Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language Show used items
Show
   1 2 3 4 5  >> ListGallery Lots per page
Bojaner
BOJANER, 4 st., porslin, Kina, 18/1900-tal, 3 med lock, höjd exkl. lock ca 20-24 cm
Lot no: 5310240
EUR 314 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24/04/2019
14:32:00
Tre kinesiske 'Famille Rose' tallerkener (3)
Tre kinesiske Famille Rose tallerkener af porcelæn, dekoreret med blomster og bladværk. Ø ca. 22-24 cm. 1800-tallet. Enkelt med små kantafslag. (3)
Lot no: 5305059
EUR 134 DK, Helsingør, Støberivej 24/04/2019
15:54:00
Alter lysestager kina 21 årh (4)
Alterlysestager af porcelæn kina 21 årh H 12-23 cm (4)
Lot no: 5291087
EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 24/04/2019
19:10:00
Par kinesiske skæringer af træ, 1900-tallet (2)
Par kinesiske skæringer af træ prydet med talrige fisk, bygninger, skyformationer m.m. 78 x 78 cm. (2)
Lot no: 5308202
EUR 537 DK, Hørsholm, Hammervej 1 24/04/2019
19:47:00
EUR 268
Buddha Amitabha af udskåret elfenben ca. 1900
Buddha Amitabha af udskåret elfenben ca. 1900. H. 12,2 cm. B. 7,5 cm. D. 6,5 cm. Vægt ca. 275 gr.
Lot no: 5294999
EUR 805 DK, Vejle, Dandyvej 24/04/2019
20:00:00
EUR 537
Kinesisk akvarel på papir
Kinesisk akvarel papir dekoreret med blomster og bladværk. 70 x 45 cm.
Lot no: 5308426
EUR 134 DK, Hørsholm, Hammervej 1 24/04/2019
20:03:00
To elefanter af elfenben, 1900-tallets første fjerdedel (2)
To udskårne elefanter af elfenben, den ene med stødtænger af metal, 1900-tallets første fjerdedel. L. ca. 3,6 og 7,2 cm. Samlet vægt: ca. 142 gr. Fremstår med brugsspor, den mindste med flere reparationer, den store med én manglende stødtand. (2)
Lot no: 5295002
EUR 403 DK, Vejle, Dandyvej 24/04/2019
20:19:00
EUR 201
Isoda Koryūsai. Japansk træsnit med erotisk shunga-motiv, ca. 1770'erne
Isoda Koryūsai (1735–1790). Japansk træsnit med erotisk shunga-motiv, ca. 1770'erne. Bladmål 23,5 x 38 cm. Uden ramme. Fremstår med let alderspræg.
Lot no: 5309857
EUR 268 DK, Vejle, Dandyvej 24/04/2019
20:27:00
EUR 228
Lot no: 5311297
20:39:00
EUR 228
To vaser, Korea/Japan,1900-tallet (2)
To vaser, ene med rødbrun glasur samt én med blå glasur i form af blomst. Korea/Japan, 1900 tallet. H 24-27 cm. (2)
Lot no: 5291006
20:48:00
Siamese Buddha 17th century
Siamese Buddha, sitting in lotus position on a separate throne, in partly gilt bronze. 1600s. H. 43 cm. W. 24 cm. Signs of wear. The Buddha was given as a gift to Otto Bødker (1918-2000) by the Thai King Bhumibol Adulyadej, Rama IX of Thailand (1927-2016) in 1947.
Lot no: 5308645
EUR 8,054 DK, Hørsholm, Hammervej 1 24/04/2019
20:57:00
EUR 4,027
Penseltvätt Kina Brinjal
PENSELTVÄTT, stengods, Kina, 1900-tal, brinjal, i form av frukt, botten med Qianlongs sigillmärke, längd ca 16 cm
Lot no: 5311377
EUR 157 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25/04/2019
12:06:00
Scroll Kina 1900-tal
SCROLL, akvarell på siden, Kina, 1900-talets andra hälft, motiv av bergslandskap, kalligrafi med sigill, ca 89x39 cm
Lot no: 5311379
12:12:00
Fat Kina
FAT, Kina, 1700/1800-tal, gul glasyr, floral dekor, porlsin med emaljfärger, diameter ca 20 cm
Lot no: 5311383
EUR 157 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 25/04/2019
12:24:00
Koenig & Lengsfeld, Tyskland. Figur i form af ægyptisk kvinde, omkr. 1900
Figur i form af ægyptisk oldtidskvinde bærende på krukke og med halvt afklædt overkrop, udført af bemalet terracotta, signeret F. Koenig samt med producentstempel for Koenig & Lengsfeld, Tyskland omkr. 1900. H. 90 cm. Fremstår med mindre reparationer fx på et øjenlåg, malingsafskalninger, små ...
Lot no: 5263101
EUR 268 DK, Vejle, Dandyvej 25/04/2019
14:46:00
EUR 215
Buddha brons Kina
BUDDHA, brons, Kina, 1900-tal, i form av Amitayus, höjd ca 16 cm
Lot no: 5311444
EUR 210 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25/04/2019
15:45:00
Vas Kina oxblodsglasyr
VAS, porslin, Kina, 1900-talets andra hälft, oxblodsglasyr, höjd ca 16 cm
Lot no: 5311482
17:45:00
Figur Sydostasien
FIGUR, trä, Sydostasien, 17/1800-tal, skuren, i form av gudom, höjd ca 17 cm
Lot no: 5311524
19:38:00
Urna Kina
URNA, Kina, omkring sekelskiftet 1900, polykrom dekor med figurscener, höjd ca 44 cm
Lot no: 5311544
EUR 210 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 25/04/2019
20:18:00
Weihrauchbrenner, Bizen-Steinzeug, Japan, Präfektur Okayama, um 1900
Weihrauchbrenner, Bizen-Steinzeug, Japan, Präfektur Okayama, um 1900. Weihrauchbrenner in Form eines Shishi (Löwenhund) aus Steinzeug mit Salzglasur und ockerfarbenen Flecken, unterseitig geprägt, H.12cm, B.9cm, T.14cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren.
Lot no: 5290467
EUR 750 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25/04/2019
20:35:00
EUR 375
Vase / decorative vase, ivory, China, Guangzhou, second half of the nineteenth century
Vase / decorative vase, ivory, China, Guangzhou, second half of the nineteenth century Carved decorative vase with ornamental motifs and depiction of dragons flanking a pailou, H 22cm, W 10.5cm, D 8cm, wear and scuffing commensurate with age.
Lot no: 5290471
EUR 2,000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25/04/2019
20:35:00
EUR 1,000
Sing Fat, Canton. Kinesisk ramme af sølv, 1900-tallets begyndelse
Sing Fat, Canton. Kinesisk ramme af sølv med skrifttegn i relief i hjørnerne, stemplet med eksportstempler, 1900-tallets begyndelse. 23 x 18 cm., indvendigt 18,5 x 13,5 cm. Vægt ca. 226 g. Fremstår med brugsspor.
Lot no: 5296846
EUR 201 DK, Vejle, Dandyvej 25/04/2019
20:44:00
Porslin Kina
STEKFAT, 2 st, Kina, 1800-tal, porslin, underglasyrblått, längd ca 28 respektive 32 cm
Lot no: 5311572
EUR 210 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 25/04/2019
21:14:00
Figurin brons Asien
FIGURIN, brons, Asien, 1800-tal, höjd ca 12 cm
Lot no: 5311583
21:36:00
Tre kinesiske billeder, 1900-tallets 2. halvdel (3)
Tre kinesiske billeder, et par indrammede billeder, vandfarve, samt billedrulle, offset. 1900-tallets 2. halvdel. Rammemål: 43 x 33 cm. Billedrulle, H. 30 cm.(3)
Lot no: 5308763
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 26/04/2019
16:11:00
Lampa mässing
LAMPFOT, omkring 1900, mycket rik genombruten dekor med korancitat i kartouscher, försilvrad mässing, höjd ca 137 cm
Lot no: 5311903
EUR 524 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26/04/2019
17:18:00
Golvvas Kina
GOLVVAS, porslin, Kina, 1900-tal, dekor av bataljscener i emaljfärger, höjd ca 45 cm
Lot no: 5311931
EUR 157 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26/04/2019
18:24:00
Kinesisk tempelvase, bronze Gu form
Kinesisk tempelvase, bronze Gu form. Dekoreret med taoistiske og arkaiske symboler. uden forseglet bund. Vægt 1,6 kg. H 19,7 cm. Ming dynastiet 1368-1644.
Lot no: 5306576
EUR 242 DK, Aalborg, Nibevej 26/04/2019
18:55:15
EUR 128
Kinesisk spejl iridiseret bronze Ming dynastiet
Kinesisk spejl iridiseret bronze. dekoreret med to drager, der jagter den flammende perle. Havfund. Ming dynastiet 1368-1644. Ø 23 cm.
Lot no: 5306585
EUR 403 DK, Aalborg, Nibevej 26/04/2019
18:56:53
EUR 201
Tekanna Tetsubin Japan
TEKANNA, "Tetsubin", gjutjärn, Japan, 1800-talets slut, med hänkel, diameter ca 17 cm
Lot no: 5312038
EUR 157 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27/04/2019
10:24:00
 1 2 3 4 5  >>