Category  Estimate
Time Showroom
12345...10» ListGallery Lots per page
Dragkiste af mørkbejdset egetræ, 1800-tallet
Dragkiste af mørkbejdset egetræ, 1800-tallet, profileret top, front med 5 skuffer, prydet med ornamentik i form af spiral snoede søjler og tandsnit, greb og nøglebeslag af messing, nederst løvefødder, Der medfølger ikke nøgle. H. 117 cm. L. 123 cm. B. 56 cm. Fremstår med brugsspor, ridser, ...
Lot no: 5591592
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 23/02/2020
12:56:00
Byrå 1800-tal
BYRÅ, 1800-tal, 4-lådig, bemålad, originallås, beslag i jugend, höjd ca 104, 50x108 cm
Lot no: 5592201
EUR 190 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/02/2020
13:02:00
Børge Mogensen for Søborg Møbler. Skænk af eg
Børge Mogensen (1914-1972). Lille skænk af massiv og fineret egetræ, låger bag hvilke hylder, monteret på runde tilspidsede ben. Fremstillet ved Søborg Møbler, med mærkat herfra. H. 79, B. 100, D. 47 cm. Fremstår med almindelige brugsspor, herunder overfladiske skrammer og mærker. Nøgle medfølger...
Lot no: 5592959
EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 23/02/2020
14:05:57
EUR 134
Farsø møbelfabrik, lille kommode af egetræ
Farsø møbelfabrik, lille kommode af egetræ. Med front af klap, bag hvilken rum og magasin holdere. Samt nederst med skuffe. Monteret på sokkel. H. 68 cm. B. 88 cm. D. 42 cm. Fremstår med almindelige brugsspor.
Lot no: 5584776
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 23/02/2020
14:46:00
Reol af palisander
Reol af palisander med indbygget skabe. H. 123. B.202, D. 25 cm. med senere påsatte ben af bejdset bøg. Nøgle medfølger
Lot no: 5573140
EUR 537 DK, Herlev, Dynamovej 23/02/2020
14:56:00
Rosana skænk i hvid.
Rosana skænk med 3 låger og 2 skuffer i hvid. Materiale: Hvid.Træfiberplade. Bredde cm 117.3 Højde cm 79.1 Dybde cm 40.7 Leveres Usamlet Vægt 43 kg. Intern nr. 07-414354949 OBS: vær opmærksom på, at denne vare befinder sig på et eksternt lager i Haderslev og udelukkende kan ...
Lot no: 5400200

EUR 148 DK, Kolding, Trianglen 23/02/2020
15:00:00
Run skænk grå og grå brun.
Run skænk grå og grå brun. Specifikationer Materiale: Grå, malet, gråbrun, bejdset. Bredde cm 162 Højde cm 124 Dybde cm 48 Leveres samlet Vægt 105 kg. Intern nr. 26-10032 OBS: vær opmærksom på, at denne vare befinder sig på et eksternt lager i Haderslev og udelukkende kan ...
Lot no: 5565581

EUR 403 DK, Kolding, Trianglen 23/02/2020
15:00:00
Lav skænk af teak
Lav skænk af teak med greb og ben af stål. H, 58, B. 195, D. 32,5 cm. Fremstår med brugsspor.
Lot no: 5586209
15:47:00
EUR 295
Herrbyrå, valnöt, nyrenässans, sent 1800-tal.
Herrbyrå, nyrenässans, sent 1800-tal. Fem lådor,fronter av lönnrot beslag av mässing. Längd 89, bredd 50, höjd 129 cm. Bruksslitage.
Lot no: 5583818
EUR 143 SE, Täby Auktionsbyrå, Kemistvägen 23/02/2020
16:06:00
EUR 52
Kistbyrå, tvådelad, barock-stil.
Kistbyrå, tvådelad, barock-stil, sent 1800-tal Höjd 130, bredd 128, djup 63 cm. Byglar i mässing, 7 lådor. Originalsnitt av Wilander, "Läckö slott" Bruksslirage, tre lådbygel saknas, 2 st lösa medföljer.
Lot no: 5591414
EUR 247 SE, Täby Auktionsbyrå, Kemistvägen 23/02/2020
16:07:00
EUR 133
Skåp
SKÅP, 1900-talets andra hälft, Kina, lackerat, beslag i mässing, höjd ca 60, 50x25 cm
Lot no: 5592282
EUR 143 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/02/2020
16:22:00
Vitrineskab af oversøisk træsort, 20 årh.
Vitrineskab af oversøisk træsort, profileret top, front med skydelåger, hvorbag hylder, greb af messing, sider med drejede søjler, 20 årh. H. 125 cm. L. 168,5 cm. B. 55 cm. Fremstår med brugsspor, flere afslag og tørrerevner.
Lot no: 5591604
16:50:00
Spacy kommode med 4 skuffer i sort højglans.
Spacy kommode med 4 skuffer i MDF sort højglans. Stål bøjler. Metaludtræk. Softclose. Materiale: MDF sort højglans. Stål bøjler. Metaludtræk. Softclose. Bredde cm 54 Højde cm 112 Dybde cm 45 Vægt 48,5 kg. Intern nr. 40-91412-1 Ekstra: Egeliste til montering ved greb medsendes u.b. ...
Lot no: 5399271

EUR 161 DK, Kolding, Trianglen 23/02/2020
17:00:00
Chatol, nødderod, 1960'erne
Chatol af fineret nødderod med intarsia, nedfældig klap, bag hvilken små rum og skuffer, herunder to større skuffer. 1960'erne. Nøgle medfølger. H. 98 L. 90 D. 43 cm. Fremstår med mørke pletter.
Lot no: 5592754
EUR < 125 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 15 23/02/2020
17:00:00
EUR 188
Skænk af palisander
Skænk af palisander, front med skydelåger, hvorbag hylder, spejlvæg og 3 skuffer, medeformet ben, H. 110 cm. L. 210 cm. B. 45 cm. Fremstår med brugsspor, ridser, rander, ene låge med reparation samt enkelte afslag.
Lot no: 5592700
EUR 537 DK, Odense, Kratholmvej 23/02/2020
17:33:00
EUR 376
Dobbeltlåget vitrineskab af sortlakeret metal.
Dobbeltlåget vitrineskab af sortlakeret metal. Front med to låger. Front samt sider med fyldninger i klar glas, stel i sortlakeret metal. Udstillingsmodel. H. 212. B. 117. D. 40 cm. Låger binder når de skal lukkes.
Lot no: 5560255
EUR 456 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23/02/2020
18:02:00
EUR 114
Chr. Linneberg, Sideboard / kleiner Schrank
Sideboard / kleiner Schrank von A/S Chr. Linneberg. Konstruktion aus Teak, ausgestattet mit Schiebetüren, innen gegliedert mit einem Regalboden.Maße ca: H. 68 cm, B. 100 cm, T. 47cm. Allgemeine Gebrauchsspuren. Kratzer, Kanten bestoßen.
Lot no: 5592115
EUR < 125 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23/02/2020
18:19:00
EUR 50
Skrivbord 1900-talets första hälft
SKRIVBORD, 1900-talets första hälft, bemålat, lådor i sargen, beslag i patinerad metall, höjd 83, 110x64 cm nyckel finns finns att avhämta vid Utlämningen
Lot no: 5592331
EUR 238 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/02/2020
18:22:00
Highboard in Teak, 1960er Jahre
Großes Sideboard, deutsches Design der 1960er Jahre. Teakholzfurnier, ausgestattet mit drei Türen, vier Schüben und eine Klapptüre. Maße: ca. H. 140,5 cm, L. 220 cm, T. 44 cm. Alters- und Gebrauchsspuren, Kratzer, Flecken, die Türen klemmen. Schloss-Beschlag fehlt.
Lot no: 5587474
EUR 400 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23/02/2020
18:28:00
EUR 55
James hjemmebar hvid højglans/ege dekor.
James hjemmebar hvid højglans/ege dekor. Bredde cm 108.4 Højde cm 121.8 Dybde cm 48 Leveres Usamlet Vægt 73.2 kg. Intern nr. 07-41210-akuu OBS: vær opmærksom på, at denne vare befinder sig på et eksternt lager i Haderslev og udelukkende kan besigtiges og afhentes fra denne adresse...
Lot no: 5578746

EUR 134 DK, Kolding, Trianglen 23/02/2020
18:30:00
Mindre skænk / Skab af teaktræ
Mindre skænk / Skab af fineret teaktræ. Front med to låger bag hvilke udtrækskuffer samt hylder. H. 72 cm. B. 100 cm. D. 47 cm. Nøgle medfølger. Fremstår med brugsspor.
Lot no: 5592558
EUR 268 DK, Herlev, Dynamovej 23/02/2020
18:39:00
Standkiste, udskåret, 1800/1900'tallet
Standkiste af udskåret egetræ, top med fladt låg, herunder indsats, senere monteret stel med snoet ben.1800/1900'tallet. Fremstår med brugsspor, senere sammensat. H. 68 L. 80 D. 40 cm.
Lot no: 5591834
EUR 134 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 15 23/02/2020
18:40:00
Kommode
Kommode. Weichholz, farbig gefaßt. Mehrere Schüben und Türen. Maße: ca. H. 68 cm, B. 189 cm, T. 36 cm. Alters- und Gebrauchsspuren.
Lot no: 5589934
18:44:00
EUR 160
Brouer. Skænk af palisander
Brouer. Skænk af fineret palisander. Front med to låger. Senere monteret ben. H. 75 cm. B. 135 cm. D. 50 cm. Fremstår restaureret, slebet samt med brugsspor.
Lot no: 5592586
18:56:00
Stort vitrineskab / Bogskab af mahogni
Stort vitrineskab / Bogskab af mahogni. To-delt. Underdel med to låger bag hvilke hylder. Overdel med to vitrinelåger bag hvilke hylder. H. ca. 202,5 cm. b. 123 cm. D.42,5/61 cm. Fremstår med defekte låse samt mærker, ridser og brugsspor. nøgle medfølger.
Lot no: 5583844
19:01:00
Høj skænk af palisander, 1960'erne
Høj skænk af finéret palisander. Front med skuffer og skydelåger, hvor bag barindretning med spejlglas. 1960'erne. H. 132,5 B. 200 d. 43 cm. Brugsspor, herunder
Lot no: 5589816
EUR 403 DK, Roskilde, Store Hedevej 23/02/2020
19:02:00
EUR 215
VInskåp
VINSKÅP, fanérat med ek, pardörrar i vitrin, invändigt med vinsäll, höjd ca 69, 79x37 cm
Lot no: 5592353
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 23/02/2020
19:09:00
E.W. Bach. Skænk, teaktræ
E.W. Bach. Skænk af massiv og fineret teaktræ, front med fire skuffer og fire låger bag hvilke hylder, skuffer og barindretning, hvor bagbeklædning med spejlglas. Fremstillet hos Sejling Stolefabrik. 1960'erne. H. 113 cm. L. 196 cm. D. 44 cm. Fremstår med brugsspor, herunder minimale finérafslag.
Lot no: 5589965
EUR 322 DK, Roskilde, Store Hedevej 23/02/2020
19:10:00
EUR 94
Regency sideboard af mahogni, England 1800-tallets begyndelse
Regency sideboard af mahogni, buet front med to låger, herimellem to skuffer, greb og beslag af messing, på høje lige tilspidsede ben, England 1800-tallets begyndelse. H. 92. L. 146. D. 60 cm. Fremstår med aldersrelateret brugsspor, finerskader, ridser og mærker, en låge låst, der medfølger ikke ...
Lot no: 5588322
EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 23/02/2020
19:10:00
Dänischer Möbelproduzent, Sekretär / Schminktisch / Schreibtisch in Teak
Dänischer Möbelproduzent, Sekretär / Schminktisch / Schreibtisch. Vierbeiniger Korpus, Teakholz, furniert, mit drei Schubladen, mit 6 kleinen Schubladen / Schüben sowie herausziehbarer Platte / Spiegel. Maße H. ca. 132 cm. B. ca. 84 cm. T. ca. 44 cm Alters- und Gebrauchsspuren, Kratzer, ...
Lot no: 5592113
EUR 150 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23/02/2020
19:19:00
EUR 120
12345...10»