My search agents   Save list   Create search agent
12345...36»   Lots per page   1075 results List Gallery
Tre-pers.chaiselong sofa, model Astha
Tre-pers.chaiselong sofa, model Astha. Todelt. Ben af sæbebehandlet eg. Betrukket med Agnes Brown.H. 77, B. 290X154 cm, Sh. 45 cm chaiselong bredde 100 cm. Udstillingsmodel.

Lot no: 6139097

EUR 859 DK, Herlev, Dynamovej 21/01/2022
08:00
EUR 671
Henry Kjærnulf. Sæt på seks spisestole (6)
Henry Kjærnulf. Sæt på seks spisestole af massivt egetræ, sæde betrukket med cognac farvet anilin læder . Fremstillet hos EG Møbler. 1960/70'erne. H. 96 cm. Sh. ca. 44 cm. B. 50 cm. Fremstår nybetrukket med cognac farvet vintage anilin læder ved dansk møbelpolster i Danmark. (6)

Lot no: 6045787
EUR 1,208 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21/01/2022
08:01
EUR 966
Sofabord af palisander med glasplade
Sofabord af palisander med plade af glas og underliggende hylde med fletværk. Ben på hjul. H. 50 cm. 80 x 80 cm. Fremstår med brugsspor og to skår i glaspladen.

Lot no: 6139615
EUR 537 DK, Herlev, Dynamovej 21/01/2022
08:01
EUR 268
Vinkelmåler samt officersservice. (6)
Sæt ubrugt officersservice af rustfrit stål, fra krigsskib, med indridset mærke. Årgang: 1960 - 1965. Samt to vinkelmåler af træ og messing samt andet maritimt måleinstrument. (6)

Lot no: 6125067
EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 21/01/2022
08:02
Børge Mogensen. Freestanding three-seater sofa, Model 2213
Børge Mogensen 1914-1972. Three-seater sofa, loose back and seat down-filled cushions. Teak legs. Model 2213. Designed in 1963. Produced by Fredericia Stolefabrik, Model 2213. H. 76/44 cm. L. 220 cm. D. 80 cm. Recently reupholstered with new down-filled cushions by professional upholsterers in ...

Lot no: 6136751
EUR 7,248 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21/01/2022
08:03
EUR 5,638
Henry Heerup. Portræt af mand. Cd
Henry Heerup (1907-1993) Portræt af mand. Bly på papir. Signeret Heerup. 22 x 15(35 x 25) cm. Fremstår med ridser i papir, løst monteret i ramme.

Lot no: 6144444
EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 21/01/2022
08:03
Felix kontorstol
Felix drejbar kontorstol med sæde af sort plast, fempasfod med hjul. H. 79, SH. 49, B. 58 cm. Fremstår med brugsspor.

Lot no: 6144448

EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 21/01/2022
08:04
Hans Olsen. Sofabord af palisander og brunt læder
Hans Olsen (1919-1992). Sofabord af palisander, rektangulær plade betrukket med brunt skind. 1960'erne. Fremstillet hos CS-møbler, Glostrup. H. 51 L. 108 D. 70 cm. Fremstår med lettere aldersrelateret brugsspor. Vær opmærksom på, at der kan være forskellige regler for handel og indførelse af ...

Lot no: 6105369
EUR 537 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21/01/2022
08:05
EUR 403
Tre loftslamper fra Københavns Hovedbanegård(3)
Tre loftslamper fra Københavns Hovedbanegård. Brunlakeret metal, senere ombygget til LED lyskilde. H. 41 cm. Fremstår med kraftige brugsspor, fugleklatter. Fejl og mangler må påregnes.(3)

Lot no: 6142698
08:05
Ti armstole af bøg (10)
Ti armstole af formbøjet bøg, sæde og ryg betrukket med møbelstof. H. 79, B. 56, D. 44 cm. Fremstår med brugsspor, mærker, ridser og skjolder. (10)

Lot no: 6142773
08:06
Grete Jalk for Glostrup Møbelfabrik. Teakwood sofa
Grete Jalk (1920-2005). Sofa model PJ. 56/3 with a teakwood frame. Produced by Glostrup Møbelfabrik. Loose cushions upholstered in green wool. Dimensions: L. 176 cm. H. 75 cm. Sh. 35 cm. Newly reupholstered cushions from a different Danish furniture upholsterer in Denmark with green wool.

Lot no: 6078223
EUR 2,349 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21/01/2022
08:07
EUR 1,879

Lot no: 6142694
08:07
Samling div. gipsskruer mm. (7)
Samling div. gipsskruer mm. Fremstår i ubrudt emballage.

Lot no: 6143506

08:08
Niels O. Møller. Armstol af massiv teaktræ model 56
Niels O. Møller. Armstol af massiv teaktræ, sæde betrukket med sort pure anilin læder. sædehøjde ca. 45 cm. Fremstillet hos J. L. Møllers møbelfabrik, model 56. Plakette fra J.L. møllers møbelfabrikFremstår nybetrukket med pure sort anilin læder ved dansk møbelpolster i Danmark.

Lot no: 6043815
EUR 1,074 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21/01/2022
08:09
EUR 805
Abraham Ortelius. Dobbeltkort over Hessen og Holsten, 1579
Abraham Ortelius. 'Hassiae descriptio...' / 'Holsatiae descrip.' Randkoloreret kobberstik, 1579. Gengivet i Abraham Ortelius' 'Theatrum Orbis Terranum'. 34 x 49 (50 x 64) cm. Rammeglas fremstår med rester efter labels.Abraham Ortelius regnes som en af 1500-tallets vigtigste nederlandske ...

Lot no: 6087593
EUR 349 DK, Herlev, Dynamovej 21/01/2022
08:09
EUR 188
Helge Sibast for Sibast Furniture. Model no. 07 spisestol. Stol af røget eg
Helge Sibast for Sibast Furniture. Model no. 07 spisestol. Stol af olieret røget eg, massiv stel, fineret kopstykke, sæde betrukket med beige-farvet læder. Formgivet 1953. Fremstillet hos Sibast Furniture, model 07, mærket herfra. H. 73,5, Sh. 44,5 cm. Fremstår med håndteringsmærker. Vejl. ...

Lot no: 6133657

08:10
EUR 403
Børge Mogensen. Lænestol, original læder, model 2421
Børge Mogensen 1914-1972. Lænestol, model 2421. Betrukket med originalt brunt læder. Løse hynder med dunfyld, ben af massiv egetræ. Fremstillet hos Fredericia Stolefabrik. Mål: H. 73 cm, B. 70 cm, SH. 44 cm. Fremstår med patina.

Lot no: 6043955
08:11
EUR 805
Mobitec. Sæt på seks stole fra Restaurant Kong Hans Kælder (6)
Mobitec. Sæt på seks stole med polsteret sæde og ryg. Betrukket med mønsteret stof. Ben af mørkt lakeret træ. H. 105 cm. D. 50 cm. SH. 47 cm. Fremstår med enkelte pletter, mærker på ben og brugsspor. Proveniens: Kong Hans Kælderen. Restauranten åbnede i 1976 og har til huse i Københavns ...

Lot no: 6133772
EUR 268 DK, Herlev, Dynamovej 21/01/2022
08:11
Menu. Pepe Marble Mirror, Wall, Brass/Honed Brown
Menu. Pepe Marble Mirror, Wall, Brass/Honed Brown. 25 X 25 cm. Ø.20 cm. Nedpakket i original brudt emballage.vejl.udsalgspris 3499,-

Lot no: 6094966

08:12
EUR 148
Angel Pazmino, lænestol fra 1960'erne, fremstillet hos Muebles de Estilo, Ecuador
Angel I. Pazmino Lænestol fra 1960'erne. Fremstillet hos Muebles de Estilo -Quito, Ecuadorr. Sammensat konstruktion af massivt mørkt træ, ryglæn og sædeovertræk af brunt kernelæder med prægede pyntemotiver. Mål: H. 74 cm, B. 58 cm, Sh. 40 cm. Fremstår med brugsspor samt flækket i mellem ben og ...

Lot no: 6034735
EUR 671 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21/01/2022
08:13
EUR 537
Diamonds By Frisenholm. Brillantring af 9 kt. guld
Diamonds By Frisenholm. Brillantring af 9 kt. guld prydet med brillanter, ialt ca. 0.11 ct. Farve: Top Crystal (I). Klarhed SI. Ringstr. 52 Ø 16,5 mm. Vægt ca. 1,0 g.

Lot no: 6122881

08:13
EUR 161
Wendelbo. Meta pendel

Lot no: 6027849

08:14
Dansk Møbelarkitekt. Sofabord af massivt teak
Dansk Møbelarkitekt. Sofabord af massivt teak, prydet med indlægninger samt sko af palisander, H: 53 L. 167 B: 63 cm. Fremstår med minimale brugsspor, alder taget i betragtning.Vær opmærksom på, at der kan være forskellige regler for handel og indførelse af palisander træ til andre lande. Ved ...

Lot no: 6096860
EUR 859 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21/01/2022
08:15
EUR 671
Diamonds By Frisenholm. Brillantring af 9 kt. guld prydet med brillanter, ialt ca. 0.07 ct. Farve: Top Crystal (I). Klarhed SI. Ringstr. 51 Ø 16,2 mm. Vægt ca. 1,2 g.

Lot no: 6122772

08:15
EUR 161
7090 Centurion damecykel
Centurion damecykel med 7 gear. Str. 44 cm. Stelnr. WAK45500C. Fremstår låst, med brugsspor, låst styr, rust på bagagebærer, kæde, skruer og pedalarm. Auktioner over hittegods, cykler, og koster fra Københavns Politi Se alle auktionerne herher

Lot no: 6139524
08:16
Alfred Christensen. Two-seater sofa with lamb wool
Alfred Christensen. Free-standing two-seater sofa with varnished beechwood legs, fully upholstered in lamb wool. From the 1950s. H. 83 L. 140 D. Sh. approx. 42 cm. Newly reupholstered in lamb wool by a professional furniture upholsterer in Denmark.

Lot no: 6079789
EUR 2,416 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21/01/2022
08:17
EUR 1,879
Par lænestole model 'Harper' (2)
Par lænestole model 'Harper' betrukket med 'Lux Navy'. Stel af valnød. H. 90 B.85 D. 88 cm. Fremstår ubrugte. (2)

Lot no: 6128340

EUR 456 DK, Herlev, Dynamovej 21/01/2022
08:17
EUR 349
Diamonds By Frisenholm. Brillantring af 9 kt. hvidguld
Diamonds By Frisenholm. Brillantring af 9 kt. hvidguld prydet med brillanter, ialt ca. 0.11 ct. Farve: Top Crystal (I). Klarhed SI. Ringstr. 53 Ø 16,8 mm. Vægt 1,8 g.

Lot no: 6122666

08:18
EUR 201
Børge Mogensen. Slædestol model 2254
Børge Mogensen. Slædestol model 2254 med stel af massiv mahogni, ryg, nakkepude og sædehynde med originale læderstropper. H. 95/36, B. 66 cm. Fremstillet hos Fredericia Stolefabrik. Fremstår nybetrukket med gråt møbel stof ved dansk møbelpolster i Danmark.

Lot no: 6033707
08:19
EUR 940
SEIN. Et par stager model VNKL 1 & 2, messing. (2)

Lot no: 5786636

08:19
12345...36»
My search agents