Category  Estimate
Time Showroom
12345...8» ListGallery Lots per page
Håndlavet armring. Ametyst og Rosenkvarts, guldbelagt og rhodineret sterling sølv.
Håndfremstillet unika armring af rosaguld- og sort rhodineret sterlingsølv fattet med større ametyst og rosen kvarts i alt ca. 20.00 ct. samt mindre ametyster og peridoter. Måler ca. 64 x 16 x 12 mm. Let variabel størrelse. Vægt ca. 24,2 gram
Lot no: 5418589

EUR 201 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23/02/2020
12:48:00
EUR 174
Håndlavet, guldbelagt armbånd med store akvamarin og beryl perler.
Håndlavet armbånd af guld- og hvidguldbelagt sterlingsølv prydet med store polerede perler af morganit/ beryl og akvamarin. Variabel længde, ca. 20 - 24 cm. Vægt 60 g.
Lot no: 5487329

EUR 188 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23/02/2020
12:56:16
Tanzanit armbånd. Sortrhodineret sterling sølv, variabel
Armbånd udført af sortrhodineret sterlingsølv prydet med talrige tanzanitter på ca. 3 mm. Variabel længde 19-23 cm.
Lot no: 5503361

EUR 134 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23/02/2020
13:03:38
Armlænke med rav og brillant, 14 kt. guld
Armlænke udført i 14 kt. guld, prydet med ravindsat sog brillant på ca 0.015 ct. Farve: Wesselton/H. Klarhed. P. Længde er justerbar mellem 16 og 18 cm. vejl. pris er 3.295,-.
Lot no: 5573183

EUR 255 DK, Odense, Kratholmvej 23/02/2020
14:09:44
EUR 188
Randers Sølv, snoet armring af sterling sølv
Rander Sølv, en snoet armring udført i sterling sølv, delvist forgyldt. Omkreds ca. 21 cm. Bredde ca. 7 mm. Vægt ca. 37 gram. Vejl. pris er 2.375,-
Lot no: 5559934

EUR 174 DK, Odense, Kratholmvej 23/02/2020
14:25:00
EUR 114
Doppelreihiges Diamantarmband, 14 kt. Gelbgold, 1.02 ct.
Doppelreihiges Diamantarmband aus 14 kt. Gelbgold mit Brillanten zus. ca. 1.02 ct. Farbe: Top Wesselton/ Wesselton (G-H). Reinheit: SI1. Länge ca. 18,7 cm. Mit integriertem Verschluss mit zwei Sicherheitsschließen. Gestempelt 585/ FHP für Diamonds by Frisenholm. Gewicht ca. 10 g. In ...
Lot no: 5578229

EUR 1,879 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23/02/2020
14:32:00
EUR 376
Tennisarmband mit Diamanten, 14 kt. Gold, 4.00 ct.
Tennisarmband aus 14 kt. Gelbgold mit 67 Brillanten zus. ca. 4.00 ct. Farbe: Top Wesselton (G). Reinheit: SI1. Diamantfassung aus Weißgold. L. ca. 18 cm, B. ca. 2,58 mm. Mit integriertem Verschluss und zwei Sicherheitsschließen. Gestempelt 585/ FHP für Diamonds by Frisenholm. Gewicht ca. 7 g. ...
Lot no: 5504503

EUR 6,443 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23/02/2020
14:50:00
EUR 3,356
Diamant armbånd m/ dråber, 9 kt. rosaguld, 0.11 ct.
Armbånd udført af 9 kt rosaguld prydet med 5 'dråber', hvoraf de tre er monteret med 15 små brillanter, samlet ca. 0.11 ct. Farve: Wesselton (H), Klarhed: S-P. Variabel længde fra 15-17,2 cm. Vægt ca. 2 gram.
Lot no: 5472052

EUR 215 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23/02/2020
14:54:00
Armbånd m/ Ildopaler, hvidguldsbelagt sterlingsølv. Variabel længde.
Opal armbånd udført af hvidguldsbelagt sterlingsølv prydet med talrige orange ildopaler. Variabel længde, ca. 14.24 cm
Lot no: 5466569

14:55:00
Armlænke med rav, 14 kt. guld
Armlænke udført i 14 kt. guld, "dobbelt" med ravperle. Længde ca. 16 cm. Vægt ca. 3 gram. Vejl. pris er 3.595,-.
Lot no: 5583614

EUR 295 DK, Odense, Kratholmvej 23/02/2020
15:25:00
Blomsterarmbånd m/ tanzanitter mm. Hvidguldsbelagt sterlingsølv.
Blomster armbånd af hvidguldbelagt sterlingsølv prydet med talrige tanzanitter og krom diopsider. L 19 cm, Vægt ca. 13 gram.
Lot no: 5480795

15:35:00
Randers Sølv, armring af sterling sølv
Randers Sølv, armring af sterling sølv. Blød afrundet trekantet profil. Omkreds ca. 21 cm. Vægt ca. 59 gram. Vejl. pris er 2.975,-.
Lot no: 5585250

EUR 215 DK, Odense, Kratholmvej 23/02/2020
15:49:00
Armlænke, 14 kt guld samt ur med guldlænke 8 kt guld (2)
Fortis dameur i forgyldt stål med hvid skive med streginddeling, mekanisk urværk, mål ca. 2,5 x 1,7 cm. Urlænke i Bismarck mønster, 8 kt guld stemplet OveN/ OveN, L (incl ur) 17 cm. Vægt på lænke ca. 5,5 gram. Armlænke i 14 kt guld i Bismarck mønster, L. 18 cm, stemplet CH/ 585. Vægt ca. 3 gram. ...
Lot no: 5589108
EUR 161 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23/02/2020
15:51:00
EUR 114
Brillantarmbånd, 9 kt guld, variabel længde, 0.11 ct.
Brillant armbånd af 9 kt guld med fem runde led heraf tre led prydet med pavefattede brillanter ca. 0.11 ct. Justerbar længde ca. 15-17 cm. Modelfoto anvendt.
Lot no: 5520675

16:02:00
EUR 128
Tennisbracelet with brilliant cut diamonds 3.35ct
Tennisbracelet in 14kt white gold set with brilliant cut diamonds total approx. 3.35ct Colour: (H) Wesselton Clarity; VS Length: 18cm
Lot no: 5495738

EUR 5,000 BE, Antwerpen 23/02/2020
16:25:00
EUR 2,450
Armband 18K
ARMBAND, 18K, rödguld, Borgings Guldsmide, Göteborg, 1959, modell X-länk, två olikformade berlocker, integrerat kistlås, dubbla säkerhetsöglor, bredd ca 5 mm, längd ca 18.5 cm, vikt ca 7.3 g, etui ej original medföljer
Lot no: 5592307
EUR 285 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 23/02/2020
17:24:00
Nirwana. To armbånd med lavasten, sort onyx og røgkvarts (2)
Nirwana. To armbånd af flettet tekstil prydet med lavasten, sort onyx og røgkvarts. Justérbar. Fremstår ubrugt.(2)
Lot no: 5587614
EUR 242 DK, Aalborg, Nibevej 23/02/2020
18:09:00
Kurt Nielsen, armlænke model Crayfish, sterling sølv
Sølvsmed Kurt Nielsen, en klassisk armlænke udført i sterling sølv, model " Crayfish" Længde ca. 17½ cm. Bredde ca. 2,2 cm. Vægt ca. 75 gram. Vejl. udsalgspris er 5.900,-.
Lot no: 5593629

EUR 456 DK, Kolding, Trianglen 23/02/2020
18:20:00
Kurt Nielsen, armring model Oceans Colliding, sterling sølv
Sølvsmed Kurt Nielsen, modernistisk armring udført i sterling sølv, model " Oceans Colliding" Indvendig diam. ca. 15½ cm. Vægt ca. 68 gram. Vejl. udsalgspris er 3.590,-.
Lot no: 5593631

EUR 322 DK, Kolding, Trianglen 23/02/2020
18:25:00
Armring af 14 kt. guld med ravindsatse
Armring udført i 14 kt guld, satineret overflade, prydet med ravindsatse. Kan åbnes. Omkreds ca. 19½ cm. Vægt ca. 10,4 gram. Vejl pris er 9.995,-.
Lot no: 5573233

EUR 671 DK, Odense, Kratholmvej 23/02/2020
18:35:00
EUR 174
Nirwana. To armbånd med rosakvarts og månesten (2)
Nirwana. To armbånd af flettet tekstil prydet med rosakvarts og månesten. Justérbar. Fremstår ubrugt.(2)
Lot no: 5587603
18:51:00
Armbånd af 14 kt hvidguld med brillanter 0.04 ct
Armbånd af 14 kt hvidguld monteret med kasselås og dobbelt sikkerheds hasper, prydet med Akoya saltvands kulturperle samt to diamanter, der er brillant slebet på i alt ca 0.04 ct, Farve: Wesselton (H), Klarhed: SI2, stemplet BL samt 585. Vægt 17,7 gram. Fremstår med almindelig brugsspor.
Lot no: 5551322
EUR 537 DK, Aalborg, Nibevej 23/02/2020
18:54:38
EUR 128
Nirwana. To armbånd med røgkvarts og sort onyx (2)
Nirwana. To armbånd af flettet tekstil prydet med sort onyx og røgkvarts. Justérbar. Fremstår ubrugt.(2)
Lot no: 5587622
18:58:00
Nirwana. To armbånd med onyx, månesten og røgkvarts (2)
Nirwana. To armbånd af flettet tekstil prydet med onyx , månesten og røgkvarts. Justérbar. Fremstår ubrugt.(2)
Lot no: 5587651
18:59:00
Læderarmbånd med brillantbesat charm
Læderarmbånd, brunt læder med monteret charm af 14 kt. guld, prydet med talrige pavéfattede brillanter. Samlet ca. 0.30 ct. Farve: Wesselton/ Klarhed: VS-SI. Ligger i gaveæske.
Lot no: 5456113
EUR 268 DK, Odense, Kratholmvej 23/02/2020
19:17:00
Ankelkæde / Armlænke af 14 kt. guld, 24 cm
Ankelkæde / Armlænke af 14 kt. guld, Ankermønster. Længde ca. 24 cm. Vægt ca. 3,9 gram.
Lot no: 5576423

EUR 483 DK, Odense, Kratholmvej 23/02/2020
19:24:00
Randers sølv, armring af sterling sølv
Randes Sølv, Armring udført i sterling sølv, glat afrundet og poleret profil. Kan åbnes. Omkreds ca. 17½ cm. Vægt ca. 28 gram.
Lot no: 5469737

EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 23/02/2020
19:32:00
Armring 18K
ARMRING, 18K, rödguld, Trege, Göteborg, 1959, stel öppningsbar ring, krön med ett par odlade saltvattenspärlor ca 7 mm, diam ca 65 mm, vikt ca 11.1 g
Lot no: 5592391
EUR 380 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 23/02/2020
19:47:00
Randers Sølv, armring udført i sterling sølv " dobbelt/spejlvendt" Omkreds ca. 21 cm. Vægt ca. 52 gram. Vejl. pris er 3.550,-.
Lot no: 5574810

EUR 242 DK, Odense, Kratholmvej 23/02/2020
19:49:00
Armbånd m/ diamanter, 9 kt rosaguld, 0.18 ct
Armbånd udført af 9 kt rosaguld prydet med tre diamantbesatte led, samlet ca. .0.18 ct. Farve: Wesselton (H), Klarhed: P. Variabel længde fra 15-17,2 cm. Vægt ca. 2 gram.
Lot no: 5585137

19:49:00
12345...8»