &Tradition. To pendler model, Topan VP6. Turkis. H. 19 cm. Ø. 21 cm. Fremstillet af &Tradition. Udstillingsmodeller. Fremstår med ridser, mærker og brugsspor. (2)
Lot no: 5304395

EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 22/04/2019
19:34:00
Verner Panton for &Tradition. To pendler model, Topan VP6. Grøn. H. 19 cm. Ø. 21 cm. Fremstillet af &Tradition. Udstillingsmodeller. Original emballage, har været åbnet. (2)
Lot no: 5305447

19:39:00
Lot no: 5303816
EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 22/04/2019
20:04:00
Verner Panton. Chair, Cone Chair
Verner Panton. Chair, Cone Chair Cone Chair. Fully upholstered in walnut elegance aniline leather, four-star base in satin-brushed stainless steel. Designed 1959. Produced by Vitra. H. 80/45 cm. Produced by Vitra. Literature: ‘Verner Panton, The collected works, Vitra design museum'. Discussed ...
Lot no: 5262772
20:12:00
EUR 671
Verner Panton. Chair, Cone Chair Cone Chair. Fully upholstered in black leather, four-star foot in satin-brushed stainless steel. Designed 1959. Produced by Vitra. Literature: ‘Verner Panton, The collected works, Vitra design museum'. Discussed and reproduced p. 30-34. Reupholstered in black ...
Lot no: 5283148
20:20:00
EUR 671
Verner Panton, Spirallampe. Model SPO1
Verner Panton 1926 - 1998. Spirallampe i fire etager med stel i forkromet metal, spiraler af hvidt plast. Model SPO1. Formgivet 1969. Mærket Frandsen Lightning H. 70 cm. Ø 45 cm. Fremstår gulnet.
Lot no: 5311105
EUR 242 DK, Aarhus, Egå Havvej 22/04/2019
20:23:00
Verner Panton. Et par lounge stole, model C1. (2)
Verner Panton 1926-1998. Et par lounge stole, model C1, fuldpolstret med limegrøn uld, firpas drejefod af satinbørstet rustfrit stål. Fremstillet hos Vitra med mærkat herfra. H. 74/42 cm. Fremstår med brugsspor og mærker. (2)
Lot no: 5255922
EUR 940 DK, Vejle, Dandyvej 22/04/2019
20:28:00
EUR 456
Verner Panton for &Tradition. To pendler model, Flowerpot VP1 (2)
Verner Panton for &Tradition. To pendler model, Flowerpot VP1. Gul. H. 16 cm. Ø. 23 cm. Fremstillet af &Tradition. Udstillingsmodel. I emballage. (2)
Lot no: 5305456

20:41:00
EUR 121
Verner Panton (1926-1998), 'Cone Chair' / 'Kræmmerhusstolen', fuldpolstret med orange Hallingdal uld fra Kvadrat, firpasfod af forkromet metal. Formgivet 1959. Ældre model fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nybetrukket hos professionel møbelpolster.
Lot no: 5269929
EUR 1,235 DK, Aarhus, Egå Havvej 22/04/2019
20:47:00
EUR 752
 1 2  >>