12»   Lots per page   51 results ListGallery
Bordlampe af messing
Bordlampe af patineret messing, svungen kanneleret stamme og fod. Højde med montering: 56 cm. Inkl. skærm: 64 cm.

Lot no: 5817755
EUR < 125 DK, Helsingør, Støberivej 31/10/2020
16:21
Samling af messing og kobber , 1800-tallet (11)
Samling af messing bestående af: Fire engelske stager, kammerstage, målebæger, morter med pistil, to strygejern samt kobberbæger. Fremstår med brugsspor. (11)

Lot no: 5823185
EUR 268 DK, Helsingør, Støberivej 31/10/2020
17:06
Par lysestager af messing, barokform (2)
Et par lysestager af messing med drejet stamme på sekskantet fodstykke. Barok form. H. 27 cm. Ca.1900. (2).

Lot no: 5822287
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 31/10/2020
17:33
Konvolut diverse Messingobjekte (15)
Konvolut diverse Messingobjekte, Maße ca.: L.7-72 cm, Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren und kleinen Bestoßungen. (15)

Lot no: 5768056
EUR < 125 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 31/10/2020
19:20
EUR 45
Figur / Skluptur, Weiblicher Akt, Bronze
Figur / Skulptur, Weiblicher Akt, Bronze. Bronzefigur mit der abstrakten Darstellung einer Frau, die Arme nach oben gerichtet, auf eine Weltkugel stehend, H.46,5cm, D.14cm, altersgemäße Reibespuren, partielle Kratzer, sowie Abrieb.

Lot no: 5819657
EUR 550 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 31/10/2020
19:37
Et par kandelabre af forgyldt bronze. (2)
Et par kandelabre af forgyldt bronze, hver med fem lysarme, stamme i form af kvinde/engel i klassiske gevandter, rigt udsmykket. Fransk empire form h. 70 cm (2)

Lot no: 5764002

EUR 1,074 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 31/10/2020
19:45
EUR 255
Samling tin 1700 / 1800 tallet (15)
Samling tin bestående af: 2 tallerkener, Ø. 24 cm, 2 lågkrus, H. 27 cm. 11 grilspyd, L. 35 1700/1800-tallet. Flere stempler, bl.a. Christian VII' s monogram. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. (15)

Lot no: 5820916
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 31/10/2020
20:02
EUR 161
Konvolut Dosen / Behälter, Briefbeschwerer, Flakon, Messing, Glas, Porzellan, Holz (12)
Konvolut Dosen / Behälter, Briefbeschwerer, Flakon, Messing, Glas, Porzellan, Holz. Konvolut bestehend aus neun Dosen, zwei Briefbeschwerern und einem Flakon aus Messing, Glas, Porzellan und Holz, unter anderem mit den Darstellungen diverser Portraits, Stilleben, Pflanzenreliefs, zwei ...

Lot no: 5819610
EUR 750 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 31/10/2020
20:07
EUR 50
Zwei Kerzenständer / Kernzenhalter mit Putti, Messing, Porzellan(2)
Zwei Kerzenständer / Kernzenhalter mit Putti, Messing, Porzellan. Paar Kerzenständer mit Schaften aus Messing in Form von Putti, jeweils mit einem runden Stand und einer trichterförmigen Abtropfschale aus schwarzem Porzellan, unterseitig mit Manufakturmarke versehen, H.40cm, D.13,5cm, ...

Lot no: 5824897
EUR 350 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 31/10/2020
20:14
Et par Just Andersen skønvirke tinstager (2)
Et par Just Andersen skønvirke tinstager h.13 cm. Aldersrelateret stand med brugsspor.

Lot no: 5822693
20:16
Zwei Figuren / Bronzefiguren, Violinistin und Flötist, Bronze (2)
Zwei Figuren / Bronzefiguren, Violinistin und Flötist, Bronze. Paar Figuren aus Bronze auf runden Sockeln mit der Darstellung einer weiblichen Figur mit Violine und einer männlichen Figur mit einer Flöte, einmal auf dem Sockel unleserlich signiert, H.45cm, L.18cm, B.18cm, altersgemäße ...

Lot no: 5756244
20:29
EUR 45
Dele kobbertøj (8)
Dele kobbertøj bestående af 2 gryder med låg h.11-15 cm Ø 20,5 cm, tre kasseroller de 2 med låg h.5-7 cm Ø 10-15,5 cm, 2 pander h.5 cm Ø 21-24 cm og en øse l.37 cm. Alm. lette brugsspor.

Lot no: 5819196
EUR 161 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 31/10/2020
20:33
EUR 148
Figur, Krieger, Bronze, Marmor
Figur, Krieger, Bronze, Marmor. Bronzefigur eines Kriegers mit einem Speer in der Rechten und einem Schild in der Linken, auf einem abgetreppten, rechteckigen Sockel aus grünem Marmor platziert, H.20cm, L.16,5cm, B.9cm, altersgemäße Reibespuren.

Lot no: 5819262
EUR 200 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 31/10/2020
20:43
WMF, Vase, Meerjungfrau, Zinn, Jugendstil
WMF, Vase, Meerjungfrau, Zinn, Jugendstil. Jugendstilvase aus Zinn mit der plastischen Darstellung einer zweischwänzigen Meerjungfrau mit einem Tuch um ihre Hüften und einer Eidechse, unterseitig mit Klebeetikett versehen, H. 31cm, D.30cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, partielle ...

Lot no: 5757842
EUR 500 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 31/10/2020
20:57
EUR 110
Schreibset, Bronze, Marmor (2)
Schreibset, Bronze, Marmor. Set bestehend aus zwei Behältern aus Bronze mit Blattrelief geschmückt, auf einer rechteckigen Marmorplatte stehend und einem Brieföffner mit einem Griff aus Marmor mit stumpfer Klinge, H.17,5cm, B.46cm, T.28cm, Klinge: L.20cm, B.2cm, altersgemäße Gebrauchs- und ...

Lot no: 5760238
EUR 150 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 31/10/2020
21:07
EUR 45
Dose / Behälter, Bronze, Frankreich,19. Jahrhundert
Dose / Behälter, Bronze, Frankreich,19. Jahrhundert. Dose mit einem ovalen Korpus und einem Deckel aus Bronze, Oberfläche mit umlaufenden mehrfigurigen Szenen, Floraldekor und goldfarbenen Bordüren verziert, innen mit rotem Samt bezogen, unterseitig mit Herstellermarke versehen, mit Schlüssel ...

Lot no: 5819613
21:25
Tableau / shelf, Tableau with mythologies, metal cast, France, 19th/20th century
Tableau / shelf, Tableau with mythologies, metal cast, France, 19th/20th century Structure of screwed and soldered metal elements, tray top with a depiction of goddess Flora as well as all-round with four gargoyles, mounted on an all-round carved substrucre that shows the four Horae with their ...

Lot no: 5723752
EUR 2,150 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 31/10/2020
21:31
Leonore Gerber-Sporleder, figure / sculpture, 'Frauenakt', cast iron
Leonore Gerber-Sporleder (1912-2006), figure / sculpture, 'Frauenakt', cast iron. Figure of cast iron depicting a female nude standing, her arms folded before her chest, standing on a plinth, artist's signature on the plinth, H 34cm, W 9.5cm, D 8.5cm, scuffing commensurate with age, partial ...

Lot no: 5819338
EUR 1,200 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 31/10/2020
21:40
EUR 110
Krug / Schießpreis Becher, Zinn, Deutschland, Anfang 20. Jahrhundert
Krug / Schießpreis Becher, Zinn, Deutschland, Anfang 20. Jahrhundert. Relieffierter Zinnbecher mit zweigeteilter Historie, einmal mit der Darstellung von Soldaten während eines Gelages und auf der anderen Seite bewaffnet im Moment des Schießens, oberseitig graviert mit 'Zum Vergleichsschießen ...

Lot no: 5712063
EUR 190 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 31/10/2020
21:45
Samling lysestager af messing, 1800-tallet (5)
Et par Næstved stager samt tre andre stager af messing. 1800-tallet. H. 14-24 cm. Alle med brugsspor og buler/mærker. (5)

Lot no: 5816543
EUR < 125 DK, Helsingør, Støberivej 01/11/2020
13:38
Samling Thorvaldsen tryk (11)
Ubekendt kunstner. Samling indrammede miniature tryk. Største Ø 13,5 cm. (11)

Lot no: 5816555
13:43
Samling lysestager af messing, 1800-tallet (6)
Tre sæt lysestager af messing. 1800-tallet. H. 15-25 cm. Alle med brugsspor og buler/mærker. (6)

Lot no: 5816541
13:47
Tennstop
STOP, tenn, 1800-tal, ca 20-22 cm

Lot no: 5823814
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 01/11/2020
17:42
Seksarmet lysestage af patineret metal
Seksarmet lysestage af patineret metal. H. 65 cm. Fremstår med en manglende lysholder.

Lot no: 5792317
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 01/11/2020
17:45
Stor gruekedel af kobber.
Stor gruekedel af kobber. H. ca 50, Ø 56 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor og patina.

Lot no: 5824469
EUR 161 DK, Helsingør, Støberivej 01/11/2020
18:55
Grukedel af kobber med to ringhanke, start 1900-tallet.
Grukedel af kobber med to ringhanke, start 1900-tallet. H. 34,5 cm. Ø. 49 cm. Hanke 2x 8 cm Fremstår med brugsslitage.

Lot no: 5824296
19:20
Grukedeler/spande m.m. af kobber
Samling Grukedeler, spande m.m. af kobber start 1900-tallet. højeste Ø 54, H 16,5-31 cm (5)

Lot no: 5824312
EUR 201 DK, Helsingør, Støberivej 01/11/2020
19:35
Georg Jensen. Samling juleuroer og lyseholdere (12)
Georg Jensen. Samling juleuroer og lyseholdere af forgyldt metal, bestående af uro årg. 1990 og 1991 samt 10 lyseholdere, heraf to i dobbeltæske. Fremstår med brugsspor, nogle med stearinrester. (12)

Lot no: 5819212
EUR 201 DK, Vejle, Dandyvej 01/11/2020
19:56
To wienerbronzer i form af harer af koldbemalet bronze. H. 6 og 9,5 cm. (2)

Lot no: 5801356
EUR 134 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 01/11/2020
20:10
To franske plakater, 'Détective', 1970'erne (2)
To originale, franske reklameplakater for avisen 'Détective', offsettryk, 1970'erne. 75 x 56 cm. Uden rammer. Fremstår med brugsmærker i kanten. (2)

Lot no: 5785101
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 01/11/2020
20:41
12»