Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language Show used items
Show
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 476  >> ListGallery Lots per page
Ramar 1900-tal ovala
RAMAR med krön, Norge 1900-tal, 8 st, ovala, förgyllda, ca 58x44 cm vardera
Lot no: 5338279
EUR 418 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24/05/2019
17:04:00
Stort parti lysstofrør, bla. Sylvania og Philips
Stort parti lysstofrør i div. fatningstyper, heriblandt. Sylvania og Philips, bla. TLD 58 watt 33/640, TLD 20 watt/83RS og køleskabspære rør 22 65E14, 15 watt. Lauritz.com garanterer ikke for funktionaliteten.
Lot no: 5325979
EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 24/05/2019
17:05:00
David Rosén byrå samt skåp
DAVID ROSÉN, byrå och skåp ut Futura-serien, fanerade i mahogny, mässingshandtag, Nordiska Kompaniet, 1900-talets andra hälft, byrån brickmärkt, höjd ca 74, 60x40 cm/st. . 1 nyckel medföljer
Lot no: 5338280
EUR 157 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24/05/2019
17:06:00
Herrfickur i 14 k guld
FICKUR, 14 k guld, 1900-talets första hälft, innerlock i metall, ankargång, boettnr. 57108, diameter 50 mm, vikt ca 85 g
Lot no: 5338281
EUR 262 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24/05/2019
17:08:00
M Pyk
MADELEINE PYK (född 1934): "Vännerna i Nice", signerad och numrerad, M Pyk, 203/250, färglitografi, bladmått ca 64x50 cm
Lot no: 5338282
17:10:00
Ljusstake 1800-tal
LJUSSTAKE, mässing 1800-tal, höjd ca 55,5 cm
Lot no: 5338283
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24/05/2019
17:12:00
Ingmar Relling sidobord riopalisander
INGMAR RELLING; sidobord fanerad i Riopalisander (Dalbergia Nigra), etikettmärkt 'Brödrene Blindheim Sykkylven, Made in Norway', H ca 37 cm, ca 53x48 cm
Lot no: 5338284
EUR 126 SE, Stockholms Auktionsverk, Makadamgatan 24/05/2019
17:14:00
Bordslampa 1900-tal
BORDSLAMPA, 1900-talets andra hälft, mässing med rödmålad metall, höjd ink skärm ca 72 cm
Lot no: 5338285
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Makadamgatan 24/05/2019
17:16:00
Hyndesæt til 'Folkestolen', Børge Mogensen model J39. Sort læder. (6)
Lot no: 5212303

EUR 295 DK, Herlev, Dynamovej 24/05/2019
17:16:00
EUR 94
Karaff med 6 snapsglas
KARAFF, SNAPSGLAS, 6 st., bemålat glas, karaffens höjd ca 27 cm
Lot no: 5338286
17:18:00
Nisse Strinning " High Tech" 7 trädgårdsstolar,
NISSE STRINNING, "High Tech", trädgårdsstolar, 7 st, Grythyttan, samtida, svartlackerat stål, etikettmärkta, stapelbara, sitthöjd ca 45 cm
Lot no: 5338287
EUR 523 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 24/05/2019
17:22:00
Dricksglas 1800-tal
DRICKSGLAS, 18 dlr, 1800-talets början, bestående av vinglas, champagnestrut, starkvinsglas samt 1 sk. frimurarglas, 2 glas Cedersbergs glasbruk, slipad och graverad dekor, höjd ca 6-17cm
Lot no: 5338288
17:24:00
Claes Giertta ringar 3 st
CLAES GIERTTA, ringar, 3 st, kombinerbara, 18 k vitguld, dekor av 6 briljantslipade diamanter, totalt 0,24 ct, Stockholm 1975, ringstorlek 16 mm, vikt 9,1 g
Lot no: 5338289
EUR 628 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24/05/2019
17:26:00
Sigvard Bernadotte puderdosa
SIGVARD BERNADOTTE, puderdosa, sterlingsilver, för Georg Jensen, signerad, design nr 278, diamater 8 cm, total vikt 117 g
Lot no: 5338290
17:28:00
Futura offsetprint
FUTURA, offsett print, "The year of the Ramm", numbered in pencil 194/250, signed in ink, 2015, 28x28 cm, accompanied by vinyl record:The Rammellzee, "How´s my girlfriends?"
Lot no: 5338291
EUR 209 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 24/05/2019
17:30:00
Kyrkbössa/ fattigbössa
KYRKBÖSSA/ FATTIGBÖSSA, 1700-tal, spår av bemålning, beslag av smide, medföljande invändig etikett "Denna fattigbössa, som jag fick av min mor Lisa 1944 trodde hon kom från Delsbo Kyrka", undertill märkt med årtalet 1765, 14, 22x14 cm
Lot no: 5338292
17:32:00
Ljusstakar
LJUSSTAKAR, tenn, 1842, sengustavianska, fyrkantig fot på fötter, godronnerad ljuspipa, höjd ca 17 cm
Lot no: 5338293
EUR 209 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24/05/2019
17:34:00
Vitrineskab, delvist massivt rød eg.
Vitrineskab udført i delvist massivt rød eg. Profileret top. Greb af patineret messing. To glaslåger hvor bag hylder. H. 212 cm. B. 148 cm. D. 44 cm. Modelfoto. Fremstår i orginal emballage.
Lot no: 5331035

EUR 805 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24/05/2019
17:35:00
EUR 403
Mario Chiccorro, tusch
MARIO CHICHORRO, född 1932,signerad Chichorro -68, tusch på papper, 46x105 cm
Lot no: 5338294
EUR 628 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 24/05/2019
17:36:00
Rullmålning Kina 1900-tal.
RULLMÅLNING, Kina, 1900-tal, målningens mått 105x52 cm, totalt pappersmått 180x63 cm
Lot no: 5338295
17:38:00
Gehstock aus Holz.
Gehstock aus Holz. geschnitzt mit afrikanischer Darstellung. Maße ca. L. 98 cm. Gebrauchsspuren.
Lot no: 5336569
EUR < 125 DE, Hamburg, Große Elbstraße 24/05/2019
17:40:00
Golvlampa från Reymyre armaturfabrik
REYMYRE ARMATURFABRIK, golvlampa, 1900-talets andra hälft, 5 armad, rund marmorsockel, höjd 190 cm
Lot no: 5338296
EUR 262 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 24/05/2019
17:40:00
Konvolut Objekte aus Stein. China (7)
Konvolut Objekte aus Stein. China. Maße max. ca. H. 5 cm B. 5 cm. Gebrauchsspuren. (7)
Lot no: 5336564
17:41:00
Skål med lock Kina
SKÅL MED LOCK, porslin, Kina, Guangxu (1875-1908), dekor av figurer och fjäril vid frukträd i emaljfärg, järnoxid samt sepia, botten med märke, diameter ca 27, höjd 17 cm
Lot no: 5338297
EUR 523 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24/05/2019
17:42:00
Tove Hørberg cd, Bornholm, vase af keramik
Tove Hørberg cd, Bornholm kugleformet vase af keramik dekoreret med landskab motiv i relief med blå og grøn glasur på hvid bund, sign. i bunden. H. 15 Ø 15 cm.
Lot no: 5331421
EUR 161 DK, Roskilde, Store Hedevej 24/05/2019
17:43:00
Indonesiske/balinesiske figur og maske, 1900 tallet (2)
Indonesiske/balinesiske dæmon figurgruppe og maske af udskåret træ og hår, 1900 tallet H. 58 og ca. 35 cm. (2)
Lot no: 5328304
EUR 201 DK, Roskilde, Store Hedevej 24/05/2019
17:43:00
Satsbord 3 delar
SATSBORD, 3 delar, 2000-tal, kromade underreden, svarttonade glasskivor, höjd 55, 50x50 cm
Lot no: 5338298
EUR 126 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24/05/2019
17:44:00
Rubinring af 14 kt. hvidguld.
Diamonds by Frisenholm. Bred rubinring udført af 14 kt. rhodineret hvidguld prydet med 48 stk. rubiner, ca. 0.71 ct. Ringstr. 57/Ø18,1 mm. Vægt. 4,55 g.
Lot no: 5224302

EUR 322 DK, Herlev, Dynamovej 24/05/2019
17:44:00
EUR 121
Bengt Lindström hänge sterlingsilver
BENGT LINDSTRÖM, hänge, sterlingsilver, föreställande ansikte, Guld Carlsén, Sundsvall, års- och stadsstämpel saknas, stämpelsignerad Lindström, numrerad upplaga: 59/999, karbinhakar med möjlighet att variera upphängning, ankarlänk, längd 68 cm, vikt ca 66,4 g
Lot no: 5338299
17:46:00
Persisk Kermanshah nomade-kelim, 300x145 cm.
Persisk Kermanshah nomade-kelim, 300x145 cm. Tæppet er håndknyttet og efterfølgende vasket og behandlet for at opnå et antikt look.
Lot no: 5339785

EUR 188 DK, Roskilde, Store Hedevej 24/05/2019
17:55:00
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 476  >>