123»   Lots per page   69 results ListGallery
Poul Henningsen, PH 5 pendel hvid
Poul Henningsen. (1894-1967). PH-5 pendel i hvidlakeret metal. Fremstillet af Louis Poulsen. Fremstår med brugsspor.

Lot no: 5772363
EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 23/09/2020
15:31
EUR 128
Poul Henningsen. Charlottenborg pendel, Ø 65 cm
Poul Henningsen. Charlottenborg pendel med fire skærme af hvidlakeret metal, Ø. 65 cm. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med brugsspor. nederste skærm sidder skævt.

Lot no: 5771683
EUR 537 DK, Herlev, Dynamovej 23/09/2020
19:28
EUR 403
Poul Henningsen for Louis Poulsen. Contrast lamp
Poul Henningsen. Contrast lamp outfitted with 10 shades, each with four different surfaces, adjustable pendant tube for adjustments of the contrast lighting, outfitted with a fabric cord. Designed. 1958-62 . Produced by Louis Poulsen. H. 40 Ø 45 cm. Literature: Tænd PH lampens historie, ...

Lot no: 5702064
EUR 1,611 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23/09/2020
19:29
EUR 456
Poul Henningsen. Kontrastpendel
Poul Henningsen (1894-1967). Kontrastpendel monteret med 10 skærme, hver med fire forskellige overflader, justerbart pendelrør for regulering af kontrastbelysning. Højglanspoleret. Formgivet 1958-62. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 40 Ø 45 cm. Monteret med stofledning. Fremstår med alm. lette ...

Lot no: 5771497
EUR 1,074 DK, Aalborg, Nibevej 23/09/2020
19:47
EUR 966
Poul Henningsen. PH 3/2 Amber coloured glass floor lamp 'Vandpumpen' limited edition 2019.
Poul Henningsen. PH 3/2 Amber coloured glass, floor lamp limited edition 2019. H. 126 cm. Frame in brushed brass. Poul Henningsen's initials engraved under the switch. In new and unopened original packaging. Model Photos.

Lot no: 5721057

EUR 2,013 DK, Vejle, Dandyvej 23/09/2020
20:18
EUR 1,611
Poul Henningsen PH 3 ½ - 2½ bordlampe, sort
Poul Henningsen (1894-1967) PH 3½ -2½ bordlampe med sort stel og topskærm, mellem- og underskærm af opalglas. Black Edition H. 45 cm. Ø 33 cm. Fremstillet hos Louis Poulsen.

Lot no: 5756374
EUR 1,074 DK, Herlev, Dynamovej 23/09/2020
20:25
EUR 510
Poul Henningsen. 'PH Hejsekrone', with three S-shaped outward-pointing arms in patinated brass
Poul Henningsen 1894-1967. 'PH Hejsekrone', with three S-shaped outward-pointing arms in patinated brass. 2/2 shades in matt glass with bases in matt glass, height-adjustable centre line with 3/2 shade set in matt glass with bottom bowl in matt glass, canopies in patinated brass with Bakelite ...

Lot no: 5754895
EUR 4,027 DK, Vejle, Dandyvej 23/09/2020
20:29
EUR 2,081
Poul Henningsen 1894 - 1967. Kuglen / Louvre, pendel Ø. 60 cm
Poul Henningsen 1894 - 1967. Kuglen / Louvre.Pendel med tretten skærme af hvidlakeret metal monteret på fire buer, fatningshus af aluminium. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 60 cm. Litteratur: Tænd! PH-lampens historie, side 270-71. Fremstår med alm. brugsslitage samt ...

Lot no: 5766151
EUR 671 DK, Roskilde, Store Hedevej 23/09/2020
20:30
EUR 564
Poul Henningsen. Pendant light, 'Artichoke' in copper, Ø 48 cm, number certificate
Poul Henningsen 1894-1967. Pendant light, 'Artichoke', with 72 copper lamellas on 12 chromed-steel arcs. Complete with chromed-aluminium socket cover, wire suspension, white fabric cord, suspension pulley, and canopy. Number certificate and 200W bulbs included. Designed in 1957-1959 for the ...

Lot no: 5778101
EUR 5,101 DK, Vejle, Dandyvej 23/09/2020
20:37
EUR 3,221
Poul Henningsen. PH 3½ - 3, Limited edition med ravfarvet skærm
Poul Henningsen / Louis Poulsen, Limited Edition, PH 3½ -3 ravfarvet pendel, skærme af mundblæst, ravfarvet 3-lags glas med sandblæst inderside, bestående af overskærm, mellemskærm, underskærm, , Ø 32,7 cm. Fremstår ubrugt og i original emballage.

Lot no: 5770114
20:54
EUR 940
Poul Henningsen. Pendant lamp for Louis Poulsen, 'Artichoke', white, Ø 48 cm
Poul Henningsen 1894-1967 for Louis Poulsen. Designed 1957-1959 for the Langelinie Pavilion in Copenhagen, 'Artichoke' pendant light with 72 white varnished lamellas on 12 arcs in chromed steel, socket cover (top shade w/marks) in chromed aluminium, wire, and canopy. Ø 48 cm. Signs of wear ...

Lot no: 5763080
EUR 4,295 DK, Odense, Kratholmvej 23/09/2020
21:27
EUR 2,483
Poul Henningsen. 2/1 Væglampe, Louis Poulsen 1930-erne
Poul Henningsen 1894-1967. 2/1 Væglampe med arm af bruneret messing, 2/1 skærmsæt af trelags opalglas. Fremstillet hos Louis Poulsen 1930-erne. Fremstår med senere monteret fatning og skærmsæt.

Lot no: 5613748
EUR 1,074 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24/09/2020
20:05
EUR 376
Poul Henningsen. Table lamp, Model PH 3.5/2, 1920s
Poul Henningsen. Table lamp, Model, PH 3.5/2, stem in burnished brass, in-line, on/off switch, cast shade holder, stamped Pat Appl. Top shade in two layers of opal glass. Middle shade in opal glass. U2 new opal glass lower shade. Produced by Louis Poulsen, 1920s. H. 44 cm. Middle shade has ...

Lot no: 5770436
EUR 5,369 DK, Herlev, Dynamovej 24/09/2020
20:06
EUR 3,356

Lot no: 5601736
EUR 1,611 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24/09/2020
20:22
EUR 134
Poul Henningsen 1894 - 1967. Kuglen / Louvre.Pendel med tretten skærme af hvidlakeret metal monteret på fire buer, fatningshus af aluminium. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 60 cm. Litteratur: Tænd! PH-lampens historie, side 270-71. Fremstår med alm. brugsslitage.

Lot no: 5766161
EUR 940 DK, Roskilde, Store Hedevej 24/09/2020
20:30
EUR 483
Golvlampa Poul Henningsen PH80
POUL HENNINGSEN, Louis Poulsen, Danmark, golvlampa "PH80", förkromad metall samt akrylplast, höjd 130 cm

Lot no: 5779225
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 25/09/2020
16:18
Taklampa Poul Henningsen PH5
POUL HENNINGSEN, "PH5", takarmatur, Louis Poulsen, Danmark, skärm i mattlackerad aluminium med blå inslag, diameter ca 50 cm

Lot no: 5779297
19:06
Poul Henningsen. PH3½-3 pendel
Poul Henningsen. PH3½-3 pendel med skærme af rødlakeret metal med hvid omrulning, indvendigt hvidlakerede, bajonetfatning af silkemat brun kobber. Baldakin medfølger. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 33 cm. Fremstår med minimale / få brugsspor.

Lot no: 5760632
EUR 617 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 25/09/2020
19:26
EUR 295
Poul Henningsen. PH 3/2 Amber coloured glass, floor lamp limited edition 2019. H. 126 cm. Frame in brushed brass. Poul Henningsen's initials engraved under the switch. In new and unopened original packaging. Model Photo.

Lot no: 5751027

EUR 2,013 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 25/09/2020
19:32
EUR 1,342
Poul Henningsen. TrePH bordlampe, Jubilæumsmodel
Poul Henningsen 1894-1967. PH Bordlampe, model TrePH, jubilæumsmodel med stamme og fod af bruneret messing, monteret med 3/2 skærme af opalglas. H. 45 cm. Fremstillet hos Louis Poulsen i et begrænset antal, i forbindelse med 100-året for PHs fødsel. Fremstår med brugsspor,enkelte ridser på stel.

Lot no: 5771597
EUR 1,154 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 25/09/2020
19:40
EUR 779
Vintage PH 3/2 Table lamp
Poul Henningsen. PH 3/2 Table lamp with a stem in browned brass, switch housing with continuous Bakelite breaker, wire-leg frame with 3/2 shade set in white opal glass, base in browned brass. Produced by Louis Poulsen in the 1930s. H. 45 cm. Features bias in the wire-leg frame as well as edge ...

Lot no: 5770149
EUR 2,148 DK, Aalborg, Nibevej 25/09/2020
20:07
EUR 1,678
Poul Henningsen 1894-1967. Kuglelamel / Snowball
Poul Henningsen 1894-1967. Kuglelamel / Snowball, pendel med skærme af hvidlakeret metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. Formgivet i 1958. H. 45 cm. Ø 40 cm. Litt. Tænd! PH-lampens historie, s. 270-71. Fremstår med brugsspor

Lot no: 5769875
EUR 805 DK, Herlev, Dynamovej 26/09/2020
13:49
EUR 564
Poul Henningsen. PH5 pendel, hvid
Poul Henningsen. PH5 pendel med skærme af hvidlakeret metal. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø. 50 cm. Fremstår med brugsspor, mindre skævhed og let misfarvning.

Lot no: 5684215
EUR 134 DK, Helsingør, Støberivej 26/09/2020
19:09
Poul Henningsen, Tischleuchte Modell PH 3/2 für Louis Poulsen
Tischleuchte Modell PH 3/2, dänisches Design von Poul Henningsen für Louis Poulsen. Entwurf von 1929. Konstruktion mit Stand und Gestänge aus Metall, schwarz verchromt, ausgestattet mit Diffusoren aus weißem Opalglas. Maße ca.:. D. 29 cm, H. 47,2 cm. Original verpackte Neuware.

Lot no: 5779939

EUR 950 DE, Hamburg, Große Elbstraße 26/09/2020
19:25
EUR 110
Poul Henningsen. Pendant lamp, 'Artichoke', Ø 60 cm, white
Poul Henningsen 1894-1967. Pendant light 'Artichoke' with 72 lamellas in white varnished metal on 12 chromed-steel arcs. Complete with chromed-aluminium socket cover, wire suspension, pulley, and white fabric cord. Tube at the top is missing. Designed from 1957 to 1959 for the Langelinie Pavilion...

Lot no: 5594355
EUR 4,698 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26/09/2020
19:39
EUR 2,416
Poul Henningsen, a pair of tablet lights, model PH 2/1 for Louis Poulsen (2)
Two table lights, model PH 2/1, Danish design by Poul Henningsen for Louis Poulsen. Designed in 1929. Structure with base and rods of brass, fitted with diffusors of white opal glass. Approx. dimensions: D 20 cm, H. 35.5 cm. New, in original packaging. (2)

Lot no: 5744103

EUR 1,400 DE, Hamburg, Große Elbstraße 26/09/2020
19:46
EUR 600
Poul Henningsen. Stammekrone, jubilæumsmodel.
Poul Henningsen (1894-1967). PH stammekrone med stel i bruneret messing, tre lysarme med 2/1 skærmsæt i hvid opalglas. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstillet i en begrænset periode i anledning af Louis Poulsens 125 års jubilæum. Fremstår med minimale / ingen brugsspor.

Lot no: 5781056
EUR 1,262 DK, Herlev, Dynamovej 26/09/2020
19:48
EUR 993
Tischleuchte Modell PH 3/2, dänisches Design von Poul Henningsen für Louis Poulsen. Entwurf von 1929. Konstruktion mit Stand und Gestänge aus Messing, ausgestattet mit Diffusoren aus weißem Opalglas. Maße ca.:. D. 29 cm, H. 47,2 cm. Original verpackte Neuware.

Lot no: 5745069

19:50
EUR 400
Poul Henningsen. Pendel, model PH3½-3, Black edition
Poul Henningsen. Pendel, model PH3½-3 med skærme af sortlakeret metal med hvid omrulning, indvendigt hvidlakerede, bajonetfatning af mat sort metal. Baldakin medfølger. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø. 33 cm. Fremstår ubrugt i original emballage.

Lot no: 5780369
EUR 752 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 26/09/2020
20:04
EUR 322
Louis Poulsen, PH80 gulvlampe af Poul Henningsen
Poul Henningsen for Louis Poulsen, PH 80 standerlampe med skærme af akryl samt top i rødt/sort kunststof, stander af forkromet messingrør m/ afbryder monteret på sort fod, H. 131 cm. Fremstår med alm. brugsspor

Lot no: 5780696
EUR 403 DK, Odense, Kratholmvej 26/09/2020
20:30
EUR 295
123»