12345...42»   Lots per page   1236 results ListGallery
Meda & Rizzatto for Luceplan. Bordlampe, model Otto Watt (2)
Alberto Meda & Paolo Rizzatto. LED Bordlampe, model Otto Watt af hvidlakeret metal. Fremstillet hos Luceplan. H. 50-1000 cm. Fremstår med alm. brugsspor/småridser. Modelfoto, så der kan være variationer i brugsspor.

Lot no: 5727196
EUR 268 DK, Odense, Kratholmvej 23/09/2020
15:49
Dansk Møbelproducent. Sæt på tre cirkulære sofaborde / sideborde (3)
Dansk Møbelproducent. Sæt på tre cirkulære sofaborde / sideborde udført i 22 mm MDF kerne belagt med hvid højtryks-laminat.Træben af farven hvid. Ø 45, H. 41 cm. Leveres samlet. (3)

Lot no: 5741197

EUR < 125 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 23/09/2020
15:57
Vägglampa Bergboms
VÄGGLAMPA, Bergboms, mässing, svängbar ljusarm, högsta höjd ca 60 cm

Lot no: 5777814
EUR 145 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/09/2020
16:02
Sofabord med gråmalet stel
Sofabord med hvidmalet stel bordplade af bejdset træ. Hylde under bordplade. H. 48 cm. B. 126 cm. D. 66 cm. Modelfoto. ART21-26NM

Lot no: 5520366

EUR 174 DK, Herlev, Dynamovej 23/09/2020
16:03
Pottskåp 1 par Ikeas 1700-talssterie
POTTSKÅP, 1 par, "Västra Ny", Ikea 1700-talsserie, vitlackerade, höjd ca 85, 45x35 cm

Lot no: 5777821
EUR 291 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/09/2020
16:16
EINAR BÄCKSTRÖM
EINAR BÄCKSTRÖM, bordslampa, 1900-talets mitt, märkt EB 6423 made in Sweden, mässingsfot med trä stam och målad plåtskärm, höjd ca 50 cm

Lot no: 5777822
EUR 291 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 23/09/2020
16:18
Arne Jacobsen / Piet Hein, cafeebord, hvid, Ø 75 cm
Piet Hein (1905-1996) & Arne Jacobsen (1902-1971). Rundt cafébord, hvidlamineret bordflade med kant af aluminium, på firpasfod af aluminium, stamme af forkrometstål. H. 72, Ø. 75 cm.Fremstillet ved Fritz Hansen 2012, med mærkat herfra. Fremstår med almindelige brugsspor.

Lot no: 5621305
EUR 671 DK, Herlev, Dynamovej 23/09/2020
16:24
Bordslampor 2 st keramik samt glas
BORDSLAMPOR, 2 st, keramik samt glas, 1900-talets andra hälft, ena i design av Einar Johansson, signerad Söhölm, Danmark, glaserad keramik, glaslampan osignerad, höjd ca 20-24 cm

Lot no: 5777825
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 23/09/2020
16:24
Burberry, dame trenchcoat, str. 36-38
Burberry. Dobbeltradet dame trenchcoat, front med knappelukke og stiklommer m. knaplukning samt justerbar bælte i taljen. Indvendig med ternet foer. Str. 36-38, L. 108 cm. Ærmelængde 67 cm. Brystmål 88 cm. Fremstår med brugsspor.

Lot no: 5767508
EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 23/09/2020
16:40
EUR 121
Maki-E Art for House of Amber. Embellished milky amber necklace, 55.3 g.

Lot no: 5740810

EUR 1,611 DK, Herlev, Dynamovej 23/09/2020
17:05
EUR 87
Fotogenlampor
FOTOGENLAMPOR, elmonterade, 1 par, mässing och glas, nutida, mäktra GBW, höjd inkl. brännarrör ca 37 cm

Lot no: 5777840
EUR 145 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 23/09/2020
17:08
House of Amber. Necklace with milky and cherry amber pendant. 29,9 g.

Lot no: 5740527

EUR 1,342 DK, Herlev, Dynamovej 23/09/2020
17:11
Paar Tischlampen, Onyx, 1970er Jahre (2)
Paar Tischlampen, Onyx, 1970er Jahre. Metall, vergoldet. Über quadratischer Plinthe, entsprechender Sockel zwischen getreppten Montagen.Leicht konischer Schaft. 1-flammig elektrifiziert. Verschiedene Lampenschirme. H: 57cm, Gesamt H: 84/86 cm. Leichte Gebrauchsspuren, minimale, kaum sichtbare ...

Lot no: 5709192
EUR < 125 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23/09/2020
17:13
EUR 45
Skrivbord 1900-talets första hälft
SKRIVBORD, 1900-talets första hälft, bemålat, 2 lådor, beslag i mässing, höjd ca cm

Lot no: 5777847
EUR 194 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/09/2020
17:22
Fällbord 1700-talets andra hälft
JACOB SJÖLIN (mästare i Köping och Kungsör 1767-85/88), fällbord, signerat J. Sjölin Köping och Kongsör, N.o 718, fanerat med alrot, höjd 70, diameter 44 cm

Lot no: 5777853
EUR 582 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 23/09/2020
17:34
Konsoltisch mit Marmorplatte, 19.Jh.
Konsoltisch mit Marmorplatte, Mahagoni, 19.Jh. Konische Vierkantbeine. Der schmale Zargenkasten mit breitem Schub. Lose aufliegende Steinplatte. HxBxT:72 x 100 x 43 cm. Gebrauchsspuren, Holz tlw. stark ausgeblichen, Kratzspuren, Bereibungen und Betoßungen.

Lot no: 5775909
EUR 200 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23/09/2020
17:38
EUR 120
Blombord Ingvar Andersson
INGVAR ANDERSSON, "Florida", blombord, (Stockum), teak, plåttråg, stämplat Averskogs Möbelfabrik Lammhult Made In Sweden, höjd ca 43, 140x45 cm

Lot no: 5777857
17:42
Julie Hugau & Andrea Larsson for Reflections Copenhagen. Sidebord model Harlekin, Silver.
Julie Hugau & Andrea Larsson for Reflections Copenhagen. Sidebord model Harlekin, Silver af 4mm facetteret spejl på sort MDF. B. 45 cm, D. 45 cm, H. 40 cm. Original emballage. Vejl. udsalgspris 7.200 DKK. Modelfoto.

Lot no: 5702742

EUR 617 DK, Herlev, Dynamovej 23/09/2020
17:43
EUR 174
Bordslampa med vril och granat
BORDSLAMPA, vril samt granat, pliserad textilskärm, höjd ca 50 cm

Ingår i temaauktionen Swedish Pine

Lot no: 5777862
18:06
Fredrik Schriever-Abeln soffbord
FREDRIK SCHRIEVER-ABELN, soffbord, "nr 9", Örebro Glasindustri, modell lanserad 1967, betsat underrede, rökfärgad glasskiva, längd 135, skivans bredd 87 (totalt 95), höjd 53 cm

Litteratur: Siesing, Andreas, Svenska möbler: folkhemsform i ull, jakaranda, furu och bok : 1949-1970, Atlantis, Stockholm, 2015, s. 468

Lot no: 5777870
EUR 194 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 23/09/2020
18:22
Kleiner Wangentisch, Eiche, 20.Jh
Kleiner Wangentisch, Eiche, 20.Jh. Auf passigen Kufen mit gekanteten Streben die geschweiften Wangen. Platte leicht gewellt. HxBxT:

Lot no: 5775988
18:35
Julie Hugau & Andrea Larsson for Reflections Copenhagen. Sidebord model Glam Rock, Silver.
Julie Hugau & Andrea Larsson for Reflections Copenhagen. Sidebord model Glam Rock, Silver. af 4 mm facetteret spejl på sort malet mdf. L: 57 cm, H: 46,5 cm, D: 57 cm. Original emballage. Modelfotos. Vejl. udsalgspris 6.800 DKK.

Lot no: 5702510

EUR 510 DK, Herlev, Dynamovej 23/09/2020
18:38
Randers sølv, smykkesæt af sterling sølv
Randers Sølv, smykkesæt udført i sterling sølv, bestående af halskæde og matchende armlænke. Længde henholdsvis, armlænke 21 cm. Halskæde justerbar mellem 43 og 45 cm. (2)

Lot no: 5755964
EUR 148 DK, Odense, Kratholmvej 23/09/2020
18:48
EUR 94
Et sæt på tre indskudsborde i messing, bordplader betrukket med lakeret skind, 1900 tallets midte (3)
Et sæt på tre indskudsborde i messing, bordplader betrukket med lakeret skind, 1900 tallets midte. H. 35-43 cm. L. 35-55 cm. B. 36-41 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. (3)

Lot no: 5751489
EUR 456 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23/09/2020
18:49
Muuto. Par pendler model 'Unfold' (2)
Muuto. Par pendler model 'Unfold' grøn fremstillet i en blød silikonegummi. Ø 32,5 cm., H. 29,5 cm. Fremstår med alm. brugsspor. (2)

Lot no: 5772864
EUR 161 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 23/09/2020
18:51
Bordlamper, model Marala, hvid (2)
Bordlamper, model Marala, m/ hvid kantet skærm, nickel, forkromet metal m.m., H. 90 cm. Fremstår ubrugt & i org. emb. (2)

Lot no: 5462157

EUR 322 DK, Odense, Kratholmvej 23/09/2020
19:00
Lounge havesæt, model Cayenne - Light Grey

Lot no: 5710316
EUR 1,342 DK, Odense, Kratholmvej 23/09/2020
19:00
2 Mathilde bordlamper med skærme, sort, 20 cm. (2)
2 Mathilde bordlamper, sortlakeret metal med afbryder og monteret med plissérede skærme. H. 20 cm. Vedrørende eftersyn så er de enkelte lamper udstillet i Lauritz.com Odenses showroom. Denne vare er en del af et større konkursbo over lamper, lampeskærme og pærer. HD-35

Lot no: 5727913

EUR 188 DK, Odense, Kratholmvej 23/09/2020
19:02
Theodore Waddell for Cassina. Cirkulært glasbord model 714
Theodore Waddell f. 1930. Cirkulært glasbord model 713 Tensegrity. Tegnet for Cassina i 1972. Understel af forkromet stålrør og svær ståltråd. Plade af hærdet glas med affaset kant. Ø 99 cm. H. 42 cm. Fremstår med brugsspor, rust på stel, manglende dubber og kanthak i plade.

Lot no: 5764482
EUR 537 DK, Herlev, Dynamovej 23/09/2020
19:04
Hel bøffelhud fra Indus vandbøffel, vinrød
Hel Indus bøffelhud fra vandbøffel, i vinrød semianilin, vegetabilsk garvet, lysægthed 4-5, tykkelse 1,4-1,6 mm. Slidstyrke opfylder internationale normkrav og fremstillet uden PCP og AZO-farvestoffer.

Lot no: 5600330

EUR 403 DK, Odense, Kratholmvej 23/09/2020
19:05
12345...42»