Category  Estimate
Time Showroom
ListGallery Lots per page
Sylvia Stave för CG Hallberg
SYLVIA STAVE, 3 delad spegel, CG Hallberg, 1930-tal, tenn, knoppar med dekor av kvinnofigurer i relief, märkt CG Hallberg, sidospeglarnas mått 14x43, mittspegelns mått 30x43 cm, spegelns mått ihophälld 44,5x31,5 cm
Lot no: 5592430
EUR 475 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 23/02/2020
20:26:00
Krögharhuset
KRÖGARHUSET, 8 dlr, koppar, invändigt förtennade, hänklar/handtag i mässing, mindre kastruller, pannor, diameter mellan 22-8,5, ugnsfat längd ca 27 cm
Lot no: 5592439
EUR 238 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 23/02/2020
20:35:00
Par kandelabre af forgyldt bronze(2)
Par kandelabre af forgyldt bronze med blad ornamentik og løvehoveder H. 44,5 cm. Fremstår med skævheder(2)
Lot no: 5593123
EUR 268 DK, Herlev, Dynamovej 24/02/2020
19:13:00
Tischleuchter / Leuchter / Kerzenständer, Messing, Stein
Tischleuchter / Leuchter / Kerzenständer, Messing, Stein. 5-flammiger, etagenförmiger Tischleuchter aus Messing mit ornamentalen und floralen Verzierungen, flammentragendes Element drehbar, auf einer Basis mit fünf Füßen montiert, teilweise mit Stein hinterlegt, unterseitig Ziffernprägung, ...
Lot no: 5559714
EUR < 125 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24/02/2020
20:27:00
Tocla Royla m.m. Bestik af sølvplet (64)
Tocla Royla m.m. Bestik af sølvplet bestående af : 11 Gafler L. 19,5 cm 12 Raadvad knive L. 22,5 cm 14Skeer L. 19,5 cm 10 Skeer L 17,5 cm. 15 theskeer L. 12 cm 2 stk div(64)
Lot no: 5582247
EUR < 125 DK, Helsingør, Støberivej 25/02/2020
16:09:58
Peter Stammen, sculpture / figure, female nude, bronze, c. 1900
Peter Stammen (1886-1958), a sculpture / figure, female nude bronze, c. 1900. Bronze figure mounted on square plinth of marble, depiction of a female nude in contrapose, the hands resting at side of belly and the head tilted to the side, signature at lower right, H 33cm, W 9cm, D 9cm, scuffing ...
Lot no: 5539654
EUR 1,300 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25/02/2020
21:08:00
Willy Schade, Skulptur / Figur, Reh, Bronze, um 1900
Willy Schade (1892-1958), Skulptur / Figur, Reh, Bronze, um 1900. Bronzefigur auf rechteckigem Sockel, Darstellung eines jungen Rehs, welches den Kopf zur Seite neigt, auf der Oberseite des Sockels signiert, H.23,5cm, B.25cm, T.8cm, altersgemäße Reibespuren, partielle Kratzer in der Oberfläche, ...
Lot no: 5539481
EUR 1,000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25/02/2020
21:36:00
EUR 45
Tre mortere med pistiller af malm. (3)
Tre større og mindre mortere af malm med pistiller, heraf en med indlægninger og graveringer. H. 8,5 cm, 10,8 cm. og 16 cm. (3)
Lot no: 5573208
EUR 134 DK, Kolding, Trianglen 26/02/2020
13:18:00
Borddekoration to haner og to fisk forgyldt bronze (4)
Borddekoration bestående af to haner H 25 cm. L 24 cm. og to fisk H 7 cm. L 18 cm. Udført af forgyldt bronze. 1900'tallet. Fremstår med minimale brugsspor. (4)
Lot no: 5594777
EUR 268 DK, Aalborg, Nibevej 26/02/2020
18:55:00
Par vægstager/lampetter af messing(2)
Par væglampetter af messing dekoreret med figurer. Facetslebne spejle i midte samt hver med to lysarme. Har været moonteret til el, huller derfra i lysskåle. H. 34 cm.
Lot no: 5595292
EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 26/02/2020
19:08:00
Opsat i ArtDeco-stil
Opsat i ArtDeco-stil. Base af bronze prydet med guldsmede afsluttende med skål af porcelæn h. 24.5 cm Ø12 cm
Lot no: 5404051

EUR 161 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27/02/2020
18:19:00
En samling lysestager af messing, 1700-1800-tallet (9)
En samling stager af messing med, 1700-1800-tallet, bestående af fire par 1800-talsstager med balusterformede stammer heraf to par Næstvedstager fra 1800-tallets begyndelse samt en barokstage fra 1700-tallet. H. 14-19 cm. Barokstagen er repareret. (9)
Lot no: 5593131
EUR 349 DK, Vejle, Dandyvej 27/02/2020
20:57:00