My search agents   Save list   Create search agent
   Lots per page   20 results List Gallery
Samling Marvel, Sølvpil, Basserne m.m.
Samling Marvel, Sølvpil, Basserne, Lucky Luke, Superman, m.fl. Fremstår med brugsspor.

Lot no: 6146600
EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 26/01/2022
18:31
Anders And. Guldbøger m.fl. (18,10,7,6 stk)(41 ialt)
Samling tegneserier, bestående af 18 stk. guldbøger, 10 stk. "Den Store" bøger", 7 stk. Asterix, samt 6 diverse tegneseriebøger. (41)

Lot no: 6146594
EUR 268 DK, Odense, Kratholmvej 26/01/2022
19:28
EUR 456
Samling tegnerserier, div. Anders And mfl.
Samling div. tegnerserier, Anders And mfl. Fremstår med brugsspor.

Lot no: 6146597
19:34
Samling Anders And blade i samlermapper (27)
Samling Anders And blade i samlermapper, enkelte heraf fra 1950'erne (i alt 27 mapper)Fremstår med brugsspor.

Lot no: 6145803
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 26/01/2022
19:36
Samling tegneserier (ca. 1000)
Samling tegneserier, blandet Anders And bl.a. nr. 5 fra juli 1949 1. årgang, Lucku Luke fra 1971, Batman, Tintin fra 1988 mm. Fremstår med brugsspor. (ca. 1000)

Lot no: 6147798
EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 26/01/2022
19:48
EUR 349
Samling tegneserier (21)
Samling tegneserier best. af: Gru, Gyser-historier 'Hjemsøgt', Gru præsenterer: klassiske gys ' Edgar Allen Poe', Johny Hazard, Gutenberghus Serie. Fremstår med varierende brugsspor, primært i god stand, fremstår i sleeves. (21)

Lot no: 6145961
EUR < 125 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 26/01/2022
20:05
Stor samling tegneserier (5 kasser)
Stor samling tegneserier best. af bl.a: Comics 'Den store tegneseriebog', Star Wars, James Bond, Kar War, Søren Spætte, Sjukkerne, Professor Picaro, Yakari, Henrik og Hagbart m.fl. Fremstår i varierende stand. (5 kasser)

Lot no: 6145974
EUR 268 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 26/01/2022
20:21
EUR 134
Goscinny / Uderzo. Asterix Samlebind 1-7 (7)
Goscinny / Uderzo. Asterix Samlebind Nr.1-7. Fremstår med lettere varierende brugsspor, primært i god stand. (7)

Lot no: 6145957
21:29
Johan Krohn. 'Peters Juul. Vers for Børn', 1870
Johan Krohn. 'Peters Juul. Vers for Børn' med 24 tegninger af Pietro Krohn. Fr. Wøldikes Forlag, København 1870. Slidt eksemplar. Side 8 mangler. Defekt ryg. Fremstår med syrepletter og påtegning på forsiden.

Lot no: 6138120
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 27/01/2022
12:10
Abraham Ortelius. Dobbeltkort over Hessen og Holsten, 1579
Abraham Ortelius. 'Hassiae descriptio...' / 'Holsatiae descrip.' Randkoloreret kobberstik, 1579. Gengivet i Abraham Ortelius' 'Theatrum Orbis Terranum'. 34 x 49 (50 x 64) cm. Rammeglas fremstår med rester efter labels.Abraham Ortelius regnes som en af 1500-tallets vigtigste nederlandske ...

Lot no: 6087593
EUR 349 DK, Herlev, Dynamovej 27/01/2022
12:25
EUR 188
Johannes Ewalds Samtlige Skrifter, 1780-91, i 4 bind (4)
Johannes Ewald (1743–1781). 'Johannes Ewalds Samtlige Skrifter', eksemplar på skrivepapir, forlagt ved Christian Gottlob Prost, København 1780-1791. I 4 bind. Illustreret med kobberstik, som i bind 1 er tegnet af Nicolai Abildgaard bortset fra forfatterportrættet. Abildgaards ugenerte afbildinger...

Lot no: 6139320
EUR 403 DK, Vejle, Dandyvej 27/01/2022
20:26
EUR 268
Mogens Clemmensen. Bulhuse studier over gammel dansk træbygningskunst
Mogens Clemmensen. Bulhuse studier over gammel dansk træbygningskunst. 1. tekst. II.Tavler. Med lette brugsspor (2)

Lot no: 6151624
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 29/01/2022
13:43
Walt Disney. 'Den Store Hvide'-bøger (13)
Walt Disney. 12 'Den Store Hvide'-bøger samt 1 Carl Barks' bedste'. Fremstår med varierende brugsspor. (13)

Lot no: 6145969
EUR 349 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 29/01/2022
21:04
EUR 228
H. C. Andersen. 'Eventyr og Historier. Med Illustrationer efter Originaltegninger af V. Pedersen', bind I-II, 1873 (2)
H. C. Andersen. 'Eventyr og Historier. Med Illustrationer efter Originaltegninger af V. Pedersen'. C. A. Reitzels Forlag, 1873. Bind I-II. Indbundet i halvlæder. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, herunder syrepletter på papir samt små rifter i ryg. (2)

Lot no: 6144825
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 29/01/2022
21:04
Diverse ældre børnebøger (27)
Diverse ældre børnebøger, heriblandt. Louis Moe Skovkongens Gilde, Toget Den sjove Bog, Tre smaa grises Eventyr, Vor Vens Julebog, Den Store Bastian, Flugten til Amerika, Peters Jul, Ve du va Mor?, På Ski med Per og Kari, Ola og Blakken. 1800-tallets slutning til 1900-tallets midte. Fremstår med ...

Lot no: 6150965
EUR < 125 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 29/01/2022
21:07
Wilhelm Wanscher, Kronborgs Historie
Wilhelm Wanscher, Kronborgs Historie. Kbh. 1939, Fischers Forlag. 41x33 cm. 191 sider.

Lot no: 6151625
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 30/01/2022
11:25
Samling Anders And. Samling blade
Samling Anders And. Samling blade bestående af årgang 1980 - 1989 samt 40 div. Anders And blade og 19 Onkel Joakim hæfter. Fremstår med brugsspor herunder fejl / mangler.

Lot no: 6148703
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 30/01/2022
17:51
Den Store Danske Encyklopædi bind 1-20 samt supplement (21)

Lot no: 6151008
EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 31/01/2022
20:32
Stor samling ugeblade og aviser m.v. 1920-1970'erne
Dansk Familieblad, Radiolytteren NU, Se & Hør, Familie Journalen, Tidens Kvinder, Hjemmet, Billedbladet, Aarhus Stifts Tidende (heriblandt årgang 1899, 1923 og1933), Mænd, Søndags B.T. Femina, Alt for Damerne. Indbundne udgaver Hjemmet 1907, 1968, 1969, Familie Journalen 1929. Hovedsagligt ...

Lot no: 6144785
EUR 403 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 31/01/2022
20:36
Große Sammlung mit Kochbüchern, u. a. Marcus Looft, 18.-21. Jh. (ca. 1300 Stck.)
Große Sammlung mit dänisch sprachigen Kochbüchern, ca. 1300 Stck. Das älteste Buch ist von Marcus Looft: 'Den Kongelige Danske og i Henseende til alle Slags Maader fuldstændige Koge-, Bage- og Syltebog eller syv hundrede og ti Anviisnings-Regler indrettet for Herskaber og fornemme Familier ...

Lot no: 6144571
EUR 2,685 DK, Vejle, Dandyvej 01/02/2022
20:29
EUR 1,342
My search agents