Category  Estimate
Time Showroom
1234» ListGallery Lots per page
S
SKÅL, med FAT, 1900-talets första hälft, cloissonné, Kina, dekor av kejserlig drake, skålens höjd ca 6, diameter 11, fatets diameter 12 cm
Lot no: 5592167
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/02/2020
11:30:00
Zwei Gau/ Amulett- Behälter. Tibet (2)
Zwei Gau/ Amulett- Behälter. Tibet. Korpus aus Silber, ein mit Steinen. Maße je. ca. 6x7 / 6x19 cm. Gewicht. ca. 156 g. Gebrauchsspuren. (2)
Lot no: 5559178
EUR < 125 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23/02/2020
13:41:00
Terrinfat Kina 1700-tal
TERRINFAT, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), oktagonal form, dekor i järnoxid och guld, längd ca 35 cm
Lot no: 5592225
EUR 143 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/02/2020
14:02:00
En samling bøger, om asiatisk og afrikansk kunst
Elleve bøger, om asiatisk og afrikansk kunst. 1900-tallet. Brugsspor. (11)
Lot no: 5592958
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 23/02/2020
14:05:02
Inro Japan
JAPANSK INRO, Meiji period (1868-1912), lackarbete, höjd 6,5 cm
Lot no: 5592240
EUR 333 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/02/2020
14:32:00
Lille kinesisk skab af lakeret hardwood
Lille kinesisk skab af lakeret hardwood, topplade med ilagte mønter, front med udskæringer, tre skuffer og to skabslåger, messingbeslag. H.62 x 63 x d.43,5 cm. Alm. brugsspor.
Lot no: 5592014
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23/02/2020
15:08:00
Kinesisk reol, sort lak med perlemor
Kinesisk reol, sort lak med perlemor, to skabe og 5 skuffer. H.184 x 75 x d.37 cm. Fremstår med brugsspor, ridser, mindre afslag på lak og dekoration, en bagliste gået op i ene side.1900 tallets anden halvdel.
Lot no: 5591773
EUR 188 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23/02/2020
16:09:00
EUR 121
To orientalske figurer af træ (2)
To orientalske figurer af bemalet træ H. 25-26 cm. Længde 34 cm
Lot no: 5574817
EUR < 125 DK, Helsingør, Støberivej 23/02/2020
16:54:00
Vas, porslin, Kinesisk.
Vas, porslin, Kinesisk, 1900-tal. Höjd 25,5. Bruksslitage.
Lot no: 5591409
EUR 380 SE, Täby Auktionsbyrå, Kemistvägen 23/02/2020
16:57:00
EUR 124
Samling orientalske objekter (10)
Samling orientalske objekter bestående af: Bronzefigur i Khmer-stil H 18 cm. Bemalet kinesisk lerfigur i Tang-stil H 31 cm. Forgyldt Buddha-hjort af bronze. Thailand H 24 cm. , 1900'tallet. Tallerken Ø 23 cm. og uglaseret tekande med låg H 21 cm., begge dekoreret med fiskemotiver. Sukothai, ...
Lot no: 5581744
EUR 537 DK, Aalborg, Nibevej 23/02/2020
17:00:00
EUR 376
Samling kinesiske porcelæn, 1800/1900'tallet (4)
Samling kinesiske porcelæn best. af ferskenskål, bojan, lille te kande og lille tallerken. 1800/1900'tallet . Ferskenskål mål. H. L. 20 cm. Bojan med hårrevner, og mindre afslag på fodran låg til tekande med hårrevne. H. 2-21 cm. (4)
Lot no: 5590016
EUR < 125 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 15 23/02/2020
17:30:00
To kinesiske lakmøbler med perlemor (2)
To kinesiske lakmøbler med perlemor, font med fire skuffer og skabslåger. H.45 x 95 x d.37 cm. Brugsspor, mindre afslag, ridser. 1900 tallets anden halvdel.
Lot no: 5591775
EUR 161 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23/02/2020
18:10:00
Stor kinesisk vase Blå/hvid dekoration Yuan-stil
Stor kinesisk vase Blå/hvid dekoration Yuan stil 1200'tallet - 1300'tallet, men af nyere dato. havfund med rester af begroning. H 68 cm.
Lot no: 5581728
18:50:51
EUR 349
Kinesisk vase
Kinesisk balusterformet vase af blå og hvid. 1800/1900'tallet. H. 26 cm.
Lot no: 5590020
EUR 134 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 15 23/02/2020
19:20:00
Kinesiske lakskrin, 1900 tallets anden halvdel (3)
Tre kinesiske lakskrin med låg, de to med indlagt perlemor, et rektangulært med rum og indsats af messing h.6,5 x 36 x 18 cm samt to ottekantede med ruminddeling / løse bakker h.7 x 29 x 29 cm og h.6 x 19,5 x 19,5 cm. Brugsspor, det største ottekantede med limet kant på låg. 1900 tallets anden ...
Lot no: 5591776
19:28:00
Kinesiske elfenbensudskæringer (6)
Kinesiske elfenbensudskæringer fra slutningen af 1800-tallet. Snusflaske H 10 cm, fisk L 10,5 cm. Udskåret kugle på stander fremstår med defekte indre kugler samt skader på fod og gevind. Kræver ikke CITES da før 1947. (6)
Lot no: 5584864
EUR 456 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23/02/2020
19:42:00
EUR 148
Skulptur, zwei Fo Hunde, Mischtechnik, China (2)
Skulptur, zwei Fo Hunde, Mischtechnik, China. Zwei rot lackierte Wächterlöwen der chinesischen Busshismustradition, mit jeweils eine Vorderpfote auf einen Brokatball und ein Fo-Junges stützend, auf relieffierten Sockeln sitzend, Symbole für Kraft und Tapferkeit, je: H.17cm, B.7cm, T.10cm, ...
Lot no: 5580631
EUR 300 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23/02/2020
19:43:00
Katsushika Hokusai. Ehon Toshisen Gogon Zekku. Fugaku Hyakkei. Bizarre Felsen am Strand. (3)
Katsushika Hokusai (1760-1849). Holzschnitt auf Japanpapier. Ehon Toshisen Gogon Zekku. 1879. Kalligrafie: Gedichte von Tang Du Fu (712-770). Aus der Illustrierten Tang-Gedichten (618-907). Maße ca. 21 x 29 cm. Fugaku Hyakkei. Bild 6, Band 2, aus dem '100 Ansichten des Fujisan'. Maße ca. 19 x...
Lot no: 5567397
EUR 300 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23/02/2020
19:46:00
Two large Chinese tomb guard figures, Ming dynasty (2)
Two large Chinese tomb guard figures in partially painted and glazed clay. As is common, features original loosely mounted heads. China, Ming 1368-1644. H. 61 and 63 cm. (2)
Lot no: 5555068
EUR 1,611 DK, Helsingør, Støberivej 23/02/2020
19:48:00
EUR 725
Kinesisk røgelseskar Chien-lung stil
Kinesisk røgelseskar Chien-lung stil. Låget dekoreret med Fo-hund, Siderne dekoreret med kvinder landskabsscenerier. 1800'tallet. H 12 cm.
Lot no: 5588997
EUR 134 DK, Aalborg, Nibevej 23/02/2020
19:52:00
Sino-Tibetan figure of Tsongkhapa, gilt bronze, Qing or later
Sino-Tibetan figure depicting Tsongkhapa sitting on the double lotus throne with hands in a blessing gesture and holding the stems of a pair of flowers, in gilt bronze. China/Tibet, Qing Dynasty (1644-1911) or later. H. 29 cm. Patina.
Lot no: 5531141
EUR 4,027 DK, Helsingør, Støberivej 23/02/2020
19:59:00
EUR 1,544
Holzschnitte von Okumura Masanobu und Kitao Masayoshi. (2)
Holzschnitte. Japan. Holzschnitt auf Japanpapier. Okumura Masanobu (1686 -1764). Darstellung von Minamoto No Yoshiie/Hachimantarō. Maße ca. 22 x 30 cm. Kitao Masayoshi (1764-1824). Ohne Titel. IIlustration aus einem Buch von Kitao Masanobu. Maße ca. 16 x 12 cm. Kleine Fehlstellen.(2)
Lot no: 5567427
20:01:00
Figur eines Elefanten
Figur eines Elefanten, vollplastische Darstellung, gefertigt aus Holz, handstaffiert, Maße ca.: L. 63 cm, B. 30 cm, H. 44 cm, Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren und kleinen Bestoßungen.
Lot no: 5581752
EUR 300 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 23/02/2020
20:05:00
EUR 45
Japansk bronzeskulptur i form af høne, signeret
Japansk skulptur i form af høne af massiv bronze, signeret med japanske tegn på soklen. Antageligt 1900-tallet. H. 24 cm.
Lot no: 5589576
EUR 201 DK, Vejle, Dandyvej 23/02/2020
20:09:00
Par bordlamper af porcelæn, Kina, 1900-tallets anden halvdel (2)
Et par bordlamper af porcelæn, dekoreret med polykrom glasur med personer, blomster og bladværk, montage af messing, hanke i form af fugle. H. 46 cm ekskl. montering. Kina, 1900-tallets anden halvdel. Fremstår med alm. alders- og brugsspor. (2)
Lot no: 5593278
EUR 134 DK, Roskilde, Store Hedevej 23/02/2020
20:14:00
Tre kinesiske gravvogterfigurer, Ming (3)
Tre kinesiske gravvogter figurer af lertøj, delvist bemalet og glaseret. Kina, Ming, 1368-1644. H. ca. 23 cm. Aldersrelaterede spor, mindre afslag. (3)
Lot no: 5592935
EUR 201 DK, Helsingør, Støberivej 23/02/2020
20:15:00
Hocker, Holz, China
Hocker, Holz, China. Oktogonal abgerundeter Hocker aus Holz, schwarz lackiert mit floralen Ornamenten und Tiermotiven und farbig gefassten Schnitzereien, H.48cm, D.46cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, partiell sträkere Kratzer und Bestoßungen im Holz.
Lot no: 5592075
EUR < 125 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23/02/2020
20:17:00
EUR 45
Vier Kunstgegenstände, Vase / Schalen / Zahlungsmittel, Porzellan und Metall, China (4)
Vier Kunstgegenstände, Vase / Schalen / Zahlungsmittel, China. Konvolut bestehend aus einer mit Drachen und Ornamenten bemalten Porzellanvase, eine Porzellanschale mit Pflanzen- und Tierdarstellungen, sowie einer einfarbig blauen Porzellanschale und einem Zahlungsmittel aus Metall, teilweise mit ...
Lot no: 5592040
20:25:00
EUR 45
Skål Kina Kangxi
SKÅL, porslin, Kina, Kangxi (1662-1722), dekor i underglasyrblått, höjd ca 17, diameter ca 33,5 cm
Lot no: 5592431
20:27:00
Blanc de Chine, sculpture, Guanyin on Lotus throne, porcelain, wood (2)
Blanc de Chine, sculpture, Guanyin on Lotus throne, porcelain, wood. Depiction of a seated female Bodhisattva figure on white glazed porcelain, on e round wooden socle varnished in dark brown, goddess with flower tendril in her left hand, as well as holding a veil in her right hand, on a throne ...
Lot no: 5580634
EUR 2,450 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23/02/2020
20:29:00
EUR 1,500