12345...12»   Lots per page   357 results ListGallery
Byrå bemålad
BYRÅ, 1900-talets första hälft, 3 lådig, bemålad, höjd ca 87, 91x46 cm

Lot no: 5821913
EUR 192 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 31/10/2020
09:36
Snedklaffsekretär gustaviansk stil
SNEDKLAFFSEKRETÄR, 1900-talets första hälft, gustaviansk stil, bemålad, skuren dekor, beslag i mässing, höjd ca 110, 92x50 cm

Lot no: 5821919
10:00
Byrå med stenskiva
BYRÅ med stenskiva, 1900-talets andra hälft, gustaviansk stil, 3 lådig, beslag och fothylsor i mässing, bemålad, höjd ca 83, 82x41 cm

Lot no: 5821947
11:08
Skåp
HÖRNSKÅP, sent 1700-tal, betsad furu, insida med tre plan, invändigt på dörr bemålad med bl.a. "ANS MHD år 1792 ", höjd ca 166, bredd 50, djup 50 cm

Lot no: 5821982
12:30
Sideboard 1900-talets mitt
SIDEBOARD, 1900-talets mitt, teakfanér, invändig låd och hyllinredning, höjd ca 105, 195x45 cm

Lot no: 5821999
EUR 287 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 31/10/2020
13:16
Kommode, Mahagoni, England, 1. Vierterl 19.Jh.
Kommode, Mahagoni, England, 1.Vierterl 19.Jh. Leicht bomierter Korpus auf geschrägten Beinen. Die 2 großen und 2 halben Schübe mit Profilrahmungen. Beschläge und Schlösser später. HxBxT: 87 x 84 x 47 cm. Alters- und Gebrauchsspuren, stellenweise Spannungsrisse, Furnierschäden, Holzverluste. ...

Lot no: 5739936
EUR 200 DE, Hamburg, Große Elbstraße 31/10/2020
13:50
EUR 110
Hjørneskab af mahogni med jalousi
Hjørneskab af fineret mahogni, øverst jalousilåge bag hvilken hylder, underneden skuffer- H. 136, B. 93, D. 64 cm. Fremstår med almindelige brugsspor, herunder overfladiske mærker og skrammer.

Lot no: 5822865
EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 31/10/2020
14:02
Karlekammerskab
Karlekammerskab af hvidlakeret træ, front med låg og skuffe. Fremstår med brugsspor, afskalninger, mm. H. 182. B. 83. D. 46 cm.

Lot no: 5820956
EUR < 125 DK, Helsingør, Støberivej 31/10/2020
14:19
Pisa skoskab med fem låger
Pisa skoskab med fem låger, udført i pulverlakeret metal. B. 50 x H. 168 x D. 16 cm. Modelfotos. Fremstår ubrugt. Varen og emballagen har dog været transport håndteret, hvilket gør at håndteringsspor kan forekomme. Varen er gennemset før auktion. Vejl. Udsalgspris 1399,-

Lot no: 5806925

EUR < 125 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 31/10/2020
14:30
Bücherkarussell, England, 20. Jh.
Bücherkarussell, Mahagoni furniert, England, 20. Jh. An Mittelachse radial gegliederte Fächer über 2 Etagen auf Rollen. Passige Flachstreben. HxBxT: 80 x 50 x 50 cm. Gebrauchsspuren, Furnier auf der Platte leicht aufgeworfen. Bestoßungen und Kratzspuren.

Lot no: 5820633
EUR < 125 DE, Hamburg, Große Elbstraße 31/10/2020
15:05
Carl Malmsten skåp
CARL MALMSTEN, "Calmare Nyckel", skåp, 2 dlr, 1900-talets andra hälft, ek, nyckelskyltar i mässing, 2 nycklar finns, höjd ca 176, samt 117x45 cm,

Lot no: 5822046
EUR 287 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 31/10/2020
15:10
Væghængt tobaksskab, eg. 1800-tallet.
Væghængt tobaksskab, eg. 1800-tallet. Fremstår uden lås, samt med nyere top og bundlister. Brugsspor.

Lot no: 5822912
EUR < 125 DK, Esbjerg, Oddesundvej 31/10/2020
15:24
Kleiner Vorratsschrank /Brotschrank, 18. Jh. (2)
Kleiner Vorratsschrank /Brotschrank, 18. Jh., Holzkorpus aus Eiche, lose aufliegend. Schloss fehlt.. Altersgemäße Gebrauchsspuren. H. 116cm, B. 63cm, T. 23,5 cm (2)

Lot no: 5814310
EUR 200 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 31/10/2020
15:52
Skänkskåp 1700-tal
SKÄNKSKÅP, 1700-tal, bemålat, höjd ca 207, 92x50 cm, nyckel finns att avhämta vid Utlämningen

Lot no: 5822087
EUR 383 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 31/10/2020
16:42
Byrå 1900-talets andra hälft
BYRÅ, 1900-talets andra hälft, 10 lådor, grönbetsad, höjd ca 106, 70x39 cm

Lot no: 5822092
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 31/10/2020
17:02
Ubekendt møbelproducent. Væghæng reol / skabssystem i palisander. (2)
Ubekendt møbelproducent. Væghæng reol / skabssystem udført i palisander. H. 50 B. 80 D. 46 cm. Fremstår med nogle små finerafslag indvendig, alm. aldersrelateret brugsspor, enkelte tørfelter. (2)

Lot no: 5822409
EUR 403 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 31/10/2020
17:25
Bücherschrank, Nußbaum u.a., Deutschland, 1930er Jahre
Bücherschrank, Nußbaum u.a. Hölzer, Deutschland, 1930er Jahre. 3-seitig verglaster Korpus auf kurzen, geschwungenen Füßen. 2 Türen mit Kantenschliff. Über Perlschnurfries der leicht konische Giebelkranz, mittig vegetabiles Schleifenornament. HxBxT: 170 x 133 x 37 cm. Lackierung leicht berieben, ...

Lot no: 5822960
EUR 150 DE, Hamburg, Große Elbstraße 31/10/2020
17:34
Hammel møbelfabrik. Mistral reolsystem (6)
Hammel møbelfabrik. Seks væghængte modulreoler, model mistral af sort lakeret MDF, fem moduler med låger bag hvilke hylder, hvoraf to er af glas med lysspots, et modul med seks skuffer samt låge. H. 80 L. 80 D. 40 cm. Fremstår med lettere brugsspor samt enkelte mærker. Vægbeslag samt ben ...

Lot no: 5820554
EUR 268 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 31/10/2020
17:35
Bücherregal, Eiche, Deutschland, 19.Jh.
Bücherregal, Eiche, Deutschland, 19.Jh. Sockel mit gezackter Zarge auf Kufenfüßen. Wellig ausgeschnittenene Seitenkanten. Unter dem Profilgesims durchbrochener Ornamentfries. 2 Einlegeböden. HxBxT:100 x 144 x 37 cm. Gebrauchsspuren. Flecken, tlw. Wasserränder und Bestoßungen.

Lot no: 5820810
EUR 300 DE, Hamburg, Große Elbstraße 31/10/2020
17:40
EUR 70
Udstillingsmontre / vitrineskab af mahogni med glaslåger (2)
Udstillingsmontre / vitrineskab af massiv mahogni monteret med glaslåger. H 80, 160 x 50 cm. Sokkel medfølger, H 90, 160 x 50 cm. (2)

Lot no: 5801167
EUR 537 DK, Roskilde, Store Hedevej 31/10/2020
17:54
Musse Pigg-byrå design Pierre Colleu
PIERRE COLLEU, Musse Pigg-byrå, Starform, 1980-tal, plast och laminat, 4 lådor, skyltmärkt "Disney by Starform", höjd ca 117, ca 100x 50 cm

Lot no: 5822125
EUR 479 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 31/10/2020
18:18
Piedestalskab
Ovalt Christian VIII piedestalskab af fineret mahogni, buet front med låge, bag hvilke hylder. Nøgle medfølger. H. 143 cm. B. 63 cm. D. 39 cm. Nøgle medfølger. 1800/1900'tallet. Fremstår med brugsspor og falmet, revne/trykmærke på låge.

Lot no: 5819546
18:25
EUR 87
Dansk møbelproducent. To skabe (2)
Dansk møbelproducent. To skabe af hvid laminat, front med flerefarvet låger, bag hvilke hylder og to udtræksskuffer. H. 132-200 B. 115 D. 50 cm. Fremstår med brugsspor, lettere skæve låger, en låge kan ikke lukkes. (2)

Lot no: 5819786
EUR 201 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 31/10/2020
18:35
Barock-Halbschrank, Eiche, Deutschland, dat. 1781
Barock-Halbschrank, Eiche, Deutschland. 2-türiger Schrank auf Kufenfüßen. Gezackte Zarge. Mittelsteg und Lisenen ornamental gegliedert. Passige Füllungsfelder. Abschlußkanten mit geschnittener Datierung "Anno 1781". 2 Einlegeböden. Schlösser und Messingschild später. HxBxT:130 x 160 x 46 cm. ...

Lot no: 5820807
EUR 550 DE, Hamburg, Große Elbstraße 31/10/2020
18:36
EUR 90
Barock-Schreibkommode, Eiche, Deutschland, 18.Jh.
Barock-Schreibkommode, Eiche, Deutschland, 18.Jh. Geschrägte Bracket-Füßen . Leicht geschweifte Kommode mit 3 Schüben. Hinter der glatten Schreibplatte, gegliederte Inneneinrichtung. Originale Schlösser, Messinggeschläge später. HxBxT:104 x 112 x 50 cm. Altersspuren, kleine Defekte und ...

Lot no: 5820812
EUR 400 DE, Hamburg, Große Elbstraße 31/10/2020
18:38
EUR 300
Dieter Rams, Kleiderschrank aus dem Programm 571 für Vitsoe
Dieter Rams, Kleiderschrank aus dem Programm 571 für Vitsoe.Dieter Rams, Sideboards / Schränke aus dem Programm RZ 57 für Vitsoe. Holzkonstruktion mit Eschefurnier und Türen mit hell lackierter Oberfläche, Türgriffe aus Kunststoff. H. 166cm, B. 118cm, T. 60cm. Teils stärkere, altergemäße ...

Lot no: 5735900
EUR 450 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 31/10/2020
19:13
Skænk, valnød
Skænk i finéret valnød og ben i gummitræ. Front med 3 skydelåger, hvor bag hylder. L. 180 cm. D. 45 cm. H. 80 cm. Fremstår samlet i original emballage Emballage mål: 190x55x88 cm.

Lot no: 5794828

EUR 725 DK, Esbjerg, Oddesundvej 31/10/2020
19:14
Anretter skænk med drejede søjler.
Anretter skænk med drejede søjler. Front med otte større og mindre skuffer. Udført i delvis massiv træ. H. 85. L. 195. D: 49 cm. Udstillingsmodel med få brugsspor.

Lot no: 5702503

EUR 268 DK, Esbjerg, Oddesundvej 31/10/2020
19:15
EUR 101
Møbelproducent. Chatol, teaktræ, 1950'erne
Møbelproducent. Chatol af fineret teaktræ, front med tre skuffer, udtrækkelig skriveplade samt nedfældelig klap bag hvilke skuffer og rum, tilspidsede ben. 1950'erne. H. 100 L. 85 D. 36 cm. Fremstår med brugsspor, mærker samt bindende skuffer, lettere kælderlugt. Nøgle medfølger.

Lot no: 5820479
19:15
Ib Kofoed Larsen. Sæt på fire bogreoler af palisander (4)
Ib Kofoed Larsen. Sæt på fire bogreoler fineret med palisander. Udgået fra Faarup Møbelfabrik med mærkat derfra. H. 58,5 cm., B. 115 cm., D. 30 cm. Fremstår med alm. brugsspor. (4)

Lot no: 5808169
19:17
12345...12»