123»   Lots per page   61 results ListGallery
Rud Thygesen & Johnny Sørensen. Høj skænk af eg.
Rud Thygesen & Johnny Sørensen for HG Furniture. Høj skænk af fineret eg. Front med åbne rum og to låger bag hvilke hylder. Senere monteret med drejede ben af eg. H. 122 cm. B. 101 cm. D. 36 cm. Fremstår med mindre brugsspor.

Lot no: 5765896
EUR 349 DK, Herlev, Dynamovej 23/09/2020
16:29
Andersen Møbelsnedkeri, skænk
Andersen Møbelsnedkeri, skænk i sæbebehandlet egetræ. Fire låger hvorbag hylder samt fire skuffer. L. 197 cm. D. 40 cm. H. 89 cm. Fremstår med mindre brugsspor.

Lot no: 5648088
EUR 940 DK, Odense, Kratholmvej 23/09/2020
18:43
EUR 161
Børge Mogensen. Øresundsserien. Skænk med reoloverdel af eg (2)
Børge Mogensen. Reolsystem ,Øresundsserien, af fineret egetræ bestående af: skænk med to skydelåger bag hvilke hylder og bakker. H. ca. 68,5 L. 134,5 D. 54 cm. Reolmodul med hylder. H. 117,5 L. 134,5 D. 36 cm. Fremstår med brugsspor. (2)

Lot no: 5777467
EUR 215 DK, Aalborg, Nibevej 23/09/2020
19:25
Brouers møbelfabrik. Lav skænk, palisander
Brouers møbelfabrik. Lav skænk fineret med palisander, monteret med nye ben af stål. H. 74 cm. B. 135 cm. D. 50 cm. Fremstår med alm. brugsspor.

Lot no: 5776995
EUR 242 DK, Roskilde, Store Hedevej 23/09/2020
19:45
EUR 94
Henrik Lehm. Naver Collection and Skovby. Dining room set in oak (11)
Henrik Lehm. Naver Collection and Skovby. Set of eight lounge chairs, Model Tiger, GM 4105, oak backrest, seats upholstered in black leather, stainless brushed-steel frame. Produced and labelled under the seat by Gramrode Møbelfabrik. A few signs of wear; one chair is stained on the seat. Seat ...

Lot no: 5769337
EUR 3,356 DK, Helsingør, Støberivej 23/09/2020
20:32
EUR 2,148
Sideboard, wooden veneer, France, 1940s
Sideboard, wooden veneer, France, 1940s. Sideboard with a body with veneer, top with three drawers with handles varnished in black, one drawer divided into compartments and lined in blue felt, bottom with three sliding doors, legs varnished in black, H 91.5cm, L 200cm, W 50cm, wear and scuffing ...

Lot no: 5772747
EUR 2,000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23/09/2020
21:35
EUR 50
Sideboard teak
SIDEBOARD, 1960-tal, skjutdörr och lådor, fanerat i teak, skjutdörr svartlackerad, höjd ca 72, 128x45 cm

Lot no: 5778969
EUR 194 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 24/09/2020
18:44
Lav skænk af teak
Lav skænk af fineret teak. Front med fire skydelåger bag hvilke skuffer og hylder. monteret med drejede tilspidsede ben. H. 80 cm. B. 200 cm. D. 40 cm. Fremstår med mindre brugsspor.

Lot no: 5765864
EUR 617 DK, Herlev, Dynamovej 24/09/2020
19:55
EUR 430
Highboard / Sideboard der 1960/70er Jahre in Teak
Hohes Sideboard / Highboard der 1960/70er Jahre hergestellt in Deutschland. Kastenförmige Konstruktion mit Oberflächen in Teakholzfurnier, separates Untergestell aus massivem Holz, ausgestattet mit drei Türen, einer Schreibklappe mit Schloss und vier Schüben. Schübe und Türen mit leicht ...

Lot no: 5736529
EUR 600 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 24/09/2020
20:03
EUR 50
Elementmöbel / Sideboard und Eckschrank der 1960er Jahre (2)
Elementmöbel - Sideboard und Eckschrank der 1960er Jahre. Kastenförmige Konstruktion mit Beinen aus schwarz lackierten Vierkantstahlprofilen, Oberflächen aus Nussbaum, Sideboard mit drei Schüben und Türe, beide Elemente innen mit Bord ausgestattet. Es sind zwei Schlüssel vorhanden.Maße ca. H. 75...

Lot no: 5778356
EUR 250 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 24/09/2020
20:21
Dansk møbelproducent. Lav skænk, teaktræ, 1960'erne
Dansk møbelproducent. Lav skænk af fineret teaktræ, front med stor skuffe med runde greb samt fire mindre skuffer, stel med tilspidsede ben af massiv teaktræ. 1960'erne. H. 54 D. 49 L. 189 cm. Fremstår nyrenoveret med få/minimal brugsspor.

Lot no: 5752854
EUR 1,074 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 24/09/2020
20:23
EUR 174
Omann Junior. Low sideboard in rosewood, Model No. 18
Omann Junior. Low sideboard in veneered and solid rosewood. Front with four drawers and two sliding doors enclosing shelves. Standing on loose base with round tapered legs. Model No. 18. H. 82.5 cm. L. 200 cm. D. 47 cm. Light age-related Signs of wear.

Lot no: 5779747
EUR 1,477 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24/09/2020
20:50
EUR 1,409
Omann Jun. Et par skænke af palisander (2)
Omann Jun. Et par skænk af fineret palisander, toppladen delvist fineret med mahogni, front med to låger bag hvilke hylder og udtræksbakker, H. 69 B. 120 D. 44 cm. Fremstår med alders- og brugsspor, herunder bl.a. ridser og mærker. (2)

Lot no: 5775620
EUR 349 DK, Roskilde, Store Hedevej 24/09/2020
20:55
EUR 242
Sideboard in white oiled oak
Sideboard in solid white oiled oak, model Alberte with 2 doors enclosing shelves as well as 3 drawers. L. 180 cm. D. 45 cm. H. 75 cm. Unused in original packaging.

Lot no: 5780175

EUR 1,342 DK, Odense, Kratholmvej 25/09/2020
Hallbord
SIDEBOARD , samtida, svartlackerad aluminium, höjd ca 76, 104x30 cm

Lot no: 5779370
EUR 194 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 25/09/2020
21:32
Hallbord

Lot no: 5779379
21:50
Carl Malmsten sideboard Ambassadör
CARL MALMSTEN, "Ambassadör", sideboard, Åfors möbelfabrik, fanérat i flertalet träslag bl.a. valnöt, beslag i mässing, nycklar medföljer, höjd ca 86, 170x45 cm

Lot no: 5779394
EUR 582 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 26/09/2020
10:20
Sideboard
SIDEBOARD, 1950/60-tal, mahogny, luckor med bakomliggande lådor, 5 lådor, nyckel saknas, höjd ca 102 samt 154x43 cm

Lot no: 5779458
EUR 194 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 26/09/2020
13:28
Dansk møbelproducent, skænk i lys egetræ
Dansk møbelproducent, skænk, model Calluna i lys egetræ og låger i sortlaseret eg, hvorbag hylder. L. 158 cm. D. 40 cm. H. 80 cm. Fremstår usamlet i original emballage.

Lot no: 5733691

EUR 483 DK, Odense, Kratholmvej 26/09/2020
19:35
Wiel Arets, Sideboard 'Stealth' für Lensvelt
Aktenschrank / Sideboard 'Stealth', holländisches Design von Wiel Arets für Lensvelt. Entwurf: 1995. Stahlsideboard, hellgrau lackiert mit Schiebetüren aus Lochblech und eine Schaumstoffmatte als Akustikeinlagen. Ein Regalboden vorhanden. Maße ca. H. 82 cm, B. 203 cm, T. 50 cm. Alters- und ...

Lot no: 5752495
EUR 250 DE, Hamburg, Große Elbstraße 26/09/2020
19:49
Heino Schultz. Freestanding sideboard in rosewood
Heino Schultz (b. 1972). Freestanding sideboard in veneered rosewood and brushed steel. Four doors enclosing shelves. H. 68 cm. L. 222 cm. D. 46 cm. Unused.

Lot no: 5732460
EUR 4,027 DK, Roskilde, Store Hedevej 26/09/2020
20:04
EUR 2,013
Royal Board. Lav skænk i teak.
Royal Board. Lav skænk i teak på tilspidsede ben. Front med 3 låger, hvoraf bag hylder. Fremstillet af Royal Board, Sweden. L. 150 cm, B. 49 cm. H. 73 cm. Fremstår med brugsspor, og skjolder.

Lot no: 5769220
EUR 671 DK, Vejle, Dandyvej 26/09/2020
20:27
Sideboard empirestil
SIDEBOARD, 1900-talets andra hälft, empirestil, fanérat i mahogny, skiva i marmor, beslag i mässing, dekor av karyatider, höjd ca 91, 250x57 cm, nyckel finns att avhämta vid Utlämningen

Lot no: 5781183
EUR 388 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 27/09/2020
12:01
Randers Møbelfabrik m.fl. To skænke af teak (2)
Randers Møbelfabrik m.fl. To skænke af fineret teak, senere monterede runde, stilspidsede ben, skydelåger bag hvile hylder. H. 70/80, B. 80, D43/45 cm. Fremstår med almindelige brugsspor, herunder overfladiske mærker og skrammer. (2)

Lot no: 5781852
EUR 242 DK, Herlev, Dynamovej 27/09/2020
14:20
Sideboard orientaliskt
SIDEBOARD, samtida, orientaliskt, betsat trä, beslag i patinerad metall, höjd ca 84, 90x40 cm

Lot no: 5781327
EUR 194 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 27/09/2020
15:02
Kommode og skænk af teak (2)
Kommode og skænk af fineret teak, senere monterede runde tilspidsede ben, greb af messing. H. 63/80, B. 88, D. 43 cm. Fremstår med almindelige brugsspor, herunder overfladiske mærker og skrammer. (2)

Lot no: 5781882
15:35
Anretter skænk med drejede søjler.
Anretter skænk med drejede søjler. Front med otte større og mindre skuffer. Udført i delvis massiv træ. H. 85. L. 195. D: 49 cm. Udstillingsmodel med få brugsspor.

Lot no: 5702503

EUR 268 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27/09/2020
19:21
Tre skænke af palisander, 1960'erne (3)
Tre skænke af fineret palisander, 1960'erne. Enkelt nøgle medfølger. H 46, 110 x 50 cm. Nogle ridser og skrammer. (3)

Lot no: 5773937
EUR 322 DK, Roskilde, Store Hedevej 27/09/2020
19:28
EUR 87
Bokhylla/Sideboard 1960-tal
BOKHYLLA/SIDEBOARD, 1960-tal, fanerad med jakaranda,

Citesintyg finnes

Lot no: 5781548
EUR 194 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 27/09/2020
19:28
Dänischer Möbelarchitekt, mobiles Sideboard / TV Trolley mit Jalousietüren / tambour doors von Dyrlund
Kleines Sideboard auf Rollen, Medienmöbel , TV / Hifi Trolley von Dyrlund, Denmark. Mit Herstelleretikett bezeichnet. Kastenförmige Konstruktion mit abgerundeten Ecken, Oberflächen in Teakholzfurnier, ausgestattet mit zwei Jalousientüren - im Interieur, ein Auszug und eine Schublade, unterseitig ...

Lot no: 5714583
EUR 400 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 27/09/2020
19:50
123»