Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language Show used items
Show
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 378  >> ListGallery Lots per page
Daniel Wellington 3 herrearmbåndsure (3)
Daniel Wellington 3 herrearmbåndsure. Urkasser i stål og 2 stk. forgyldt stål. Hvide og sort urskiver med streginddelinger for min. og timer. Quartz urværk, med læderremme, 36,5 mm. Ubrugte i originale æsker. Urene gik på vurderingstidspunktet, men Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten ...
Lot no: 5296145

EUR 322 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 20/05/2019
19:21:00
EUR 94
Kautschukreif mit Aquamarinanhänger
Kautschukreif gefertigt mit einem Federring aus 925 Silber vergoldet (punziert). Der Anhänger ist gefertigt aus 14kt Gold (geprüft), besetzt mit 4 Aquamarinen im modifizierten Navetteschliff von ca.: 23,4 x 11 mm, 21,5 x 10 mm sowie mit 2 Amethysten im facettierten Rundschliff mit einem ...
Lot no: 5308520
EUR 800 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 20/05/2019
19:21:00
EUR 400
Batchair / Flagermus lænestol, brunt skind
Bat chair / Flagermus-stol med rørstel af kobberfarvet lakeret stål, betræk af brunt læder. SH. 40 cm. H. 98 cm. Udstillingsmodel.
Lot no: 5325718

EUR 201 DK, Esbjerg, Oddesundvej 20/05/2019
19:21:00
Weekends ophold fra fredag til søndag på Nordbornholms Superior Slægtsgaarden for 2 personer i dobbeltværelse i tidsrummet fra d. 1. september til 15. november 2019
I weekend ophold får I:2 overnatninger i dobbeltværelse med bad og toilet.2 gange Morgenmads oplevelser, for to personer.1 gange Aftensmad for to personer.Fri parkering.Pension Slægtsgaarden ligger midt i det gamle Allinge, med en hyggelig samtale miljø både inde- som udendørsNår auktionen er ...
Lot no: 5303129

EUR 268 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 20/05/2019
19:21:00
EUR 121
Shapu. Japansk knivsæt bestående af fire knive (4)
Shāpu: Japansk hammerslået knivsæt, bestående af: 1 stk. Kokkekniv, ca. 22 cm langt blad. Fuld længde 34,5 cm. 1 stk. Brødkniv, ca. 22 cm langt blad. Fuld længde 34,6 cm. 1 stk. Grøntsagskniv, ca. 19 cm langt blad. Fuld længde 31,7 cm. 1 stk. Universalkniv, ca. 15,7 cm. langt blad. Fuld ...
Lot no: 5322689

EUR 430 DK, Herlev, Dynamovej 20/05/2019
19:21:00
EUR 228
Charles Eames. Soft Pad office chair, model EA-217
Charles Eames. Soft Pad office chair, upholstered in original black leather, five-star base and armrests in chrome-plated aluminium, height adjustable with tilt function. Designed in 1969. Produced by Vitra, model EA-217. Displays minor usage-related traces of wear.
Lot no: 5336304
EUR 2,081 DK, Aarhus, Egå Havvej 20/05/2019
19:21:00
EUR 1,020
To Rya tæpper af uld (2)
Blåt rya tæppe 229 x 165 cm. Orange rya tæppe 232 x 167 cm. Fremstår med brugsspor. (2)
Lot no: 5325454
EUR 268 DK, Herlev, Dynamovej 20/05/2019
19:21:00
EUR 148
Safirring af 18 kt guld
Safirring af 18 kt guld. Prydet med en safir og mindre diamanter. Ringstr. 55 ø 17.50 mm. Vægt: 2,4 gr.
Lot no: 5326446
EUR 134 DK, Roskilde, Store Hedevej 20/05/2019
19:22:00
EUR 161
Automat gearkasse til Volvo V/XC-70, årgang 2005
Automat gearkasse til Volvo V/XC-70, årgang 2005. Passer til motor nr. B5254T2. Kilometertal ukendt. Fremstår med brugsspor, Lauritz.com garanterer ikke for funktionaliteten, fejl og mangler.
Lot no: 5332528
EUR 805 DK, Odense, Kratholmvej 20/05/2019
19:22:00
EUR 322
Børge Mogensen. A pair of lounge chairs, Model 2207, recently reupholstered (2)
Børge Mogensen. A pair of lounge chairs, upholstered in black leather, loose down-filled pillows, solid walnut legs. Designed in 1972. Produced by Fredericia Stolefabrik, Model 2207. Reupholstered in black buffalo leather by another professional Danish upholsterer in Denmark. (2)
Lot no: 5336306
EUR 3,087 DK, Aarhus, Egå Havvej 20/05/2019
19:22:00
EUR 2,483
Large display cabinet with top-part. Done in cedar tree. (2)
Large display cabinet with top-part. Done in recycled cedar. top-part with four doors with handle and lock in black varnished metal, cast with decorations. Doors enclosing white-painted shelves and wall coverings. Base with drawers fitted with metal handles. H. 240. W. 170. D. 46 cm. (2)
Lot no: 5320072

EUR 671 DK, Esbjerg, Oddesundvej 20/05/2019
19:22:00
EUR 430
Børge Mogensen. Spisebord, model 'Asserbo', Oregon Pine
Børge Mogensen 1914-1972. Asserbo spisebord af massivt Oregon Pine med Rund plade. Fremstillet hos Karl Andersson & Søn. 1970'erne. H. 70, Ø 150cm, Fremstår nyrenoveret.
Lot no: 5328489
EUR 805 DK, Esbjerg, Oddesundvej 20/05/2019
19:22:00
EUR 671
Ubekendt kunstner. Skulptur i komposit
Ubekendt kunstner. Stor skulptur i komposit materiale form af kvinde h. 38 cm
Lot no: 5311075

19:22:20
EUR 228
Redgreen damejakke, model Ane Short Jacket', str. XL
Redgreen damejakke, model 'Ane Short Jacket'. Str. XL. Ny & ubrugt. Vejl. pris er 2.799,-.
Lot no: 5276033

EUR 174 DK, Odense, Kratholmvej 20/05/2019
19:23:00
To hynder til Hans J. Wegners Y- stol (2)
To hynder til Hans J. Wegners Y- stol, betrukket med lyst læder. (2)
Lot no: 5332733
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 20/05/2019
19:23:00
Walter Knoll. Lænestol, læder
Walter Knoll. Lænestol betrukket med sort læder. Monteret med ben og hjul. Mærker i læder. H. 77 cm. B. 58 cm. SH. 43 cm. Fremstår med brugsspor.
Lot no: 5334499
EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 20/05/2019
19:23:00
'Club Chair' med stel af mahogni, overpolstret med mellembrunt skind.
'Club Chair' med stel af mahogni, overpolstret med mellembrunt skind. H. 91 cm. Sh. 45. B. 91 cm. Fremstår med kraftig brugsslitage.
Lot no: 5333299
19:23:00
EUR 128
Pendler, model Mister, gul / orange (4)
Pendler, model Mister, gul / orange, filt finish, Ø 40, H. 40 cm. Fremstår ubrugt & i org. emb. (4) Vedrørende eftersyn så er de enkelte lamper udstillet i Lauritz.com Odenses showroom. Efter hammerslag bedes køber kontakte Lauritz.com Odense vedrørende udleveringen. Da udleveringen af varen ...
Lot no: 5232778

EUR 161 DK, Odense, Kratholmvej 20/05/2019
19:24:00
Dråbeformet sofabord i massiv eg
Dråbeformet sofabord i massiv eg. Bordplade og ben bejdset i farven Grey oak. Bordplade med affaset kant. Måler: L. 120 cm, H. 45 cm. Leveres usamlet og i original emballage.
Lot no: 5284037

19:24:00
EUR 87
Samling fjernbetjente helikoptere og modelfly (7)
En samling helikoptere og fly bestående af: Helikopter E-sky Hobby RTF Honney bee CP2 med fjerrnbetj. (understel knækket) L. 51 cm, Helikopter E-sky, Co-Comanche m. fjernkontrol og instruktionsbog 43,5 cm, Helikopter E-sky LAMA V3 (understel defekt/mangler, lodstang bukket) uden brugsanvisning L....
Lot no: 5327217
EUR 403 DK, Roskilde, Store Hedevej 20/05/2019
19:24:00
EUR 201
Perleringe af 14 kt hvidguld hvidguld med diamanter (2)
Ring af 14 kt hvidguld med akoya saltvandskulturperle prydet med enkelslebne diamanter i alt ca. 0.12 ct. Farve: Wesselton (H) Klarhed: SI. Str. 56 ø 18 mm. Ring af 14 kt hvidguld med akoya perler og 4 mindre diamanter. Str. 58, (Opskåret ringskinne) (2)
Lot no: 5329273
EUR 268 DK, Roskilde, Store Hedevej 20/05/2019
19:24:00
EUR 161
Arne Jacobsen. Kontorstol, model 3117, sort læder
Arne Jacobsen. Kontorstol 'Syveren', drejelig fempasfod af forkromet stål på hjul, højdejusterbar med gaspatron. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3117. Fremstår nybetrukket med sort af anden dansk professionel møbelpolster i Danmark
Lot no: 5336309
EUR 1,128 DK, Aarhus, Egå Havvej 20/05/2019
19:24:00
EUR 564
Charles Eames. Armstol fra serien 'Aluminium Group' model EA-108
Lot no: 5336311
EUR 671 DK, Aarhus, Egå Havvej 20/05/2019
19:24:00
EUR 322
Armbånd med citriner, rosaguld-belagt sterling sølv,
Citrin armbånd udført af rosaguld-belagt sterlingsølv prydet med talrige hjerteslebne, gyldengule citriner. Variabel længde: 12- 24 cm. Vægt ca. 11 gram.
Lot no: 5279242

EUR 188 DK, Esbjerg, Oddesundvej 20/05/2019
19:25:00
EUR 128
Ilse Möbel, Barmöbel / Hausbar der 1950er Jahre
Barmöbel / Hausbar der 1950er Jahre von Ilse Möbel, Deutschland – unterseitig bezeichnet. Kastenförmige Konstruktion aus furniertem Holz, wohl Teak, farbigem Resopal und Metall. Mit ausschwenkbarer „Theke“, Kühl- und abschließbarem Barfach. Dieses mit hellem Holz, vermutlich Ahornfurnier, ...
Lot no: 5331560
EUR 500 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 20/05/2019
19:25:00
EUR 250
Bing og Grøndahl samling porcelænsfigurer (4)
Bing og Grøndahl samling figurer af porcelæn bestående af: 1. sortering: citarspiller nr. 1600 H. 29 cm, guitarspiller nr. 1684 H. 24,5 cm, Tom og Willy nr. 1648 H. 19,5 cm, 3. sortering: læsende børn nr. 1567 H. 10 cm. I alt 4 figurer. (4)
Lot no: 5332963
EUR 161 DK, Roskilde, Store Hedevej 20/05/2019
19:25:00
EUR 114
Geckeler Michels for Fredericia Furniture. Fire armstole, model Verve. (4)
Geckeler Michels for Fredericia Furniture. Fire armstole, model Verve. Firpasstel i indfarvet og stål, hhv. sort og hvid. En stol fuld polstret, de øvrige med polstret sædehynde. Fremstillet ved Fredercia Furniture. Udstillingsmodeller med minimale brugsspor. H. 75. Sædehøjde ca. 46 cm. (4)
Lot no: 5329504

EUR 403 DK, Esbjerg, Oddesundvej 20/05/2019
19:25:00
EUR 215
Dobbelt jalousiskab af teak, 1950'erne
Dobbelt jalousiskab af fineret teak, 1950'erne. H. 107, 88 x 38 cm. Nøgle medfølger. Alm. brugsspor, nogle ridser og skrammer.
Lot no: 5329522
EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 20/05/2019
19:25:00
EUR 114
Norbert Beck for Rolf Benz. Corner sofa, Model Plura
Norbert Beck for Rolf Benz. Corner sofa, Model Plura. Multi-adjustable sofa with countless possibilities, upholstered in anthracite grey upholstery fabric, five pillows upholstered in light grey furniture fabric. L. 264 cm. W. 190 cm. Display model, minimal/no signs of wear. Recommended retail ...
Lot no: 5144992

EUR 8,591 DK, Odense, Kratholmvej 20/05/2019
19:25:00
EUR 3,356
Felix von Altersheim, Chromax Deluxe 12 colour pigment print, matte on aluminium composite boards /matte, title: Miss Twiggy - Dadaism - Urban
Felix von Altersheim, Chromax Deluxe 12 colour pigment print matte on aluminium composite boards / matte, Title: Miss Twiggy - Dadaism - Urban. Signature, date, number on reverse side. Limited to 50 copies, year 2018. Dimensions: 130 x 130 cm. Medium/technique: Aluminium composite boards ...
Lot no: 5292901
EUR 750 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 20/05/2019
19:25:00
EUR 375
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 378  >>