12345...7»   Lots per page   186 results ListGallery
Buddha af bronze, 1900-tallet
Buddha af patineret bronze, 1900-tallet. H. 50 cm.

Lot no: 5805889
EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 31/10/2020
11:21
EUR 87
Paar Räuchergefäße, Indien, um 1900 (2)
Paar Räuchergefäße, Indien, um 1900. Gelbguss. Bauchiger Korpus mit gegossenem Dekor auf 3 spitzen Beinen, durchbrochene Herzformen am Deckel, Maße ca. H. 9 cm Dm. 8 cm. Patina. (2)

Lot no: 5811767
EUR 200 DE, Hamburg, Große Elbstraße 31/10/2020
11:24
EUR 110
Kinesisk lågbojan af porcelæn, 1800-tallet
Kinesisk lågbojan af porcelæn, 1800-tallet. Underglasur blådekoreret med 'dobbelt lykke' , blomster og bladranker. Låg muligvist uoriginalt. Stedvise brugs- og alderspræg; herunder slid og glasurfejl. Enkelte minimale kantafslag kan forekomme. H. 21 cm.

Lot no: 5801147
EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 31/10/2020
13:52
Skål Kina
SKÅL, porslin, Kina, 1900-tal, gul glasyr, dekor i "anhua" av kejsardrakar, botten med Chenghuas sex karaktärers märke, diameter ca 14 cm

Lot no: 5822016
EUR 192 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 31/10/2020
14:00
Kinesisk Hatstand
Kinesisk Hatstand vase dekoreret med figursceneri og planter. 1900-tallet. H. 27,5 cm. Fremstår med hårrevne.

Lot no: 5792860
EUR < 125 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 31/10/2020
14:17
Cloisonné Teller/Wandteller. Japan. 19. Jh.
Cloisonné Teller/Wandteller. Japan. 19. Jh. Tellerkorpus aus Bronze, in oktogonischer Form, mit Standring, Emaille bemalt, Darstellung der Blumen und Schmetterling. Rückseite in Türkis emailliert. ca. 40 x 39 cm. Patina.

Lot no: 5761181
EUR 300 DE, Hamburg, Große Elbstraße 31/10/2020
15:37
EUR 45
Asiatischer Opiumtisch. 20. Jh.
Asiatischer Opiumtisch. 20. Jh. Konstrucktion aus lackiertem Holz, Maße ca. 145 x 105 cm, H. 42 cm. Gebrauchsspuren.

Lot no: 5778540
15:38
EUR 55
Fire kinesiske tallerkner (4)
Fire kinesiske tallerkner af porcelæn dekoreret med blomster, haner og drager. alle med mærke på bund. Ø ca. 26,3 cm. (4)

Lot no: 5823485
EUR 134 DK, Esbjerg, Oddesundvej 31/10/2020
16:08
Kinesisk paraplyholder.
Kinesisk paraplyholder i porcelæn dekoreret med florale motiver samt scenerier. H. 46 cm.

Lot no: 5823497
EUR < 125 DK, Esbjerg, Oddesundvej 31/10/2020
16:11
Kinesisk hatstand
Hatstand, sekskantet korpus med motiv af personer i landskab samt digte. Seglmærke. H. 28,5 cm uden montering. Kina

Lot no: 5806995
EUR 268 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 31/10/2020
16:18
Kinesisk nakkestøtte af porcelæn, 1900-tallet
Kinesisk nakkestøtte af porcelæn i form af hvilende mand, dekoreret i farver og guld. H. 20 cm. L. 36 cm.

Lot no: 5819725
EUR < 125 DK, Helsingør, Støberivej 31/10/2020
16:18
Japansk fad af porcelæn, Meiji 1800-tallet
Japansk fad af porcelæn dekoreret i blåt med blomster, bladværk og ornamentik. Ø 35 cm.

Lot no: 5819697
EUR 161 DK, Helsingør, Støberivej 31/10/2020
16:19
Kinesisk fad af porcelæn, Ming stil, 1900-tallet
Kinesisk fad af porcelæn dekoreret i blåt med hjorte, fugle, blomster og bladværk. Ø 37 cm.

Lot no: 5819701
16:19
Kinesisk lågurne af porcelæn i Chienlung stil, 1900-tallet
Kinesisk lågurne af porcelæn dekoreret i blåt med blomster og bladværk. H. 36 cm.

Lot no: 5820328
EUR 201 DK, Helsingør, Støberivej 31/10/2020
16:21
Figur, kina
Figur i glaseret keramik, forestillende mand med diverse atributter som en af de otte udødelige. H. 27 cm. 1900-tallet, Kina

Lot no: 5816127
17:16
Høj kinesisk gravvogterfigur, Ming
Høj kinesisk gravvogterfigur af delvist bemalet og glaseret lertøj, dekoreret med Fa Hua glasur. Fremstår med originalt løst monteret hoved. Kina, Ming, 1368-1644. H. 50 cm. Aldersrelaterede spor.

Lot no: 5679821
EUR 537 DK, Helsingør, Støberivej 31/10/2020
17:29
Cloisonné Teller/Wandteller. Japan. 19. Jh. Tellerkorpus aus Bronze mit Standring, Emaille bemalt, Darstellung der Blumen, Haussperling und Schmetterling. Rückseite in Türkis emailliert. Dm. ca, 45 cm. Patina.

Lot no: 5761179
17:44
EUR 45
Ostindisk fad, cloppered vare.
Ostindisk fad, oktogonalt med pagodemønster, sen Chien Lung senere cloppered eller efterdekoreret i Europa, L. 44,5 cm. 17-1800-tallet.

Lot no: 5815922
EUR 161 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 31/10/2020
18:13
Høj kinesisk gravvogter figur af delvist bemalet og glaseret lertøj. Fremstår med originalt løst monteret hoved. Kina, Ming, 1368-1644. H. 62 cm. Aldersrelaterede spor.

Lot no: 5679828
EUR 805 DK, Helsingør, Støberivej 31/10/2020
18:25
Chinesischer Hocker mit Perlmutt Intasien. 2. Hälfte 20. Jh.
Chinesischer Hocker mit Perlmutt Intasien. 2. Hälfte 20. Jh. Hocker in Trommelform auf 5 Füßen, Hartholz, mit Perlmutt-Intasien, florale Verzierungen. Maße ca. H. 42 cm Dm. 30 cm. Gebrauchsspuren.

Lot no: 5797491
EUR 350 DE, Hamburg, Große Elbstraße 31/10/2020
18:34
EUR 55
Porzellanvase, Japan, Meiji-Zeit
Porzellanvase, Japan, Meiji-Zeit. Vase in Balusterform, gewellter ausgestellter Rand, umlaufend blaue unterglasure, rote aufglasure Malerei und Goldstaffage. Unterseitig mit japanischen Schriftzeichen. H. ca. 55 cm Dm. ca. 24 cm. Alters- u. Gebrauchsspuren, Rand mit Schäden, Bestoßung.

Lot no: 5751330
18:35
Par kinesiske bordlamper (2)
Par bordlamper Republikperiode Kina (1912-1947). håndmalet dekoration. H 25/42 cm. (2)

Lot no: 5803275
18:49
Tulipan vase
Tulipan vase i blå-hvid glasur med motiv af børn i landskab samt blomster. H. 36 cm. 1900-tallet. Kina

Lot no: 5816105
EUR 322 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 31/10/2020
18:58
Kinesisk skål af keramik, ant. Yuan
Kinesisk skål af keramik med lys glasur, ant. Yuan dynastiet. H. 7, Ø 20 cm. Hårrevne og afslag.

Lot no: 5813919
EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 31/10/2020
19:04
To bordlamper - kina (2)
Kinesisk bordlampe af porcelæn,dekoreret med blomster i polycrome farver og blå dekoration 1700-1800 tallet ( oprindelig vase med afkortet hals og rep. på fod) H 24 cm ex fatning. Kinesisk bordlampe af cloissonne,. H. 34 cm fatning 1900-tallets første halvdel. Skævhed på fod (2)

Lot no: 5803277
19:09
Fad, Kina
Fad, dekoreret i sancai glasur med motiv af diverse blomster og insekter, bundmærke, Transition/ tidlig Kangxi. Ø. 36,5 cm. Senere forgyldning på kanten. Ridser i glasuren på spejlet samt mindre kanthak.

Lot no: 5815965
EUR 1,074 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 31/10/2020
19:14
EUR 295
2 chinesische Porzellanvasen. 2. Hälfte 20. Jh (2)
2 chinesische Porzellanvasen. 2. Hälfte 20. Jh. 1 balusterförmige Vase mit polychromer Aufglasur-Bemalung, 1 bauchiger Korpus mit krakelierter Glasur, Schauseite mit figürlich-szenischer Aufglasur-Malerei, H. ca. 40/26 cm (2)

Lot no: 5807123
EUR < 125 DE, Hamburg, Große Elbstraße 31/10/2020
19:34
Konvolut: Porzellan/Steinzeug aus China. 20. Jh. (4)
Konvolut: Porzellan/Steinzeug aus China. 20. Jh. 2 Vasen, mit Drachen-Motiv und Landschaft-Malerei; 1 Deckeldose; 1 Kanne in vollplastischer Shouxing-Figur. Porzellan mit polychromer Malerei, Aufglasur. Maße: H. bis 23 cm, Dm. ca. 14 cm. 2 kleine Schäden. (4)

Lot no: 5805094
19:36
Kinesiske skindbetrukket brudekiste. 1800/1900-tallet
Kinesiske brudekiste betrukket med lyst skind, antagelig hajskind, beslag og greb af messing. 1800/1900-tallet. H. 42 cm, B. 88 cm, D. 59 cm. Fremstår med brugsspor.

Lot no: 5823121
19:37
Par kinesiske kolossalvaser af porcelæn
Par kinesiske kolossalvaser af porcelæn dekoreret i aubergine farvet glasur. Stands af mørkt træ. H. med stands 127 cm. (2)

Lot no: 5823435
19:40
12345...7»