Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language Show used items
Show
   1 2 3 4 5 6  >> ListGallery Lots per page
50 armlænker med perler af lavasten
50 armlænker med sorte lava perler, med pynteperler og montering af stål. hovedparten eller alle er ca. 18 cm. Fremstår ubrugte.
Lot no: 5228905
EUR 134 DK, Kolding, Trianglen 24/04/2019
15:45:00
Armlænke af 14 kt. guld
Armlænke udført i 14 kt. guld, ovale sammensatte led. Længde ca. 19 cm. Vægt ca. 24,7 gram. Bredde ca. 8 mm. Vejl. pris er 24.995,-. Fremstår ubrugt. Ligger i gaveæske.
Lot no: 5288551

EUR 1,208 DK, Odense, Kratholmvej 24/04/2019
19:01:00
EUR 832
Bracelet with heart motives in 14k
Bracelet with heart motives in 14k yellow gold hallmarked. Heart measurements: 10x5mm Bracelet length: 18.5cm
Lot no: 5069092

EUR 170 BE, Antwerpen 24/04/2019
19:02:00
EUR 45
Armreif, 14 kt. Weißgold mit Brillanten, 0.30 ct.
Armreif aus 14 kt. Weißgold, eingebauter Kastenverschluss mit einer Achter-Sicherheitsschließe, mit drei Brillanten je 0.10 ct. zus. 0.30 ct. Farbe: Wesselton (H). Reinheit: VS. Gestempelt 585 und Kala für K.Laursens Guldsmedie. Innenmaße: 5,7x 4,6 cm. B 4,5 mm. Gewicht ca. 13,5 g. Mit ...
Lot no: 5258990
EUR 1,020 DK, Aalborg, Nibevej 24/04/2019
19:14:00
EUR 510
Kraftig Bismark armlænke udført af 14 kt guld, 39.2 gr.
Kraftig Bismark armlænke udført af 14 kt guld med dobbelt sikkerheds hasper, stemplet BNH samt 585. L. 19 cm, B. 10 mm. Vægt 39,2 gr.
Lot no: 5257544
EUR 1,208 DK, Aarhus, Egå Havvej 24/04/2019
19:26:00
EUR 993
Christina Watches armlænke med 2 charms, samt 2 par ørestikkersterling sølv og forgyldt sterling sølv
Christina Watches armlænke af sterling sølv. Længde ca. 17½ cm. med 2 charms af forgyldt sterling sølv. Samt 2 par ørestikker af forgyldt sterling sølv. Vejl. pris er samlet 1.995,- Ligger i gaveæske fra Christina. Denne vare er del af konkursboet Guldsmedien i Otterup. Vejl. pris er ...
Lot no: 5269639

EUR 161 DK, Odense, Kratholmvej 24/04/2019
19:28:00
Christina Watches, armring med 11 charms, sterling sølv
Christina Watches armring med 11 charms, udført i sterling sølv. Str. M Vejl. pris er samlet 3.524,-. Ligger i én gaveæske fra Christina. Denne vare er del af konkursboet Guldsmedien i Otterup.
Lot no: 5305663

EUR 268 DK, Odense, Kratholmvej 24/04/2019
19:31:00
EUR 114
Armlænke af 14 kt. guld
Moderne armlænke udført i 14 kt. guld. Længde ca. 19 cm. Vægt ca. 9,2 gram. Vejl. pris er 9.995,-. Fremstår ubrugt. Ligger i gaveæske.
Lot no: 5275656
EUR 591 DK, Kolding, Trianglen 24/04/2019
19:33:00
EUR 295
Armband 18 k guld
ARMBAND, 18 k guld, x-länk, bolidenguld, 1961, längd ca 19 cm, bredd 2 cm, vikt ca 64 g
Lot no: 5310381
EUR 1,887 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24/04/2019
19:34:00
Christina Watches. armlænke med 1 charm samt par ørestikker af sterling sølv
Christina Watches armlænke af sterling sølv. Længde ca. 17 cm. prydet med 1 charm af sterling sølv. Samt par ørestikker af sterling sølv i form af kløver. Ligger i gaveæske fra Christina. Denne vare er del af konkursboet Guldsmedien i Otterup.
Lot no: 5273309

EUR < 125 DK, Kolding, Trianglen 24/04/2019
19:37:00
Armband X-länk 18 k
ARMBAND, 18 k guld, x-länk, 1959, instickslås, dubbla säkerhetsöglor, bredd ca 20 mm, längd ca 19 cm, vikt ca 38,9 g
Lot no: 5310383
EUR 1,048 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 24/04/2019
19:38:00
Armlænke af 14 kt. guld
Armlænke udført i 14 kt. guld, ovale sammensatte led. Længde ca. 19 cm. Vægt ca. 25 gram. Bredde ca. 8 mm. Fremstår ubrugt. Ligger i gaveæske.
Lot no: 5297076
20:10:00
EUR 591
H.C. Hansens Guldsmedie. Stavmønster armlænke af 14 kt. guld
H.C. Hansens Guldsmedie. Stavmønster armlænke af 14 kt. guld, monteret med kasselås med sikkerhedshasp, stemplet "HCH 585". L. 19,5 cm. B. ca. 10,8 mm. Vægt: ca. 22,6 gr. Fremstår med brugsspor, én sikkerhedshasp mangler.
Lot no: 5304589
EUR 644 DK, Vejle, Dandyvej 24/04/2019
20:13:00
EUR 403
Guerci & Pallavidini. Retro Brillantarmband aus 18 kt. Gelb- und Weißgold. 1960er Jahre
Guerci & Pallavidini. Retro Brillantarmband aus 18 kt. Gelb- und Weißgold mit 11 Brillanten zus. ca. 0.77 ct. Farbe: Wesselton (H). Reinheit: VS-SI. Mit Sicherheitskette. 1960er Jahre. Gewicht ca. 15 g. B. 0,6 cm, L. 18,5 cm.
Lot no: 5281292
EUR 1,208 DK, Vejle, Dandyvej 24/04/2019
20:14:00
EUR 591
Engelsk armlænke af 9 kt. hvidguld, brillanter i alt ca. 1.00 ct
Engelsk armlænke af 9 kt. hvidguld prydet med brillanter, prydet med 125 enkeltslebne hvide diamanter, på i alt ca. 1.00 ct. Stemplet CJW med London import gold Hallmarks. Vægt ca. 13,3 gr. L. 18,5 cm.
Lot no: 5247233
20:15:00
EUR 591
Modern diamond bracelet in 18 kt. white gold, total approx. 5.70 ct
Modern diamond bracelet in 18 kt. white gold, with 114 baguette-cut diamonds, total approx. 5.70 ct. Total carat of diamonds is stamped in the bracelet. Colour: Top Wesselton (G). Clarity: VS. Stamped VAT with Birmingham gold Hallmarks. Weight approx. 26 g. W. 0.50 cm. L. 19 cm. Case included.
Lot no: 5295852
EUR 4,564 DK, Vejle, Dandyvej 24/04/2019
20:15:00
EUR 2,282
Armbånd af 14 kt. hvidguld - 22,0 g.
Leddelt armbånd af 14 kt. hvidguld monteret med skjult kasselås med dobbelte sikkerhedshasper. L. 16,5 cm. B. 7 mm. Vægt: 22,0 g. Stemplet Be 585. Fremstår med få brugsspor.
Lot no: 5291256
EUR 805 DK, Hørsholm, Hammervej 1 24/04/2019
20:15:00
EUR 430
Shamballa Jewels. Diamond bracelet with 'Zebra' and pavé balls, 10 mm
Shamballa Jewels. Braided bracelet set with a diamond ball with pavé-set brilliant-cut diamonds totalling app. 1.80 ct., a rare 'Zebra' ball with pavé-set black and white diamonds totalling app. 1.81 ct., a logo ball with two black diamonds, all mounted in 18 kt. white gold. Braided on black ...
Lot no: 5250532
EUR 5,101 DK, Hørsholm, Hammervej 1 24/04/2019
20:16:00
EUR 3,624
Murstens armlænke af 8 kt. guld
Bjarne Nordmark Henriksen. Murstens armlænke / Blokarmbånd udført i 8 kt. guld. Indskudslås monteret med dobbelt sikkerheds hasper. Stemplet BNH 333. Længde ca. 18 cm. Bredde ca, 8 mm. Vægt ca. 14 gram.
Lot no: 5294336
EUR 403 DK, Aarhus, Egå Havvej 24/04/2019
20:21:00
EUR 215
Ryan Bihl Jørgensen, København. Massiv armlænke af 18 kt. guld
Ryan Bihl Jørgensen, København. Massiv armlænke af 18 kt. guld, strikket mønster, monteret med kasselås med dobbelte sikkerhedshaspe, stemplet "RB 750". L. 21,5 cm. Ø. ca. 7 mm. Vægt: ca. 69,1 gr. Fremstår med brugsspor.
Lot no: 5296263
EUR 3,221 DK, Vejle, Dandyvej 24/04/2019
20:40:00
EUR 1,745
Georg Jensen. Armring af sterlingsølv, dessin 17C
Georg Jensen. Armring udført i sterlingsølv, dessin nr. 17C, delvis glat og snoet, fremstillet efter 1945. Indvendige mål: ca. 57 x 64 mm. Vægt: ca. 23,5 gr. Fremstår med brugsspor, den ene side forkortet..
Lot no: 5304529
EUR 188 DK, Vejle, Dandyvej 24/04/2019
20:40:00
Bjarne Nordmark Henriksen. Massiv ankerarmlænke af 14 kt. guld
Bjarne Nordmark Henriksen. Massiv ankerarmlænke af 14 kt. guld, monteret med kasselås med dobbelte sikkerhedshaspe, stemplet "BNH 585". L. 22 cm. Ø. 8,5 mm. Vægt: ca. 71 gr. Fremstår med brugsspor.
Lot no: 5306545
EUR 2,215 DK, Vejle, Dandyvej 24/04/2019
20:41:00
EUR 1,181
Ole Lynggaard. Verschluss 'Lace' mit passendem Armband aus schwarzem Onyx
Ole Lynggaard. Verschluss 'Lace' ais 18 kt. Gelbgold mit zahlreichen pavégefassten Brillanten zus. ca. 0.86 ct. Farbe: Top Wesselton (G). Reinheit: VS1. Entwurf Charlotte Lynggaard, dazu Ole Lynggaard, Armband mit größeren und kleineren schwarzen Onyxperlen im Facettenschliff, mit Lynggaard ...
Lot no: 5273029
EUR 3,490 DK, Herning, Engdahlsvej 24/04/2019
20:48:00
EUR 1,812
Ole Lynggaard, Armband 'Shooting Stars' mit Brillanten, ca. 0.36 ct.
Ole Lynggaard, Armband 'Shooting Stars' mit 5 Sternen mit insgesamt 36 Brillanten zus. ca. 0.36 ct. Farbe: Top Wesselton/G. Reinheit: VS. L. ca. 16 cm. Originalschachtel inkl.
Lot no: 5306856
EUR 2,550 DK, Herning, Engdahlsvej 24/04/2019
20:55:00
EUR 1,879
Diamond tennis bracelet, 18 kt. white gold, total approx. 2.38 ct
Classic diamond tennis bracelet, 18 kt. white gold, embellished with 34 brilliant-cut diamonds, total approx. 2.38 ct. Colour: Wesselton-Top Crystal (H-I). Clarity: VS-SI. Weight approx. 22.7 g. W. 0.5 cm. L. 18 cm. Case included.
Lot no: 5289217
EUR 4,295 DK, Vejle, Dandyvej 24/04/2019
21:10:00
EUR 2,148
Classic diamond tennis bracelet in 14 kt. white gold total 6.92 ct
Classic diamond tennis bracelet in 14 kt. white gold, embellished with 52 brilliant-cut diamonds in various light shades, total 6.92 ct. Colour: Top Cape Cape (K-N) and Light Champagne. Clarity: P1. Weight approx. 9.5 g. W. 3.25 cm. L. 18 cm.
Lot no: 5287973
EUR 4,832 DK, Vejle, Dandyvej 24/04/2019
21:15:00
EUR 2,416
Lot no: 5228906
EUR 134 DK, Kolding, Trianglen 25/04/2019
10:07:00
Armband 18 k guld
ARMBAND, 18 k guld, fantasilänk, mittsektion med dekor av odlad pärla samt 22 rosenslipade diamanter, Gustaf Dahlgren, Malmö 1910, säkerhetskedja ej öppningdbar, längd ca 19 cm, vikt ca 20,5 g, originaletui. . . PROVENIENS: Detta armband fick Fredrique Bergman på sin 60-års dag den 16/1 1912. Fredrique Bergman var mor till författaren Hjalmar Bergman som bl a har skrivit Markurells i Wadköping, Swedenhielms, Farmor och vår herre.. Hjalmar Bergman var även mycket intresserad av en av sin samtids nya innovationer, filmmediet, och skrev i samarbete med Victor Sjöström mycket för film. År 1919 filmatiserades Hans nåds testamente och 1924 tillbringade Bergman också fyra månader i Hollywood där han bland annat var med om att utveckla en ny teknik för ljussättning som senare skulle bli standard under filminspelningar under lång tid framöver.
Lot no: 5311344
EUR 839 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25/04/2019
10:15:00
Classic diamond tennis bracelet in 14 kt. white gold
Classic diamond tennis bracelet in 14 kt. white gold, 65 brilliant-cut diamonds, total 1.30 ct. Colour: Top Wesselton-Wesselton (G-H). Clarity: VS. Stamped GBL with Israeli lyre 585. Weight approx. 10.6 g. W. 0.28 cm. L. 18.3 cm.
Lot no: 5287554
EUR 2,013 DK, Vejle, Dandyvej 25/04/2019
11:00:00
EUR 993
Guldarmbånd med diamanter og pink ædelsten
Leddelt armbånd af 10 kt. guld prydet med 13 ovalslebne pink ædelsten hvorimellem syv facetslebne mindre diamanter på i alt ca. 0.03 ct. L. 17,5 cm. Bredde: 6 mm. Vægt: 6,5 g.
Lot no: 5297365
EUR 201 DK, Helsingør, Støberivej 25/04/2019
13:45:00
EUR 101
 1 2 3 4 5 6  >>