12345...6»   Lots per page   173 results ListGallery
Hyndesæt til Hans J. Wegner, 'Y- stolen'. Cognac læder (4)
Hyndesæt til Hans J. Wegner, 'Y- stolen'. Sæt 4 hynder, betrukket med læder. Ca. 3 cm i tykkelse. Stol medfølger ikke. (4)

Lot no: 5736953

EUR 242 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 23/09/2020
17:20
To hynder til Hans J. Wegner, 'Y- stolen'. Cognac læder (2)
Hyndesæt til Hans J. Wegner, 'Y- stolen'. Sæt på fire hynder, betrukket med læder. Ca. 3 cm i tykkelse. Modelfotos. Stol medfølger ikke. (2)

Lot no: 5757525

EUR 201 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 23/09/2020
17:35
Hyndesæt til Hans J. Wegners Y- stol. Sæt på seks hynder, betrukket med cognacfarvet læder. Ca. 3 cm i tykkelse. Modelfotos. (6)

Lot no: 5714472

EUR 268 DK, Aalborg, Nibevej 23/09/2020
18:35
Hans J. Wegner. Højrygget lænestol og skammel (2)
Hans J. Wegner. Højrygget lænestol og skammel med stel af massivt egetræ, løse springhynder betrukket med lyst ternet hestedækken uld. H. 92 B. 76 SH. 40 cm. Formgivet i 1959. Fremstillet hos Getama, model GE-290A. Fremstår med få brugsspor

Lot no: 5778060
EUR 1,074 DK, Aalborg, Nibevej 23/09/2020
18:40
EUR 1,154
Hyndesæt til Hans J. Wegners Y- stol. Sort læder (4)
Hyndesæt til Hans J. Wegners Y- stol. Sæt på fire hynder, betrukket med sort læder. Ca. 3 cm i tykkelse. Stolen medfølger ikke. (4)

Lot no: 5732829

EUR 242 DK, Aalborg, Nibevej 23/09/2020
18:45

Lot no: 5736950

18:45
Hans J. Wegner. Lænestol af egetræ, model GE 290
Hans J. Wegner, 1914-2007. Hvilestol af massiv eg, originale løse hynder betrukket med lyst møbelstof. Formgivet 1953. Fremstillet hos Getama med brændemærke herfra, model GE-290. Litt. Noritsugu Oda: 'Hans J. Wegner's 100 Chairs' s. Brugsspor, pletter.

Lot no: 5778258
EUR 805 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23/09/2020
18:46
EUR 940

Lot no: 5748135

18:48

Lot no: 5748095

18:50
Hyndesæt til Hans J. Wegners Y- stol. Sort læder (8)
Hyndesæt til Hans J. Wegners Y- stol. Sæt på otte hynder, betrukket med sort læder. Ca. 3 cm i tykkelse. Stolen medfølger ikke. (8)

Lot no: 5732842

EUR 322 DK, Aalborg, Nibevej 23/09/2020
18:50

Lot no: 5750586

19:10
Hans J. Wegner. Three-seater sofa, oak, model GE290.
H. J. Wegner. Three-seater sofa, with a frame in solid oak, original spring cushions upholstered in tan chequered horse blanket wool. Produced by Getama, model GE-290/3. H. 72 cm. L. 180 cm. SH. 38 cm. Displays slight usage-related traces of wear, a few stains on the cushions. See also lot number...

Lot no: 5778025
EUR 1,477 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 23/09/2020
19:11
EUR 993
Hans J. Wegner. Shaker table from Getama, Ash
Hans J. Wegner, dining table in solid ash, shaker-shaped frame. Produced by Getama. H. 70 L. 180, W. 90 cm. Displays usage-related traces of wear.

Lot no: 5695223
EUR 1,409 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23/09/2020
19:15
EUR 322
Hans J. Wegner for Ry møbler. Kommode af egetræ
Hans J. Wegner for Ry møbler, Kommode af fineret egetræ, front med seks skuffer hvor af to mindre samt en låsbar skuffe i top, tre større skuffer forneden. H. 72 B. 100 D. 49 cm.. Fremstår med brugsspor, nuanceforskelle på træ, plet på topplade samt let misfarvning ved bund. Nøgle medfølger.

Lot no: 5777640
EUR 671 DK, Herlev, Dynamovej 23/09/2020
19:21
EUR 483
Hynder til Hans J. Wegners 'Kinastol, i sort læder (2)
Et par vendbare hynder til Hans J. Wegner's Kinesiske stol betrukket med knapsyet, sort læder. Fremstår ubrugte. NB! Stole medfølger ikke. (2)

Lot no: 5749223

EUR 322 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 23/09/2020
19:38
Hans J. Wegner. Højrygget lænestol GE-290A
Hans J. Wegner. Højrygget lænestol med stel af massivt egetræ, løse hynder betrukket med lyst møbelstof. Fremstillet hos Getama, model GE-290A, med brændemærke herfra. Fremstår med brugsspor, pletter. Tekst rettet.

Lot no: 5778259
EUR 671 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23/09/2020
19:47
EUR 859
H. J. Wegner. Par lænestole, model GE-284 (2)
H. J. Wegner. Par lænestole med stel af massivt bøgetræ, løse hynder betrukket med sort helulden. H. 85 cm B. 68 cm. Fremstillet hos Getama, model GE-284. Formgivet i 1984. Fremstår med lette brugsspor. (2)

Lot no: 5778303
EUR 537 DK, Aalborg, Nibevej 23/09/2020
19:55
EUR 456
Hans J. Wegner. Four Y-chairs model CH24 (4)
Hans J. Wegner 1914-2007. A set of four Y-chairs, model CH-24 with frames in patinated oak and seats in woven paper cord. Designed in 1950. Produced by Carl Hansen & Son. Features stains, minor marks, cushions with stains and wear. (4)

Lot no: 5778366
EUR 1,342 DK, Helsingør, Støberivej 23/09/2020
20:01
EUR 1,812
Hans J. Wegner. Four-seater sofa, Model GE236/4
Hans J. Wegner. Four-seater sofa, solid teak frame, armrests and loose cushions upholstered in cognac-coloured aniline leather. H. 76 cm. W. 235 cm. Seat height 40 cm. Designed in 1955. Produced and marked by Getama, Model GE-236/4. Recently reupholstered by professional upholsterers in pure ...

Lot no: 5635690
EUR 3,893 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23/09/2020
20:28
EUR 1,946
Hans J. Wegner. The Hoop Chair, lounge chair
Hans J. Wegner 1914-2007. The Hoop Chair. Lounge chair, solid ash frame, seat and back webbed with flagline, loose seat and neck cushions upholstered in beige wool fabric, back legs fitted with wheels. Designed in 1986. Produced and branded by PP Møbler, Model PP-130. H. 97/40 cm. W. 112 cm. ...

Lot no: 5770454
EUR 4,027 DK, Vejle, Dandyvej 23/09/2020
20:43
EUR 3,221
Hans J. Wegner. Extendable round dining table, oak and steel, Model JH-726 (3)
Hans J. Wegner 1914-2007. Extendable dining table, Model JH-726. Round table top in veneered oak, frame and legs in steel, leg caps in rosewood. Two plates of 50 cm included. Produced by Johannes Hansen. H. 67 cm. Ø 126 cm. Total L. 226 cm. In original condition with some scratches. (3) See Lot...

Lot no: 5767648
EUR 2,685 DK, Roskilde, Store Hedevej 23/09/2020
20:47
EUR 2,081
Hans J. Wegner: Sofa model 236/3 i egetræ
Hans J. Wegner (1914-2007); trepersoners sofa med stel af massiv eg. Originale hynder med springindlæg polstret med blomstret møbelstof. Model GE 236-3. Produceret hos Getama. L. 210 cm.. Fremstår med brugsspor.

Lot no: 5778257
EUR 1,074 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23/09/2020
20:47
EUR 1,128
Hans J. Wegner. Lufthavnsstol. Lænestol/loungestol, sort læder
Hans J. Wegner 1914-2007. Lufthavnsstol, model AP-40, senere betrukket med sort læder, monteret på stålstel, sider af poleret stål. SH. 38 cm. Fremstillet hos AP Stolen. Fremstår med små brugsspor, at nævne på kanter.

Lot no: 5753768
EUR 940 DK, Odense, Kratholmvej 24/09/2020
13:06
EUR 94
Hyndesæt til Hans J. Wegners Y- stol, sort bøffellæder (4)
Hyndesæt til Hans J. Wegners Y- stol, CH-24. Sort bøffellæder. ca. 3 cm. i tykkelsen. Produceret i EU. Modelfoto. Stol medfølger ikke. (4)

Lot no: 5561336

EUR 188 DK, Herlev, Dynamovej 24/09/2020
13:56

Lot no: 5753767
14:06
Hyndesæt til Hans J. Wegner. Tremmestol, model 1788, sort knapsyet uldstof. (2)
Hyndesæt til Hans J. Wegner. Tremmestol, model 1788. Betrukket med sort knapsyet uldstof polstret på koldskum. Bestående af en siddehynde samt en ryghynde. (2)

Lot no: 5423356
EUR 295 DK, Vejle, Dandyvej 24/09/2020
15:10
Hyndesæt til Hans J. Wegner. Tremmestol, model 1788, rødt knapsyet læder. (2)
Hyndesæt til Hans J. Wegner. Tremmestol, model 1788. Betrukket med rødt knapsyet læder. Polstret på koldskum. Bestående af en siddehynde samt en ryghynde. (2)

Lot no: 5425385

EUR 430 DK, Vejle, Dandyvej 24/09/2020
15:14
Deszine Talks. Hyndesæt til Hans J. Wegners Y- stol. Sort læder. (4)
Deszine Talks. Hyndesæt til Hans J. Wegners Y- stol. Sæt på fire hynder, betrukket med sort læder. Ca. 3 cm i tykkelse. (4)

Lot no: 5768034

EUR 255 DK, Herlev, Dynamovej 24/09/2020
16:32
H. J. Wegner. Armchair, model JH-513, Johannes Hansen
Hans J. Wegner. Armchair with a frame in solid varnished oak, seat and back upholstered in black aniline leather. Produced by Johannes Hansen, Model JH-513, plaque from source under the seat. Reupholstered by another Danish professional furniture upholsterer in Denmark in cognac-coloured aniline ...

Lot no: 5617498
EUR 1,342 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 24/09/2020
17:23
EUR 114

Lot no: 5779671

EUR 322 DK, Aalborg, Nibevej 24/09/2020
19:18
12345...6»