Consent to use of cookies on Lauritz.com

Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language Show used items
Show
   1 2  >> ListGallery Lots per page
Piet Hein/Bruno Mathsson. Super Ellipse table, L. 240 cm.
Piet Hein/Bruno Mathsson. Super Ellipse table in white laminate, span legs in chromed tubular steel. Produced by Fritz Hansen, 2004. H. 70 cm. L. 240 cm. W. 120 cm. Minimal signs of wear.
Lot no: 4977601
EUR 1,881 DK, Kolding, Trianglen 24/04/2018
15:29:00
EUR 1,021
Arne Jacobsen / Piet Hein, coffee table.
Arne Jacobsen / Piet Hein. Café table with white laminate plate, mounted on a four-star base in aluminium, stem in chrome-plated steel. Designed 1968. Produced by Fritz Hansen 2014. L. 100 cm., W. 100 cm., H. 72 cm.
Lot no: 4974458
EUR 752 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24/04/2018
19:12:00
EUR 242
Piet Hein. Sinus pendel 550
Piet Hein. Sinus pendel 550. Pendel af mat opalglas. Fremstillet hos Holmegaard, Ø 55 cm. Fremstår med brugsspor.
Lot no: 4977221
EUR 403 DK, Herlev, Dynamovej 25/04/2018
19:30:00
EUR 101
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super ellipsebord
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super ellipsebord med plade af hvid laminat. Monteret med forkromet spændeben. H. 70 L. 180 B. 120 cm. Fremstår med brugsslitage og mindre ridser.
Lot no: 4919971
EUR 537 DK, Herlev, Dynamovej 25/04/2018
19:53:00
EUR 148
Piet Hein. Fire sæt løse spændben til Super-Ellipse borde, (12+12)
Piet Hein. Fire sæt á fire/ Seksten løse spændben til Super-Ellipse borde, udført af stål, L. 68 cm. 16 medfølgnede beslag. Bemærk beslag med variationer i design. Udført hos Fritz Hansen. Fremstår med brugsspor. (16+16)
Lot no: 4977482
EUR 202 DK, Roskilde, Store Hedevej 25/04/2018
20:49:00
Piet Hein. Tisch ‚Ellipse’ und vier Arne Jacobsen Stühle, Modell 3107 (5)
Piet Hein 1905 - 1996 & Bruno Mathsson 1907 - 1988. Superellipse-Esstisch mit Platte aus lackiertem Laminat mit Alukante, Spannbeine aus verchromtem Stahl. Ausführung: Fritz Hansen. H. 70 cm, L. 150 cm, B. 100 cm. Arne Jacobsen. Vier Stühle 'Serie 7' mit neu lackierten Schalen aus formgebogenem ...
Lot no: 4952500
EUR 1,209 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25/04/2018
21:02:00
EUR 484
Piet Hein/Bruno Mathsson, ellipse spisebord, hvidlamineret plade, Fritz Hansen 1981
Piet Hein/Bruno Mathsson, ellipse spisebord, hvidlamineret plade med alu-kant, klemben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen 1981. Brugs- og alderstegn, stedvise ridser. H. 70,5. 120 x 180 cm.
Lot no: 4977284
EUR 457 DK, Odense, Kratholmvej 25/04/2018
21:14:00
EUR 94
Piet Hein og Bruno Mathsson, rektangulært bord
Piet Hein og Bruno Mathsson, rektangulært bord med plade af hvid laminat med kant af aluminium, monteret med spændben af forkromet stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 71 L. 160 B. 80 cm. Fremstår med mærker, ridser samt brugsspor.
Lot no: 4979791
EUR 161 DK, Herlev, Dynamovej 26/04/2018
19:25:00
Piet Hein /Bruno Mathsson. Square table
Piet Hein / Bruno Mathsson: Square table, plate in white laminate. Span legs in chrome plated steel Produced by Fritz Hansen 1990. H. 73, L. 140, W. 140 cm.
Lot no: 4965220
EUR 860 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26/04/2018
19:48:00
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse table and two extension leaves (3)
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse dining table. White-varnished tabletop with extension, brushed aluminium edge. Steel span legs. Produced by Fritz Hansen in 2004, labelled accordingly. H. 70. L. 150. W. 100 cm. Two extension leaves, each 50 cm., included. Signs of wear. (3)
Lot no: 4980219
EUR 2,015 DK, Vejle, Dandyvej 26/04/2018
20:08:00
EUR 1,814
To Piet Hein spil m.m. af teak og palisander
To spil af massiv teak og palisander designet af Piet Hein, fremstillet hos Skjøde, Skjern, bestående af Triple Cross med vejledning og Tårnspil med tilhørende kugler i to læderposer samt vejledning. Dertil en snurretop og en klokke med underfad fra Woodline.H. 16-27 cm. Fremstår med brugsspor, ...
Lot no: 4980270
EUR 269 DK, Vejle, Dandyvej 26/04/2018
20:26:00
EUR 94
Piet Hein. Bar stools (2)
Piet Hein. Bar stools, chromed steel frame, on round aluminium base, seats upholstered in black leather. Designed in 1961. Produced by Fritz Hansen. Reupholstered with black leather, not by Fritz Hansen, but by professional upholsterers. Literature: Noritsugu Oda. Danish Chairs, described and ...
Lot no: 4983762
EUR 1,343 DK, Aarhus, Egå Havvej 26/04/2018
20:30:00
Piet Hein. Superellipsebord konferencebord
Piet Hein. Superellipsebord (Todelt konferencebord) med plade af hvidmalet laminat, monteret med 10 stålspændben. Fremstillet hos Fritz Hansen. H 70, L 420, B 140 cm. Fremstår med kraftige brugsspor, beslag til flere spændben flyttet, mærker skrammer, afslag på plade.
Lot no: 4980885
EUR 403 DK, Herning, Engdahlsvej 26/04/2018
20:46:00
Piet Hein. Barstools (2)
Piet Hein. Barstools, frames in chrome-plated metal, mounted on round aluminium base, seat upholstered in black leather. Designed 1961. Produced by Fritz Hansen. Newly upholstered in black leather, this was not done at Fritz Hansen, but at a professional furniture upholsterer. Literature: ...
Lot no: 4972964
EUR 1,343 DK, Aarhus, Egå Havvej 27/04/2018
20:02:00
EUR 511
Lot no: 4948622
EUR 752 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27/04/2018
20:44:00
Piet Hein / Bruno Mathsson. Rektangulært bord
Piet Hein/Bruno Mathsson. Rektangulært bord med hvid laminatplade og spændben af forkromet stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen. HxLxB: 70x120x80cm. Fremstår med ridser og slagmærker.
Lot no: 4933612
EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 28/04/2018
10:12:00
Bruno Mathsson Piet Hein bord
BRUNO MATHSSON / PIET HEIN, "Superellips", bord, Fritz Hansen, 1900-talets andra hälft, vitlaminerad skiva med aluminiumkant, 4 kromade spännben, etikettmärkt "Made in Denmark by Fritz Hansen", stämplat "Design Piet Hein and Bruno Mathsson", höjd ca 71, 180 x120 cm
Lot no: 4983006
EUR 311 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 28/04/2018
11:16:00
Piet Hein & Bruno Mathsson. 'Superellipse' Esstisch
Piet Hein / Bruno Mathsson. Esstisch 'Superellipse' mit Platte mit weißem Laminat mit Aluminiumkante, Spannbeine aus verchromtem Stahl. Ausführung Fritz Hansen 1997, mit Label von dort. H. 73 L. 180, B 120 cm. Mit normalen Gebrauchsspuren und Kratzern an der Platte.
Lot no: 4976538
EUR 1,075 DK, Aarhus, Egå Havvej 28/04/2018
14:37:00
EUR 114
Bruno Mathsson Piet Hein bord
BRUNO MATHSSON / PIET HEIN, "Superellips", bord, Fritz Hansen, 1900-talets andra hälft, vitlaminerad skiva med aluminiumkant, 4 kromade spännben, höjd ca 71, 180 x120 cm
Lot no: 4983135
17:22:00
Bruno Mathsson Piet Hein Matbord Superellips
BRUNO MATHSSON & PIET HEIN Matbord Superellips, oval skiva i björk samt en iläggsskiva, modell MI 707, ca 170x110 cm, skivnas mått ca 70x110 cm
Lot no: 4983163
EUR 622 SE, Stockholms Auktionsverk, Makadamgatan 28/04/2018
18:36:00
Piet Hein & Bruno Mathsson. Superellipse-Tisch mit Auszug (3)
Esstisch 'Superellipse', Platte mit weißem Laminat mit Aluminiumkante und Auszug, Spannbeine aus verchromtem Stahl. Zwei Einlegeplatten à 50 cm inkl. H. 72 cm. L. 150/250 cm. B. 100 cm. Ausführung Fritz Hansen. Mit normalen Gebrauchsspuren. (3)
Lot no: 4981442
EUR 1,075 DK, Helsingør, Støberivej 29/04/2018
20:10:00
EUR 699
Piet Hein. Bar stools (2)
Piet Hein. Bar stools with chrome-plated steel frame, mounted on a round aluminium base, seats upholstered in black leather. Designed in 1961. Produced by Fritz Hansen. Reupholstered in black leather, not by Fritz Hansen, but by professional upholsterers. Literature: Noritsugu Oda. Danish Chairs,...
Lot no: 4983771
EUR 1,343 DK, Aarhus, Egå Havvej 29/04/2018
20:13:00
EUR 87
Lot no: 4984017
EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 30/04/2018
10:07:39
Piet Hein & Bruno Mathsson. Tisch 'Super-Ellipse' mit zwei Einlegeplatten (3)
Piet Hein / Bruno Mathsson. Esstisch 'Super-Ellipse' mit weiß lackierter Tischplatte auf Spannbeinen aus Stahl. Mit Auszug und zwei Einlegeplatten. Fremstillet hos Fritz Hansen. L. 180, B. 120 cm, Einlegeplatten je 50 cm. Mit Gebrauchsspuren. (3)
Lot no: 4976414
EUR 1,343 DK, Herlev, Dynamovej 30/04/2018
12:00:00
Lot no: 4984018
14:08:00
Fritz Hansen spændben til elipesebord
Piet hein & bruno Mathsson. Fire forkromede spændben, L. 68 cm, med monteringsbeslag. Med brugsslitage og rust.
Lot no: 4973840
EUR < 125 DK, Helsingør, Støberivej 30/04/2018
15:00:00
Piet Hein / Bruno Mathsson. Et par spiseborde af bøgetræ(2)
Piet Hein / Bruno Mathsson. Et par spiseborde fineret med bøgetræ, rektangulært bordplade monteret med spændben af forkromet metal. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 70 cm, L. 120 cm, B. 60 cm. Fremstår med brugsslitage, bordplader med ridser og lakskader(2)
Lot no: 4982162
EUR 188 DK, Kolding, Trianglen 30/04/2018
15:26:00
Piet Hein für Fritz Hansen. Vier Barhocker Modell 50650 (4)
Piet Hein 1905-1996. Vier Barhocker Modell 50650, Gestell aus verchromtem Stahl auf rundem Fuß aus Aluminium. Sitz mit schwarzem Lederbezug. H. 81 cm. Entwurf 1961. Ausführung Fritz Hansen. Literatur: Noritsugu Oda, 'Danish Chairs', beschrieben und abgebildet S. 76. Mit Gebrauchsspuren, Kratzern ...
Lot no: 4982891
EUR 806 DK, Hørsholm, Hammervej 1 30/04/2018
19:34:00
Piet Hein und Bruno Mathsson. Esstisch 'Super-Ellipse' mit Auszug und Einlegeplatten (3)
Piet Hein 1905-1996 / Bruno Mathsson 1907-1988. Esstisch 'Super-Ellipse' mit Auszug, Platte aus weißem Laminat mit Alu-Umleimer, Spannbeine aus verchromtem Stahl. H. 71, L. 180, B. 120 cm. Dazu zwei Einlegeplatten je B. 60 cm, Kante der Unterseite von einer mit Bestoßung ca. 2 x 2 cm. Entwurf ...
Lot no: 4971299
EUR 1,075 DK, Roskilde, Store Hedevej 30/04/2018
20:15:00
Piet Hein & Bruno Mathsson. Superelipse spisebord
Piet Hein & Bruno Mathsson. Superelipsebord med bordplade af brun laminat med aluminiumskant, spændben af forkromet stål. H. 71 cm. L.180 cm. B. 120 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor.
Lot no: 4981784
EUR 242 DK, Roskilde, Store Hedevej 30/04/2018
20:27:00
 1 2  >>