My search agents   Save list   Create search agent
123»   Lots per page   63 results List Gallery
Thailand Sawankalok to skåle heraf en med celadon glasur (2)
Thailand Sawankalok to skåle, en med celadon glasur Ø 22 cm. 13-1400- tallet og en en med fiske dekoration Ø 31 cm 15-1600-tallet. Fremstår med en del bristede glasurbobler. (2)

Lot no: 6150470
EUR 430 DK, Aalborg, Nibevej 26/01/2022
18:20
EUR 228
Chinese jade figures, a pair of lions (2)
Chinese jade figures. 'Guardian lions' / a pair of lions mounted on bases. Green brown jade. 20th century. Features regular age and usage-related traces of wear, a few very minor cases of edge chipping on the base. H. 16. L. 13 x 7 cm. (2)

Lot no: 6113474
EUR 805 DK, Odense, Kratholmvej 26/01/2022
18:36
EUR 403
Kina, 20 årh. Bordlampe & lille skål (2)
Kina, 20 årh.s første halvdel. Bordlampe & lille skål af porcelæn. Dekorationer i jernrødt og farver i form af bl.a. kvinde i have, sommerfugle, flagermus m.m. H. 22/52 cm. og H.4,5. Ø 9 cm. Stedvise brugsspor & alderspatina, slid og brændingsfejl (2)

Lot no: 6126977
EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 26/01/2022
18:41
Ottekantet kinesisk lågkrukke, 20 årh. midte
Ottekantet kinesisk lågkrukke, dekoreret i blåt med skrift under glasur med digter og kejser historier, 20 årh. midte. 1 certifikat medfølger. H. 12 Ø 10 cm.

Lot no: 6150017
EUR 134 DK, Roskilde, Store Hedevej 26/01/2022
19:11
Grand Tour souvenirs 6 stk. Ægyptiske figurer (6)
Grand Tour souvenirs 6 stk. Ægyptiske figurer : To scarabæer af hvidt keramisk materiale på undersiden udsmykket med hieroglyffer L 7,3 og 7,5 cm. Bemalet terrakotta figur forestillende knælende tjener i faraonisk stil H 35 cm., Siddende figur udskåret i hvis marmor H 11,5 cm. bemalet ...

Lot no: 6150499
19:15
EUR 134
Buddha hoved på stand
Buddha hoved af sten. Monteret på stand af granit . H. 36 cm. ekskl. stand. 24 cm total 36 cm

Lot no: 6116995
EUR 537 DK, Nivå, Stejlepladsvej 26/01/2022
19:25
EUR 201
Samling kinesiske antikke keramikstands af drejet af hardwood (5)
Samling antikke kinesiske keramikstands af drejet af hardwood H 4,5-5,5 cm. (5)

Lot no: 6150510
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 26/01/2022
19:30
Tre kinesiske skåle (3)
Samling kinesisk keramik bestående af: Skål på fod Yuan-stil fra 12-1300-tallet Ø 11,7 cm. 2 stk penselbægre i Kangxi-stil 1900-tallet. H 16 cm. (3)

Lot no: 6150505
19:50
EUR 403
Thai wood Buddha 18-19th-century
Thai Buddha in gilded wood, inlaid with coloured stones. 18-19th century. H. 166 cm. Features marks and dryness-related cracks.

Lot no: 6147015
EUR 1,342 DK, Herlev, Dynamovej 26/01/2022
20:04
EUR 1,074
Khmer dynastiet Løve i menneskeform
Khmer dynastiet, Cambodia. Løve i menneskeform. Løven som vogter de fleste templer. Udført i hård stenart. Stil fra 600 til 900-tallet. Antagelig af senere dato. H inkl. stand 70 cm.

Lot no: 6150466
EUR 671 DK, Aalborg, Nibevej 26/01/2022
20:04
EUR 483
To antikke Opiumspiber af bronze (2)
To antikke Opiumspiber af bronze rigt prydet med påsat ornamentik. L. 45 cm. og 29 cm. 1800-tallet. (2)

Lot no: 6149755
20:10
Buddha head, Stucco, Siam 16th - 17th century.
Buddha head in gilded Stucco. Siam, the Ayutthaya period, 16th - 17th century. H. excluding base 46 cm. With base: 63 cm. Features minor cases of chipping/flaking. Provenance: Ethnograph Werner Jacobsen, 1914-1979

Lot no: 6125583
EUR 2,416 DK, Nivå, Stejlepladsvej 26/01/2022
20:26
EUR 1,315
Stående Buddha af forgyldt træ 20 årh.
Stående Buddha af bemalet og forgyldt træ, dekoreret med glasflusser. 20 årh. H. ca. 142 cm. Fremstår med små defekter/mangler og revner.

Lot no: 6150144
EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 26/01/2022
20:27
EUR 161
Japan. Koro, bronze, Meiji 1868-1920
Japan. Koro, bronze, Meiji 1868-1920. Japanese Koro with a woman playing music, stylized ornamentation with handles and legs in the form of mythical beasts. H. 60 cm. Features patina commensurate with age.

Lot no: 6128535
EUR 2,013 DK, Nivå, Stejlepladsvej 26/01/2022
20:28
EUR 1,315
Japan. Incense burner, bronze, Meiji 1868-1920
Japan. Incense burner, patinated bronze. Monks standing on a cliff, Meiji 1868-1920. H. 52 cm. Features patina commensurate with age.

Lot no: 6128526
EUR 2,148 DK, Nivå, Stejlepladsvej 26/01/2022
20:32
EUR 1,409
Kinesisk aneportræt, Gouache, ca. år 1900
Kinesisk aneportræt, cirka år 1900. Gouache på papir og lærred. Fremstår med et par små huller i lærred samt afskalninger. 105 x 75 cm (138 x 104 cm) Indrammet bag passepartout og glas.

Lot no: 6125594
EUR 671 DK, Nivå, Stejlepladsvej 26/01/2022
20:36
EUR 349
India. Figure 'Vishnu', 15. - 16th century
India. Figure 'Vishnu', 15. - 16th century. Vishnu made in stone, originates from a larger fragment. H. excluding base 36 cm. Provenance: Gump´s Fine Art, San Francisco 1967.

Lot no: 6142663
EUR 1,879 DK, Nivå, Stejlepladsvej 26/01/2022
21:12
EUR 913
Three Chinese soapstone figures (3)
Three Chinese figures in soapstone consisting of Pisces with fish, Laughing Buddha, kneeling woman with lotus flower. H. 24, 19, and 16 cm, respectively. A few small chips (on the fisherman’s hat, on the tip of the woman’s the lotus petal) and scattered small bumps, the Buddha’s plinth is ...

Lot no: 6040336
EUR 537 DK, Vejle, Dandyvej 27/01/2022
19:19
EUR 268
Buddhist trinity with Amitābha Buddha and bodhisattvas in bronze, Japan or Korea
Buddhist trinity in bronze with seated Amitābha Buddha flanked by two bodhisattvas on double lotus throne. Presumably Japan or Korea. H. 27 cm. W. 25 cm. Weight 2.6 kg. Clay residues from casting in the hollow base.

Lot no: 6040378
19:22
EUR 268
Dromedary in stone, presumably China
Dromedary in stone, possibly China. H. 16,5 cm L. 13,5 cm. Features repairs on one front and one back leg.

Lot no: 6040381
EUR 671 DK, Vejle, Dandyvej 27/01/2022
19:34
EUR 403
Kina. Flaconer, penselholder og figur (5)
Kina. Tre flaconer, rigt udsmykket, en penselholder i fedtsten h. 7 cm og en fisker i porcelæn. (5)

Lot no: 6139390
EUR 268 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27/01/2022
19:40
Tre asiatiske figurer , 1900-tallet(3)
Tre asiatiske figurer, 1900-tallet. Bronze og støbemateriale. H. 20-43 cm. patina og afslag. (3)

Lot no: 6136779
EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 27/01/2022
20:02
Japansk lygte, Meiji ca.1890-1910
Sekskantet japansk lygte i metal og træ med gennembrudt rankemønster og ciselerede beslag, på stammen små felter med dragerelieffer, rester af forgyldning og rød bemaling. Meiji ca.1860-1910. H. 41 cm, Ø ca. 44 cm. Senere indvendigt beklædt med papir og monteret til el-lampe (amerikansk stik). ...

Lot no: 6150925
EUR 134 DK, Vejle, Dandyvej 27/01/2022
20:11
EUR 114
Kinesisk røgelseskar af messing, 1800/1900-tallet
Kinesisk røgelseskar af patineret messing med hanke i siden, ottekantet låg med fohund, drager i relief på korpus, 1800/1900-tallet. H. 21 cm.

Lot no: 6145337
EUR 403 DK, Vejle, Dandyvej 27/01/2022
20:19
EUR 322
Buddha af forgyldt bronze, Thailand, 1800-tallet
Figur i form af siddende Buddha af forgyldt bronze, Thailand, 1800-tallet. Udfyldt. H. 19,5 cm. Fremstår med patina, mindre hul på bagsiden af tronen, rygornamentet sidder en smule løst.

Lot no: 6123245
21:03
EUR 537
Vishnu figur af patineret bronze, Indien 1800-tallet
Vishnu figur af patineret bronze med fire hoveder og otte arme, Indien 1800-tallet. H. 12 cm. Udfyldt. Fremstår med patina.

Lot no: 6085356
21:15
EUR 268
Buddha af forgyldt og bemalet bronze, Thailand, 1700-1800-tallet
Figur i form af siddende Buddha af forgyldt og bemalet bronze, Thailand, 1700-1800-tallet. Udfyldt. H. 17 cm. Fremstår med patina, afslag på fod.

Lot no: 6123237
21:23
EUR 430
To gudefigurer af bronze, Nepal eller Tibet 1800-1900 tallet (2)
To figurer af bronze i form Yamantaka og vred guddom omkranset af mandorla, Nepal eller Tibel, 1800-1900-tallet. H. 13 cm. (2)

Lot no: 6085371
21:27
EUR 403
Havfrue og amulet af jade, Kina 1800-1900 tallet (2)
Havfruefigur og amulet / bi-skive af jade, Kina 1800-1900 tallet. L. 8 og 6 cm. (2)

Lot no: 6085364
EUR 268 DK, Vejle, Dandyvej 28/01/2022
08:03
EUR 201
Unyusei. Tre kinesiske billedruller, koloreret litografi, 1800-tallets slutning (3)
Tre kinesiske billedruller med landskaber, koloreret litografi, sign. Unyusei, 1800-tallets slutning. 119 x 32 cm. Uden rammer. Fremstår restaureret, monteret på støttepapir, pletter, små huller. (3)

Lot no: 6129405
EUR 403 DK, Vejle, Dandyvej 28/01/2022
08:15
EUR 268
123»
My search agents