12345...25»   Lots per page   744 results ListGallery
Carl Malmsten Släden
CARL MALMSTEN, satsbord, "Släden", 3 dlr., mahogny, märkt Carl Malmsten Åfors, Jubileumsmodell 1988 Nr 269, brickmärkt med silverplakett, högsta höjd ca 60, 80x42 cm

Lot no: 5816921
EUR 575 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 26/10/2020
11:26
Carl Malmsten Soffa Samsas
CARL MALMSTEN, soffa, "Samsas", textilklädsel, brickmärkt Carl Malmsten O.H. Sjögren, Tranås, sitthöjd ca 42, längd 175 cm

Lot no: 5816928
EUR 287 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 26/10/2020
11:33
Salonsofa mahogni
Salonsofa med stel i mahogni, polstret med vinrød velour. Ben og front med udskæringer, armlæn med opbevaringsrum. L. 196, H. 94, SH. 43 cm. Fremstår med brugsspor. Ryglæn løst i venstre side.

Lot no: 5818002
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 26/10/2020
12:24
Niels Gammelgaard soffa
NIELS GAMMELGAARD, "Moment", soffa, IKEA, formgiven 1985, kromat underrede, lösa sitt- och ryggplymåer, textilklädsel, längd ca 170, sitthöjd 39 cm

Lot no: 5816969
EUR 479 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 26/10/2020
12:28
Sofabord med klap
Sofabord teak med to klapper. H. 54, B. 80-160, D. 60 cm. Fremstår med brugsspor, herunder overfladiske mærker og et skadet hængsel.

Lot no: 5805455
12:45
Alvar Aalto serveringsvagn modell 900
ALVAR AALTO, serveringsvagn, Artek, Finland, modell 900, formgiven 1936, stomme av björk, skiva med kakelplattor, flätad korg, gummiklädda hjul i vitt, etikettmärkt Alvar Aalto, Artek 2004, höjd ca 59, 90x62 cm

Lot no: 5816994
EUR 958 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 26/10/2020
13:07
Piedestal/ bord
PIEDESTAL/ BORD, 1900-talets andra hälft, lergods, vitglaserad, höjd ca 53, längd 80 cm

Lot no: 5817005
EUR 144 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 26/10/2020
13:18
Hay
HAY, "Slit Table", soffbord, pulverlackerat stål i svart, höjd ca 32, diameter ca 65 cm

Lot no: 5817007
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 26/10/2020
13:20
Sofabord med bordplade af genbrugselmetræ
Sofabord med bordplade af genbrugselmetræ, bordpladen er varmvoksbehandlet, stellet er hvidt antik malet træ. L. 135 cm. B. 75 cm. H. 45 cm. Bordet leveres samlet i en Colli. Vægt 28 kg. Møblet er delvist håndlavede. Derfor kan variationer i farve, finish og størrelse forekomme. Dette er ikke ...

Lot no: 5519971

EUR 215 DK, Herlev, Dynamovej 26/10/2020
13:24
Hans J Wegner soffa modell GE-290
HANS J WEGNER, soffa modell GE-290, Getama Gedsted, Danmark, ek, lösa plymåer, textilklädsel, längd 180 cm

Lot no: 5817013
EUR 383 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 26/10/2020
13:26
Tre-personers sofa og to lænestole med fransk flet (3)
Sofasæt af bejdset bøgetræ med fransk flet på sæder og ryg, med løse hynder betrukket med grønt plyds og med cabrioleben bestående af: trepersoners sofa h. 79 x 190 cm sh. 43 cm, lænestol h. 79 cm B. 73 cm sh. 43 cm, Høj lænestol med tremmer i ryg h. 95 cm B. 73 cm sh. 43 cm. Meget lette ...

Lot no: 5814665
EUR 201 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26/10/2020
13:27
EUR 268
Sofabord i massiv genbrugs cedertræ
Sofabord i massiv genbrugs cedertræ med metal nitter. Stående på savbukke stel. Bordpladen er voksbehandlet. L. 110 cm. B. 70 cm. H. 40 cm. Modelfoto. DIA287NN

Lot no: 5519148

EUR 148 DK, Herlev, Dynamovej 26/10/2020
13:28
To borde i massiv genanvendt træ.
To borde med plade i massiv genanvendt træ, stel i sortlakeret metal. Bordplade tykkelse på ca. 4,5 cm. Mål: ca H. 43 / 52 Ø. 36 / 50,5 cm. Modelfoto.

Lot no: 5690804

EUR 188 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26/10/2020
13:29
Anderssen & Voll for Muuto, Studio rest, two-seater sofa
Anderssen & Voll for Muuto, Model 'Studio rest', two-seater sofa upholstered in furniture fabric, 'Fiord 171‘ Mounted on legs in oak. Dimensions: H. 72 L. 160 D. 87 cm. The chair is its packaging.

Lot no: 5817873

EUR 1,342 DK, Roskilde, Store Hedevej 26/10/2020
13:29
EUR 322
Sofabord af genbrugstræ
Sofabord af genbrugstræ, med messing sokkel. Ene side med udskåret 'relief'. H. 40 cm. L. 140 cm. D. 77 cm. Antikbehandlet. Original emballage. KFH10557NG

Lot no: 5519322

13:43
Askman. To sideborde af sortlakeret træ. (2)
Askman. To sideborde af sortlakeret træ. H. 39 cm. Ø. 58 cm. og H. 42 cm. Ø. 48 cm. Fremstår med mærker og ridser. Udstillingsmodeller. (2)

Lot no: 5770455

EUR 268 DK, Herlev, Dynamovej 26/10/2020
13:50
Jørgen Aakjær Jørgensen, sofabord af teak model 55
Jørgen Aakjær Jørgensen. Sofabord af fineret og massiv teaktræ med delvis kehlet kant, model 55, stemplet. H. 50,5 cm. B. 119,5 cm. D. 79 cm. Fremstår med brugsspor. OBS! Bemærk! Rettelse designer samt forlænget auktion!

Lot no: 5814276
EUR 671 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26/10/2020
13:51
EUR 255
Bjørn Wiinblad. Sofabord med fliser af fajance
Bjørn Wiinblad (1918-2006). Sofabord indlagt med fliser af fajance dekoreret i blåt med kvinde med blomster. Signeret Bjørn Wiinblad 63. Stel af gråmalet træ H. 49 cm. L. 74 cm. B. 51 cm. Fremstår med brugsspor.

Lot no: 5789189
EUR 671 DK, Helsingør, Støberivej 26/10/2020
13:55
EUR 148
Soffbord/Matbord
SOFFBORD / MATBORD, 1900-talets mitt, ekfanér, med utfällbara klaffar samt justerbar höjd, höjd ca 56-70 cm, skivans mått 130x57, med klaffarna ute ca 130x109

Lot no: 5817035
14:02
Bord
Bord af grålakeret metal, front med to skuffer, plade af gråbroget marmor. H. 78 B. 94. D. 55 cm. Fremstår med brugsspor, ridser, mærker, afskalninger.

Lot no: 5805388
EUR 134 DK, Helsingør, Støberivej 26/10/2020
14:15
Vico Magistretti Caori soffbord
VICO MAGISTRETTI, soffbord, "Caori", Gavina, Italien, 1960-tal, delvis fanerat med palisander, bredd 128 cm, djup 95 cm, höjd 49 cm.

CITES intyg inom EU medföljer

Lot no: 5817057
EUR 287 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 26/10/2020
14:24
Marcel Wanders for Moooi. bord, model Container table
Marcel Wanders for Moooi. Bord, model Container table, med plade af hvid laminat med sokkel af hvid plast. H. 72 cm. 80 x 80 cm. Fremstår med brugsspor.

Lot no: 5728771
EUR 201 DK, Helsingør, Støberivej 26/10/2020
14:36
Mathieu Matégot for Gubi. Serveringsvogn
Mathieu Matégot for Gubi. Serveringsvogn med stel af sortlakeret metal med hjul samt aftagelig bakke / bordplade af grønlakeret metal. Udstillingsmodel. H.73 cm. B 70 cm. D. 57 cm.

Lot no: 5818077

EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 26/10/2020
14:45
EUR 114
Alvar Aalto bord och 2 barnstolar
ALVAR AALTO, soffbord / sidobord "90B" och barnstolar 2 st "N65", Artek 2013, björk, ben och stolsryggar av skiktlimmad björk, bordet med laminatskiva med dekor av Mumintrollet vid badbrygga, etikettmärkta artek DESIGN ALVAR AALTO MADE IN FINLAND 2013 ARTEK.FI. stolarna även N65 Back, bordets höjd 60, skivans diameter 74 cm, stolarnas sitthöjd 37 cm

HISTORIK

2013 tog Artek fram en kollektion specialtillverkade möbler med laminatskivor och -sitsar med dekor av figurer ur Mumintrollens värld. Detta för att fira 80-årsjubileumet av "Pall 60". Auktionens bord är ett ev de bord som kom att tillverkas.
Bordet och barnstolarna är alla inköpta 2013 av nuvarande ägare.

Lot no: 5817079
EUR 670 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 26/10/2020
14:46
Sofabord i buet glas
Sofabord i buet glas, underhylde i glas, H. 50 cm. L. 90 cm. B. 40 cm. Ny og ubrugt i emballage. Modelfoto.

Lot no: 5817539
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 26/10/2020
14:47
Anderssen & Voll for Muuto. 'Five Pouf XL’ pouf
Anderssen & Voll for Muuto. Model 'Five Pouf L' pouf. Upholstered in furniture fabric 'remix 373' H. 45 Ø 140 cm. Display model.

Lot no: 5792813

15:25
EUR 101
G.A.D soffbord
G.A.D. (Gute Art Design); soffbord, samtida, underrede i ek, skiva i kalksten, brännmärkt G.A.D, höjd ca 53, 110x60 cm

Lot no: 5817122
15:42
BruunMunch, sofabord model PLAYrectangular
Sofabord med plade af grå laminat på MDF plade med kant af valnød finer. Massivt runde tilspidsede ben af massivt valnød, model PLAYrectangular. Måler 60x120. H. 50 cm. Produceret i Danmark af Bruunmunch. Udstillingsmodel med brugsspor.Vejledende udsalgspris: 4.295kr

Lot no: 5770113

EUR 201 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26/10/2020
15:55
EUR 128
Salonstue, mahogni (3)
Salonstue af mahogny betrukket med lyst stol bestående af: Sofa (bagside betrukket med ensfarvet stof), Længde: 154 cm. Højde: 115 cm. Sædehøjde: 43 cm. Medfølges af to lænestole, højde: 107-110 cm. Fremstår med brugsspor, bland andet hul på betræk, let hengemt lugt. (3)

Lot no: 5809866
EUR 134 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 26/10/2020
16:03
Chaiselongue, gyldent alcantara
Chaiselongue med stel af forkromet metal betrukket med gyldent alcantara. Højde: 90 cm. Længde: ca. 190 cm. Bredde: 71 cm. Fremstår med let smuds. Let hengemt lugt.

Lot no: 5810220
EUR < 125 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 26/10/2020
16:04
12345...25»