Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language Show used items
Show
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 12  >> ListGallery Lots per page
Byrå art deco
BYRÅ, art deco, 1930-tal, i björk och zebrano, två lådor, rak benställning, H 60, 60x33 cm,
Lot no: 5310249
EUR 210 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24/04/2019
14:50:00
Sekretär
SEKRETÄR, senbarockstil, 1900-talets andra hälft, fanerat med olika träslag, beslag i mässing, höjd 97, 80x42 cm, nyckel finns
Lot no: 5310271
EUR 262 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24/04/2019
15:38:00
To-delt vitrineskab. hvid bemalet. (2)
To-delt vitrineskab. Hvid bemalet. Overdel med fire glaslåger, bag hvilke hylder. Underdel med fire glaslåger samt fire skuffer. Mål: H. 212. B. 150. D. 40 cm. Fremstår i original emballage. Modelfoto. dib058ww
Lot no: 4911205

EUR 644 DK, Herlev, Dynamovej 24/04/2019
16:13:00
EUR 322
Section bogreol med 8 hylder i mørk grå.
Section bogreol med 8 hylder i mørk grå. ateriale: Mørk grå.Træfiberplade. Bredde cm 120 Højde cm 175 Dybde cm 24.1 Leveres Usamlet Vægt 36 kg. Er sammensat af 2 reoler som også kan stilles enkeltvis med hver 4 hylder. Intern nr. 07-43797 OBS: vær opmærksom på, at denne vare ...
Lot no: 5176995

EUR 134 DK, Kolding, Trianglen 24/04/2019
16:38:00
Klädskåp nyrenässans
KLÄDSKÅP, 1800-talets slut, nyrenässans, skuren dekor, kannelyr, invändigt med klädstång samt hyllplan, höjd ca 177, 101x58 cm, nyckel medföljer
Lot no: 5310344
EUR 419 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24/04/2019
18:16:00
Spacy vitrine lav med 1 låge i hvid højglans.
Spacy vitrine lav med 1 låge i hvid højglans. MDF hvid højglans. Stål bøjler. Metaludtræk. Softclose. Bredde cm 54 Højde cm 143 Dybde cm 45 Leveres usamlet Vægt 49.5 kg. Intern nr. 40-91416-2 OBS: vær opmærksom på, at denne vare befinder sig på et eksternt lager i Haderslev og ...
Lot no: 5166417

EUR 161 DK, Kolding, Trianglen 24/04/2019
18:25:00
Artwork in the form of Montana modules with graffiti 'Ango 58'
Artwork in the form of a Montana installation painted with graffiti by 'Ango'. Consisting of nine Peter J. Lassen Montana modules, Model 1120, in 12 mm MDF with four doors. D. 38 cm with matching base. Each module measures H. 69.6 cm. W. 69.6 cm. D. 38 cm. Graffiti work by 'Ango', dated 1997. (9 ...
Lot no: 5279469
EUR 3,221 DK, Aalborg, Nibevej 24/04/2019
18:25:03
EUR 1,342
Skåp
SKÅP, 1930-tal, funkis, Tyskland, med dörr samt skjutdörrar i trä och glas, flyttbara hyllplan, betsad och svartmålad björk, nyckel finns, höjd ca 155 samt 210x34,5 cm
Lot no: 5310353
EUR 210 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 24/04/2019
18:34:00
Skænk af teak og eg, 1960'erne
Skænk af fineret teak og massiv eg, 1960'erne. H. 133, 150 x 44 cm. Alm. patina og brugsspor.
Lot no: 5308215
EUR 201 DK, Roskilde, Store Hedevej 24/04/2019
18:55:00
EUR 295
Reno and Arne Wahl Iversen. Writing desk, rosewood
Reno and Arne Wahl Iversen. Writing desk in veneered rosewood, front with fold-down desk surface enclosing two drawers and compartments, under this is an extension for support, top with inclined writing plate covered in black leather, frame with round legs. Produced by Vinde Møbelfabrik, Model ...
Lot no: 5267569
EUR 2,013 DK, Aarhus, Egå Havvej 24/04/2019
19:10:00
EUR 1,020
Konsol, Amerikansk valnød
Konsol i finéret valnød, monteret med runde ben i massiv valnød. Front med 2 skuffer. H. 75 cm. L. 120 cm. D. 48 cm. Fremstår delvist samlet i original emballage (kun ben skal monteres). Emballage mål: 127x67x29 cm.
Lot no: 5162026

EUR 537 DK, Odense, Kratholmvej 24/04/2019
19:20:00
EUR 268
Sekretær af palisander, 1960'erne
Sekretær af fineret palisander, front med skuffer, vitrine, udtrækkelig skiveklap og skab. Greb af bejdset træ. H. 130 B. 110 D. 40 cm. Nøgle til skab medfølger. Nøgle til skuffe mgl. 1960'erne. Fremstår med alders- og brugsspor, herunder bl.a. riser og mærker.
Lot no: 5305598
19:25:00
EUR 174
Vitrineskab af mahogni, rokokostil
Vitrineskab af fineret mahogni og rosentræ, prydet med intarsia samt beslag af patineret metal. Indvendigt beklædt med stof. H. 142 B. 70 D. 3 cm. Nøgle medfølger. Rokokostil. Fremstår med alders- og brugsspor, herunder bl.a. stof med trykmærker og slitage. Fineren med enkelte revner samt ...
Lot no: 5306582
EUR 268 DK, Roskilde, Store Hedevej 24/04/2019
19:28:00
EUR 174
Section bogreol med 12 hylder i coffee.
Section bogreol med 12 hylder i coffee. Materiale: Coffee farvet.Træfiberplade. Bredde cm 180 Højde cm 175 Dybde cm 24.1 Leveres Usamlet Vægt 54 kg. Intern nr. 07-43792 OBS: vær opmærksom på, at denne vare befinder sig på et eksternt lager i Haderslev og udelukkende kan besigtiges ...
Lot no: 5176933

EUR 201 DK, Kolding, Trianglen 24/04/2019
19:30:00
Par teakkommoder/ sminkeborde med spejle (2)
Par teakkommoder/ sminkeborde med spejle. 1. Sminkebord H. 57/110 L. 74 B. 39 cm. Front med låge og 2 skuffer. 2. Sminkebord H 78 L. 90 B 46 cm. Front med 4 skuffer. Spejl kan slås op. Begge fremstår med slitage, hakker og finerafslag (2)
Lot no: 5307842
EUR 161 DK, Roskilde, Store Hedevej 24/04/2019
19:33:00
EUR 228
Børge Mogensen. Skænk, teaktræ
Børge Mogensen. Skænk fineret med teaktræ, front med to låger, bag hvilke hylder Fremstillet hos Søborg Møbelfabrik. 1960'erne. H. 66 B. 100 D. 46 cm. Fremstår med lettere brugsspor og ridser på topplade.
Lot no: 5279635
EUR 859 DK, Aarhus, Egå Havvej 24/04/2019
19:39:00
EUR 430
Kommode af teak, 1960'erne
Kommode af fineret teak, 1960'erne. H. 74, 90 x 42 cm. Brugsslitage.
Lot no: 5308254
EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 24/04/2019
19:46:00
Sminkebord af teak, 1960'erne
Sminkebord af fineret teak, 1960'erne. Indvendig med spejl, beslag af messing. H. 88/123, 80 x 44 cm.
Lot no: 5308219
19:50:00
Bjørn Wiinblad. Spisestel, 'Rosalinde' (30)
Bjørn Wiinblad 1918-2006. Dele til spisestellet "Rosalinde" fra Nymølle med manganfarvet dekoration, bestående af: 4 fade Ø 38 cm, 8 middagstallerkener (heraf ene med minimal kantafslag), 8 frokosttallerkener, 6 skåle Ø 16,5 cm, 2 skåle Ø 20,5 cm, 2 skåle Ø 25,5 cm. Fremstår med minimale ...
Lot no: 5296161
EUR 322 DK, Roskilde, Store Hedevej 24/04/2019
19:57:00
EUR 114
Vitrine, sort antikbemalet
Højt glasvitrineskab, udført i sort antikbemaling. Profileret top, front med glaslåge, hvor bag 3 hylder ligeledes i træ. Patineret greb i metal. Mål: H. 212 B. 84 D. 44 cm. Modelfoto.
Lot no: 4910428

EUR 456 DK, Roskilde, Store Hedevej 24/04/2019
20:00:00
EUR 295
Cabinetmaker H. M. Birkedal Hansen. Cabinet in walnut
Cabinetmaker H. M. Birkedal Hansen. Cabinet in walnut veneer, fitted with shelves. Front with two doors with mirror-cut nut root. Designed and produced by the company in 1934. H. 168 B. 125 D. 47 cm. Key included. Displays marks as well as usage-related traces of wear. This exact cabinet was ...
Lot no: 5294291
EUR 1,342 DK, Roskilde, Store Hedevej 24/04/2019
20:08:00
EUR 1,544
Kommode med tre skuffer
Kommode med tre skuffer i hvid med sorte ben. Mål: B. 90 cm H. 75 cm D. 40 Fremstår i uåbnet original emballage. Intern nr. 40-91728-2 OBS: vær opmærksom på, at denne vare befinder sig på et eksternt lager i Haderslev og udelukkende kan besigtiges og afhentes fra denne adresse i ...
Lot no: 5287546

20:15:00
Hundevad. Skænk af palisander
Hundevad. Skænk af fineret palisander, H. 77,5, 138 x 43 cm. Ene side med afslag. Nøgle medfølger.
Lot no: 5308125
20:16:00
Vitrineskab af fyrretræ
Vitrineskab af fyrretræ med skuffe forneden. Front af glas , hvorbag hylder. H. 157,5 x B. 76 D. 42 cm. Fremstår med brugsspor og mangler lister.
Lot no: 5307951
EUR 134 DK, Hørsholm, Hammervej 1 24/04/2019
20:20:00
EUR 87
Skænk med jalousilåger af teak og nøddetræ
Skænk af delvis fineret teak og nøddetræ, med listeindlægninger i lyst træ, front med to jalousilåger, bag hvilke hylder, herimellem skuffer med skjult låseanordning samt udtræksplade, herunder to låger, bag hvilke hylder. H. 130 cm. B. 163 cm. D. 42 cm. Nøgle medfølger.
Lot no: 5301376
20:25:00
Barokform vitrineskab, eg, 1800-tallets slutning
Barokform vitrineskab af bejdset egetræ, to låger isat facetslebet glas, flankeret af tre søjler. Profileret top med udskæringer. Danmark, 1800-tallets slutning. H. 200 cm B. 180 cm D. 51 cm. Fremstår med lettere slitage. Nøgler medfølger.
Lot no: 5308890
EUR 537 DK, Roskilde, Store Hedevej 24/04/2019
20:26:00
EUR 295
Børge Mogensen. Dobbelt kommode af eg
Børge Mogensen. Dobbelt kommode fineret med egetræ, front med otte skuffer, senere monteret med ben. Fremstillet hos AB Karl Andersson & Sønner, Øresundsserien. 1960/70'erne. H. 79,5 B. 135 D. 54 cm. Fremstår med brugsspor, herunder finérskader mm.
Lot no: 5308247
20:28:00
EUR 201
Danish furniture producer. A pair of small chest of drawers, rosewood (2)
Danish furniture producer. A pair of small chest of drawers veneered with rosewood, curved front with five drawers, frame with round tapered legs. The 1960s. H. 77 W. 60 D. 32 cm. Renovated. (2)
Lot no: 5254072
EUR 1,342 DK, Aarhus, Egå Havvej 24/04/2019
20:33:00
EUR 671
Barok almue hængeskab, almuemalet, 1700-1800-tallet
Barok hængeskab, almuemalet træ i røde, grønne og gyldne nuancer, profileret, buet top dekoreret med opgående sol, front rigt dekoreret med tandsnit, kanneleringer samt rudeformede fløje, låge dekoreret med vifteformer, navnetræk samt datering 1839. Nøgle medfølger. H. 95, B. 113, D. 51 cm. ...
Lot no: 5295117
EUR 403 DK, Vejle, Dandyvej 24/04/2019
20:33:00
EUR 201
Kai Kristiansen. To kommoder, palisander (2)
Kai Kristiansen. To kommoder af fineret palisander, front med fire skuffer. Fremstillet hos Feldballes Møbelfabrik, monteret med senere tilspidsede ben af bejdset træ. H. 76, B. 85,5, D. 40 cm. Fremstår med brugsspor, ridser, den ene med farvenuancer på top. (2)
Lot no: 5302788
EUR 671 DK, Vejle, Dandyvej 24/04/2019
20:35:00
EUR 403
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 12  >>