My search agents   Save list   Create search agent
12345...7»   Lots per page   199 results List Gallery
Vitrineskab af sortlakeret jern, industrielt design
Vitrineskab udført i sortlakeret jern. Greb af sortlakeret jern. fire låger hvor bag hylder. Industrielt design. H. 160 cm. B. 80 cm. D. 40 cm. Udstillingsmodel

Lot no: 6127186

EUR 201 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26/01/2022
13:19
EUR 121
Kommode med 3 skuffer
Blanc Dívoire kommode med 3 skuffer. Udført i massiv fyrretræ. Skuffer med greb af messing og stel af metal. H. 81. B. 115. D. 45 cm. Modelfoto. Udstillingsmodel, fremstår med flækket understel, se billede 4

Lot no: 6139604

EUR 134 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26/01/2022
13:34
P. Hvidt og O. Mølgaard-Nielsen, Reol/skabsmoduler af massiv mahogny (3)
P. Hvidt og O. Mølgaard-Nielsen Reol/skabsmoduler udført af massiv mahogny, samlinger med synlige sinker og forkromet greb, bestående af tre moduler. Skab, H. 83, B. 90, D. 31 cm. Reol H. 76, B. 90, D. 34 cm. Skuffemodul. H 38, B 90, D 47 cm. Fremstillet hos Søborg Møbler. Fremstår med kraftige ...

Lot no: 6146611
EUR 591 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26/01/2022
14:43
EUR 376
Skænk af genanvendt teaktræ

Lot no: 6110678

EUR 403 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26/01/2022
15:02
EUR 268
Høj skænk af laseret ask
Høj skænk af fineret laseret ask med ben af sortlakeret stål. Front med glashylde og låge bag hvilken hylde. H. 100 cm. B. 110 cm. D. 40 cm. Ubrugt i original emballage

Lot no: 6112958
EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 26/01/2022
15:09
Vitrineskab af sortlakeret jern
Vitrineskab udført i sortlakeret jern, Greb af sortlakeret jern. To låger hvor bag hylder. H. 176 cm. B. 80 cm. D. 40 cm. Udstillingsmodel

Lot no: 6127417

EUR 268 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26/01/2022
15:24
EUR 94
Chatol af mahogni i Louis XVI stil
Chatol af fineret mahogni i Louis XVI stil, prydet med udskæringer i form af tandsnit, overdel med to låger bag hvilke hylder, underdel med skråklap bag hvilken små skuffer, rum og låge. 1900-tallet. H. 207 cm. B. 114 cm. D. 51 cm. Nøgler medfølger.

Lot no: 6144426
EUR 349 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 26/01/2022
15:40
EUR 201
Kommode. 1800-tallet
Kommode af massivt egetræ, front med fire skuffer, nøgleblik af messing. 1800-tallet. H. 95 B. 112 D. 56 cm. En nøgle medfølger. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, skjolder/mærker på topplade samt afslag i træ.

Lot no: 6149458
EUR 161 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 26/01/2022
16:25
Chatol med cylinderklap, 1900 tallets start
Chatol med cylinderklap, 1900 tallets start . Front med tre skuffer , cylinderklap hvor bag mindre skuffer og låge prydet med intarsia indlægninger. H. 103 B. 102 D. 47 cm. fremstår med alders relaterede brugsspor.

Lot no: 6148042
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26/01/2022
17:18
Vitrinechatol af mahogni, 20 årh.
Vitrinechatol af lakeret mahogni, overdel med sprossede glasdøre bag hvilke hylder, skrå skriveklap bag hvilke sekretær indretning, fire skuffer forneden, 1 nøgle medfølger, 20 årh. H. 188 B. 78 D. 47 cm. Brugsspor 1 glasrude revnet og ridser.

Lot no: 6150724
EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 26/01/2022
17:40
Vitrine/bogskab af mahogni, 19 årh.
Vitrine/bogskab af mahogni, glasdør bag hvilke flytb. hylder, 1 nøgle medfølger, H. 156 B. 80 D. 33 cm. 19 årh. Aldersrelateret brugsspor og mangler 1 løs forben medfølger.

Lot no: 6149979
17:42
To mindre vægskabe af fyrretræ (2)
To mindre vægskabe af fyrretræ, et bemalet i almuestil med fyldningslåge og en skuffe, nøgle, låsen sidder løst, h.72 x 69 x d.31,5 cm, 1900 tallets første halvdel, samt anden lille vægvitrine lavet af genbrugstræ med glaslåge h.65 x 75 x d.21,5 cm, 1900 tallets anden halvdel. Brugsspor, ...

Lot no: 6129046
17:53
Engelsk vitrineskab af mahogni, 19/20 årh.
Engelsk vitrineskab af mahogni, glasdørog sider bga hvilke 2 glashylder og rum , 1 nøgle medfølger, H. 19/20 årh.

Lot no: 6150554
17:55
Skænk af laseret ask.
Skænk af fineret laseret ask med stel af sortlakeret stål. Front med glashylde og to låger bag hvilke hylder. H. 80 cm. B. 150 cm. D. 40 cm. Fremstår ubrugt i originalemballage. Modelfoto.

Lot no: 6137786
EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 26/01/2022
18:03
EUR 101
Dansk Møbelproducent. Kommode af teaktræ
Dansk Møbelproducent. Kommode af af fineret teaktræ. Stel af eg. Front med seks skuffer. H. 102 cm. B. 100 cm. D. 45 cm. Nøgle med følger. Fremstår med mærker og brugsspor mindre farveforskel.

Lot no: 6063002
EUR 859 DK, Herlev, Dynamovej 26/01/2022
18:12
EUR 671
Coph Furniture. Fritstående lav skænk af lakeret teak
Coph Furniture. Fritstående lav skænk af fineret og lakeret Teak. Front med hvidlakerede skydelåger samt skuffer lakerede i farver. Ben af krom metal. Formgivet af Søren Stage, fremstillet i Danmark. Mål, H: 54,5 cm. B. 180 cm. D. 31 cm.

Lot no: 6121616

EUR 1,208 DK, Herlev, Dynamovej 26/01/2022
18:27
EUR 940
Reol i afsyret fyrretræ 20.årh. 1.halvdel
Reol i afsyret fyrretræ h. 150 x 74 x 42 cm. Alm. brugsspor

Lot no: 6135418
EUR 134 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26/01/2022
18:33
Kommode af mahogni, 1800-tallets 2. halvdel
Kommode af mahogni, 1800-tallets 2. halvdel. Nøgle medfølger. Aldersrelateret slitage.

Lot no: 6150603
18:38
Chatol af teak, 1960'erne
Chatol af finéret teaktræ, front med skuffer, udtrækkelig skriveplade samt seks små skuffer, på runde tilspidsede ben. H. 109 B. 89 D. 41 cm. Fremstår med aldersrelateret brugspræg, samt enkelt finérafslag.

Lot no: 6150605
EUR 268 DK, Roskilde, Store Hedevej 26/01/2022
18:40
EUR 201
Dansk empirestil kommode af mahogni, 19 årh.
Dansk empirestil kommode af mahogni, buet front med fire skuffer, H. 80 B. 75 D- 48 cm. 19 årh. 1 nøgle (virker ikke) medfølger. Fremstår med aldersrelateret finerskader .

Lot no: 6150179
EUR 134 DK, Roskilde, Store Hedevej 26/01/2022
18:42
Ådremalet kommode, 20 årh.
Ådremalet kommode, fire skuffer i front, kugleben, H. 92 B. 92 D.47 cm. 20 årh.

Lot no: 6150184
18:47
Børge Mogensen. Chatol af teak, 1950-60'erne
Børge Mogensen. Chatol af fineret teaktræ. H 116 L 100 B 46 cm.Fremstillet hos Søborg Møbler. Ene skuffe mangler knop. Alm. brugsspor.

Lot no: 6149570
EUR 403 DK, Roskilde, Store Hedevej 26/01/2022
18:57
EUR 537
Chatol af rosentræ, 20. årh.
Chatol af finéret rosentræ med intarsia, front med skuffer, udtrækkelig skriveplade samt cylinderklap bag hvilken små skuffer og rum. H. 106 L. 90 D. 50 cm. Fremstår med alm. aldersrelatert brugspræg, samt ét manglende nøgleblink.

Lot no: 6149321
EUR 201 DK, Roskilde, Store Hedevej 26/01/2022
19:04
EUR 255
Kommode af mahogni
Kommode af mahogni med fire skuffer i front, 1 nøgle medfølger, H. 90 B. 90 D. 47 cm. Aldersrelateret brugsspor.

Lot no: 6150364
19:23
Arne Vodder. Skænk af palisander
Arne Vodder (1926-2009). Skænk af massiv og fineret palisander, monteret med fire låger, bag hvilke hylder, skuffer og udtræksbakker. Fremstillet hos Helge Sibast, 1960'erne. H. 106, L. 220, D. 46 cm. Fremstår med manglende låge og skjolder og ridser på top og sider. Løst understel, skruer ...

Lot no: 6148880
EUR 671 DK, Herlev, Dynamovej 26/01/2022
19:35
EUR 430
Vitrineskab udført i sortlakeret jern. Greb af sortlakeret jern. 3 låger med matteret glas hvor bag hylder. Industrielt design. H. 161 cm. B. 136 cm. D. 40 cm. Modelfoto.

Lot no: 6116384

EUR 537 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26/01/2022
19:39
Skænk af mahogni, 1920-30'erne
Skænk af mahogni, 1920-30'erne. Nøgle medfølger. H 130, 163 x 42 cm. Brugsslitage.

Lot no: 6149571
EUR 161 DK, Roskilde, Store Hedevej 26/01/2022
19:45
Chatol af eg, 1800/1900-tallet
Chatol af massivt patineret egetræ, 1800/1900-tallet. Øverst nedfaldsklap, bag hvilken små opbevaringsrum, underneden kommodeskuffer, monteringer af messing. Nøgle medfølger. Aldersrelaterede brugsspor, mærker og tørrevner.

Lot no: 6143626
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 26/01/2022
19:47
Børge Mogensen linnedskab af teak.
Børge Mogensen (1914-1972). Linnedskab af teak med låger, hvor bag hylder af bøg, Senere tilføjede runde tilspidsede ben. Produceret hos Søborg møbelfabrik. B.100 cm. H.141,5 cm. D.32 cm. Fremstår med brugsspor.

Lot no: 6149364
EUR 805 DK, Herlev, Dynamovej 26/01/2022
19:47
EUR 537
Vitrine/bogskab af mahogni, 20 årh.
Vitrine/bogskab af mahogni, glasdør bag hvilke flytb. hylder, 1 nøgle medfølger, H. 165 B. 78 D. 34 cm. 20 årh. Aldersrelateret brugsspor.

Lot no: 6150168
19:47
EUR 101
12345...7»
My search agents