Category  Estimate
Time Showroom
12» ListGallery Lots per page
Kunstmuseets Aarsskrift, diverse årgange(7)
Kunstmuseets Aarsskrift, fem bind: Årg. 1914, 1915, 1916, 1917 og 1918. København Gyldendalske Boghandel. Nordisk forlag H.H. Thieles Bogtrykkeri. Dertil Kunstmuseets Aarsskrift, to bind: årg. 1921-1923, samt 1932. København Gyldendalske Boghandel. Nordisk forlag H.H. Thieles Bogtrykkeri. Lette ...
Lot no: 5569852
EUR < 125 DK, Kolding, Trianglen 23/02/2020
13:00:53
Oriental journal Caunter Daniell 5 vol
ORIENTAL JOURNAL 1836-39 WITH PLATES (5). CAUNTER, HOBART. The Oriental Annual, or Scenes in India... London 1836. . 8vo (200x225 mm.). Steel-engraved frontispiece, steel-engraved extra title with vignette, 20 steel-engraved plates after William Daniell.. . CAUNTER, HOBART. The Oriental Annual. Lives of the Moghul emperors. London 1837.. Steel-engraved frontispiece, steel-engraved extra title with vignette, 20 steel-engraved plates after William Daniell.. . CAUNTER, HOBART. The Oriental Annual, or Scenes in India... London 1838.. Steel-engraved frontispiece, steel-engraved extra title with vignette, 20 steel-engraved plates after William Daniell.. . BACON, THOMAS. The Oriental Annual; containing a series of tales, legends & historical romances. London 1839.. Steel-engraved frontispiece, steel-engraved extra title with vignette, 20 steel-engraved plates by W. and E. Finden.. . CAUNTER, HOBART. Caunter's and Daniell's Oriental Annual, 1839. Eastern Legends. London 1838.. Steel-engraved f
Lot no: 5592202
EUR 285 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/02/2020
13:04:00
Anklagelseskrift mot Magnus Stenbock 1716
ANKLAGELSESKRIFT MOT MAGNUS STENBOCK 1716. [Stenbock] (AMTHOR, CHRISTOPH HEINRIC). Anzeige der höchst-rechtmässigen Uhrsachen, welche Ihro Königl. Majest. zu Dännemarck, Norwegen, gegen Willen genöthiget, wider den gefangenen königlich schwedischen Rath und Feld-Marschall, Graf Magnus Steenbock, nach völliger Entdeckung der von ihm begangenen groben Verbrechen, durch genauere verwahrung seiner Persohn, und sonsten, solcher gestalt als bisher geschehen zu verfahren: Auf allergnädigstem Befehl der unparteyischen Welt zum Unterricht, und Verhütung falscher Impressionen, nebst den dahin gehörigen vollständigen Beylagen, mitgeheilet. Köbenhavn, 1716.. 4:o. 200 x 165 mm. 158 s. Nött samtida skinnband med upphöjda bind, gulkdornerad rygg och sprängda snitt. Initialerna A:G: guldpräglade på främre pärmen. Namnteckning på titelbladet: S. Rantzau 1728. And. Fryxells namnteckning, Musei Biblioteks, Göteborg, stämpel, samt dess försäljningsstämpel på främre pärmens insida.. . Anders Fryxell (1795-
Lot no: 5592206
EUR 143 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/02/2020
13:12:00
Festskrift till Erik Åkerlund 1927.
Festskrift till Erik Åkerlund femtioårsdagen den 9 augusti 1927. S.å.. . 4:o (ca 285x235 mm.). 1 signerad etsnning E. Küsel, inklistrade kol. plr o.a. ill. . Nött brunt skbd, inre denteller, något blekt rygg m. fyra upphöjda bind. Privattryck i 60 nr. ex. för namngiven. ägare, detta nr 14 för S. A. Duse. . . Bidrag av bl.a. Elsa Beskow, Albert Engström, Sven Hedin, Birger Mörner, Paul Rosenius, Hasse Zetterström. . . Samuel August Duse (1873 -1933), svensk militär, författare, konstnär och mångsysslare. Han räknas in i den första generationen svenska kriminalförfattare. . Medverkade i den Första svenska Antarktisexpeditionen med Antarctic (1901-1903) under Otto Nordenskjöld som kartograf, hydrograf och meteorolog. 1905 skildrade han detta äventyr i text och bild i boken Bland pingviner och sälar med egna illustrationer. (Wikipedia).
Lot no: 5592212
13:24:00
Tapies Reperes 1984
TÀPIES. Repères (cahiers d'art contemporain). Paris, Galerie Maeght Lelong, 1984. . Med 2 originallitografier i färg av Antoni Tàpies. Lösa i originalomslag.
Lot no: 5592246
14:44:00
Svanberg 8 original signed lithographs 1950
SVANBERG, MAX WALTER. 8 originallitografier. Malmö (Image Förlag) 1950.. . Folio (400x290 mm.). 8 original lithographs signed by the artist. . Loose in original decorated wrapper, title stamped in blue (corners bumped, upper part of spine with small damage). Title slightly yellowed to margins. Introduction by Steen Colding in English and Swedish. Limited edition of XXV copies, this is no. XXIII (total edition 200 copies).
Lot no: 5592249
15:02:00
On Matisse with Isaac Grünewald's signature
MATISSE. FAURE, ELIE - ROMAINS, JULES - VILDRAC, CHARLES - WERTH, LÉON. Henri-Matisse. Paris 1920.. . Small 4:o (about 250x187 mm.). Plates and other illustrations. Original wrappers and spine bound in. . Later well preserved half leather, marbled boards, upper edge gilt, otherwise near uncut. Signature of Isaac Grünewald Paris 1921 on first endpaper.
Lot no: 5592260
15:26:00
With linoleum cut by Matisse
MATISSE. XXe siècle. Numéro special. Hommage à Henri Matisse. Paris 1970. . . 4:o (about 310x245 mm.). 1 llinoleum cut ( made specially for XXe Siècle) H. Matisse, coloured and other illustrations.. Publisher's blue cloth. Dustwrapper, tears, larger in upper margin of lower wrapper.
Lot no: 5592269
15:44:00
Teckningar av Maria Andersen
75 tegninger af Maria Andersen fra tiden 1880-1936. Köpenhamn (A. Giese's Eftf.) 1936. . . Folio (ca 355x290 mm.). 75 planscher.. Välbevarat rödbrunt skbd, enkel guldpressad ram. dekor i guld på främre pärm, inre denteller, guldornerad rygg m. fyra upphöjda bind, helt guldsnitt. Pbdkassett.
Lot no: 5592273
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/02/2020
16:04:00
Oelreich Eigentliche Staatsverfassung 1758
(OELREICH, NICLAS VON). Eigentliche Staatsverfassung des Reichs Schweden unter seiner gesetzmäßigen Freyheit beschrieben und wider Uebelgesinnte gerettet von dem Ehrlichen Schweden. Stralsund und Greifswald, J. J. Weitbrecht, 1758.. 8vo (195x117 mm.). (16), 856, (30) s.. Samtida skinnband, blindpressad rygg med titeletikett, röda stänksnitt.. Översatt av Johann Carl Dähnert.. . Niklas von Oelreich (1699-1770), professor och ämbetsman, censor librorum, utgav under riksdagen 1755-56, av det rådande Hatt-partiet, Sveriges första politiska tidskrift "En Ärlig Swensk".
Lot no: 5592279
EUR 190 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/02/2020
16:16:00
Signerad etsning av Bertil Bull Hedlund
SIGNERAD ETSNING. FRANCE, ANATOLE. Drottning Gåsfot. Översättning Hjalmar Söderberg. Stockholm (P. A. Norstedt & Söbers Förlag) 1945.. . 4:o (ca 268x193 mm.). Titel tryckt i rött o. svart, 1 signerad etsning, planscher o.a. illustrationer Bertil Bull Hedlund. Medbundet originalomslag.. Välbevarat blått kalvskinnsband, dekoration i guld på främre pärm, inre denteller, guldornerad nött rygg m. fyra upphöjda bind, helt guldsnitt. Exlibris Heurlins bok. Något nött fodrad klotkassett. Upplaga tr. i 200 numrerade ex. m. signerad originaletsning av Bertil Bull Hedlund, detta nummer 136.
Lot no: 5592285
16:28:00
Äldre papper från Lessebo, 3 förpackningar
ÄLDRE PAPPER FRÅN LESSEBO (3). Parti innehållande: En bunt handgjort biljettpapper (Lessebo N:o 42), c:a 100 st. vikta, vattenstämpellinjerade ark c:a 200 x 300 mm, råkanter. I originalförpackning av rött papper, bruten i ena ändan.. . En bunt linjerat brevpapper, c:a 175 x 260 mm, lösa ovikta ark i enkel pappersgördel. Råkanter, brukets vattenstämplar.. . Kuvert, äkta linnepressade (Lessebo Nr 1532/C6 K.). 100 st. 2 omgördlade buntar om 50 vardera i brukets kartong, med bevarad kontrollsedel.
Lot no: 5592287
16:32:00
Numismatic literature, 49 vol.
NUMISMATIC LITERATURE (49). Lot containing auction catalogues 1917-75 from different European houses, e. g. Gerhard Hirsch, Louis Ciani, S. I. M. P., Hans Nussbaum, Florange, Alfred Page.. Also: TAMS Journal. Official Organ of the Token and Medal Society. Volume 12. Number 2. April 1972. 'Swedish "Poletts"'; HEDE. Danmarks og Norges mönter 1541 - 1814 - 1970. Udgivet af Dansk Numismatisk Forening. 2. reviderede udgave 1971; MARKL. Die Münzen, Medaillen und Prägungen mit Namen und Titel Ferdinand I. II. Theil: Abbildungen (plates only); SILVERSTOLPE. Register öfwer de angående Banco-Werket genom trycket utgifne författningar, ifrån år 1668 til år 1800. Stockholm, 1800 (worn contemporary calf, A. Leijonhufwud's signature, with a collection of the older royal instructions, several of which of numismatic interest, in reprints from c. 1797-1800).. . 49 volumes (bound or brochures) in all. Varying condition. Not collated.
Lot no: 5592311
17:32:00
Ældre numre af tidsskriftet Jagt og Fiskeri (118)
Ældre numre af tidsskriftet Jagt og Fiskeri med numre fra Glg årgange: 1934 (9), 1935 (8), 1936 (9), 1937 (1), 1938 (10), 1939 (4), 1940 (14) 1941 (5), 1942 (3), 1943 (1), 1945 (2), 1947 (29, 1948 (11), 1949 (15) 1950 (10), 1951 (1), 1952 (5), 1953 (6), 1955 (2). Fremstår med aldersvarende ...
Lot no: 5582455
EUR 268 DK, Aalborg, Nibevej 23/02/2020
17:58:00
Med Isaac Grünewalds tillskrift
MED ISAAC GRÜNEWALDS TILLSKRIFT. HEIDENSTAM, VERNER VON. Vallfart och vandringsår. Stockholm (Albert Bonniers förlag) 1929. . . 4:o (ca 300x220 mm.). Kol. plr o.a. ill. I. Grünewald. Omsl. o. rygg.. Välbevarat mörkrött hfrbd, sparsamt guldornerad rygg m. fem upphöjda bind, övre guldsnitt, i övrigt oskuren. Tillskrift fr. Grünewald t. Erik Wettergren på titelbladet.
Lot no: 5592335
18:30:00
On and by Matisse.
MATISSE. (5). ARAGON. Henri Matisse, roman. I-II. Paris (Gallimard) 1971. . . 4:o (about 270x210 mm.). Coloured plates and other illustrations. Publisher's white cloth. Dustwrappers. In a red cloth cassette. Bookplate of Georg Svensson. As new. +. . COWARTt, J. - SCHNEIDER, P., and others. Matisse in Morocco. The Paintings and Drawings, 1912-1913. Washington (National Gallery of Art) 1990. . . 4:o (about 305x240 mm.). Coloured and other illustrations. . Publisher's original green cloth. Dustwrappers. And some more. 5 Volumes. . Some more consists of: Matisse: Jazz (Munich, Prestel, 2001); Cavallius: Matisses Apollob. Ett collage om västerlandet och världen (Göteborg 1984). . . . Kol. o.a. ill. Grönt orginalklotband. Skyddsomsl. 3 vol.
Lot no: 5592338
18:36:00
Birmanische Schriftsammlung / Gebetstafel, Holz, 16. / 17. Jahrhundert
Birmanische Schriftsammlung / Gebetstafel, Holz, 16. / 17. Jahrhundert. Islamische Schriftsammlung auf hauchdünn geschnittenen Holzblättern in zwei Deckeln gefasst, mit einer Schnur verbundene Blätter, H.5cm, B.43cm, T.6cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, starke Patinierung, Risse sowie ...
Lot no: 5585315
EUR 900 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23/02/2020
19:02:00
Flaggkarta J Hägg
FLAGGKARTA, med teckningar af J. Hägg. U.å. (1888). Utv. delvis kol. lit. pl. ca 535x665. 2 vikn., kol. flaggkarta
Lot no: 5592350
19:06:00
On Matisse
MATISSE. (10). SCHNEIDER, PIERRE. Matisse. München (Prestel-Verlag) 1984.. . Large 4:o (about 330x240 mm.). Coloured and other illustrations.. Publisher's original blue cloth. Dustwrapper. Decorated cloth cassette. And more on Matisse. 10 volumes. . . More consists of: Lieberman: Matisse. 50 Years of his Graphic Art (New York 1956, lacks first endpaper); Henri Matisse. Exposition du Centenaire. Grand Palais Avril-Septembre 1970 (Paris 1970); Wheeler: The last Works of Henri Matisse. Large Cut Gouaches (New York 1961); Bibliotheque Nationale. Matisse l'oeuvre gtravé (Paris 1970); Bibliotheque Nationale. Henri Matisse. Donation Jean Matisse (Paris 1981); Henri Matisse. Oeuvre gravé. Textes Louis Aragon - Jean Bazaine - Xavier Girard - André Marchand (Paris, Maeght ed. 1993); Henri Matisse. Moderna Museet Stockholm 3.11 1984 - 6.1 1985 (Stockholm 1984); Henri Matisse. Reproductions. I-II.
Lot no: 5592359
19:15:00
Atlas of the Solar system by Valentiner 1884
VALENTINER, (KARL WILHELM FRIEDRICH JOHANNES). Atlas des Sonnensystems. 25 Abbildungen in Lichtdruck. Lahr (Druck und Verlag von Moritz Schauenburg) 1884.. . Folio (about 442x338 mm.). (2), (1)-19, (1 blank) pp. 25 phototype plates (complete). . Original green halfcloth, partly worn with cloth partly missing in the corners, some soiling, blank spine. Title slightly browned. Bookplate of Navigations-skolan i Stockholm. . . Karl Wilhelm Valentiner (1845-1931), German astronomer.
Lot no: 5592366
19:22:00
Frank Sternberg numismatic catalogues, 19 vol.
FRANK STERNBERG NUMISMATIC CATALOGUES (19). A collection of illustrated auction catalogues 1974-91 from the Zürich firm Frank Sternberg, mostly on coins and artifacts from antiquity.. 4to. C. 255 x 205 mm. . 14 clothspine, 5 paperback. A few with annotations. Most with preserved separate lists of estimates and realized prices.. 19 volumes in all. Not collated in detail.. . -Goldmünzen seit 1793 in feinster Erhaltung (1974).. . -Goldmünzen. Europa und Kolonien. Silbermünzen. Belgien - Deutschland - Italien - Schweiz (1975).. . -Antike Münzen. Griechen - Römer - Byzantiner - Spezialsammlung jüdische Münzen - Numismatische Literatur (1976).. . -Antike Münzen. Griechen - Axumiten - Römer - Byzantiner - numismatische Literatur (1978).. . - Münzen der Antike, des Mittelalters und der Neuzeit - numismatische Literatur - Papiergeld (1979).. . -Antike Münzen. Griechen - Römer - Byzantiner - antike geschnittene Steine - numismatische Literatur (1980).. . -Antike Münzen. Griechen - Römer - Byzant
Lot no: 5592370
19:26:00
Modeplanscher 1857-59, 5 vol.
MODEPLANSCHER 1857-59 (5). Journal des Dames et des Demoiselles. Guide complet de tous les travaux de dames. Bruxelles, 1857-59.. 4:o. 283 x 190 mm. 47 handkolorerade litograferade modeplanscher, 4 svartvita modeplanscher, varav 3 utvikbara, 1 utvikbar färglitograferad mönsterplansch. Lätt nötta samtida halvfranska band. Några fläckar i texten, enstaka planscher något solkiga i kanterna. Ett fåtal planscher loss. 5 volymer.. . Rikt träsnittsillustrerat mode- och förströelsemagasin, som utkom åren 1841-1902.. . Ej i detalj kollationerade, andra skador/defekter än angivna kan förekomma.
Lot no: 5592375
19:31:00
Hans Christian Andersen, Buch, 'Klaus Böttger', 1984
Hans Christian Andersen, Buch, 'Klaus Böttger', 1984. Gezeichnetes Portrait von Klaus Böttger, mit Tagebucheintragungen, Briefen, Texten und Scherenschnitten des Dichters, H.3,5cm, B.49cm, T.44cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, minimaler Abrieb am Stoffeinband.
Lot no: 5585219
EUR 150 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23/02/2020
19:47:00
Catalogue of books illustrated by Matisse
MATISSE. DUTHUIT, CLAUDE. Henri Matisse. Catalogue raisonné des ouvrages illustrés établi avec la collaboration de Françoise Garnaud. Introduction de Jean Guichard-Meili. Paris 1988.. . Large 4:o (about 315x250 mm.). Coloured and other illustrations. . Publisher's decorated cloth. Dustwrapper (tear in upper margin of lower wrapper.
Lot no: 5592403
19:59:00
H.f.ullmann und Phaidon Verlag, zwei Bücher / Kunstbände, 2012 / 2011 (2)
H.f.ullmann und Phaidon Verlag, zwei Bücher / Kunstbände, Gotik, Bildkultur des Mittelalters von 1140-1500 und The Art Museum, 2012 / 2011, jeweils in Originalverpackung, L,46-42,5cm, B.35-32cm, T.8-6cm, altersgemäße Gebrauchs- Reibespuren. (2)
Lot no: 5587681
EUR 180 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23/02/2020
20:40:00
Prestel Verlag, Geschichte der bildenden Kunst, Buchreihe (8)
Prestel Verlag, Geschichte der bildenden Kunst, Buchreihe. Buchreihe bestehend aus acht Bänden der "Geschichte der Bildende Kunst", in Originalverpackung, Band eins bis acht, H.29cm, L.22cm, B.5cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren. (8)
Lot no: 5585179
EUR 300 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23/02/2020
20:41:00
EUR 45
Matisse catalogue of engravings, 2 vol.
MATISSE CATALOGUE OF ENGRAVINGS (2).DUTHUIT-MATISSE, MARGUERITE & DUTHUIT, CLAUDE. Henri Matisse. Catalogue reisonné de l'oeuvre gravé établi avec la collaboration de Francoise Garnaud. Préface de Jean Guichard-Meili. Paris 1983.. . 4:o (about 320 x 260 mm.).Spine with light bump at head. Sligtly worn dustwrappers. Edition printed in 4883 copies (of 5000). 2 volumes.
Lot no: 5592446
20:42:00
Encyclopaedia Judaica 21 vol.
JEWISH ENCYCLOPAEDIA (21). WIGODER, GEOFFREY (editor in chief). Encyclopaedia Judaica. I--XVI. Jerusalem (Keter Publishing House Ltd) 1971-72.. . 4:o (about 305x215 mm.). Coloured plates and other illustrations. . Original decorated green cloth bindings. And some more. 21 volumes. . . Some more consists of Encyclopaedia Judaica Year Book 1973-1978 and Encyclopaedia Judaica Decennial Book 1973-1982, also fom Keter Publishing, printed between 1973-82, in bindings as above. . . Lacking the 17:th supplemental volume which was published in 1981.. . This edition is richly illustrated; the second edition from 2006 lacks the illustrations. . The Encyclopaedia is based on The Encyclopaedia Judaica, published by the Eschkol Verlag in Berlin 1928-1934, which were not finished, ended with vol. X and the word Lyra, of 15 planned volumes.
Lot no: 5592450
20:46:00
Karta Rendsborg 1846
RENDSBORGS FÄSTNING. Omegnen af faestningen Rendsborg begraendset med hensyn til Militairt Brug... 1839. Köpenhamn, Generalkvartermesterstaben, Henckel, 1846.. Litograferad karta, skuren och uppfodrad på väv, ca 550x530 mm. Något bruntonad i vikningen.. Med tillhörande marmorerad pappask, skadad, itu.. . I Rendsborg slöts 1813 ett stillestånd mellan Sverige och Danmark, som sedan ledde till freden i Kiel. I mars 1848 intogs Rendsburg av prins Fredrik av Augustenborg.
Lot no: 5592456
20:52:00
Plutarch i fransk oversættelse, anno 1614 (2)
Fransk oversættelse af og kommentar til Plutarchs moralske værker, 'Les Oeuvres morales et meslees de Plutarque', oversat fra græsk af Jacques Amyot (1513-1594), trykt af Samuel Crespin, Genève 1614. I to bind. Med renæssancevignetter i træsnit. Indbundet i pergament. Folio. 38 x 26 cm. Fremstår ...
Lot no: 5500906
EUR 322 DK, Vejle, Dandyvej 23/02/2020
21:00:00
12»