12»   Lots per page   36 results List Gallery
Weilbachs kunstnerleksikon, Brochmands, m.fl. (5 bind)
Weilbachs kunstnerleksikon (3 bind), Brochmands Huus-postil, 1788, samt Det Vildas Rike, Bruno LIljefors. Stedvise / variable brugs- og alderspræg. (5 bind)

Lot no: 6199854
EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 21/05/2022
09:26
Achton Friis. De Danskes Land syv bind (7)
Achton Friis. De Danskes Øer bind I-III, Danmarks Store Øer bind I-II samt De Jyders Land bind I-II. 2. udgave. 1962. Fremstår med brugsspor. (7)

Lot no: 6208486
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 21/05/2022
14:59
Samling Beatles bøger (5)
Samling Beatles bøger bestående af: Karsten Jørgensen & Dan Schiødt: The Beatles fra starten til idag og En hård dags nat. Ian Macdonald: The Beatles, revolution i hovedet. Spencer Leigh: The Beatles in Hamburg & The Beatles Anthology by the Beatles. Brugsspor. (5)

Lot no: 6200218
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 21/05/2022
16:33
Walt Disney Komplet Onkel Joakim Lommeanden 1976-1994 (328)
Walt Disney Komplet Onkel Joakim Lommeanden 1976-1994. Stand Very Fine+ - Near Mint. Fremstår med indskrevet ejersignatur. (328)

Lot no: 6207543
EUR 268 DK, Aalborg, Nibevej 21/05/2022
19:00
Samling bøger om musik, metronome og tryk i ramme
Samling bøger om musik, bla. kan nævnes: Bellmann af Wagner Baunvig. Fini af Sigurd Berg. Musikken og dens mænd. En sangers liv, Tonny Landy. Musikkens store navne. Forskellige årgange. Der medfølger desuden metronome samt indrammet tryk med mand der spiller violin. Variable brugs-og aldersspor.

Lot no: 6209445
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 22/05/2022
14:24
Samling bøger, bla. forfattere og enkelte Storm P bøger
Samling bøger, bla.kan nævnes: Holger Drachmann, potetiske værker. Gyldendals bibliotek, bind 1-52. Hans Mikkelsens comoedier bind 1 & 2 samt 5 Robert Storm Petersen bøger bla. Over stok og sten. Variable brugs-og aldersspor.

Lot no: 6209444
16:41
Samling tegneserier
Samling tegneserier bestående af blandt andet: 139 stk Ugens Western Cowboy, 482 stk Wild West, 223 Cowboy, 255 stk prærieserien mfl, se oversigt. Brugsspor.

Lot no: 6204063
EUR 201 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22/05/2022
17:13
EUR 134
Samling ældre bøger, bla. Lektor Hansens sælsomme hændelser
Samling ældre bøger bla. kan nævnes: Alexandre Dumas bind 1 og 2. Saxo Danmarks riges krøniker (9 bind). Lektor Hansens sælsomme hændelser. Fru Gyllembourg ehrensvard fortællinger samt flere H.C. Andersen bøger. Variable brugs-og aldersspor.

Lot no: 6207516
19:07
Samling ældre børnebøger/blade (ca. 100)
Samling ældre børnebøger/blade, fra slut 1800-tallet samt hele 1900-tallet. Fremstår med varierende og alderstilsvarende brugsspor. (ca. 100)

Lot no: 6207949
EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 22/05/2022
19:09
EUR 134
TinTin. Komplet samling 1-23 (23)
TinTin. Komplet samling 1-23 i Lidt blandet stand og div oplag 1-13, flere med tus/kuglepenne streger m.m.(23)

Lot no: 6188756
EUR 403 DK, Nivå, Stejlepladsvej 22/05/2022
19:23
EUR 215
Storm P. Samling tegneserier (5)
Storm P. Samling tegneserier. Sjældne, start 1900 tallet. Fremstår med brugsspor. (5)

Lot no: 6209539
EUR 268 DK, Herlev, Dynamovej 22/05/2022
19:47
EUR 174
Christian Vs Danske Lov på tysk, København 1699
Christian Vs Danske Lov på tysk, 'Königs Christians Des Fünfften, Daensches Gesetz', oversat til tysk af Henrik Weghorst, trykt af Joachim Schmedtgen, København 1699. Indbundet i helpergament. 16,5 x 10 cm. Fremstår med aldersrelateret slitage i let grad. Thesaurus II,431.

Lot no: 6196530
EUR 403 DK, Vejle, Dandyvej 22/05/2022
20:28
EUR 268
Niels Krag. 'De republica Lacedæmoniorum', Genève 1593
Niels Krag. 'De republica Lacedæmoniorum', trykt af Pierre Saint-André, Genève 1593. Tekst på latin og græsk. I originalbind præget med renæssanceornamentik og våbenskjold for slægten von Niebelschütz samt med navnetræk og årstallet 1599. Håndskreven exlibris på titelbladet. 22,5 x 18 cm. ...

Lot no: 6196537
EUR 805 DK, Vejle, Dandyvej 22/05/2022
20:34
EUR 537
Diodor. 'Historie Universelle', 1744, med dansk våben
Diodor (Diodorus Siculus, ca. 90 - ca. 30 f.Kr.). 'Historie Universelle de Diodore de Sicile', oversat fra græsk til fransk af l'Abbé Terrasson, trykt hos de Bure, Paris 1744. 6. bind. I samtidigt hellæderbind med rygforgyldning og guldtrykt dansk våbenskjold, på forsatsblad exlibris for Svend ...

Lot no: 6196348
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 22/05/2022
20:40
Johannes Chrysostomos. 'Les Panegyriques des Martyrs', 1735
Johannes Chrysostomos (347-407). 'Les Panegyriques des Martyrs', oversat fra græsk til fransk af R.P. de Bonrecueil, Paris 1735. I hellæderbind med rygforgyldning og guldtrykt våbenskjold med motto (”Ardeo, Persevero, Spero”) for Guillaume Pavée de Vendeuvre (1779-1870), fransk politiker og kendt...

Lot no: 6196424
EUR 268 DK, Vejle, Dandyvej 22/05/2022
20:42
EUR 215
Francois Gentil. 'Le Jardinier Solitaire', Paris 1749
Francois Gentil. 'Le Jardinier Solitaire, ou Dialogues Entre un Curieux & un Jardinier Solitaire, neuvieme edition', trykt af Rigaud, Paris 1749. Med kobberstukket folde-ud-planche. I samtidigt hellæderbind med rygforgyldning og guldtrykt våben for Løvenskiold til Løvenborg. Stempel på flyveblad....

Lot no: 6196339
EUR 201 DK, Vejle, Dandyvej 22/05/2022
20:44
EUR 134
C.-G.-G. de Vintimille. 'Breviarium Parisiense', 1745
Charles-Gaspard-Guillaume de Vintimille du Luc (1655–1746). 'Breviarium Parisiense [...]. Pars Autumnalis', udgivet af Bibliopolæ, Paris 1745. Et af i alt fire bind. Tekst på latin. I samtidigt pragtbind af Derome, kniplingebind (relure a la dentelle), lys brun maroquin. I senere kassette. Med ...

Lot no: 6196361
20:46
EUR 201
Fransk havebog, 'Curiositez de la nature [...]', 1708
L'Abbé Vallemont. Fransk havebog, 'Curiositez de la nature et de l'art sur la vegetation: ou l'agriculture et le jardinage dans leur perfection', Paris 1708. I samtidigt hellæderbind med rygforgyldning og guldtrykt våben for Lerche Lerchenborg. 16 x 11 cm. Fremstår med aldersrelateret slitage, ...

Lot no: 6196330
20:48
EUR 134
Henrik Rantzau. 'Tractatus astrologicus', 1625
Henrik Rantzau (1526-1598). 'Tractatus astrologicus de genethliacorum thematum iudiciis pro singulis nati accidentibus', trykt hos Nikolaus Hoffmann, Frankfurt 1625. Senere udgave (1. udgave kom 1593). Tekst på latin. Med to folde-ud-tavler. I samtidig helpergament. 17,5 x 12 cm. Fremstår med ...

Lot no: 6196533
EUR 537 DK, Vejle, Dandyvej 22/05/2022
20:50
EUR 403
Otto Sperling. 'De Summe Regio', om den danske kongemagt, 1707
Otto Sperling (1634-1715). Historiebog om navnet "konning" og den danske kongemagts oprindelse, 'De Summe Regio nomine et titulo Septentrionalibus & Germanis omnibus & aliis. usitato Konning & Ejus apud Danos origine, ejusq; potestate & Majestate Commentarius', København 1707. Tekst på latin. I ...

Lot no: 6196529
20:52
EUR 268
Philipp Melanchthon. 'Examinis theologici [...]', 1587
Philipp Melanchthon (1497-1560). 'Examinis theologici D. Philippi Melanthonis [...] Pars Secunda', trykt hos Matthäus Harnisch, Napoli 1587. Med tre folde-ud-tavler. I samtidig helpergament. 16,5 x 11 cm. Fremstår med aldersrelateret slitage, titelblad og flyveblad med reparation, håndskrevne ...

Lot no: 6196439
20:56
EUR 268
5 hæfter af Dansk Familieblads Billedhæfte med Anders And, 1950'erne (5)
Walt Disney. 5 hæfter med Anders And, Dansk Familieblads Billedhæfte nr. 28 (1955), 31 (1956), 34 (1957), 37 (1958) og 40 (1959). Fremstår i pæn stand, enkelte sider med fugtpletter, nr. 40 har en side med et afrevet hjørne. (5)

Lot no: 6175728
EUR 671 DK, Vejle, Dandyvej 22/05/2022
20:58
EUR 483
Arild Huitfeldt. 'Historiske Beskriffuelse om [...] kong Christiern den Anden', 1596, Luxdorphs eksemplar
Arild Huitfeldt (1546-1609). 'Historiske Beskriffuelse om [...] kong Christiern den Anden', trykt hos Matz Vingaard, København 1596. Med rigsvåbenet i træsnit. I lidt senere, præget hellæderbind med guldtrykt exlibris for Bolle Willum Luxdorph (1716-1788), guldtrykt exlibris (Tage Langager) på ...

Lot no: 6196534
20:58
EUR 403
'Gottlieb Wilhelm Rabeners Briefe', Leipzig 1772, Luxdorphs eksemplar
Gottlieb Wilhelm Rabener (1714-1771). 'Gottlieb Wilhelm Rabeners Briefe, von Ihm selbst gesammlet und nach seinem Tode, nebst einer Nachricht von seinem Leben und Schriften, herausgegeben von C.F. Weisse', Leipzig 1772. I halvlæderbind med rygforgyldning og guldtrykt exlibris for Bolle Willum ...

Lot no: 6196528
21:00
EUR 134
Samling Tintin(3)
Samling Tintin.' Det knuste øre' 1. Oplag. 'Tintin i Tibet' 2.oplag. 'Kong Ottocars scepter' 5. oplag. Fremstår med alm. brugsspor.(3)

Lot no: 6208895
EUR < 125 DK, Nivå, Stejlepladsvej 23/05/2022
16:55
Samling Vintage tegneserier. Lefranc Hitserien m.m (75)
Samling Vintage tegneserier Bestående af: Lefranc Carlsen, komplet nr. 1 (stand Near Mint) til 10. 1. udg. 1. opl. Stand Very Fine - Near Mint. Hitserien Interpresse 1. udgave 1. opl. nr. 1 - 9 Stand: Nr. 1 very Good, nr. 2 og 3 Fair, nr. 4 Very Good. 5 - Very Fine+. Kong Kylie, Skipper ...

Lot no: 6210179
EUR 403 DK, Aalborg, Nibevej 23/05/2022
19:35
Walt Disneys Stålanden komplet (46)
Walt Disneys Stålanden. Komplet serie fra nr. 1 marts 1997 til nr. 12 december 2000. Bladene har aldrig været læst. Stand: Near Mint+ - Near Mint+/Mint. Fremstår med indskrevet ejersignatur. (46)

Lot no: 6209164
EUR 349 DK, Aalborg, Nibevej 23/05/2022
Faglitteratur, psykiatri (43)
Faglitteratur omhandlende psykiatri, skrevet af bl.a.: Michel Foucault, Jes Gerlach, Pernille Jensen, Erik Simonsen, Lars Thorgaard, Alain Topor og Kristian Valbak & Kristian Rokkedal. Se iøvrigt liste. Fremstår med varierende brugsspor. Fejl og mangler kan forekomme (43)

Lot no: 6189783
EUR 403 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 23/05/2022
20:56
EUR 134
Faglitteratur, psykologi (100)
Faglitteratur omhandlende psykologi og terapi, forfattet af bl.a. Abrahamowitz, Bowlby, Foucault, Grønkjær, Hayes, Josephs. Se endvidere liste. Fremstår med varierende brugsspor. Fejl og mangler kan forekomme. (100)

Lot no: 6181368
21:29
EUR 134
Walt Disney Komplet serie Hall of Fame (26)
Walt Disney's Komplet serie Hall of Fame. Udgivet af Egmont i 2007. 1. udg. 1. opl. Stand Near Mint -. (26)

Lot no: 6210414
EUR 430 DK, Aalborg, Nibevej 24/05/2022
18:30
EUR 322
12»
My search agents