12»   Lots per page   42 results ListGallery
Helsides annonce i Ekstra Bladet
Helsides annonce i Ekstra Bladet - 6 spalter á 365mm - skal indrykkes senest en måned efter hammerslag. Annoncen placeres bedst muligt i avisen. Auktionsvinder leverer trykklart materiale, og overholder deadlines. Se: Materialekrav ...

Lot no: 5438122

EUR 1,074 DK, Esbjerg, Oddesundvej 30/10/2020
21:38
EUR 87
Garcilasso Suitte des guerres 1658
SPANISH CONQUEST. GARCILASSO DE LA VEGA; EL INCA. Suitte des guerres civiles des espagnols dans le Peru; iusques à la mort tragique du prince Tupac Amaru, heritier de cët empire; et à l'exil funeste des Yncas les plus proches de la couronne. Traduction de l'espagnol... par I. Baudoin. Paris (S. Piget) 1658.

Small 4:o. (225x170 mm). (2), 1-555, (21, last blank) pp.
Contemporary brown mottled full leather, slightly worn, somewhat faded richly gilt spine in five compartments, gilt title, small label on lower edge, redspeckled edges. Signature on first free endpaper Rich. Hill, engraved armorial bookplate with the motto "Avancez".

The last part of 4 of a work called "Histoire des guerres civiles des espagnoles dans les Indes...", published in 1658.

Lot no: 5821914
EUR 192 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 31/10/2020
09:38
Andy Warhol 2 st böcker
WARHOL. (2) Andy Warhol. Ed. A. Warhol - K. König - P. Hultén - O. Granath. Exhibition catalogue. Moderna Museet. Stockholm 1967-68, 4:o. Richly illustrated, ej fullständigt genomgången, några sidor lösa

Warhol, A., The Andy Warhol Diaries. Ed. Pat Hackett. London (Simon & Schuster) 1989. Small 4:o. Original black cloth. Dustwrappers. And some more on Warhol. 4 volumes.
Includes: Ratcliff: Andy Warhol (Modern Masters Series, New York n.d.), Feldman - Schellmann: Andy Warhol Prints. A Catalogue raisonné. Expanded edition (New York, n.d.), Andy Warhol (produced on the occasion of the Andy Warhol exhibition at Moderna Museet, Stockholm 1967).
Ej genomgången, dust wrapper med slitage

Lot no: 5821928
EUR 144 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 31/10/2020
10:18
Ovanlig psalmbok 1700
OVANLIG PSALMBOK 1700. Livre des cantiques avec les piéces qui y apartiennent, marquées à la page suivante, revû & imprimé par ordre & aux depens de sa majesté. À Stockholme, chez Olaus Enaeus, 1700.
16:o (2), 184, 424, (12) s. Nött samtida skinnband med spår efter beslag och knäppen, Carl XII:s (som kronprins) blindpräglade monogram på bägge pärmarna. Saknar för- och eftersättsblad. Några småfläckar, svag fuktrand upptill s. 361-slutet. Första titelbladet beskuret i nedre kant, textförlust av 1 rad (?) på dess baksida, reva med liten textförlust s. 187/188, papperslagning med textförlust s. 373. Carlanders exlibris på främre pärmens insida, liksom Carl Peter Geddas och Per Hiertas namnteckningar (den förres även på s. 184), äldre namnteckningar på första titelbladet, senare, Karl Sahlström (?), 1941, på bakre pärmens insida.

Ej i Åhlén. Carlander III s. 480-81 för Carl Peter Gedda, där Geddas anteckning i detta exemplar återges ordagrant: "Sällsynt bok och märkvärdig derigen

Lot no: 5821933
EUR 479 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 31/10/2020
10:28
Auktionskataloger China Guardian Auctions
AUKTIONSKATALOGER, 9 st., China Guardian Auctions Co, 2016, ca 31x23 cm, 27x21 cm

Lot no: 5821956
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 31/10/2020
11:26
Modées Utdrag... publicationer komplett
(16). MODÉE, R. G. Utdrag utur alle ifrån den 7. decemb. 1718... til 1794 års slut utkomne publique handlingar. placater, förordningar, resolutioner och publicationer... I-XV + Register till del I-IV (ej kontrollerad). Stockholm 1742-1829.

Stor 8:o. Delvis lätt nötta bruna samtida hfrbd, del XV avvikande och senare bunden , delvis något blekta guldornerade ryggar m. fem upphöjda bind, enstaka små skador i övre el. nedre kant. Enstaka brunfläckar. Biblioteksstämpel på främre pärmarnas insida.

Ovanlig i komplett skick.

Lot no: 5821969
EUR 287 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 31/10/2020
12:04
Hall's second expedition 1879
HALL'S SECOND EXPEDITION. HALL, CHARLES FRANCIS. Narrative of the Second Arctic Expedition Made by Charles F. Hall: His Voyage to Repulse Bay, Sledge Journeys to the Straits of Fury and Hecla and to King William's Land, and Residence among the Eskimos during the Years 1864-'69. Edited under Orders of the Hon. Secreteary of the Navy, by Prof. J. E. Nourse, U. S. N. U. S. Naval Observatory, 1879. Washington, Government Printing Office, 1879.

Large 8vo. 26,5 x 21 cm. Illustrations in the text. (10), L, 644 pp. 9 plates, of which 1 folding, 17 maps, of which 9 folding. With 1 large (c. 660 x 830 mm.) folded linen-backed map in rear board pocket.
Worn and soiled publisher's decorated cloth. Some stains, a few tears. The large map with tears in the linen section folds (not affecting the printed map as such).

Hall's second attempt to gain knowledge about the fate of the famous Franklin expedition.

From the collection of Bengt Olof Kritz and with his exlibris.

Lot no: 5822005
13:28
Bluntschli's Allgemeines Staatsrecht 1852
BLUNTSCHLI, (JOHANN CASPAR). Allgemeines Staatsrecht, geschichtlich gegrundet. München ( Verlag der literarisch-artistischen Anstalt) 1852.

8:o (c. 222x140 mm.). (3), IV-VI, (2), (1).717, (1 blank) pp.
Contemporary paper boards, worn, spine with manuscript title label, speckled edges. Some foxing.
First edition.

Löwendahl: China illustrata nova. Supplement, 1777.
Johann Caspar (also Kaspar) Bluntschli (1808 - 1881), Swiss jurist and political scientist, exercised, in translation, a considerable influence over early twentieth century Chinese reformers.

From the library of Swedish antiquarian bookdealer Björn Löwendahl (1941-2013).

Lot no: 5822025
14:18
Wyld, karta över Egypten och Palestina
WYLD, JAMES. Lower Egypt and the adjacent deserts, with a part of Palestine... London 1843. Graverad gränskolorerad karta, ca 56x76 cm

Lot no: 5822067
16:02
Walt Disney's Anders And & Co. tegneserie hæfte, nr. 2, 1949
Walt Disney's Anders And & Co. tegneserie hæfte, nr. 2, 1949 1. årgang. Fremstår med alders- og brugsspor, herunder riv og folder langs kanter / ved hæfteklammerne, næsten åben ryg m.m.

Lot no: 5822491
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 31/10/2020
19:51
Bibel / Heilige Schrift, Leder, Papier, 1721
Bibel / Heilige Schrift, Leder, Papier, 1721. Bibel in altdeutscher Sprache, vorne mit Widmungsblatt und Datierung, mit einem Einband aus Leder aus dem Jahr 1829, vorderseitig geprägt und rückseitig mit Stempel, H.13,5cm, B.23cm, T.20cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, partiell stärkere ...

Lot no: 5643412
EUR 325 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 31/10/2020
20:11
Samling bøger om tog, militaria mm. (23)
Samling bøger om tog, militaria mm. Flere bedre opslagsværker bla. Fremstår med brugsspor. (23)

Lot no: 5786143
EUR 268 DK, Vejle, Dandyvej 31/10/2020
20:23
Konvolut Ausstellungskataloge / Kunstbücher, Deutschland (86)
Konvolut Ausstellungskataloge / Kunstbücher, Deutschland. Konvolut bestehend aus 46 verschiedenen Kunst- und Kunstgeschichtlichen Büchern, Katalogen, und Kalendern, sowie 40 Bänden die 'Große Deutsche Kunstausstellung im Haus der Deutschen Kunst zu München' aus den Jahren 1942- 1992, H.9-0.5cm, ...

Lot no: 5643133
EUR 180 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 31/10/2020
20:24
Sigismund och Karl IX 2 vol Klinckowström
WERWING, JOHAN. (2). Konung Sigismunds och konung Carl den IX:des historier,... Utg. A. A. v. Stiernman. I-II + Bilagor. Stockholm (L. L. Grefing) 1746-47.

Liten 4:o (245x190 mm.). (36), (3), 4-470, (76); (4), (1)-238, (46); (1)-272 s. 2 graverade utvikbara frontispis porträtt (komplett, Karl XI och Sigismund, första med revor, något fläckade, mest i marginal).
Bruna samtida skinnband, något nötta, spricka i inre falsar, blekta guldornerade ryggar med upphöjda bind, marmorerade snitt. Med Leonard Klinckowströms guldpressade vapenexlibris på främre pärmar och I. Mauritz Klinckowströms vapenstämpel på titelbladet till del I, del II med modernare röd namnstämpel Bernhard Kempe, sistnämnda även på försättsbladet i del I. Anteckning på försättsbladet av R. C. Klinckowström, daterad 1846. Titelbladen med fläckade och solkade marginaler, text något småfläckad.
2 vol.

Lot no: 5822194
EUR 172 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 31/10/2020
20:36
Künstlerlexikon, 25 Bände, 'Allgemeines Lexikon der bildenden Künstler des 20. Jahrhunderts', Deutscher Taschenbuch Verlag München, 1992
Künstlerlexikon, 25 Bände, 'Allgemeines Lexikon der bildenden Künstler des 20. Jahrhunderts', Deutscher Taschenbuch Verlag München, 1992. Konvolut bestehend aus 25 Bänden, die dem Umfang der ursprünglichen 37 Bände des Künstlerlexikons entsprechen, herausgegeben von Hans Vollmar, unveränderter ...

Lot no: 5800318
EUR 350 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 31/10/2020
21:22
Langenscheidt Bibliothek collection of the collected Greek and Roman classic works, Berlin and Stuttgart, 1855-1891 (99)
Langenscheidt Bibliothek collection of the collected Greek and Roman classics, Berlin and Stuttgart, 1855-1891. Collection comprising 99 of 110 volumes from the series of Greek and Roman literature, each: H 17cm, W 12.5cm, D approx. 3.5cm, wear and scuffing commensurate with age, paper strongly ...

Lot no: 5822522
EUR 5,000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 31/10/2020
21:29
EUR 2,450
Samlig 'Antik & Auktion' hæfter (109)
Samling 'Antik & Auktion' hæfter, fremstår med håndteringsspor. (109)

Lot no: 5803081
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 01/11/2020
11:33
Post-Inkunabel. Biblia, von 1501
Post-Inkunabel. Biblia, 1501. Paganini de paganinis Brixensis. Entspricht der Inkunabel Brixian 1496. 'Impressa vero in felici Venetoru, civitate: sumptibus 7 arte Paganini de Paganinis Brexesnsis. Ano gratie mellesimo quingelesimo primo. Pridie Nonas Maii.' Die Bibel selbst ist komplett, ...

Lot no: 5731383
EUR 805 DK, Herlev, Dynamovej 01/11/2020
13:16
EUR 430
Karta Götheborg 1709
KARTA, "GÖTHEBORG", 1709, kopparstick, ca 23x49 cm

Lot no: 5823883
EUR 144 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 01/11/2020
19:44
Danske designere. Tolv bøger. (12)
Danske Designere, hovedredaktør Poul Erik Tøjner, Louisiana. Samling på 12 bøger bestående af: Kay Bojesen, Arne Jacobsen, Verner Panton, Ole Jensen, Knud Holscher, Nanna Ditzel, Finn Juhl, Louise Cambell, Børge Mogensen, Poul Henningsen, Kaare Klint samt Jacob Jensen. Få brugsspor.

Lot no: 5822406
EUR 201 DK, Esbjerg, Oddesundvej 01/11/2020
20:56
Karta Möendahls Fall
KARTA, "Möendahls Fall", 1703, handkolorerad, ca 22x34 cm

Lot no: 5823979
21:20
The Making of Stanley Kubrick's
THE MAKING OF STANLEY KUBRICK "2001: A Space Odyssey", Piers Bizony, Taschen, 2015, limiterad utgåva om 1005, varav denna numrerad 0565, fodral i svartlackerad plåt, i originalkartong

Lot no: 5825257
EUR 192 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 02/11/2020
11:42
LIFE Magazine
TIDSKRIFTER, LIFE magazine, 46 st, huvudsakligen 1940-tal.

Lot no: 5825258
EUR 192 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 02/11/2020
11:44
von Wright fågelplanscher
VON WRIGHT (105 häften) fågelplanscher, Svenska fåglar, Stockholm, 1920-29, ca 40x30 cm

Lot no: 5825470
EUR 239 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 02/11/2020
Søren Kierkegaard. 'Philosophiske Smuler', København 1844, 1. udgave
Søren Kierkegaard. 'Philosophiske Smuler eller En Smule Philosophi', skrevet under pseudonymet Johannes Climacus, C.A. Reitzel, København 1844. Førsteudgaven af et af filosofiens hovedværker. Indbundet i halvlæder med rygforgyldning. Format 18 x 12 cm. Fremstår med brugsslitage på omslag, små ...

Lot no: 5819411
EUR 268 DK, Vejle, Dandyvej 02/11/2020
20:11
Skipper skræk og Familien Engel. Samling tegneserier
Skipper skræk og Familien Engel. Samling tegneserier bestående af Skipper skræk blade fra årgang 43 indbundet, og årgang 46 og 47, hvoraf de fleste numre er med samt stak med Familien Engel. Fremstår med brugsspor.

Lot no: 5786151
EUR 537 DK, Vejle, Dandyvej 02/11/2020
20:44
Skipper skræk årgang 1943 1-52
Skipper skræk årgang 1943 1-52. Fremstår med brugsspor.

Lot no: 5786146
EUR 349 DK, Vejle, Dandyvej 02/11/2020
20:45
Herbarium 6 st
HERBARIUM, 6 st, insamlade växter, torkade, 1900-tal,lösa blad i omslag

Lot no: 5825510
21:20
Moberg 2 brev 1945 och 1946
MOBERG, VILHELM (1898-1973). 2 maskinskrivna och egenhändigt undertecknade brev till (Arvo) Viljanti, förlaget Aura, Åbo, daterade 1 februari 1945 (1 sida) och 22 december 1946 (1 1/2 sida). Kuvert medföljer.
Det första brevet avslutas: "Med svenskt handslag över Bottenhavet!".

Moberg uttrycker i första brevet sin tacksamhet över sin vistelse i Åbo; i det andra om sin nya bok "Brudarnas källa" och vissa penningproblem.

Arvo Kunto Viljanti (hette Viklund fram till och 1935) (1900-1974, finländsk historiker, fil.dr. och erhöll professors titel 1962. (Wikipedia).

Lot no: 5826400
EUR 144 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 03/11/2020
10:02
Map of Japan, Korea Le Rouge
MAP OF JAPAN, KOREA. LE ROUGE, G. L. Carte du Japon et de la Corée. Paris c. 1750.
Engraved map with figurative cartoche, c. 215x285 mm.

Map of Japan and Korea, from Le Rouge's Atlas Nouvel Portatif.
George-Louis Le Rouge (1712-1790).

Lot no: 5826402
EUR 192 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 03/11/2020
10:06
12»