Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language Show used items
Show
  ListGallery Lots per page
Romersk/Cypriotisk olielampe
Romersk/Cypriotisk olielampe af terracotta L 9 cm. Fra år 0-400. Aldersrelateret stand. Dette er en del af en større samling antikker bestående af diverse brugsting og smykker i keramik, guld og bronze fra Ægypten, Hittitterriget, Romerriget og Grækenland som er blevet registreret og verificeret...
Lot no: 5307932
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25/04/2019
15:46:00
Romersk/Cypriotisk olielampe
Romersk/Cypriotisk olielampe af terracotta L 8,5 cm. Fra år 0-400. Aldersrelateret stand. Dette er en del af en større samling antikker bestående af diverse brugsting og smykker i keramik, guld og bronze fra Ægypten, Hittitterriget, Romerriget og Grækenland som er blevet registreret og ...
Lot no: 5308124
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28/04/2019
13:44:00
Romersk/Cypriotisk olielampe
Lot no: 5302952
14:25:42
Romersk/Cypriotisk tenvægte (4)
Romersk/Cypriotisk tenvægte af terracotta H 4-7,5 cm. Fra år 0-400. Aldersrelateret stand. Dette er en del af en større samling antikker bestående af diverse brugsting og smykker i keramik, guld og bronze fra Ægypten, Hittitterriget, Romerriget og Grækenland som er blevet registreret og ...
Lot no: 5269494
14:44:00
Etruskisk skål
ETRUSKISK Kantharos, 400-talet f Kr, svart buccharo gods, höjd ca 7, största vidd 12,5 cm. . . Proveniens: Inköpt på Stockholms Auktionsverk före 1963
Lot no: 5312376
EUR 210 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 28/04/2019
17:42:00
Tonkopf, Provenienz: Bura Nigra, Ende 11. Jh.
Tonkopf, Provenienz: Bura Nigra, Ende 11. Jh., vollplastisch ausgeformt, auf einem Holzsockel, Thermolumineszenz-Gutachten vorhanden. Maße ca.: H. 16 cm, Altersgemäßer Zustand.
Lot no: 5292727
EUR 750 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 28/04/2019
18:38:00
EUR 375
Samling stenøkser (26)
Samling stenøkser bestående af blandt andet skafthulsøkse L 12 cm, mejsel L 13 cm og 24 primært stenøkser alle defekte. (26)
Lot no: 5304053
EUR 268 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28/04/2019
19:59:00
Mumiemask
MUMIEMASK, Egypten, ptolemeisk tid, ca 305-30 f.v.t, trä med rester av kredering, höjd ca 28 cm. . Proveniens: Inköpt hos Poertegen Herder Munster, dåvarande Västtyskland, 18/12 1971, innan dess samling i Freiburg
Lot no: 5312587
EUR 734 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 29/04/2019
13:14:00
Begravningshalsband Egypten 18:e dynastin
BEGRAVNINGSHALSBAND, Egypten,18:de dynastin (1550-1290 f.v.t) bevingad hjärtskarabé, grönglaserad vit piplera (fajans) och ringar i samma material, fastknutet fragment av linneduk (sannolikt del av svepningen) medföljer, skarabén är med vingarna ca 12 cm bred. . Proveniens: Hindus Petrie´s Collection, London, därefter ingenjör Elis Narfström (1896-1968), Uppsala
Lot no: 5312646
EUR 1,258 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 29/04/2019
15:24:00
Romerskt kärl
KÄRL, Rom, ca 0-400 e Kr, lergods, höjd ca 32 cm. . Inköpt på resa i Italien och hemfört till Sverige på 1960/70-talet. . . Detta föremål ingår i temaauktionen Grand tour
Lot no: 5314588
EUR 210 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 01/05/2019
17:00:00