12345...28»   Lots per page   815 results ListGallery
Pottskåp 1 par Ikeas 1700-talssterie
POTTSKÅP, 1 par, "Västra Ny", Ikea 1700-talsserie, vitlackerade, höjd ca 85, 45x35 cm

Lot no: 5777821
EUR 291 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/09/2020
16:16
Skrivbord 1900-talets första hälft
SKRIVBORD, 1900-talets första hälft, bemålat, 2 lådor, beslag i mässing, höjd ca cm

Lot no: 5777847
EUR 194 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/09/2020
17:22
Fällbord 1700-talets andra hälft
JACOB SJÖLIN (mästare i Köping och Kungsör 1767-85/88), fällbord, signerat J. Sjölin Köping och Kongsör, N.o 718, fanerat med alrot, höjd 70, diameter 44 cm

Lot no: 5777853
EUR 582 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 23/09/2020
17:34
Konsoltisch mit Marmorplatte, 19.Jh.
Konsoltisch mit Marmorplatte, Mahagoni, 19.Jh. Konische Vierkantbeine. Der schmale Zargenkasten mit breitem Schub. Lose aufliegende Steinplatte. HxBxT:72 x 100 x 43 cm. Gebrauchsspuren, Holz tlw. stark ausgeblichen, Kratzspuren, Bereibungen und Betoßungen.

Lot no: 5775909
EUR 200 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23/09/2020
17:38
EUR 120
Par sofaer af flet (2)
To to-pers. sofaer med ramme af flettede peddigrør. Løse hynder betrukket med bomuld. B. 150 cm. Sædehøjde 36 cm. Fremstår med brugsspor.

Lot no: 5778530
EUR 215 DK, Herlev, Dynamovej 23/09/2020
17:40
Blombord Ingvar Andersson
INGVAR ANDERSSON, "Florida", blombord, (Stockum), teak, plåttråg, stämplat Averskogs Möbelfabrik Lammhult Made In Sweden, höjd ca 43, 140x45 cm

Lot no: 5777857
EUR 145 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/09/2020
17:42
Julie Hugau & Andrea Larsson for Reflections Copenhagen. Sidebord model Harlekin, Silver.
Julie Hugau & Andrea Larsson for Reflections Copenhagen. Sidebord model Harlekin, Silver af 4mm facetteret spejl på sort MDF. B. 45 cm, D. 45 cm, H. 40 cm. Original emballage. Vejl. udsalgspris 7.200 DKK. Modelfoto.

Lot no: 5702742

EUR 617 DK, Herlev, Dynamovej 23/09/2020
17:43
EUR 174
To personers sofa i blåt læder
To personers sofa betrukket med blåt læder, monteret på skråstillet ben af lakeret stål. H. 88 cm. B. 158 cm. D. 90 cm. Fremstår med brugsspor.

Lot no: 5770594
18:08
Fredrik Schriever-Abeln soffbord
FREDRIK SCHRIEVER-ABELN, soffbord, "nr 9", Örebro Glasindustri, modell lanserad 1967, betsat underrede, rökfärgad glasskiva, längd 135, skivans bredd 87 (totalt 95), höjd 53 cm

Litteratur: Siesing, Andreas, Svenska möbler: folkhemsform i ull, jakaranda, furu och bok : 1949-1970, Atlantis, Stockholm, 2015, s. 468

Lot no: 5777870
EUR 194 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 23/09/2020
18:22
Kleiner Wangentisch, Eiche, 20.Jh
Kleiner Wangentisch, Eiche, 20.Jh. Auf passigen Kufen mit gekanteten Streben die geschweiften Wangen. Platte leicht gewellt. HxBxT:

Lot no: 5775988
EUR < 125 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23/09/2020
18:35
Julie Hugau & Andrea Larsson for Reflections Copenhagen. Sidebord model Glam Rock, Silver.
Julie Hugau & Andrea Larsson for Reflections Copenhagen. Sidebord model Glam Rock, Silver. af 4 mm facetteret spejl på sort malet mdf. L: 57 cm, H: 46,5 cm, D: 57 cm. Original emballage. Modelfotos. Vejl. udsalgspris 6.800 DKK.

Lot no: 5702510

EUR 510 DK, Herlev, Dynamovej 23/09/2020
18:38
Mogens Hansen. Fritstående 2½-pers. sofa, model 321
Mogens Hansen. Fritstående 2½-pers. sofa betrukket med sort anilin læder, løse ryghynder med dunfyld, sædehynder med duntop, ben af børstet stål. L. 190, H. ca. 72 cm, D. 82 cm. Fremstillet hos Mogens Hansen, model 321. Fremstår med lettere brugsspor, dog mest på armlæn. Se vare nr. 5742835.

Lot no: 5771672
EUR 671 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 23/09/2020
18:38
Daybed med hynde af knapsyet læder
Daybed, betrukket med sort farvet knapsyet læder med fire cylinderformet ben af rustfrit stål. H. 36 cm. x L. 180 cm. x B. 70 cm. Fremstår ny.

Lot no: 5741889

EUR 671 DK, Aalborg, Nibevej 23/09/2020
18:49
EUR 134
Et sæt på tre indskudsborde i messing, bordplader betrukket med lakeret skind, 1900 tallets midte (3)
Et sæt på tre indskudsborde i messing, bordplader betrukket med lakeret skind, 1900 tallets midte. H. 35-43 cm. L. 35-55 cm. B. 36-41 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. (3)

Lot no: 5751489
EUR 456 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23/09/2020
18:49
Lounge havesæt, model Cayenne - Light Grey

Lot no: 5710316
EUR 1,342 DK, Odense, Kratholmvej 23/09/2020
19:00
Rolf Benz. Curved modular sofa model 222 and a sofa table (4)
Rolf Benz. Curved modular sofa model 222, upholstered in black furniture fabric, legs in aluminium, 5 original loose back cushions included. W. approx. 260 cm. As well as sofa table with legs in polished aluminium outfitted with castors, tabletop in an organic shape, H. 40 cm. L. 140 cm. W. 72 ...

Lot no: 5771757
EUR 1,745 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 23/09/2020
19:11
EUR 94
Hans J. Wegner. Three-seater sofa, oak, model GE290.
H. J. Wegner. Three-seater sofa, with a frame in solid oak, original spring cushions upholstered in tan chequered horse blanket wool. Produced by Getama, model GE-290/3. H. 72 cm. L. 180 cm. SH. 38 cm. Displays slight usage-related traces of wear, a few stains on the cushions. See also lot number...

Lot no: 5778025
EUR 1,477 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 23/09/2020
19:11
EUR 993
Dennis Marquart for OXDenmarq. Sofabord model 'O table'
Dennis Marquart for OXDenmarq. Sofabord model 'O table' med stel af messing, plade af marmor. H. 40 cm. Ø. 80 cm. Udstillingsmodel, enkelte ridser og mærker.

Lot no: 5744608

EUR 537 DK, Herlev, Dynamovej 23/09/2020
19:12
EUR 215
De Sede. Daybed, Model DS 80
De Sede. Vintage daybed, black-varnished wood frame. Loose mattress upholstered in original patinated brown leather, two original patchwork pillows. L. 202 cm. D. 95 cm. Produced by De Sede, Switzerland. Model DS-80. Patina.

Lot no: 5756518
EUR 2,685 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23/09/2020
19:14
Johanson. Lounge modulsofa (5)
Johanson. Lounge modulsofa bestående af fem moduler betrukket med stof, mede ben af metal. H. 84 cm., D. 70 cm., B. 1 stk. 70 cm., 3 stk. 144 cm., 1 stk. 180 cm. Fremstår med brugsspor, nuanceforskel grundet sollys.

Lot no: 5777344
EUR 268 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 23/09/2020
19:14
EUR 87
Lounge havesæt, model Cayenne - Light sand
Havemøbelsæt, loungesæt til haven model Cayenne, bestående af fritstående sofa, to stole B. 75/128 cm. D. 75 cm. H. 70 cm. samt sofabord i polyrattan med ben i akacietræ. Sofabord med hærdet glasplade. L. 100 cm. B. 55 cm. H. 38 cm. Hynder i mørk stengrå vandafvisende, UV/UVB beskyttet ...

Lot no: 5733774

19:15
Dansk møbelproducent, Nanna, sidebord/sofabord, kork
Dansk møbelproducent, sofabord/sidebord, model Nanna i MDFplade og fineret kork, ben i olieret egetræ og afsluttet med messing pynteender. L. 80 cm. B. 50 cm. H. 45 cm. Fremstår usamlet i original emballage.

Lot no: 5733785

EUR 148 DK, Odense, Kratholmvej 23/09/2020
19:20
To-pers med høj ryg.
To-pers sofa i lyst træ med svungne ben og høj ryg. Knapsyet polstring i gråblåt møbelstof. B. 130, H. 107, SH. 43 cm. Fremstår med let brugspræg.

Lot no: 5776872
EUR 188 DK, Herlev, Dynamovej 23/09/2020
19:20
Erik Jørgensen Sofa model EJ 485, Bow in Hallingdal wool.
Erik Jørgensen three-seater sofa model EJ485, upholstered in sand/khaki-coloured Hallingdal wool. Outfitted with legs in chrome-plated steel. W. 220 cm. Seat height 45 cm. Displays a few usage-related traces of wear. The joint between armrest and back is open at a corner.

Lot no: 5764988
EUR 1,879 DK, Herlev, Dynamovej 23/09/2020
19:21
EUR 242
Severin Hansen. Sofabord samt lampeborde af teak (3)
Severin Hansen. Sofabord samt to lampeborde af fineret teak, fremstillet hos Haslev Møbler. H. 50, 87 x 55 cm. H 50, 70 x 45 cm. H 50, 57 x 38 cm. Alm. lettere brugsspor. (3)

Lot no: 5760333
EUR 403 DK, Roskilde, Store Hedevej 23/09/2020
19:26
EUR 349
Konsoltisch, Mahagoni, England, 19.Jh.
Konsoltisch, Mahagoni, England, 19.Jh. Auf kannelierten konischen Vierkantbeinen der schmale Zargenkasten mit einfachem Schub. Rechteckige, klappabe Platte. Ein hinteres Bein ausklappbar. HxBxT: 77 x 86 x 43 cm, Platte: 86 x 86 cm. Gebrauchsspuren, Spannungsrisse, 1 Eckelement gelöst und fehlend ...

Lot no: 5775912
19:32
EUR 45
Supraporte, graugrün gefaßt mit Teilvergoldung, 19.Jh.
Supraporte, graugrün gefaßt mit Teilvergoldung, 19.Jh. Geschnitte Akanthusblattvoluten abgehend von parabelförmiger Kartusche. HxB: 30 x 126 cm. Leichte Altersspuren, teilweise kleine Farb- und Holzverluste, stellenweise kleine Restaurierungen und Klebestellen.

Lot no: 5775911
EUR 700 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23/09/2020
19:35
EUR 45
Dennis Marquart for OXDenmarq. Sofabord model 'Ninety Medium'
Dennis Marquart for OXDenmarq. Sofabord model 'Ninety Medium' med stel af sortlakeret stål, plade af grøn Indio marmor. H. 35 cm. B. 80 cm. Udstillingsmodel, ridser samt manglende gummidut.

Lot no: 5744555

19:37
Anderssen & Voll for Muuto, Studio rest, two-seater sofa
Anderssen & Voll for Muuto, Model 'Studio rest', two-seater sofa upholstered wine-red furniture fabric 'Rime 591‘ Mounted on legs in oak. Dimensions: H. 72 L. 160 D. 87 cm. Comes in original packaging. Recommended retail price. 20.900,-

Lot no: 5763081

EUR 1,611 DK, Roskilde, Store Hedevej 23/09/2020
19:37
Anderssen & Voll for Muuto, Compose, two-seater sofa
Anderssen & Voll for Muuto. Two-seater sofa, model 'Compose'. upholstered in furniture fabric ‘Wooly Navy 1007’ mounted on legs in oak. Dimensions: H. 69 D. 94 L. 200 cm. Comes in original packaging. Recommended retail price. 15.995,-

Lot no: 5763077

EUR 1,745 DK, Roskilde, Store Hedevej 23/09/2020
19:42
EUR 121
12345...28»