12345...43»   Lots per page   1265 results ListGallery
Pepe Cortés. Fire barstole model Jamaica (4)
Pepe Cortés. Fire barstole med stel af grålakeret metal, drejbart sæde af aluminium. Fremstillet hos Amat, graveret herfra under bunden, model Jamaica. H. 76 cm. Fremstår med ridser og mærker, træghed på drejefunktion (4)

Lot no: 6120549
EUR 322 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 02/12/2021
08:48
EUR 148
Lyby Møbler. Skab med vitrineoverdel, palisander (2)
Lyby Møbler. Skab med to skydelåger, vitrineoverdel af med to låger bag hvilken hylder. Skab H. 70 cm. B. 90 cm. D. 43 cm. Vitrineoverdel H. 90 cm. B. 90 cm. D. 32 cm. (2)

Lot no: 6122934
EUR 403 DK, Nivå, Stejlepladsvej 02/12/2021
09:31
EUR 228
Sofie Pagh Karlsbak. Komposition (cd)
Sofie Pagh Karlsbak (f. 1980). Komposition, akryl på lærred, sign. Sofie Pagh Karlsbak 2003. 80 x 60 cm (84 x 64 cm).

Lot no: 6108100
EUR 268 DK, Vejle, Dandyvej 02/12/2021
10:07
EUR 134
Peter Wallmann. Himmelparti
Peter Wallmann (f. 1957). Himmelparti, akryl på lærred, sign. PW. 60 x 50 cm (64 x 54 cm).

Lot no: 6108110
10:08
EUR 161
Peter Wallmann. Himmelparti

Lot no: 6108106
10:09
EUR 161
Dansk maler, ca. 1860. Parti fra en gård med kvinde og tre små børn
Dansk maler, ca. 1860. Parti fra en gård med kvinde og tre små børn, olie på lærred, usign. 32 x 42 cm (46 x 56 cm). Fremstår med aldersrelaterede krakeleringer.

Lot no: 6108078
10:10
EUR 134
Sofie Pagh Karlsbak (f. 1980). Komposition, akryl på lærred, sign. Sofie Pagh Karlsbak. 80 x 100 cm. Uden ramme.

Lot no: 6108103
10:11
EUR 134
Peter Rostrup Bøyesen. Interiør med rygende ung mand (cd)
Peter Rostrup Bøyesen (1882-1952). Interiør med rygende ung mand, olie på plade, sign. monogram. 78,5 x 69 cm (90 x 80 cm). Fremstår med afskalninger, enkelte krakeleringer.

Lot no: 6108090
EUR 537 DK, Vejle, Dandyvej 02/12/2021
10:12
EUR 403
To hårsmykker og en amulet af ben, Indonesien 1800-1900-tallet (3)
To hårsmykker og en amulet af udskåret ben, alle med siddende figurer, Indonesien 1800-1900-tallet. Monteret på standere. L. ekskl. stand 10, 21 og 25 cm. (3)

Lot no: 6085362
10:13
EUR 403
Tahiti pearl earrings in 925 silver
Tahiti pearl earrings in 925 silverColor: GreenSurface: Clean Luster: GoodSize: 9x10 mmLength: 4 cmCerificate included.

Lot no: 6103963

EUR 250 BE, Antwerpen 02/12/2021
10:31
EUR 120
Tre pers. sofa, model Dylan
Tre pers. sofa, model Dylan betrukket med 'Velour Matt Amber' , ben af eg. H. 83 B. 218 D. 97 cm. Udstillingsmodel med håndteringsmærker.

Lot no: 6086519

EUR 591 DK, Herlev, Dynamovej 02/12/2021
10:32
EUR 456
Hans Degner. Akryl på træ på plade. Komposition.
Hans Degner, født 1964. Abstrakt komposition. Akryl på træ på plade 62 x 73 cm. Signeret på bagsiden

Lot no: 6078112
EUR 242 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 02/12/2021
10:34
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super cirkulært spisebord
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super cirkulært spisebord monteret med spændben af mat forkromet stål, plade med hvid laminat og aluminiumskant. Fremstillet hos Fritz Hansen i 1987. H. 71 Ø. 145 cm. Fremstår med brugsspor, enkelte ridser, mindre kanthak samt underside med afskalninger i maling

Lot no: 6100018
EUR 859 DK, Herlev, Dynamovej 02/12/2021
10:37
EUR 671
Lounge chair and footstool with genuine lambswool (2)
Lounge chair and footstool upholstered in genuine lambswool, mahogany legs, front legs with brass leg caps. H. 100 cm. W. 84 cm. D. 70 cm. SH. 45 cm. Footstool with teak legs. Ø 65 cm. H. 43 cm. (2)

Lot no: 6084618
EUR 2,685 DK, Herlev, Dynamovej 02/12/2021
10:42
EUR 2,013
Lounge chair upholstered in real lamb wool.
Lounge chair upholstered in real lamb wool, legs made in mahogany, front legs with brass leg caps. H. 90 cm. W. 72 cm. D. 70 cm. Sh. 42 cm.

Lot no: 6084621
EUR 1,342 DK, Herlev, Dynamovej 02/12/2021
10:47
EUR 940
Anderssen & Voll for Muuto, Oslo bench
Anderssen & Voll for Muuto, Oslo bench betrukket med Ligy/Fiord 551, ben af grålakeret stål. 150 X 70 cm. sh. 40 cm. Udstillingsmodel i original emballage. Modelfoto.

Lot no: 6105563

EUR 805 DK, Herlev, Dynamovej 02/12/2021
10:52
EUR 456
A pair of lounge chairs upholstered in real lamb wool (2)
A pair of lounge chairs upholstered in real lamb wool, legs and armrests made in mahogany. H. 80 cm. W. 70 cm. D. 70 cm. Sh. 42 cm (2)

Lot no: 6084619
10:57
EUR 1,074
To allianceringe af hvidguld med brillanter og 14 kt. hvidguld
To allianceringe af hvidguld med brillanter og rubiner af 14 kt. hvidguld, brillanter ialt ca. 0.10 ct. Farv: Wesselton (H). Klarhed VS. Ringstr. 56,5-57, Ø 17,9-18,1 mm. Samlet vægt 5,7 g. (2)

Lot no: 6101478
EUR 537 DK, Herlev, Dynamovej 02/12/2021
11:02
EUR 349
Brillanttennisarmband aus 18 kt. Weißgold, zus. ca ca. 2.38 ct.
Brillanttennisarmband aus 18 kt. Weißgold mit 34 runden Gliedern jeweils mit Brillanten, zus. ca. 2.38 ct. Farbe: Top Crystal-Crystal (I-J). Reinheit: VS-SI. Ca. 2015. Mit Sicherheitsschließe. Gewicht ca. 22,7 g. Glieder Ø 0,49 cm. L. 18 cm. Minimale Gebrauchsspuren.

Lot no: 6114493
EUR 3,893 DK, Vejle, Dandyvej 02/12/2021
11:04
EUR 3,087
Persisk Keshan Tæppe. 390 x 270 cm.
Persisk Keshan Tæppe. Uld på bomuld. 1970'erne. 390 x 270 cm. Nyvasket.

Lot no: 5942984
11:12
EUR 644
Turmailin- og brillantvedhæng af 18 kt. hvidguld, i alt 4.25 ct
Turmailin- og brillantvedhæng af 18 kt. hvidguld prydet med større dråbeformet pink turmalin på ca. 4.00 ct. måler ca. 14,88 x 8,98 x 5,35 mm., flankeret af brillantsleben diamant på ca. 0.25 ct. Farve: Top Crystal (I). Klarhed: SI. Vægt ca. 1,9 g. H. 2,4 cm. Fremstår med utydeligt stempel på ...

Lot no: 6113905
11:14
EUR 403
365º North for Wendelbo. Hug chair. Light grey
365º North for Wendelbo. Hug chair with frame and legs made in powder-varnished steel. Chair and cushion upholstered in dark grey furniture fabric. H. 82. Sh. 41. D. 86 W. 87 cm. Packed in previously unpacked original packaging. Model photo.

Lot no: 6088682

11:17
EUR 698
Loose brilliant cut diamond 0.40ct
Loose brilliant cut diamond 0.40ct Colour: (K) Top Cape Clarity: VVS Accompanied by a IGI certificate

Lot no: 5347361

EUR 900 BE, Antwerpen 02/12/2021
11:22
EUR 500
Illum Wikkelsø for Eilersen. Lænestol model Capella
Illum Wikkelsøe (1919-1999). Lænestol, model Capella med stel af teak, løse hynder betrukket med lyst stof. Formgivet i 1959. Fremstillet hos N. Eilersen. H. 73 cm. B. 68 cm. SH. ca. 37 cm. . Fremstår med brugsspor.

Lot no: 6117002
11:22
EUR 403
Diamantring af 14 kt. hvidguld flettet front, i alt 1.02 ct
Diamantring af 14 kt. hvidguld med flettet front prydet med talrige større og mindre baguetteslebne diamanter, i alt ca. 1.02 ct. Farve: Top Wesselton-Wesselton (G-H). Klarhed: VVS-SI. Vægt ca. 5 g. B. 1,04 cm. Ringstr. 54/17,2.

Lot no: 6110115
EUR 1,128 DK, Vejle, Dandyvej 02/12/2021
11:24
EUR 886
Persischer Isfahan Teppich, 278 x 380 cm. Erste Hälfte 20.Jh.
Persischer Isfahan Teppich. Wolle auf Baumwolle, ca. 800.000 Knote. Erste Hälfte 20.Jh. Mit Gebrauchsspuren und abgenutzten Fransen. 278 x 380 cm.

Lot no: 6086622
EUR 3,221 DK, Herlev, Dynamovej 02/12/2021
11:27
EUR 2,416
Per Borup. Blomsterlås af 14 kt. guld med brillant
Per Borup. Blomsterlås af 14 kt. guld med blankpolerede og punslede led, med en brillantsleben diamant på ca. 0.03 ct. Farve: Top Wesselton (G). Klarhed: VS. Vægt 8,3 g. Diam. 2,0 cm. Få brugsspor.

Lot no: 6101475
EUR 671 DK, Herlev, Dynamovej 02/12/2021
11:32
EUR 537
Brillanttennisarmband aus 14 kt. Weißgold mit 56 Brillanten zus. ca. 1.30 ct
Brillanttennisarmband aus 14 kt. Weißgold mit 56 Brillanten zus. ca. 1.30 ct. Farbe: Top Wesselton- Wesselton (G-H). Reinheit: VS. Gesamtcarat ins Armband gestempelt sowie mit GBL 585 mit israelischer Leier. Verschluss mit Sicherheitsschließe. Gewicht ca. 12,4 g. L. 18 cm, B. 0,35 cm.

Lot no: 6113870
EUR 1,879 DK, Vejle, Dandyvej 02/12/2021
11:34
EUR 1,477
Diamantvedhæng af 18 kt. hvidguld i form af håndtaske med gemme
Diamantvedhæng af 18 kt. hvidguld i form af håndtaske med oplukkelig med lille rumgemme, front prydet med 26 små hvide enkeltslebne diamanter, i alt ca. 0.20 ct. Samlet carat på diamanter er stemplet på tasken. Vægt i alt ca. 5,1 g. B. 1,6 cm. H. inkl. øsken 2,5 cm.

Lot no: 6125629
EUR 591 DK, Vejle, Dandyvej 02/12/2021
11:35
EUR 456
Tre-pers. sofa, model Chill
Tre-pers. sofa, model Chill.Betrukket med ' Forrest mole'. ben af sortlakeret metal. H. 84, B. 209, D. 87, Sh. 46 cm. Udstillingsmodel med håndteringsmærker.

Lot no: 6087107

11:37
EUR 322
12345...43»