12345...12»   Lots per page   355 results ListGallery
Hans J. Wegner for Ry møbler. Par reoler af fineret eg (2)
Hans J. Wegner for Ry møbler. Par reoler af fineret eg. Et modul med låger hvor bag hylder samt et med nedklappelig skriveplade hvor bag messinglampe, hylder og skuffe. B.100, H.110, D.33 cm. Fremstår med brugsspor, skjolder og mærker, finerafslag, nedklap låge med defekt hængsel. (2)

Lot no: 5925753
EUR 805 DK, Herlev, Dynamovej 16/04/2021
14:00
Skænk udført i massiv birk samt asketræ
Skænk udført i massiv lakeret birketræ, plade i bejdset ask. Front med to skuffer samt to låger ,hvorbag hylder med Greb i jern. H. 95. L. 148. D. 59 cm. Udstillingsmodel.

Lot no: 5922119

EUR 403 DK, Esbjerg, Oddesundvej 16/04/2021
14:08
Byrå
BYRÅ, 1800-talets slut, bemålad, beslag i mässing, fyra hyllplan, höjd ca 107, 108x53 cm

Lot no: 5996133
EUR 196 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 16/04/2021
16:16
Baroque cupboard, known as Danziger Schapp, mid-19th century.
Baroque cupboard, known as Danziger Schapp, oak, mid-19th century. Structured body on bun feet. Pilaster on the slanted corners and the door ridge. The bastion fillings on the doors are framed by half-plastic female figures and birds. Rich hanging of volutes, bows and plants, and bouquets and ...

Lot no: 5968163
EUR 2,900 DE, Hamburg, Große Elbstraße 16/04/2021
16:19
EUR 70
Sängbord 1 par jugend
SÄNGBORD, 1 par, jugend, Tyskland, ek, mörkbetsad ek, intarsia, skivor av marmor, höjd ca 81 cm, 42x40 cm

Lot no: 5996135
EUR 196 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 16/04/2021
16:20
Skänk 1800-tal
SKÄNK, 1800-tal, bemålad, beslag i mässing, invändigt med hyllplan, höjd 104,5, 102,5x47 cm

Lot no: 5996142
EUR 294 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 16/04/2021
16:34
Sideboard
SIDEBOARD, 1900-talets första hälft, mörkbetsat lövträ, glasdörrar, invändigt med flyttbara hyllplan, höjd ca 75 cm, 160x25 cm

Lot no: 5996148
17:06
Byrå Indien
BYRÅ, enligt uppgift Indien, samtida, målad, träskuren dekor, tre dörrar med bakomliggande hyllplan, beslag av mässing, höjd ca 92, 124x48 cm

Lot no: 5996166
EUR 196 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 16/04/2021
18:00
Större parti med skåp
SKÅPMODULER, större parti, ca 40 st, etikettmärkta Senab, stomme med teakbestad ekfanér, pardörrar med beslag av borstad mässig, låda vid sarg, vardera modul med ca höjd 82, ink sarg 88, 110x41 cm*, varierande mått på sargar med möjlighet att placera skåpen som fristående om 4 skåp samt kortsida mot kortsida m.m. nycklar finns

*Med reservation för att måtten kan variera i bredd och djup samt att måtten på sargar och toppskivo

Mestadels i gott skick, ej fullt genomgångna, fanérskador kan förekomma, varierande mått på sargar, varierande mått på toppskivor, ej täckande med fanér på baksidor

Lot no: 5996169
EUR 491 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 16/04/2021
18:06
Chinese hardwood cabinet, 19th/20th century
Chinese hardwood cabinet, inlaid with ivory scenes, 19th century/20th century. H. 1 30 cm. W. 113.5 cm. D. 46 cm. Chip.

Lot no: 5932900
18:07
Barok kiste med metalbeslag
Barok kiste med metalbeslag. 161 x 69 cm. Lås og nøgle medfølger. Kraftig slitage.

Lot no: 5990881
EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 16/04/2021
18:21
Vitrinskåp
VITRINSKÅP, 1900-talets första hälft, empirestil, mahognyfanér, hyllplan i glas, beslag i mässing, höjd 156, 79x37 cm

Lot no: 5996181
EUR 491 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 16/04/2021
18:30
Vitrinskåp
VITRINSKÅP, 1930-tal, art deco, fanérat i masurbjörk, fasettslipat glas, invändigt med hyllplan, höjd 177, 49x101 cm

Lot no: 5996191
EUR 785 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 16/04/2021
19:08
Vitrine i industrielt design
Vitrine med underskab i industrielt design, udført i jern med to glaslåger samt to låger i jern, sort antikbemaling, sort indvendig med 3 metalhylder. H. 175 cm. B. 155 cm. D. 45 cm. Modelfoto, små variationer kan forekomme. Med industrielt design/slitage look menes der at, varen er designet ...

Lot no: 5846816

EUR 1,074 DK, Odense, Kratholmvej 16/04/2021
19:30
EUR 322
Byrå 1800-0/1900-tal
BYRÅ, 1800-/1900-tal, fanerad med björk, beslag av mässing, 3 lådor, höjd ca 81, 95x58 cm

Lot no: 5996205
EUR 245 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 16/04/2021
19:36
Konsolbord, creme antikbemaling
Konsolbord af creme antikbemalet træ, udført med sprosser i siden og hylder. Mål. H. 90 B. 150 D. 40 cm. Modelfoto. Fremstår i original emballage.

Lot no: 5893220

EUR 188 DK, Roskilde, Store Hedevej 16/04/2021
19:38
Glasvitrine i håndlavet industrielt design
Glasvitrineskab i håndlavet industrielt design, udført i jern med to glaslåger med sprosser, sort antikbemaling, sort indvendig med 4 metalhylder. H. 175 cm. B. 145 cm. D. 40 cm. Med industrielt design/slitagelook menes der at, varen er designet og produceret med visse skavanker. Det kan være ...

Lot no: 5846900

20:10
Kommode, rustikt design.
Kommode fremstillet af genbrugstræ, front med skuffer, greb af læder. Topplade af sten. rustikt design. Udstillingsmodel. H. 78 B. 119 D. 57 cm.

Lot no: 5927864

EUR 215 DK, Roskilde, Store Hedevej 16/04/2021
20:20
Vitrineskab i håndlavet industrielt design udført i jern med to store låger med glas, sort antikbemaling, sortlakeret indvendig med 4 glashylder. H. 178 cm. B. 155 cm. D. 40 cm. Med industrielt design/slitagelook menes der at, varen er designet og produceret med visse skavanker. Det kan være i ...

Lot no: 5524306

20:20
EUR 87
Væghængt vitrineskab af fyrretræ, 1900-tallets 1. halvdel
Væghængt vitrineskab af fyrretræ, 1900-tallets 1. halvdel. H 75, 102 x 47 cm. Nøgle medfølger.Alderspræget slitage; afslag på lister, skrammer og tørrevner mm.

Lot no: 5983168
EUR 201 DK, Roskilde, Store Hedevej 16/04/2021
20:25
Skænk af teak, 1960'erne
Skænk af fineret teak, 1960'erne. Monteret med nye ben. H 74, 90 x 42 cm. Top med udfyldninger.

Lot no: 5987084
EUR 242 DK, Roskilde, Store Hedevej 16/04/2021
20:28
Byrå
BYRÅ, 1920/30-tal, 3 lådor, svartmålade handtag, höjd ca 69, 80x39,5 cm

Lot no: 5996234
EUR 147 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 16/04/2021
20:34
Bokskåp Voice modell Libro
VOICE, "Libro", bokskåp, 8 dlr, ek, vitrindörrar med push-funktion, ca 80x40 cm st, total höjd ca 205 cm

Lot no: 5996246
EUR 393 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 16/04/2021
20:58
Christian Hvidt. To skabe af mahogni (2+1)
Christian Hvidt. To skabe af mahogni med døre bag hvilke hylder, H. 76 cm. B. 90 cm. D. 47 cm. En sokkel medfølger H. 6 cm. Fremstillet hos Søborg Møbelfabrik. Fremstår med ridser og mærker. Det ene skab fremstår med udskæringer i bagbeklædning. (2)

Lot no: 5927580
EUR 456 DK, Herlev, Dynamovej 17/04/2021
09:17
Buffé 1900-talets första hälft
SIDOBORD, 1900-talets första hälft, troligen Frankrike, mahognyfanér, dekor i intarsia, överdel med vitrin, fasettslipat glas, skåp med bakompliggande hyllplan, underdel med kolonetter, mässingsbeslag, höjd 163, 226x65 cm

PROVENIENS: Enligt uppgift giftermålsgods till Clarence von Rosen omkring år 1900

Lot no: 5996308
EUR 785 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 17/04/2021
11:22
Vitrinskåp 1900-talets andra hälft
VITRINSKÅP, England, 1900-talets andra hälft, 4 lådor, klaff med bakomvarande inredning, höjd ca 193, 81x48 cm

Lot no: 5996309
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 17/04/2021
11:24
Kommode af rosentræ med intarsia
Kommode af fineret rosentræ prydet med intarsia i lysere træsorter. Let svungen form og ben. Beslag/greb af messing. Front med tre skuffer, 1 nøgle, H. 70 cm. L. 68 cm. B. 31 cm. Fremstår med brugsspor, ridser og enkelte afslag.

Lot no: 5996767
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 17/04/2021
12:19
Byrå England 1900-talets andra hälft
BYRÅ, England, 1900-talets andra hälft, 4 lådor, idegranfanér, höjd ca 79, 77x46 cm

Lot no: 5996331
12:28
Christian Hvidt. To skabe af mahogni (2)
Christian Hvidt. To skabe af mahogni med døre bag hvilke hylder, H. 76 cm. B. 90 cm. D. 47 cm. Fremstillet hos Søborg Møbelfabrik. Nøgle medfølger ikke. En knækket hylde. Fremstår med ridser og mærker, Et skab hvor låger ikke lukker til. (2)

Lot no: 5944935
12:39
Kommode af teak, 1960'erne
Kommode af fineret teak, 1960'erne. H 72, 77 x 41 cm. Alm. brugsspor.

Lot no: 5997498
EUR 242 DK, Roskilde, Store Hedevej 17/04/2021
13:04
EUR 114
12345...12»