123»   Lots per page   75 results List Gallery
Samling sokler til orientalske vaser (131)
Samling sokler til orientalske vaser af lakeret træ Ø.13-26 cm. I tre kasser 131 stk. Fremstår med brugsspor.(131)

Lot no: 6198461
EUR 403 DK, Herlev, Dynamovej 20/05/2022
16:42
EUR 201
Håndskåret japansk Okimono figur af ben
Håndskåret japansk Okimono figur af ben i form af rytter til hest monteret på ottekantet sokkel h.30,5 x 22 x 12 cm. 1900 tallets anden halvdel.

Lot no: 6188931
EUR 671 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 20/05/2022
19:56
EUR 537
Kinesisk porcelæn maleri, 20 årh.
Kinesisk porcelæn maleri dekoreret i farver med figurer og med fest scene, 20 årh. 40 x 56 cm. (inkluderet ramme).

Lot no: 6204045
EUR 161 DK, Roskilde, Store Hedevej 20/05/2022
20:22
EUR 94
Kinesisk skål - skjuler af porcelæn, ca 1900
Kinesisk skål - skjuler af porcelæn med polykrome dekorationer , ca 1900 H.16 cm, Ø 19 cm.

Lot no: 6205424
EUR 537 DK, Nivå, Stejlepladsvej 20/05/2022
20:50
EUR 483
Gulvvase af blanc de chine porcelæn, købt i Shanghai
Gulvvase af blanc de chine porcelæn, købt i Shanghai. Motiv med bla, drager, H. 95 cm. Ø. 28,5 cm. Vejer ca. 32 kg. Brugsspor samt enkelte små afstød kan forekomme.

Lot no: 6200833
EUR 268 DK, Odense, Kratholmvej 21/05/2022
09:06
EUR 201
Kinesisk bordlampe og lågkrukke, 20 årh (2)
Kinesisk bordlampe og lågkrukke af porcelæn, dekorerede i farver, 20 årh. Motiver med fugl og drage. Medfølgende skærm. Stedvise brugs- og aldersspor, H. 27/60 cm. og H. 25 cm. (3)

Lot no: 6195512
EUR 161 DK, Odense, Kratholmvej 21/05/2022
12:26
Lille sortmalet kommode
Lille sortmalet kommodemed blomsterdekoration, front med tre skuffer samt rum i hver side til aviser/blade/andet. H.69 x 54 x d.42 cm. Nyere fremstillet, ubrugt. Lidt opbevaringsspor.

Lot no: 6186351
EUR 161 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21/05/2022
16:16
Håndskåret japansk Okimono figur af ben i form af fisker, signeret. H.20,5 cm. 1900 tallets anden halvdel.

Lot no: 6191613
EUR 376 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21/05/2022
16:26
EUR 201
Tao-Kwang porcelæns dåse
Tao-Kwang (1821-1850) porcelæns dåse dekoreret med polykrom glasur, beslag af messing.14x10x5 cm.

Lot no: 6208866
EUR 134 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21/05/2022
16:41
Håndskåret japansk Okimono figurgruppe af ben
Håndskåret japansk Okimono figur i form af liggende 'Hotei' / 'Smiling Buddha' med børn monteret på oval sokkel h.16 x 24,5 x 16 cm. 1900 tallets anden halvdel.

Lot no: 6188937
EUR 537 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21/05/2022
16:59
EUR 242
Samling asiatiske netsuker og snusflasker, 1900-tallet (8)
Samling asiatiske netsuker og snusflasker, 1900-tallet. H. 3-8,5 cm. Fremstår med brugsspor. (8)

Lot no: 6206859
EUR 161 DK, Herlev, Dynamovej 21/05/2022
17:24
Kinesisk bordlampe af porcelæn, 1900-tallet
Kinesisk bordlampe porcelæn, blådekoreret med kirsebærgrene og kirsebærblomster, 1900-tallet. H. (inkl. fatning og skærm) 102 cm.

Lot no: 6208556
EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 21/05/2022
19:18
Thailandsk figur af udskåret og bemalet træ
Stående thailandsk kvindefigur af udskåret og bemalet træ. H. 166 cm .1900-tallets slutning. Fremstår med tørrevner.

Lot no: 6194605
EUR 268 DK, Kolding, Platinvej 21/05/2022
19:30
Et par kinesiske figurer af grønpatineret bronze, L. 43 cm (2)
Et par kinesiske figurer i form af løver af grønpatineret bronze. 1800-1900 tallet. H. ca. 31 L. ca. 43 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. (2)

Lot no: 6188330
EUR 537 DK, Kolding, Platinvej 21/05/2022
19:42
EUR 349
Kinesisk madkasse af porcelæn og metal og 2 kopper, 20 årh. (3)
Kinesisk madkasse af porcelæn, dekoreret i blåt med figurer med metal montering 24 cm, og 2 kopper H. 10 cm. Alt 20 årh. (3)

Lot no: 6204054
EUR 161 DK, Roskilde, Store Hedevej 21/05/2022
19:54
Kinesisk aneportræt, Gouache, ca. år 1900
Kinesisk aneportræt, cirka år 1900. Gouache på papir og lærred. Fremstår med et par små huller i lærred samt afskalninger. 105 x 75 cm (138 x 104 cm) Indrammet bag passepartout og glas.

Lot no: 6181001
EUR 671 DK, Nivå, Stejlepladsvej 21/05/2022
20:30
EUR 242
Japansk miniaturekunst, fasanpar og kirsebærtræ
Japansk miniaturekunst med 3D effekt, forestillende fasanpar fremstillet af fjer, siddende i træ under en kirsebærgren. H. 37, B. 56,5 cm/målt med ramme. Fremstår i japansk æske prydet med traner, nummereret 718.

Lot no: 6208103
EUR 161 DK, Kolding, Platinvej 21/05/2022
21:29
Diverse kinesisk porcelæn (10)
Diverse kinesisk porcelæn bestående af: Vaser, skåle, lågkrukke mm. Brugsspor. H op til 25 cm, Ø op til 29 cm. (10)

Lot no: 6208868
EUR 161 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22/05/2022
11:41
Vaser og figurer fra Østen (6)
Samling figurer og vaser af nyere dato i form af: To kinesiske figurer h. 10-11 cm, Messing vase med emalje arbejde h. 16 cm, Japansk vase i porcelæn med changerende glasur h. 31 cm. Vase i porcelæn med dragemotiv h. 26 cm, der medfølger stand i træ. (6)

Lot no: 6209521
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22/05/2022
12:37
Håndskåret japansk Okimono figur af ben 'Hotei'
Håndskåret japansk Okimono figur af ben 'Hotei' / 'Smiling Buddha' stående på oval sokkel med fødder h.22,5 cm. 1900 tallets anden halvdel.

Lot no: 6184191
EUR 376 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22/05/2022
13:40
EUR 201
Stort rundt japansk fad af porcelæn
Stort rundt japansk fad af porcelæn, dekoreret med landskab og planter i blåt. 1900-tallets første halvdel. Ø 55,5 cm. Fremstår med glasurkrakeleringer og brændingsfejl.

Lot no: 6202987
EUR 201 DK, Kolding, Platinvej 22/05/2022
17:36
EUR 134
Et par kinesiske store bordlamper af porcelæn, 20 årh. (2)
Et par kinesiske store bordlamper af porcelæn, dekoreret i blåt med figurer, H. 43 cm ekld. montering. Ø 28 cm. Brugte skærme medfølger. 20 årh. (2)

Lot no: 6208700
EUR 201 DK, Roskilde, Store Hedevej 22/05/2022
19:13
Kinesisk vase med krakelé glasur, 1900-tallet
Kinesisk vase med krakelé glasur dekoreret i farver med personer og heste. H. 35 cm.

Lot no: 6202248
EUR 134 DK, Nivå, Stejlepladsvej 22/05/2022
19:13
Kinesisk vase af porcelæn dekoreret i farver, 1900-tallet
Kinesisk vase af porcelæn dekoreret i farver med fisk og muslinger. H. 42 cm.

Lot no: 6202235
EUR 322 DK, Nivå, Stejlepladsvej 22/05/2022
19:14
EUR 242
Kinesisk fad af porcelæn, 1800-tallet
Kinesisk fad af porcelæn, 1800-tallet. Ø 18 cm.

Lot no: 6203420
EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 22/05/2022
19:19
Samling asiatisk porcelæn(6)
Samling asiatisk porcelæn, bestående af to japanske Imari fade Ø. 24 og 44 cm. Fremstår med kantchips og glasurfejl. To kinesiske tallerkener med emaljedekoration. Ø. 25 cm. Lille fad Ø.10 cm. Vase med emaljedekoration H. 8 cm. (6)

Lot no: 6189093
EUR < 125 DK, Nivå, Stejlepladsvej 22/05/2022
19:20
Kinesisk kande af porcelæn
Kinesisk kande af porcelæn dekoreret i farver med blomster og bladværk. Chien-Lung (1736-1795). Fremstår med repareret greb.

Lot no: 6202239
EUR 268 DK, Nivå, Stejlepladsvej 22/05/2022
19:21
Kinesisk vase samt sekskantet bojan, 20 årh. (2)
Kinesisk vase H. 42 cm samt sekskantet Bojan med låg H. 36 Ø 25 cm. Begge dekorerede i blåt med figurer og landskaber, begge 20 årh. (2)

Lot no: 6208701
EUR 161 DK, Roskilde, Store Hedevej 22/05/2022
19:30
Kinesisk vase, 1900-tallet
Kinesisk vase. Porcelæn med gennembrudte hanke på hals, håndmalet sceneri med figurer samt skrifttegn. H. 42 cm, Kina 1900-tallet. Fremstår med alder og brugsspor.

Lot no: 6210021
19:36
John Derian f. 1968, New York, Peint á la main Chine flaskevase
John Derian (1968) - New York, peint à la main en Chine - Flaskevase af porcelæn, dekoreret i farver. Højde 30,5 cm.

Lot no: 6146814
EUR 268 DK, Odense, Kratholmvej 22/05/2022
20:06
EUR 121
123»
My search agents