Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language Show used items
Show
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 476  >> ListGallery Lots per page
Konvolut Objekte aus Stein. China (7)
Konvolut Objekte aus Stein. China. Maße max. ca. H. 5 cm B. 5 cm. Gebrauchsspuren. (7)
Lot no: 5336564
EUR < 125 DE, Hamburg, Große Elbstraße 24/05/2019
17:41:15
EUR 70
Skål med lock Kina
SKÅL MED LOCK, porslin, Kina, Guangxu (1875-1908), dekor av figurer och fjäril vid frukträd i emaljfärg, järnoxid samt sepia, botten med märke, diameter ca 27, höjd 17 cm
Lot no: 5338297
EUR 523 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24/05/2019
17:42:00
Tove Hørberg cd, Bornholm, vase af keramik
Tove Hørberg cd, Bornholm kugleformet vase af keramik dekoreret med landskab motiv i relief med blå og grøn glasur på hvid bund, sign. i bunden. H. 15 Ø 15 cm.
Lot no: 5331421
EUR 161 DK, Roskilde, Store Hedevej 24/05/2019
17:43:00
Indonesiske/balinesiske figur og maske, 1900 tallet (2)
Indonesiske/balinesiske dæmon figurgruppe og maske af udskåret træ og hår, 1900 tallet H. 58 og ca. 35 cm. (2)
Lot no: 5328304
EUR 201 DK, Roskilde, Store Hedevej 24/05/2019
17:43:00
Rubinring af 14 kt. hvidguld.
Diamonds by Frisenholm. Bred rubinring udført af 14 kt. rhodineret hvidguld prydet med 48 stk. rubiner, ca. 0.71 ct. Ringstr. 57/Ø18,1 mm. Vægt. 4,55 g.
Lot no: 5224302

EUR 322 DK, Herlev, Dynamovej 24/05/2019
17:44:00
EUR 121
Satsbord 3 delar
SATSBORD, 3 delar, 2000-tal, kromade underreden, svarttonade glasskivor, höjd 55, 50x50 cm
Lot no: 5338298
EUR 126 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24/05/2019
17:44:00
Bengt Lindström hänge sterlingsilver
BENGT LINDSTRÖM, hänge, sterlingsilver, föreställande ansikte, Guld Carlsén, Sundsvall, års- och stadsstämpel saknas, stämpelsignerad Lindström, numrerad upplaga: 59/999, karbinhakar med möjlighet att variera upphängning, ankarlänk, längd 68 cm, vikt ca 66,4 g
Lot no: 5338299
EUR 209 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24/05/2019
17:46:00
Persisk Kermanshah nomade-kelim, 300x145 cm.
Persisk Kermanshah nomade-kelim, 300x145 cm. Tæppet er håndknyttet og efterfølgende vasket og behandlet for at opnå et antikt look.
Lot no: 5339785

EUR 188 DK, Roskilde, Store Hedevej 24/05/2019
17:55:00
Temde Light Bulb. Stor bordlampe. Ca. 1970
Temde Light Bulb. Stor bordlampe. Ca. 1970 Stel i forkromet stål. H. 60 cm. Bemærk stol medfølger ikke.
Lot no: 5334928
EUR 201 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24/05/2019
18:00:00
Josef Frank serveringsvagn Svenskt Tenn
JOSEF FRANK, tevagn, Svenskt tenn, modellnummer 691, serveringsvagn, rödlackerad metall med glasskivor, ursprungligen formgiven 1930-tal, metallvariant 1980-tal, höjd ca 70, 80x48 cm
Lot no: 5338300
EUR 732 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24/05/2019
18:00:00
Lindorm Liljefors, skogslandskap med älg, 100x70cm
LINDORM LILJEFORS (1909-1985): Skogslandskap med älg, signerad och daterad Lindorm L -46, olja på duk, 70x100 cm
Lot no: 5338301
EUR 1,046 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 24/05/2019
18:02:00
2 europæiske lyse melede lammeskind (2)
2 europæiske lammeskind - lyse melerede. Tyk og blød kvalitet. Bemærk: Stole medfølger ikke, 122x79 cm. 121x73 cm. (2) Bemærk at det er et naturprodukt, så udtryk og nuance kan variere let. Der er ikke anvendt krom i garvningen af lammeskindene, da alle produkter anvendt i garvningen er EU ...
Lot no: 5311180

EUR 148 DK, Odense, Kratholmvej 24/05/2019
18:04:00
EUR 114
Byrå, stockholmsarbete i rokoko
BYRÅ, stockholmsarbete i rokoko, Christopher Tietzes krets, fanerad med amarant, jakaranda och valnöt, brännförgyllda beslag av mässing, bukig form, parketläggning av friser, fält och romber, lådförstycken med beslagskedjor, draghandtag och nyckelskyltar i form av akantus och rocailler, sidostycken med inläggningar av flätverk inom romber, lambrekängbeslag av rocaille och akantusblad, medföljer ej fungerande nyckel, höjd 81, 124 x 62 cm. . För konditionsrapport kontakta markus.anderzon@auktionsverket.se
Lot no: 5338302
EUR 3,138 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24/05/2019
18:04:00
Norway Says for Muuto, 2 Mhy pendler hvid (2)
Norway Says for Muuto, T0 Mhy Pendant Lamp. hvidlakeret aluminium med tekstil ledning. Ø 20 cm. Fremstår med små brugsspor. (2)
Lot no: 5322045
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 24/05/2019
18:05:00
Fartgsmodell Skansen
FARTYGSMODELL, "Skansen", längd ca 57 cm, i monterskåp av bemålat trä, ca 82x40x25 cm
Lot no: 5338303
EUR 262 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 24/05/2019
18:06:00
Ohrhänger besetzt mit Saphiren, Rubinen und Smaragden (2)
Ohrhänger gefertigt aus 925 Silber (geprüft), besetzt mit Saphiren, Rubinen und Smaragden im facettierten Rundschliff mit einem Durchmesser von je ca.: 2,5 - 3 mm. Maße ca.: 68 x 27 mm, Gewicht ca.: 21,5 g.
Lot no: 5293016

EUR 250 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 24/05/2019
18:08:00
EUR 120
Ely Florideco bord
ELY FLORIDECO, bord, samtida, stål, stämpelmärkt, höjd ca 100, 50x50 cm
Lot no: 5338304
EUR 157 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24/05/2019
18:08:00
Georg Jensen. Boliginventar (3)
Georg Jensen. Vase af blankt rustfrit stål. Str. Medium. H. 23,7 cm. Ø 16,4 cm. Design Ilse Crawford. Glow skål af blankt rustfrit stål H. 4,1 cm. Ø 17 cm. Design Maria Berntsen. Ambience lysestage af blankt rustfrit stål. H 27,7 cm. B. 11,2 cm. D. 11,2 cm. I originale æsker. (3)
Lot no: 5319934

EUR 322 DK, Roskilde, Store Hedevej 24/05/2019
18:10:00
Skål 1800-talets mitt
SKÅL på fot, 1800-talets mitt, opalinglas, dekor i guld, kant i blått, höjd ca 14, diameter 16 cm
Lot no: 5338305
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24/05/2019
18:10:00
Kaffeskedar silver och emalj
KAFFESKEDAR, 12 st, emalj och silver, Norge, längd ca 93 mm
Lot no: 5338306
18:12:00
Montblanc reservoarpenna
MONTBLANC, reservoarpenna, "Meisterstück, svart resin med förgyllda detaljer, spets i 14 k guld, längd 13,5 cm, originaletui
Lot no: 5338307
18:14:00
Jaeger-LeCoultre damarmbandsur
JAEGER-LECOULTRE, damur, platina, 1960-tal, dekor med 30 små åttkantslipade diamanter, manuell, plexiglas, boettnr. 78403, verknr. 76571, integrerad länk i 18 k vitguld, diameter 16 mm, längd ca 165 mm, vikt ca 28,8 g, Jaeger-LeCoultre box
Lot no: 5338308
EUR 628 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24/05/2019
18:16:00
Air Breeze. Atlantic Nordic varmepumpe, model KCV 20-028 (2)
Air Breeze. Atlantic Nordic varmepumpe, model KCV 20-028, med varme, aircondition, affugtning og blæsefunktion. Fjernbetjening og manual medfølger. Mål på kasser: 54 x 80 x 27 og 35 x 86 x 25 cm. Fremstår ubrugt i original emballage. (2 kolli)
Lot no: 5015730

EUR 483 DK, Aarhus, Egå Havvej 24/05/2019
18:17:00
EUR 322
Tadeusz Kamasa
TADEUSZ KAMASA (Polen, 1924-2003): Kvinna med solfjäder, signerad T. Kamasa, olja på duk, ca 70x60 cm
Lot no: 5338309
18:18:00
Värjor
VÄRJOR, 2 st., dekorativa, 1900-tal, fästen med förgyllning varav ett med avslut av fågelhuvud, baljor i svärtat läder, längd inklusive baljor ca 87-89 cm
Lot no: 5338310
18:20:00
To europæiske lammeskind, brune nuancer.
To europæiske lammeskind, brune nuancer. Lækker blød kvalitet. Mål ca.100 x 62 og 89 x 52 cm. Miljørigtigt og skånsomt produceret uden brug af krom for at beholde uldens naturlige egenskaber. Naturlige farver uden afblegning eller indfarvning. 100% naturprodukt og er biologisk nedbrydelig....
Lot no: 5300916

EUR 148 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24/05/2019
18:21:00
Oljemålning Knut Ljungberg
KNUT LJUNGBERG (1911-1973): Landskapsmotiv, signerad Knut Ljungberg, olja på duk, ca 36 x 47 cm
Lot no: 5338311
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Makadamgatan 24/05/2019
18:22:00
Samling Bijouteri smykker: Armbånd & charms, læder & metal (ca. 520)
Samling Bijouteri smykker, læder & metal. Bestående af: 100 armbånd af metal, 100 læder armbånd, 100 læderarmbånd med charms, 100 charms, 100 charms, samt 20 armbånd. NB: Kasse medfølger ikke. (ca. 520)
Lot no: 5240034
18:24:00
Fladdermusfåtölj Dennis Marquart
DENNIS MARQUART, "KS Chair", OX Denmark, samtida, s.k. Fladdermusfåtölj, stomme av kromat stål, klädsel i beiget läder, stämplad OX Denmarq, sitthöjd ca 40 totalhöjd ca 108 cm, 98x80 cm
Lot no: 5338312
EUR 314 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24/05/2019
18:24:00
Ytterkrukor Rörstrand
YTTERKRUKOR, omkring 1900, porslin, Rörstrand, med blå och vit dekor av fiskar, bombéformade, höjd ca 20 cm
Lot no: 5338313
EUR 209 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 24/05/2019
18:26:00
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 476  >>